چرا آی‌پد بزرگی که اپل در پی ساخت آن است، یک وسیله رؤیایی خواهد بود؟

ماه‌هاست که شایعاتی از زنجیره‌های تأمین قطعات آی‌پد به گوش می‌رسد. این شایعات می‌گویند که اپل در حال کار روی آی‌پد تازه‌ای است که صفحه نمایش بزرگ‌تری دارد. روز سه‌شنبه این شایعات قوت بیشتری گرفتند، چرا که Bloomberg که رسانه معتبری است، تأکید که کرد که اپل در نظر دارد در اوایل سال ۲۰۱۵، آی‌پد بزرگ‌تر ۱۲٫۹ اینچی را روانه بازار کند.

آی‌پد ایر (نسخه فعلی آی‌پد) ۹٫۷ اینچی است، آی‌پد مینی ۷٫۸۵ اینچی است و مک‌بوک صفحه نمایش ۱۳ اینچی دارد.

8-27-2014 5-56-42 PM

بله! من هم دارم مثل شما فکر می‌کنم که آی‌پد ۱۲٫۹ اینچی را نمی‌شود مثل آی‌فون یا یک ای‌پد ایر به راحتی این سو و آن سو برد. پیش از اپل هم شرکت‌های دیگری به صرافت ساخت تبلت‌های بزرگ افتادند، مثلا در سال ۲۰۱۲ توشیبا تبلت اندرویدی Excite را ساخت که ۱۳ اینچی بود.

8-27-2014 5-56-57 PM

اما سؤال اصلی این است که اپل چرا باید یک تبلت بزرگ بسازد؟

یکی از دلایل این امر، کاهش ۹ درصدی فروش آی‌پد نسبت به زمان مشابه سال قبل است.

8-27-2014 5-57-18 PM

چند تئوری می‌توانیم برای توجیه این کاهش فروش بیاوریم:

۱- به‌روز شدن آی‌پد نسبت به آی‌فون کندتر است و معمولا تغییرات اندکی را در هر مدل نسبت به مدل قبلی شاهد هستیم. در شرایطی که یک مشتری محوصلات اپل، معمولا یک سال در میان آی‌فون عوض می‌کند، ترجیح می‌دهد که آی‌پد را ۳ یا حتی ۴ سال نگه دارد و بعد محصول جدید بخرد.

۲- تئوری دیگر این است که خیلی‌ها تصور می‌کنند که با ترکیب دو محصول آی‌فون و مک‌بوک همه کارهایشان راه می‌افتد و این وسط می‌توانند پول آی‌پد را برای خودشات صرفه‌جویی کنند. آنها برای کارهایی که اصطلاحا در رده productivity هستند از مک‌بوک استفاده می‌کنند و برای استفاده از اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی، گیم‌ها و اپ‌های تفریحی از آی‌فون استفاده می‌کنند.

به گمانم تئوری دوم بتواند، کاهش فروش آی‌پد را بهتر توجیه کند. اصلا درست به همین خاطر است که شرکت‌های در پی ساختن محصول ترکیبی یا هیبرید برآمده‌اند که هم کار تبلت را انجام بدهد و هم کار لپ‌تاپ را.

سرفیس پروی ۳ مایکروسافت نمونه عالی‌ای از همین محصول ترکیبی است. خود مایکروسافت دوست دارد که به مشتری‌های خود بقبولاند که با سرفیس به راحتی می‌توانند هر دو دنیای تبلت و دسکتاپ را داشته باشند، در این کار هم تا حدودی موفق بوده است. اما یکی از مشکلات سرفیس این است که محیط کاربری این دو دنیای تبلت و دسکتاپ تا حدود زیادی با هم متفاوت است و مشتری‌ها را سر درگم می‌کند.

8-27-2014 5-57-43 PM

وی حالا بیایید یک آی‌پد ۱۲٫۹ اینچی را تصور کنید که ما اسم آی‌پد پرو را فعلا بر آن می‌نهیم. و بیایید iOS 8 را در نظر آوریم که قرار است مالتی‌تسکینگ چندپنجره‌ای را به ما هدیه بدهد. (یعنی اینکه شما بتوانید چند اپ را در آن واحد اجرا کنید و همزمان آنها را در چند پنجره ببینید.)

8-27-2014 5-58-15 PM

به چنین محصولی یک کیبورد خوب هم اضافه کنید. چیزی به نظرتان نمی‌رسد؟

این محصول می‌تواند یکی از نقاط ضعف آی‌پد را برطرف کند. اینکه آی‌پد فقط برای مصرف محتوا خوب است و نه برای محتواسازی و productivity .

در شرایطی که مایکروسافت آفیس برای آی‌پد را بهار امسال عرضه کرد و در شرایطی که خود اپل هم اپلیکیشن‌های رایگان برای کار با مجموعه آفیس دارد.Google Doc هم برای iOS وجود دارد که با فایل‌های آفیس سازگار است، می‌شود از امکانات تبلت بزرگ تازه اپل و این اپ‌ها در کنار هم استفاده کرد.

همکاری تازه اپل با IBM هم اجازه می‌دهد که بازارهای تازه‌ای برای فروش آی‌پد بزرگ به شرکت‌ها و مشتری‌های سازمانی ایجاد شود.

تیم کوک به تازگی ادعا کرده است که می‌تواند ۸۰ درصد همه کارهایش را با آی‌پد انجام بدهد، اما هنوز خیلی‌ها مثل من موافق نیستند که آی‌پد بتواند در این حد کارهایشان را راه بیندازد. شاید یک آی‌پد بزرگ بتواند کاراتر باشد، طوری که عده بیشتری از ما رغبت کنیم که مثلا با آن مطالب طولانی بنویسیم.

از دید شخصی البته من تنها در صورتی آی‌پد ۱۲٫۹ اینچی را قابل اعتنا خواهم دانست که بتواند هم iOS و هم سیستم عامل مک را بالا بیاورد. اما خب، بسیار بعید است که اپل چنین محصولی را روانه بازار کند!

منبع