topnews فناوری

۲٫۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری برای اپلیکیشنی که کارش تنها فرستادن عبارت ساده Yo است

تصور می‌کنید که برای اینکه بتوانید دل سرمایه‌گذارها را به دست آوردید تا روی ایده ناب شما در مورد یک اپلیکیشن کار کنند، این ایده و اپ شما، چه کیفیتی باید داشته باشد؟ فکر می‌کنید که اپلیکیشن شما چقدر باید عالی باشد تا سرمایه‌گذارها دست در جیب کنند و دو سه میلیون دلاری به شما بدهند؟

ذهن ما بی‌اختیار سراغ اپ‌های خیلی عالی گیم یا اپلیکیشن‌های پیچیده خبری می‌رود اما اپلیکشنی که در اینجا به شما معرفی می‌کنم، آنقدر ساده است که شما اصلا گمان نمی‌کنید کسی چند ده دلار هم برایش سرمایه‌گذاری کند.

داستان از آنجا شروع شد که یک توسعه‌دهنده‌ اپلیکیشن‌های iOS به نام اُر اَربل شرکت پیشین خود را ترک کرد تا یک روی یک محصول تازه کار کند. اما رئیس قبلی‌اش از او خواست که یک اپلیکیشن برایش بنویسد که دکمه بزرگی داشته باشد و با آن بتواند بدون زحمت و حتی بدون اینکه لازم باشد شماره‌ای تایپ کند یا با کیبورد پیامکی را تایپ کند، دستیارش را خبر کند.

اربل ابتدا به خاطر کمبود وقت، این کار را نپذیرفت، اما بعدا روی این ایده کار کرد و حاصل آن شد اپلکیشنی به نام Yo.

با Yo کاربر می‌تواند برای دوستانش عبارت ثابت Yo را بفرستد، همین و دیگر هیچ!

7-24-2014 9-21-03 AM

شاید تعجب کنید که همچنین اپلیکیشنی به چه دردی می‌خورد، اما باید بگوییم که ده‌ها هزار نفر این اپ را تا حالا نصب کرده‌اند و از طریق آن میلیون‌ها Yo برای دوستان خود فرستاده‌اند.

خوب که فکرش را بکنید می‌بینید که بد نیست آدم وقتی حرفی برای گفتن ندارد یا اینکه وقتی می‌خواهد چیزی را که قبلا به کسی گفته یادآوری کند، بدون زحمت، یک عبارت ساده را برایش بفرستد.

اما خب، اینکه همچنین اپ ساده‌ای ۲٫۵ میلیون دلار سرمایه بتواند جمع کند، هنوز قابل هضم شدن برای خیلی‌ها نیست.

به هر حال پولی که جیب ما نرفته! اپ را می‌توانید برای iOS و اندروید به ترتیب از اینجا و اینجا دانلود کنید.

چند وقت پیش یک اپ برای اندروید به نام Hodor وارد گوگل پلی شده بود که تنها کارش فرستادن همین عبارت Hodor بود! این یکی تازه رایگان هم نبود و ۹۹ سنت قیمت داشت.

7-24-2014 9-36-21 AM

کسانی که سریال گیم آو ترونز را دیده‌اند، با هودور آشنا هستند.


شاید صحبت در مورد این اپلیکیشن‌ها خنده‌دار به نظر برسد، اما در پایان باید بگویم که ظهور این اپلیکیشن‌ها می‌تواند بیان‌گر دو مسئله مهم باشد:

۱- اینکه آدم‌ها رفته رفته به ارتباطات خیلی ساده‌تر متمایل می‌شوند، این تمایل ناشی از شتاب زندگی روزمره، خستگی مفرط آدم‌ها، خالی شدن ذهن‌ها از حرف‌های خوب می‌تواند باشد.

به عبارتی همان طور که دیگر کمتر کسی برای نوشتن پست‌های بلند وبلاگی وقت می‌گذارد و همگان به شبکه‌های اجتماعی روی آورده‌اند، خیلی وقت‌ها افراد نایی برای نوشتن یک عبارت ساده در قالب یک پیامک را هم ندارند.

خدا می‌داند این دنیای بی‌رحم در آینده چقدر مغزهای ما را تهی‌تر خواهد کرد.

۲- در عین حال پیدا شدن سرمایه‌گذار برای اپ‌های اینچنینی نشان می‌دهد که چقدر در دنیای غرب، فرصت و مجال برای کار روی ایده‌ها وجود دارد. در شرایطی که ما از فرط ناامیدی خیلی‌ وقت‌ها شهامت پیگیری ایده‌ها خود را نداریم.

دلایل زیادی برای بودن این فرصت‌ها در دنیای غرب وجود دارد. یکی از آنها وجود جامعه مصرف بسیار بزرگ و غیرقابل قیاس با جامعه هدف کوچک اپ‌های ماست.

۲۱ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *