banner-05-900-x-90
topnews عکس و عکاسی گوناگون

یک عکس و سه مدعی: چه کسی پرتره زمین را گرفت؟

4-13-2011 11-06-32 PM

عکس‌های تاریخی و شاخصی که با یک نگاه برای همیشه در ذهنمان نقش می‌بندند زیادند، ما گاهی فریفته زیبایی خود عکس می‌شویم، گاهی ذهنمان بیشتر متوجه مضمون عکس می‌شود و به محیط و زمان و فضایی که عکس در آن گرفته شده است، توجه می‌کنیم. در این بین خیلی کم پیش می‌آید که به داستان گرفته شده یک عکس توجه کنیم.

در یک پزشک، پست‌های پراکنده‌ای را به عکس اختصاص داده‌ام. سه پست تقلب کوچک عکاس جنگ و The Tank Man، جستجوی بی‌نتیجه سوژه مشهور عکس و عشق در بلوای تیانانمن را در این بین خیلی دوست دارم.

در این نوشته، می‌خواهم داستان یک عکس مشهور دیگر را برایتان روایت کنم، عکسی که پیش از این فکر می‌کردم که با وجود زیبا بودن، عکسی معمولی است!

این عکس شاخص را شما به احتمال زیاد صدها بار، شاید هم هزاران بار دیده‌اید، این عکس در تبلیغات خودروها، پرچم روز زمین، روی تی‌شرت‌ها، تمبرهای پستی، روجلد کتاب‌ها، بیلبوردها، پدهای ماوس‌های کامپیوتر و روی هر سطح دیگری که فکرش را بکنید، کار شده است. این عکس، حتی صفحه فیس‌بوک خود را دارد. در آرشیو ناسا، این عکس با کد AS17-148-22727 طبقه‌بندی شده است ولی معمولا آن را تحت عنوان عکس مرمر آبی می‌شناسیم.

چهل سال از زمانی که این عکس گرفته شده می‌گذرد، با این وجود مطمئن نیستیم که چه کسی این عکس را گرفته است.

اما واقعا چه چیزهایی این عکس را شاخص کرده است؟

این عکس، اولین عکسی است که زمین را به صورت یک دایره کامل نشان می‌دهد آن هم در حالی که همه سطح زمین در آن، روشن است و جالب است بدانید که تنها عکس کاملی از کره زمین است که توسط یک انسان گرفته شده است.

برای اینکه بتوان چنین عکسی را از زمین گرفت، فاصله؛ باید دست‌کم دوازده هزار مایل باشد، تا به حال تنها ۲۴ انسان، این قدر از زمین فاصله گرفته‌اند! این ۲۴ نفر، سرنشینان ۹ مأموریت‌های آپولو بین سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۲ بودند. از این بین، تنها سه نفرشان، کره زمین را به صورت کامل در نور روز دیدند.

داشتن چنین فاصله‌ای از زمین هم، تضمینی برای گرفتن چنین عکسی نیست، چون عکاس فضانورد، باید در پنجره باریکی بین زمین و خورشید قرار داشته باشد، طوری که همه دایره زمین، روشن باشد وگرنه او می‌تواند عکسی بگیرد که تنها، قسمتی از آن روشن است و مسلما تأثیرگذاری عکس مرمر آبی را نخواهد داشت.

اما در هفتم دسامبر سال ۱۹۷۲، ناسا تصمیم گرفت با موشک ساترن ۵، آخرین مأموریت از مجموعه مأموریت‌های آپولو را انجام بدهد. این مأموریت برای نخستین بار شب‌هنگام انجام شد.

سه فضانورد این مأموریت اینها بودند: یوجین سرنان (فرمانده آپولو ۱۷)، هاریسون (جک) اشمیت (خلبان قسمت ماه‌نشین آپولو) و ران ایوانس (خلبان قسمت فرماندهی سفینه). قسمت اصلی فرماندهی، زمانی که قسمت ماه‌نشین روی ماه می‌نشست، در مدار ماه باقی می‌ماند.

اما بعد از مشهور شدن مرمر آبی، هر سه این فضانوردان ادعا کردند که خودشان این عکس را گرفته‌اند!

در پنج مأموریت قبلی آپولو، فرمانده مأموریت می‌توانست انتخاب کند که چه کسانی را با خود به هماره ببرد، اما زمانی که مأموریت آخر انجام شد قوانین تغییر کرد، به همین خاطر جک اشمیت که یه فضانورد -دانشمند بود و جغرافی‌دان تحصیل‌کرده هاروارد بود، به نوعی تحمیل شد. فضانوردان دیگر، پذیرش خوبی نسبت به این دانشمند -فضانوردها نداشتند.

در شش ساعت اول، فضانوردان به شدت مشغول بودند. در مأموریت‌های ماه، سفینه دو بار زمین را دور می‌زد تا شتاب لازم برای حرکت به سوی ماه را پیدا کند، این دو دور گردش، حدود سه ساعت طول می‌کشید. زمانی که موشک بوستر برای ترک مدار زمین، آتش شد، آنها مجددا در سمت روشن زمین قرار گرفتند. در این زمان فضانوردان کارهای بسیار مهم و حساسی را انجام می‌داند و اصلا از آنها خواسته نشده بود که به عکاسی بپردازند و فرصتی هم برای نگاه کردن به زمین از پنجره نداشتند.

اما بعد از پنج ساعت، یکی از فضانوردان به پنجره نگاه کرد و منظره‌ای که دید مشتاقش کرد که تنها دوربین Hasselblad را بردارد و چهار عکس بگیرد، او عکس‌ها را با فاصله یک دقیقه گرفت و میزان نوردهی را بعد از عکس اول تغییر داد. عکس دوم از همه واضح‌تر و بهتر شد و همان عکس مشهور بالای این نوشته است. عکاس، بعد از گرفتن عکس‌ها چیزی به همکاران خود نگفت و تا هفته‌ها هم هیچ اشاره‌ای به عکس نشد.

ده روز بعد، زمانی که آنها به سلامت به زمین برگشتند و عکس در لابراتوار ساختمان شماره هشت مرکز فضایی جانسون مورد بررسی قرار گرفت. یک تکنسین عکس به نام دیک آندروود، ناگهان این نکته را کشف کرد که این عکس نخستین عکس کاملی از زمین است که در آن همه زمین روشن است. در اینجا بود که نگاه‌ها به سمت این عکس جلب شد و این عکس در صفحه نخست همه روزنامه‌ها چاپ شد.

زمانی که عکس گرفته شد، زمان تغییر فصل بود، قطب جنوب با ابرهای سفید پوشیده شده بود و منظره ابرهای سفید چرخان بر روی اقیانوس‌های آبی، قسمت سبز آفریفا و صحراهای عربستان، در کنار هم عکس را زیبا کرده بودند. زمین با این اوضاف در میان تاریکی مطلق خودنمایی می‌کرد. این عکس یک پرتره بی‌نظیر جهان زنده بود.

البته از آنجا که عکس را عکاسی در شرایط بی‌وزنی گرفته بود، که هیچ تصوری از بالا و پایین نداشت، در عکس اصلی، قطب جنوب در بالا بود، اما در زمان چاپ عکس، مطابق انتظار ما عکس چرخانده شد و قطب جنوب در پایین قرار داده شد. این عکس زمانی گرفته شده بود که سفینه آپولو ۱۷، ۲۸ هزار مایل از زمین فاصله داشت، در آن زمان هر سه فضاورد کارهای زیادی برای انجام دادن داشتند.

اما بعد از مشهور شدن عکس، هر سه فضانورد با قاطعیت گفتند که خودشان عکس را شکار کرده‌اند. البته از آنجا که طبق قوانین ناسا، همه دست‌آوردهای فضایی مأموریت‌های ناسا در مالکیت سازمان قرار می‌گیرد، هیچ مالکیت شخصی برای این سه متصور نبود. ران ایوانس در سال ۱۹۹۰ بدون پس گرفتن ادعایش درگدذشت و با وجود گذشت چهل سال، هنوز سرنان و اشمیت، ادعا می‌کنند که خودشان این عکس را گرفته‌اند.


سرنان (چپ) در کنار اشمیت

سال ۲۰۰۲، در سی‌امین سال پرواز آپولو ۱۷، جیمز کامرون -فیلمساز مشهور هالیوود- در لس آنجلس حامی مالی یک مراسم گرامیداشت این مأموریت شد. در این مراسم، ضیافت شامی هم در یکی از ساختمان‌های هالیوود برگزار شد، اما سرنان و اشمیت در این مراسم هم از دیدار هم اجتناب کردند.

صاحب‌نظران معتقدند که احتمال اینکه اشمیت این عکس را گرفته باشد بیشتر است، چون او کار کمتری نسبت به دو نفر دیگر داشت. فرمانده سرنان در آن زمان سرش خیلی شلوغ بود. به علاوه اشیت به سبب اینکه یک دانشمند بود و اصولا برای مشاهده آموزش دیده بود، احتمال بیشتری دارد که مشتاق به عکس گرفتن شده باشد.

اشمیت سال‌ها بعد یک سناتور کنگره آمریکا شد، سرنان را هم البته اگر مفتخر به گرفتن این عکس مشهور نباشد، لاقل می‌تواند بی‌مدعی یک لقب دیگر را تا سال‌های سال یدک بکشد: آخرین کسی که تا حال حاضر روی ماه قدم برداشته است.

منبع: آتلانتیک

۱۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موفقيت

تبلیغات بنری

pardano3

مطالب تصادفی

خواندن مقدمه کتابی که در این پست معرفی می‌کنم، طبعا هر کسی را مشتاق می‌کند که که تمام کتاب را بخواند. باید تلاش کسانی که به کاوش در تاریخ مبهم ایران می‌پردازند، قدر دانست. تاریخ جامعه‌ای که میانه خوبی با ثبت و ضبط و ندوین اسناد تاریخی ندارد. کتاب «زنانی که زیر مقنعه کلاهداری نموده‌اند» […]

ادامه

سال‌ها پیش پدربزرگم یک مجموعه داستان کوتاه برایم خرید. با خواندن آن کتاب، برای اولین بار دنیای داستان کوتاه را تجربه کردم. این کتاب را که سالهاست جلدش گم شده و بوی کهنگی می‌دهد، هنوز در قفسه کتابخانه‌ام نگاه داشته‌ام. بردبری یکی از نویسندگان مورد علاقه من است. در این پست می‌توانید یک داستان کوتاه […]

ادامه

قصه را گاه مطلبی ساده و حتی بیش از حد ساده و پیش‌پا‌افتاده قلمداد کرده‌اند، همچنان که این حکم را درباره همزاد آن، افسانه، نیز روا داشته‌اند. قصه ممکن است طنزآمیز یا شگفت‌آور باشد و پریان و جادوگران را به صحنه بیاورد اما همچنان این شهرت را که روی سخنش اغلب با کودکان و بیسوادان […]

ادامه

نویسنده : فردریک ون رسلو دی (۱۹۰۰) مترجم : وامق عسکری* داستان سحرآمیز چگونه کشف شد ؟ من به تنهایی در کافه نشسته بودم و تازه شکر را برای اینکه در قهوه ام بریزم، برداشته بودم . هوای بیرون سنگین بود برف و بوران بر زمین می بارید و باد به طرز وحشتناکی زوزه می […]

ادامه

پستهای محبوب یک ماه اخیر

افرادی که سریال می بینند معمولا به دو دسته کلی تقسیم می شوند : آنهایی که همزمان چند سریال را دنبال می کنند و آنهایی که تا یک سریال را به پایان نرساندند سریال دیگری را شروع نمی کنند. کسانی که اهل سریال باشند به خوبی می دانند که اعتیاد شدیدی در پشت آن پنهان […]

ادامه

سری عکس‌های برتر سال ۲۰۰۷ مجله Nature’s Best Photography را امروز به صورت اتفاقی دیدم. این مجله را با مجله NATURE معروف اشتباه نگیرید. عکس‌های برتر سال ۲۰۰۷ این مجله از لحاظ کیفیت به اعتقاد من با عکس‌های نشنال جئوگرافیک در زمینه طبیعت برابری می‌کنند. علاوه بر عکس، در این مجله مقاله‌هایی درباره حیات وحش، […]

ادامه

آیا شما کار و حرفه‌ای دارید که لازمه آن سر و کله زدن با طیف وسیعی از ارباب رجوع و مردم است؟ آیا شده که هنگام انجام این کار، با آدم‌های به کلی غیرمنطقی برخورد کنید که اعصابتان را به هم می‌ریزند؟ آیا گاهی مجبور می‌شوید که در میهمانی‌ها با یک آشنا یا فامیل دیدار […]

ادامه

فرانک مجیدی: درختان موجودات قابل احترامی هستند که بی‌شائبه زیبایی، رازآلودگی، سایه و مزایای خود را به ما ارزانی داشته‌اند. برخی از گیاهان تصاویر این پست، البته درخت نیستند، اما تصاویر اعجاب‌اوری ایجاد کردهاند که آن‌ها را در رده‌ی درختان این پست قرار دهیم. این تصاویر، دلیل خوبی است به تمام درختان مهربانِ زمین، احترام […]

ادامه

پستهای اخیر

امروزه خریدهای پرتکرار و روتین برای بسیاری از مردم، فرایند خسته‌کننده و پر دردسری می‌باشد. با فراگیر شدن فروشگاه‌های اینترنتی، راه حلی امروزی و آسان برای خرید کردن به وجود آمد. معمولا در خریدهای آنلاین ما با دو دسته کلی محصولات برمی‌خوریم، دسته اول محصولات کم‌مصرف مثل لوازم دیجیتال، لوازم‌خانگی و… هستند و دسته دوم […]

ادامه

صبح را با خبر آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو آغاز کردم، این ساختمان که زمانی نماد جاه‌طلبی و تجددطلبی تهران بود، یک روزه نابود شد و در شرایطی که تصور خوشبینانه‌ام این بود که حریق قابل مهار خواهد بود، در نهایت این حادثه با به جا گذاشتن زخمی در دل شهر و گرفتن تعداد نامعلومی از هم‌وطنان […]

ادامه

وقتی بیماری دچار نارسایی قلبی شد، بر حسب میزان نارسایی و شرایط خاص بیمار، سه نوع درمان در پیش گرفته می‌شود: داروها- پیوند قلب یا استفاده موقت از وسایل کمکی. در دسته وسایل کمکی تا حالا وسیله عمده مورد استفاده Ventricular assist deviceها بودند. این وسیله به صورت کمکی خون را به داخل عروق پمپ […]

ادامه

برای هر کسی پیش می‌آید، برای بعضی‌ها بیشتر! اینکه بدون یک وسیله ضروری خانه یا محل کار را ترک کرده باشید. چیزهایی مثل کلید، عینک، گوشی موبایل، کارت بانکی، پرینت گزارش کاری که باید حتما تحویل می‌دادید، مودم همراه، داروها و … برخی از ماها اصولا فراموشکاریم، اما آن دسته از ما که ذاتا منظم […]

ادامه