عایشه: چهره‌ی یک زن افغان - یک پزشک
بلیط چارتر
08-12-2010 04-08-09 ب
گوناگون

عایشه: چهره‌ی یک زن افغان

فرانک مجیدی: پیش از این در این وبلاگ، پست‌هایی با عناوین «عکس‌هایی که جهان را تکان دادند» نگاشته شده. باور دارم عکس روی جلد این هفته‌ی تایم، می‌تواند یکی از همان عکس‌ها گردد. این عکس از آن عایشه، زن خجالتی و ۱۸ ساله‌ی افغانی است. عایشه ازدواج ناموفقی در سنین کودکی داشته و توسط خانواده‌ی همسرش آزار می‌دیده، او از خانه‌ی شوهر فرار می‌کند اما دادگاه(!) طالبان رای به بریدن بینی و گوش‌های او در قبال گناه بزرگش بخاطر نجات جان بی‌ارزش زنانه‌اش می‌دهد! برادر شوهر عایشه او را محکم نگاه می‌دارد، شوهرش ابتدا گوش‌ها و سپس بینی او را می‌برد. حالا عایشه این‌طور زندگی می‌کند، این صورت کنونی زنی ۱۸ ساله است. می‌بینید، بدون آرایش هم سخت زیباست!

حادثه‌ای که بر سر عایشه آمده، مربوط به سال‌های قدرت طالبان در افغانستان نیست، این حادثه، همین سال قبل رخ داده. این به عقیده‌ی عایشه، و به درستی، بخاطر سازش دولت افغانستان با طالبانی‌هاست. عایشه در حال که صورت آسیب‌دیده‌اش را لمس می‌کرد گفت: «این کاری است که آن‌ها با من کرده‌اند. چطور می‌توانیم با آن ها صلح کنیم؟»

در ماه جون، کرزای صلحی ضمنی با طالبانی‌ها کرد، «تام مالینووسکی» ، یک دیده‌بان صلح، در این‌باره با کرزای ملاقات کرد. کرزای اما اولویت را به زنده نگاه داشتن می‌دهد تا رعایت حقوق‌ انسانی افغان‌ها. مالینووسکی اظهار کرد: «کرزای از من پرسید کدام‌یک مهم‌تر است؟ حفاظت از حقوق یک دختر برای رفتن به مدرسه، یا نجات زندگیش؟» این‌طور که به نظر می‌رسد، آقای کرزای قرار است مردم افغانستان را به قیمت بریده شدن گوش، بینی، انگشتان، دست و پا بالاخره جوری زنده نگه دارد! این مصالحه، به حق، زنان افغانی را بخاطر امنیت و زندگی‌شان نگران می‌سازد.

اما درباره‌ی این عکس، که توسط عکاس اهل آفریقای‌جنوبی، جودی بایبر، گرفته شده خبرنگار «تایم» می‌خواست ابتدا از امنیت جانی عایشه پس از چاپ این عکس مطمئن شود. عایشه دقیقاً می‌داند با چاپ این عکس، سمبل دردهای زنان افغان بخاطر آسیب‌های طالبان خواهد شد. او اکنون در مکانی سِرّی و تحت محافظت زندگی می‌کند. قرار است عایشه برای جراحی ترمیمی به آمریکا فرستاده‌شود. همچنین «تایم» بخاطر آثار ترسناک این تصویر تکان‌دهنده بر کودکان عذرخواهی کرده‌است. با این وجود، کسی چندان به کودکان افغان فکر نمی‌کند که با خطر رفتن پایشان روی مین دست به گریبانند، و احتمال دارد هم‌بازی‌هایشان را با دست و پای قطع شده ببینند، و این‌که این تصاویر چه آسیب‌های روحی مخربی بر آن‌ها وارد می‌آورد. تایم این عکس را به مثابه یکی از هزاران اسناد افشا شده در سایت ویکی‌لیکس می‌‌داند که در حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان رخ داده‌است، چرا که این عکس، ترکیبی است از حقیقت تأثر انگیز و بینشی بر چگونگی زیستن در سرزمین افغانستان و پی‌آمد تصمیماتی است که با دروغ و پنهان‌کاری اتخاذ می‌شود.

شخصاً این عکس را برابر با میزان انسانیت دنیایی که در آن می‌زییم، می‌دانم. چیز رنگی و شادی وجود ندارد. مسلماً عایشه، تنها یکی از قربانیان سبعانه نگری و کوته فکری و خشک‌مغزی ایدئولوژی طالبانی است. گمان نمی‌برم این تنها صورت دفرمه شده توسط طالبان باشد و خوشبین نیستم که هزاران انگشت و دست و پا و سر بریده نشده، روی خاک افغانستان نیفتاده باشد. اگر از این تصویر با بی‌تفاوتی «شکر خدا برای ما اتفاق نمی‌افته»، «بی‌خیال، خودم این‌قدر بدبختی دارم» بگذریم، یا بگوییم «این‌که چیزی نیست، آمریکا صد برابر بدترش رو کرده تو افغانستان» یعنی چیزی از روان بیمار طالبان، در ما هم هست، فقط بروز نیافته. هر جنایتی حتی علیه یک تن، توسط هر کس انجام شود، جنایتی علیه تمام بشریت رخ داده. تحمل وحشی‌گری و مصالحه و سکوت، راهی را برای ایجاد هزاران داستان تراژیک دیگر باز می‌گذارد و اگر تنها در سکوت ناظر این ماجراها باشیم، عین همدستی در جنایت است. قصد «تایم»، آزار بیننده و چنگ زدن بر وجدانش است، و قصد من از نشر این مطلب، آزار شماست! صورت کنونی عایشه را فراموش نکنید، دختری که بدون هیچ آرایشی، هنوز هم سخت زیباست. این مطلب را، هرگز فراموش نکنید!

منبع: تایم

 

در بحث شرکت کنید

 • 2401
  50

  دردناک است
  متاسفم

 • 1414
  80

  من اول فکر میکردم خیلی مشکل دارم و از خدا گلایه می کردم اما با دیدن این دختر زیبا که به خاطر کوته فکری بعضی افراد احمق به این صورت در آمده است نظرم عوض شد باید قدر هفته نامه تایم را بدانیم چون اگر این عکس ها را هم منتشر نمی کرد معلوم نمی شد سر افغانستانی ها چه آمده است.

 • 3084
  40

  خیلی دردناکه…
  فکر اینکه این صورت به دستور و دست یه انسان دیگه به این شکل دراومده تن آدم رو میلرزونه.
  تا وقتی انسان روی زمین زندگی میکنه وضعیت همینه!
  خدا کجاست؟!!

 • 121
  460

  واقعا باید به حال این جماعت وحشی تاسف خورد
  چقدر دختر زیبا و معصومیه
  بعضی وقتا آدم میمونه اصلا چی بگه….

 • 285
  270

  عکس تکان دهنده ای بود

 • 22501
  10

  اوه خدای من
  چقدر دردناک

 • 3085
  40

  ممنون که یادمون انداختی

 • 1087
  100

  باهات کاملن موافقم .. به این مطلب مجله تایم چند روز پیش توی وبلاگم لینک دادم .. بعد از دیدن عکس و خوندن مقاله اش تا ساعتها حالم خوب نبود .. قلبم فشرده شده بود و تنفس برام برای لحظاتی سخت شد .. فکر نمی کنم آدمی توی ایران باشه که بتونه چنین عکسی رو ببینه و بگه بیخیال !.. راستی !.. یعنی ممکنه توی ایران خودمون هم چنین اتفاقاتی بیفته اما نه توسط دولت بلکه توسط مردم بدوی خیلی از روستاها و شهرهای دورافتاده ؟.. شنیده ها زیاد هست اما دیده ها نه .. سنگسار کردن آدمها و بریدن دست و پای دزدها هم دردناکه و هم قانونیه و هم توی ایران اتفاق می افته هنوز .. فراموش نکنیم که خیلی دور از این طرز تفکر نیستیم .. به دورافتاده ها هم سر بزنیم ..

  • 1993
   60

   من مدتهاست که دارم راجع به غیرت نا به جا و تعصبات کور کورانه مطلب می نویسم . من آرزو داشتم که مطالب خوبی توی نت برای از بین بردن ریشه های تعصب نا به جا به صورت علمی بخونم اما متاسفانه هرگز آرزوم برآورده نشد و خودم دست به کار شدم و مجموعه اول از مجموعه مقالات خودم در این مورد رو نوشتم با آرزوی اینکه بتونم به صورت کاملا علمی ریشه های این نوع تفکرات رو از بین ببرم . این یکی از بزرگترین آرزوهای منه و از چندی پیش شروع کردم به نوشتن حاصل چند سال مطالعات خودم و امیدوارم بتونم در رفع این پدیده بسیار بسیار فراگیر گام مهمی بردارم فعلا مجموعه یک رو نوشتم و باقی مجموعه ها مونده.اینم لینکش
   http://zojein.mihanblog.com/post/1

 • 885
  120

  سلام
  وحشتناک بود
  تا اونجایی که میدونم اسلام اجازه بریدن بینی اموات رو هم نمیده
  طالبان حکمو از کجاش در آورده؟:(

 • 391
  220

  مرسی خانم مجیدی،
  ممنون که امروز، هم درد را هدیه کردی و هم شکر را.

 • 22502
  10

  خدایا!

  عجب دنیایی

 • 22504
  10

  یکی از تکان دهنده ترین تصاویری است که به عمرم دیده ام. و می دانم در کنار تصاویر تلخ دیگری در ذهنم برای همیشه می ماند.

 • 231
  310

  وووو
  یعنی همینجوری موندم چی بگم. واقعا اون موقع تو ذهن شوهرش چی میگذشته؟؟

 • 6729
  20

  حماقت انسانها حدی ندارد

 • 6730
  20

  من به این اعتقاد دارم همیشه از چیزی که به عوام گفته میشه تا واقعیت فاصله وجود داره اما حیف این دختر زیبا که قربانی شده.خدا بهش صورت زیبا هدیه کرده اما انسان اونو ازش گرفته.

 • 22506
  10

  به امید روزی که تحجر و واپسگرایی به کلی پس زده بشه و انسانها با هم برابر و آزاد و بدور از پیش داوری و وحشیگری زندگی کنن،این مطلب حال بدم رو به شدت بدتر کرد،متاسفم واسه انسان نماها.

 • 1957
  60

  همین امروز توی تاکسی نشسته بودم، یه جوون (…) پشت تاکسی نشسته بود و آنچنان با افتخار از وحشی گری های خودش و بلاهایی که سر دختری آورده که نامزدش بوده ولی نگذاشتن با هم ازدواج کنن تعریف میکرد که میخواستم تو تاکسی خرخره کثافتش رو بجوم.
  (…)

 • 121
  460

  انگار با چشماش میخواد یه چیزی بگه قبلا مثل این نگاهو موقع (…) دیده بودم اونم داشت با چشماش یه چیزی میگفت…..

 • […] عایشه، چهره‌ی یک زن افغان […]

 • 22507
  10

  واقعا میگم…اخساس میکنم قلبم یارای تپیدن نداره

 • 22509
  10

  چقدر وحشتناک

 • 22510
  10

  ویران کننده بود
  موفق شدید
  بعید میدانم کسی این عکس را فراموش کند

 • 560
  170

  می توان گفت که خجالت آور و شرم آور است
  انسان به انسان بودن خودش شک می کند

 • 4224
  30

  karhai k in bashare 2 pa mikone hich heyvooni mortakeb nemishe

 • 32
  970

  عکس بسیار تکان دهنده و تاثیر گذار بود ، همین طور نوشته شما که حق مطلب رو بخوبی ادا کرد ، البته وقتی ما این مطالب رو می خونیم فکر می کنیم این مصائب فقط برای افغان ها و … اتفاق می افته در حالی که بنظر من (…)
  تا وقتی که ما به خودمون نیام همینه

 • 32
  970

  حالا که این مطلب عنوان شد می خواستم یه سوال که همیشه تو ذهنم بوده رو از شما بپرسم ؛ شاید بتونه خودش یه پست جالب بشه
  بنظر من در نهان شخصیت همه انسانها یک جنبه و بعد بسیار سبوعانه و وحشی وجود داره که در صورت مهیا شدن شرایط خودش رو بروز می ده ؛ شرایطی مثل جنگ ، بی قانونی ، قدرت و …
  اگه این شرایط مهیا باشه شاید خود ما (شاید خود من که خیلی آدم نسبتا آرومی هستم ) کارها و جنایاتی رو انجام بدیم که حتی تصورش رو هم نمی تونیم بکنیم .
  آیا این نظر درست هست یا نه ؟

 • 22511
  10

  واقعاً تاسف باره دیگه اینجور اندیشیدن ها در این دوره منسوخ شده است و به نظر من باید قدرت داوری انسان های با این تفکر را نیز از آنها گرفت، من باور دارم نه تنها من بلکه همه انسان هایی که این خبر را خواندند همین نظر را دارند
  بازهم متاسفم از این همه ظلم که سرچشمه آن عقاید و اصول و رسوم برخی قوم ها می باشد که متاسفانه هنوز منسوخ نشده است

 • 22512
  10

  سلام : واقعا متأثر شدم ، ولی با وجود پیشرفت علم پزشکی امیدوارم انسانهای خیر کمک کنند تا این زن بی گناه دوباره زیبایی وسلامتی خویش را بدست آورد .

 • 22514
  10

  نکته دیگر بعد از هولناکی این جنایت سوء استفاده غربیهاست
  که عکس را منتشر کرده اند تا کنارش بنویسند ببینید اگر ما از افغانستان برویم چه ها… می شود !!!

 • 23
  1.2k

  خیلی تکان دهنده بود…
  کلی توضیح دادم همش پرید … همیشه وبلاگتون رو می خونم… کارتون عالیه…
  همیشه به افغان ها تو ایران به عنوان یک انسان نگاه می کنم … طالبان عین یک جذام داره زن و جامعه ی افغان رو می خوره…
  به امید دستیابی به حقوق بشر

 • 6731
  20

  سالیانی است که با خود فکر میکنم چطور ممکن است امریکا و قدرتهای جهانی باز هم از طریق کرزای بخواهند به طالبان میدان دهند ؟
  مثل روز روشن است که دارند به این نتیجه میرسند که چون نمیتوانند بطور کامل طالبان را شکست دهند پس بهتر است با آنان مصالحه کنند حتی اگر به قیمت بروز چنین جنایتهایی تمام شود.
  اما اینکه نمیتوانند طالبان را شکست بدهند بنظرم بیشتر از اینکه ناشی از قدرت طالبان و یا ضعف امریکا و متحدانش باشد ناشی از این است که اولا هنوز اراده ی کامل مبنی بر شکست و نابودی کامل طالبان وجود ندارد ثانیا اگر هم چنین اراده ای وجود داشته باشد روش صحیح وجود ندارد . یعنی که روش جنگیدن با یک گروه وحشی و خونخوار مثل طالبان با رعایت حقوق بشر ! و اینها جور در نمی آید . یعنی با یک آدم وحشی متمدنانه رفتار کردن میشود همین . جنگیدن با طالبان و همزمان رعایت تمام حقوق انسانی ی آنها و تمام کنوانسیونهای حقوق بشری و کنوانسیونهای ژنو و چه و چه و چه آنهم در جنگ با گروهی مثل طالبان نتیجه اش میشود همین که شده است . اگر فقط یکسال فقط یک مدت کوتاه مثل خودشان با آنها بجنگند محال است دیگر حتی یک عدد ! طالبان پیدا شود . بنظر میاید دارند با آنها بازی میکنند . جنگ که اینطوری نیست که چهار تا سرباز گوگوری مگوری و سرخ و سفید کانادایی و انگلیسی و هلندی و امریکایی را بفرستند در افغانستان و روزی هزار تا فیلم هم در هالیوود درست کنند که جنگ اخ است و بد است و چه و چه و چه و آنوقت طالبان هم هر کاری دلش خواست بکند و بعد هم بگویند چون نمیتوانیم آنها راشکست بدهیم پس بهتر است صلح کنیم و ملت بدبخت افغانستان را بدهیم دست طالبان .!
  ضمن آنکه بنظرم برای خشکاندن ریشه ی طالبان و طالبانیسم باید ریشه ی همین چهار تا کشور عربی و یا امکان کمک کردن آنها بگونه ای خشکانیده شود که دیگر جرات نکنند و نتوانند گروههایی مثل طالبان را با پول مفت حاصل از فروش نفت بوجود بیاورند .
  حرف زیاد است. درد زیاد است .ببخشید .

  • 21
   1.3k

   سلام ممنون من هم نضر شما را دارم منتها این صفحه کیبرد قات زده
   ورنه

 • 939
  110

  با تشکر صمیمانه از حسن انتخابتون برای اطلاع رسانی در جهت افشای جنایات بنام اجرای احکام!

 • 6732
  20

  فقط فرانک است که می تواند این طوری بنویسد . همان که از وقتی خیلی خیلی خیلی جوانتر از امروز بود نوشته هایش را خوانده ام

  • 21
   1.3k

   قربان ادرس وب وبلکه فید ارسال بفرمایید تامستفیض شوم مثل قبلانا
   تشکرات

 • 43
  810

  I ‎Don’t Know What To Say

 • 2324
  50

  اگر دوست داشتین بعد حذف کامنت مربوط به مذاکره با طالبان /پست این وبلاگ را نگاهی بیندازید

 • 22518
  10

  man ax ro didam va shokke shodam…aman az daste in donia

 • 22519
  10

  vahshatnak bood,vahshatnak:(

 • 2055
  60

  چه وحشتناک!

  وحشیگری قرن بیستم !

 • 3087
  40

  اوه چقدر دردناک بود .شما هم واقعا” با قلم خوبت تونستی حسابی منو آزار بدی .ازت ممنونم!

 • 1571
  70

  این پست هیچ چیز از حرکت جسورانه تایم برای چاپ این تصویر کم نداشت. متاسفم.بدون شک مفید ترین پست تاریخ یک پزشک

 • 22523
  10

  هیچ حیوانی به حیوانی نمی داند روا

  آنچه این نامردمان با جان انسان می کنند

 • 22524
  10

  بسیار جای تاسف است که انسان اینقدر می تواند پست شود.
  و با نام دین مقدس اسلام دست به هر جنایتی می زند .
  اسلام در ذات خود ندارد عیبی هر عیبی است زمسلمانی ماست.

 • 4
  4.6k

  حماقت انسان انتهایی نداره
  واقعاً متاثر شدم

 • […] این بخش دارید می توانید برای ما ارسال کنید.فرانک مجیدییک پزشکپیش از این در این وبلاگ، پست‌هایی با عناوین «عکس‌هایی […]

 • 22525
  10

  سوال اینه که….چطور چنین عملی برای اون ها اینقدر بدیهی، اینقدر راحت می اومده؟ شاید هم احتمالا پیش خودشون فکر کردن بهرحال بهتر از کشتنه و قاضی بهش رحم هم کرده…….

 • 22527
  10

  واقعآ خیلی تآسف بر انگیز است زمانیکه این عکس از آدرس یک دختر افغان در جهان به نشر سپرده شد من نمیدانم به این وحشی ها که از کشور من اند چه خطاب کرد اما باید بگویم این دسیسه انگلیسهاست که سالها میشود توسط پشتونهای افغانستان هر کاری که دلشان میخواهد بر سری این ملت سرزمینی ما و دین ما روا میدارند.

 • 22529
  10

  واقعا دردناک بود.
  متاسفم

 • 127
  450

  هنوزهم در بربریت زندگی می‌کنیم. هستند (…).

 • 22532
  10

  با سلام
  من از دیدن این صحنه ها واقعا” متاسف می شوم ولی تاسف کافی نیست و مشکلی را حل نمی کند باید راه حل پیدا کرد این واقعه به شکلهای متفاوت در این جهان پر از ظلم علیه زنان رخ می دهد (…)

 • 6735
  20

  مطب بسیار تاثر برانگیزی بود !

  خواستم از شما اجازه بگیرم که این مطلب را با حفظ نام منابع ، در وبلاگ خودم بذارم .

  با تشکر ،

  ص.قلمبه پران

 • 22537
  10

  THIS IS VERY TERRIFIED AND SHOWS THE VIOLENCE OF TALIBAN AND AFGHANISTAN .(…) .

 • 6736
  20

  خیلی تکان دهنده بود .واقعا نمیدونم چی بگم خیلی دردناک بود.حالا از دست ما چه کاری بر میاد؟کی میاد به حرف ما گوش بده؟اگر راهی برای جلوگیری این کارها باشد باور کنید صبر نمی کنم.ولی چه راهی؟

 • 6736
  20

  به امید روزی که این وحشی گری ها تموم بشه.ممنون که ما رو هم اگاه کردید

 • 22542
  10

  امیدوارم زمانی برسه که هیچکس به خودش اجازه تعدی به حقوق هم نوعشو نده

 • 2938
  40

  سلام
  من ماجرای یک دختر ۱۰ ساله افغانی به نام اسامه را خواندم که بسیار وحشتناک با او در افغانستان برخورد شده بود که برای فرار از جنسیتش به پسر بودن روی آورده بود ووقتی واقعیت اشکار شد نکبت و بدبختی بر سر اسامه فروریخت تا مدتها از این رفتار روحم و ذهنم اشفته شده بود و بر رنج و بدبختی که در افغانستان گریبانگیر زنان است متاثر بودم تا با دیدن این عکس عمق فاجعع را بیشتر درک کردم که حفظ جان از دست آدمهای بد چه تاوان سنگینی دارد

 • 22544
  10

  با عرض سلام؛
  واقعا ممنون از خبرنگار و عکاس مجله تایم و همچنین شما که این حادثه دردناک رو به تصویر کشیدید. اینجاست که ارزش خبررسانی و آزادی خبر معلوم می شود.
  (…)

 • 22545
  10

  با احترام به عرض برسانم که این کارهارا به حساب اسلام نزارید اسلام به انسانها احترام وارزش قائل است اینه پست ترین موجودات روی زمینند وخدا هم انهارا دوست ندارد

 • 22547
  10

  واقعا تاسف باره

 • 22549
  10

  نظری ندارم
  چون بدتر از این رو دیدم در آفریقا
  جایی که انسان مفهومی نداره حتی به اندازه ای یک حیوان

 • 22552
  10

  نمی دانم چرا یک انسان چرا این کار را انجام م ده اما یه نظر من وقتی ما به درجه ای می رسیم که انسانیتمون را فراموش می کنیم اونوقته که یک حیوان دو پا هستیم و گوش و بینی همنوعان خودمان را می بریم و حتی کارهایی بد تر از این کار و من فکر می کنم که خداوند خواب هستند ومعلوم نیست کی از خواب بیدار شوند یک عده به نام دین و یک عده دنباله را ه این دروغ های دینی

 • […] اما این تصویر خود حرف می‌زند. […]

 • 22554
  10

  خیلی درکش سخته از همینجا با این زن جوان همدردی میکنم و آرزومندم که ریشه ی ظلم هر چه زودتر کنده شه

 • 22558
  10

  خود عکس نشونگرهرچیزی میباشه
  باید دست به بینی نزد حتی اگر منقار باشه
  بایدکسی که این بنده خدارو به این روز انداخته ناراحت باشه

 • 6740
  20

  و البته قصد اصلی تایم از چاپ این عکس، توجیح حضور طولانی مدت آمریکا در افغانستان هم هست…

 • 6740
  20

  و گرنه زیر عکس نمی نوشت اگر ما افغانستان را ترک کنیم چه پیش خواهد آمد…

 • 22562
  10

  میرزاده عشقی گفت:” بعضی انسانها اشرف مخلوقاتند و برخی نسل فاسد میمون ” و این قبیل آدمکها حقیقتن نسل فاسد میمونند.

 • […] عایشه: چهره‌ی یک زن افغان آگوست ۴, ۲۰۱۰ — جنبش خرداد فرانک مجیدی: پیش از این در این وبلاگ، پست‌هایی با عناوین «عکس‌هایی که جهان را تکان دادند» نگاشته شده. باور دارم عکس روی جلد این هفته‌ی تایم، می‌تواند یکی از همان عکس‌ها گردد. این عکس از آن عایشه، زن خجالتی و ۱۸ ساله‌ی افغانی است.ادامه مطلب […]

 • 22566
  10

  در افغانستان بریدن گوش و بینی زن جوان در ایران تجاوز و کشتار در کشورهای آفریقایی ختنه دختران خردسال در موریتانی فرستادن دختران به کمپ هایی برای چاق شدن تا در آینده شانس ازدواج را به خاطر چاقی پیدا کردن و در غرب استفاده از نمایش بدن زن به عنوانهای مختلف اینها حتی گوشه ای از ستمهایی که به زنان دنیا میشود نیست بهتر است کانونی جهت اطلاع رسانی و بازکردن ذهن تمامی زنان جهان صورت گیرد

 • 22569
  10

  آفرین. باید آن قدر نکبت های ناشی از نادانی را به رخ کشید تا درد درمان شود.

 • 22572
  10

  خدایاااااااااااااااااااااااا،خودت این بدبختا رو از دست این موجودای رذل خلاص کن.کتاب هزار خورشید باشکوه رو حتما خوندین که توش چقد بدبختی زنان افغان ملموسه…هر روز سندی بر وحشی گری این فرقه.

 • 1658
  70

  سلام خانم مجیدی خسته نباشید. وقتی لینکهای شما را در facebook شیر می کنم encoding به هم می ریزه
  http://www.facebook.com/#!/saeed.a.amiri
  درست نمی شه ؟

 • 22575
  10

  اگر از این تصویر با بی‌تفاوتی «شکر خدا برای ما اتفاق نمی‌افته»، «بی‌خیال، خودم این‌قدر بدبختی دارم» بگذریم، یا بگوییم «این‌که چیزی نیست، آمریکا صد برابر بدترش رو کرده تو افغانستان» یعنی چیزی از روان بیمار طالبان، در ما هم هست، فقط بروز نیافته
  این رو خوب اومدی

 • 2802
  40

  رهبران طالبان انسان های کثیفی هستند. برداشت های خود ساخته ای از اسلام دارند؛ نمیدانند اسلام چیست و پیامبر اسلام کیست. خودشان را مجاهد علیه کفر میدانند اما خود کفر اند. دین اسلام را تحریف کرده اند و از سادگی و نادانی مردم عادی سوء استفاده کرده و اندیشه های ضد دینی خود را در میان مردم افغانستان گسترش داده اند. قاضی های آنها داوری نمیکنند، جنایت میکنند. غیر از عایشه، صد ها زن و دختر دیگری هم به این سرنوشت در دوران طالبان احمق دچار شده اند.

 • 22577
  10

  baraye man bavaresh sakhte kasi betoone dar haghe hamjensesh in goone aamal anjam bede va badtar az an doult hemayateshon bokone.

 • 4636
  30

  واقعا بغضم گرفت
  ممنون

 • 22579
  10

  با تمام وحشی گریها و کثیف بودن معدود نسلها
  باز هم اون دختر زیباست اونها زیبایی اون دختر رو نگرفتن
  خوب بهش دقت کنین اون واقعا با این مسبت هم زیباست
  البته این مشکل فقط برای مردم افغان نیست
  در ضمن مردم دنیا باید هوشیا باشن این اعتقادات وحشیگرایانه به دیگر نقاط دنیا رخنه نکنه

 • 22580
  10

  vaghan az in zolm va jenaiat ke e
  nsani dar haghe ensane digari anjam bede dele ensan be dard miad vaghan motasefam

 • 23
  1.2k

  به نظر من چنین جنایتی بستر اجتماعی مناسب می خواد، مسلما طالبان از آسمان به افغانستان نازل نشدن. از کجا می دونید که اگر همین دختر برادری داشت که همسرش همین کاری رو کرده بود که این دختر کرده، دختره رو دست و پا بسته نمی برد پیش برادرش که بینی اش رو ببره؟؟!! واقعا چه تضمینی می تونید بدین که چنین اتفاقی در کشوری که اون اتفاق افتاده غیرممکنه؟

 • 22581
  10

  kheili vahshatnak boood

 • 4637
  30

  ۱٫ دوستانی که از روی عنوان مقاله محتوی رو فهمیدن دعوت میکنم به محتوی مقاله رجوع کنند چرا که نتیجه گیری نویسنده مقاله دقیقا عکس چیزی هست که عنوان زده (یه تکنیک ژورنالیستی) البته برای خوانندگان اروپائی مجله نوشته شده نه ما….پس اینقدر راحت قضاوت نکنین

  ۲٫ همه راجع به انسان حرف زدند اما هیچ کس راجع به مرضی که این انسان را به اسفل مخلوقات تبدیل کرده چیزی نگفت….

 • 22582
  10

  آدمها افعالشون رو براساس اعتقاداتشون انجام میدن . نمیتونی یه مرد افغانی رو که اعتقاد داره حق داره اگه زنش از خونه فرارکرد گوش و بینی اش رو ببره از کارش منصرف کنی ، مگر اینکه فکرش رو عوض کنی . آمریکا در افغانستان با ادمها نمیجنگه ، بلکه با اعتقادات می جنگه . و با اعتقادات هم فقط میتونی با سلاح اعتقادات بجنگی نه با بمب و مسلسل و … .

 • 22583
  10

  از قدرت درک و فهم من خارج بود…
  این رفتار وحشیانه..

 • 22584
  10

  hamin alan tu site daneshgah daram ashk mirizam. baghiye nemi2nan chera va man hata nemitonam in axo neshuneshun bedam. bavaram nemishe ma tu 1 hamchin 2nyai zendegi mikonim. motasefam. kheili motasefam…

 • 22585
  10

  joz vahshigari hich chize digari nist…..vaghean baese ta’asofeh….

 • 22586
  10

  just i can say so sorry for all of pepole which live in this world

 • 22587
  10

  I feel so sad, for these woman, I think she is part of body, and I can not keep my tears. I hope we live in free world.

 • 6745
  20

  فقط میتونم بگم منتظر باشیم

 • 22588
  10

  تاسف میخورم . این طرز فکرای غلط هنوزم اینجوری ریشه داره و نسل به نسل منتقل میشه توو خودشون . چقد باید منتظر بمونیم تا نسل ها اصلاح بشن ؟
  واقعاً دل هر آدمی به درد میاد .
  من واقعاً متاسف شدم . هیچکدوم از ما نمیتونیم درد جسمی رو که این دختر توو اون لحظه کشده و دردِ‌ روحی رو که تمامِ عمر با اونه رو درک کنیم .
  من فقط توو دلم میگم خدا رو شکر . اینجا ! توو ایران ( که اینهمه مشکل تووش داریم و باهاش درگیریم) حداقل یه امنیت نسبی !! داریم .
  میگم خدا رو شکر .

 • 22589
  10

  این هم یک نوع زندگیه!

 • […] دیگر بیاورد روحِ آدم را می‌خراشد. این‌جا و آن‌جا [+] مطالبی می‌خوانی در نکوهشِ رفتارِ وحشیانه‌ی طالبان […]

 • 706
  140

  من نسبت به این حادثه احساس گناه می کنم. شما چطور؟ منظورم اینه که شما خودتون رو مقصر نمیدونید؟

 • 22590
  10

  waqean aks takan dadane ast …en aks wa aan chihra he zeba famosh nashodani ast dar zindage man

 • 4638
  30

  با مصالحه های بی مورد در برابر ظلم مبارزه کنیم . همانگونه که با خود ظلم . با طالبان های درونمان مبارزه کنیم

 • 6746
  20

  وای که ادم تو کار این پست فطرتهای زمونه می مونه. به چه حقی ، با چه مجوزی ، با چه قانونی . افکارشون چیه ؟ این تهی مغزهای تاریخ آسایشو آرامش خدایی رو از بقیه میگیرن . اینا پست ترین ها برده ی کی هستن؟؟؟؟ حیف شمایل آدی که اینا دارن .قلب ادم میسوزه از این عمل کثیف…

 • 6746
  20

  وای که ادم تو کار این پست فطرتهای زمونه می مونه.به چه حقی ، با چه مچوزی، کدوم قانون؟؟؟؟؟ افکارشون چیه؟ اصلا” اینا افکار دارن؟؟ این تهی مغز های تاریخ آسایش و ارامش خدایی رو از انسانهای مظلوم میگیرن.این پست ترین ها برده ی کی هستن؟؟؟ حیف شمایل آدمی که اینا دارن فقط اونو به یدک میکشن.
  واقعا” قلب ادم می سوزه

 • 22591
  10

  به نوشته کنار عکس هم توجه کنید.

  مدارک ویکی لیکس و حقایق افغانستان و عراق نشون میده که کم آمریکایی ها به عراقی‌ها و افغانستانی‌ها ظلم نکردن.
  طالبان گروه بسیار ظالم و گمراهی هستن، قبول.
  اما هدف از این تبلیغات، کسب حمایت برای موندن ارتش آمریکا در افغانستانه.
  ولی نباید فراموش کرد که همین اتفاق زمان آمریکاییها پیش اومده. طالبان تا قبل از ۱۱ سپتامبر با آمریکا داشت روابط دیپلماتیک هم برقرار می‌کرد. تا زمان شوروی القاعده مورد حمایت آمریکا بود. نباید فراموش کرد که تولید مواد مخدر در زمان آمریکایی‌ها بیش از ۲ برابر شد. مسلما آمریکا برای حمایت از عایشه به افغانستان نرفته.

  حمایت از آمریکا به بهانه مخالفت با طالبان، احمقانه است.
  به سرگذشت کشورهای آمریکای جنوبی دقت کنید که بر سر استقلال طلب‌هاشون چی اومده. به کشورهای عربی بنگرید که یه عده ایشون در پول غلت می‌زنن، و بسیاری که ازشون نامی و خبری نیست در فقرند و زنان هنوز هیچ شأن و منزلتی ندارن.

 • 22592
  10

  ما به فکر سیر خوردن و راحت خوابیدن
  و فقط یه کم اون طرفتر یکی به فکر بینی که یک روز داشت و دیگه نداره
  و از این ها کم نیستن
  کم قربانی نگرفتن از انسان ها
  انسانیت ما رو هم قربانی کردن با دلمشغولی های الکی که واسمون ساختن (یا قربانی کردیم و ساختیم)

 • 22593
  10

  آی آدم ها !
  به چشمان و نگاه این دختر که “هنوز هم سخت زیباست ” بنگرید.
  به ماچه میگوید؟

 • 22594
  10

  one of the comments said;”yo Taleban has an ideology and you can only fight an ideaology with an ideeology. If the Quran is their book, all I can say to them is that nowhere in their book the order to cut the nose, order to stone to death, order to kill without reason are written. opposite is true, there are many Ayaats in Quran that tell us nothing should be added to this religion. There is direct order to keep it simple and do not take FATWA from religious leaders who get paid by the organized religion. If this message is given by enough people that there is no Quranic bases for these savage acts, maybe their (Taleba’s) offsprings or some of them finally pay attention to what the book that they are praising and memorizing, but not living by its rules.

 • 3091
  40

  خواستم که بانگ هستی خود باشم
  اما دریغ و درد که زن بودم…..

 • 6747
  20

  i’m so sorry to hear this kind of news

 • 6747
  20

  I feel sympaty for all the human being like this

 • 22595
  10

  احساس همدردی می کنم

 • 22596
  10

  شما نمیدونید مامان من وقتی این عکسو دید چقدر حالش بد شد به خاطر همین میگم@

 • 22597
  10

  واقعاخیلی دردناکه.

 • 22598
  10

  به نام خدا
  بسیار تکان‌دهنده و تاثیرگذار بود. این کار بسیار زشت‌تر از تصور است، ولی آیا هنگامی که تک‌تیر‌اندازان اسرائیلی -که کاملاً هدفشان را می‌شناسند و دقیقاً می‌دانند که دارند به که شلیک می‌کنند- کودکان و نوزادان فلسطینی را در غزه هدف نهادند -که تصاویرش هم هست و پخش نیز شد-، آیا تایم آن موقع خواب بود؟ آیا دماغ دختری مسلمان از جان چندین نوزاد و نوپا یا نوباوهٔ فلسطینی مسلمان بسیار مهم‌تر است؟
  یادتان باشد! هر دو مسلمان اند، و هر دو کاملاً عمدی و در عین این که طرف مقابل می‌دانست، بلا سرشان آمد، ولی این زنی معصوم و ایشان چندی تن از نوزادان و خردسالان بی‌گناه و تازه بودند، و عایشه تنها بینی‌اش را از دست داد ولی کودکان جانشان را!
  این را بدانید که تایم دلش برای هر که بسوزد، برای اسلام و مظلومان نخواهد سوخت، وگرنه باید عکس آن بچه‌های کوچک را زودتر از عایشه روی جلدش چاپ می‌کرد؟
  این جوری نیست؟

 • 22599
  10

  واقعا برای عده ای از مردم متاسفم این عمل وحشیانه ترین عملی بود که در طول عمرم دیدم

 • 22600
  10

  سلام خسته نباشید مطالب خیلی خیلی جالبی بودند از شما ممنونم

 • 6748
  20

  در مجله ای معتبر خواندم که قرار است روی این دختر معصوم جراحی پلاستیک انجام شود تا به حالت قبلی خود به زندگی ادمه دهد.
  اما… چه فایده؟ آیا این روز های دردناک از ذهن او پاک میشود؟
  آیا همان روحیه ی قبلی را دارد؟ آیا زندگی خوبی منتظر اوست ؟ آیا ….

 • 6748
  20

  در مجله ای معتبر خواندم که قرار است روی این دختر معصوم جراحی پلاستیک انجام شود تا به حالت قبلی خود به زندگی ادمه دهد.
  اما… چه فایده؟ آیا این روز های دردناک از ذهن او پاک میشود؟
  آیا همان روحیه ی قبلی را دارد؟ آیا زندگی خوبی منتظر اوست ؟ آیا ….
  زندگی های عایشه های بسیاری نابود شده است و به سختی سپری می شود .
  آن وقت ما در خانه روی مبل نشته ایم و قهوه می نوشیم و هیچ کاری هم از دست ما بر نمی آید….
  واقعا متاسفم .

 • 22601
  10

  واقعا درد ناک است.

 • 22602
  10

  حالا جای شکرش باقیست که صاحب بینی مصنوعی شد

 • 22603
  10

  با فجایعی که در دنیا و مخصوصا افغانستان روی می دهد بازم این دختر خانم شانس آورده فقط به گوش و دماغش اکتفا کردند.
  وا مصیبتا و ا مصیبتا !!!!!!!!!!!!!!

 • 22604
  10

  عجب ادمهایی من میخوام ببینم اینا به جای مهر و عاطفه و احساس چی دارن..اینا آدم نیستن حتی حیووانها هم دلشون نمیاد همچین کاری بکنن اینا معلوم نیست چی هستن؟

 • 22605
  10

  کاش اقای کرزی هم این دختر بی گناه می دید و فکری برای ما زنهای افغانی می کرد تا کی باید ظلم را تحمل کنیم

 • 22606
  10

  من حمید هستم یک مهاجر افغان مقیم ایران این اتفاقات در افغانستان خیلی عادیه یادم میاد درساله ۱۳۸۵/۵/۲۲ من برای دیدن خانوادم به افغانستان سفرکردم از مرز که گذشتم باچند نفر دیگه که داشتن از ایران به افغانستان بر میگشتن همراه شدم بین ما یه پیرمرد بود که برای دیدن دخترش اومده بود .. ما باهم یه ماشین رو از استان نیمروز تا استان هرات دربست گرفتیم وقتی حرکت کردیم من ازبس که خسته بودم خوابم برد وقتی چشماروباز کردم دیدم میونه کوهای استان فراه.. هستیم راننده برای نماز. ماشین رونگهداشت همین که مااز ماشین پیاده شدیم …….چندتا مرد مسلح از پایین دره بودوبودو اومدن تفنگاشونو گرفتن سمت ما ماهمه دست پاچه شدیم دستامونو بردیم بالا.. دستامونو بستن و بعد از چندقیقه یه ماشین نظامی اومد مارو انداختن تو ماشین حرکت کردن بطرف کوهای بزرگ رسیدیم به یه پایگاه
  نظامی وقتی رفتیم توپایگاه دیدم همشون ازین طالبای وحشی بودن
  اقا اینقدر کتکمون زدن به اون پیرمردی که همراه مون بود رحم نکردن جلوی چشمای ما پیرمرده رو کشتن میگفتن این پیرمرده جاسوس امریکاست خلاصه مارو دوهفته نگهداشتن هروز کتک میزدن فوهش میدادن بعد ماهارو باچند تا از طالبانی که توزندان کابل بودن عوض مونکردن خلاصه ازاد شدم ونرفته برگشتم به ایران

 • 14835
  10

  اخه چرا؟! پس عدالت چی میشه….تا چه حد میتوان خدا را نادیده گرفت…