عمیق‌ترین حفره‌هایی که توسط انسان در پوسته زمین حفر شده‌اند - یک پزشک
بلیط چارتر
6-3-2014 8-01-28 PM
گوناگون

عمیق‌ترین حفره‌هایی که توسط انسان در پوسته زمین حفر شده‌اند

در دوران جنگ سرد، رقابت بین شوروی و آمریکا در همه عرصه‌ها وجود داشت. بیشتر ماها از رقابت‌های فضایی بین این دو مطلع هستیم، اما جالب است بدانید که در زمینه حفر حفرات بسیار عمیق در پوسته زمین هم بین این دو رقابتی در گرفته بود.

تا سال ۱۹۷۹، عمیق‌ترین حرفه زمین را آمریکایی‌ها در واشیتا کانتی در اکلهاما حفر کرده بودند، ژرفای این حفره ۹۵۳۸ متر بود.

اما از سال ۱۹۷۰ شوروی‌ها پروژه حفره کولا Kola را در منطقه Kola Peninsula آغاز کردند. آنها توانستند در سال ۱۹۸۳ رکورد آمریکایی‌ها را بشکنند و به ژرفای ۱۲ هزار متری زمین برسند.

6-3-2014 8-01-28 PM

6-3-2014 8-00-46 PM

تا سال ۱۹۸۴، آنها ۶۶ متر دیگر هم نفوذ کردند، اما یک ریزش باعث شد که کار متوقف شود و بعدا مجددا از عمق ۷ هزار متری شروع شود. در سال ۱۹۸۹، کارگران و مهندسان به عمق ۱۲۲۶۲ متری رسیدند. هدف نهایی این بود که تا سال ۱۹۹۳، به عمق ۱۵ هزار متری برسند. اما مشکل تکنیکی عمده‌ای که پیش آمد دمای عمق زمین بود که بیش از پیشبینی قبلی دانشمندان بود. در این عمق مته‌ها با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد مواجه شدند، در صورتی که برآورد اولیه دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد بود.

به همین خاطر و نیز به خاطر اینکه پشبینی می‌شد در عمق ۱۵ هزار متری، دما به ۳۰۰ درجه برسد، پروژه ادامه پیدا نکرد. به علاوه از نظر بودجه‌ هم کارکنان در مضیقه قرار گرفته بودند.

در طی این پروژه دانشمندان تقریبا یک سوم پوسته خارجی زمین نفوذ کردند. این پروژه دستاوردهای علمی زیادی م داشت، مثل همان برآورد دمای عمق زمین یا تعیین ترکیب شیمیای پوسته زمین.

در اواخر سال ۲۰۰۵، محل پروژه کلا تعطیل شد و تجهیزات آن انتقال یافتند و همه چیزی که فعلا از آن حفره باقی ماندن است، این دریچه فلزی چند اینچی است که روی حفره را پوشانیده است.

6-3-2014 8-01-12 PM

6-3-2014 8-00-57 PM

به مدت دو دهه، حفره کولا، عمیق‌ترین حفره صناعی بود، اما در سال ۲۰۰۸، متعاقب حفاری‌های نفتی در میدان نفتی شاهین قطر، بشر به عمق ۱۲۲۸۹ متری و در سال ۲۰۱۱ به عمق ۱۲۳۴۵ متری هم رسید.

 

 

در بحث شرکت کنید

 • 2071
  60

  ممنون از این مطلب جالب
  جسارتا peninsula یعنی شبه جزیره و kola peninsula یعنی شبه جزیره کولا.

  • 745
   130

   هایزنبرگ!
   اینجا هم دست بردار نیستی!
   ولی انصافا توی فروم خیلی خیلی دعای خیر پشت سرته. منم ک بپرم خیلی دعات میکنم که انصافا پستهات خیلی کار راه انداز بود

 • 157
  390

  خیلی جالبه
  اگه اون درپوش رو برداری با یه گودال به چندین کیلومتری زمین مواجه میشی
  اجازه نمیدن درش باز بشه ؟

 • 291
  260

  این آمریکا و روسیه هم سر هر چیز رقابت میکنن فقط مسابقه پفک خوری شرکت نکردن

 • 17191
  10

  یه جایی خوندم این منطقه از سیبری که زمین حفر شده به جایی رسیدن که صدای هزاران انسان وجود داشته و صدای ضبط شده فوق العاده وحشتناک بوده و اولین بار یه خبرنگار فنلاندی در سال ۱۹۹۰ افشا می کنه که اون محیط حفر شده درواقع ورودی جهنم بوده !! حتما در این باره تحقیق کنید