banner-05-900-x-90
topnews گوناگون

مجله هفتگی یک پزشک : سفری به دنیای گیک‌ها و مردی در تاریکی

0

جمعه‌ای دیگر آمد و مجله‌ای دیگر که به‌واسطه باخت تیم‌ملی‌مان شاید آن‌چنان جمعه دلچسبی نباشد و بهتر است که در خانه‌ بمانیم و کمی فیلم و سریال ببینیم تا خدایی نکرده به خاطر ناراحتی مشکلی در بیرون برایمان پیش نیاید! به‌هرحال این هفته هم با چند فیلم و سریال و کتاب آمده‌ایم و نگاهی هم به چند اپلیکیشن و عکس می‌اندازیم.

سریال هفته

i1

احتمالا همه شما با سریال‌هایی همچون بیگ‌بنگ آشنایی دارید و مذت‌هاست که با شلدون و لئونارد و دیگر نوابغ سریال، ۲۰ دقیقه‌ای را به‌خندیدن سپری می‌کنید اما سریال The IT Crowd چطور؟ هرچند IT Crowd هم همچون بیگ‌بنگ از سریال‌های معروف زمان خودش شناخته می‌شود اما احتمالا بعضی از ماها تا به‌حال نام این سریال را نشنیده‌ایم.

i2

سریال IT Crowd جزو معدود سریال‌هاییست که گیک‌ها و علاقه‌مندان به‌علم می‌توانند در آن کاملا احساس راحتی کنند و به‌خاطر مفهوم آن با سریال ارتباط برقرار کنند. به‌هرحال سریال‌‌های زیادی به این شکل ساخته نشده‌اند و سخت می‌توان سریالی نظیر IT Crowd پیدا کرد که هم مارا بخنداند هم تشابه زیادی با روحیات ما داشته باشد.

i3

در مورد داستان هم چیز زیادی نمی‌توان گفت چرا که همچون سریال بیگ‌بنگ، هر اپیزود برای خود داستان خاصی دارد و نمی‌توان داستانی واحد را از آن بیرون کشید اما همه‌چیز به ۳ شخصیت اصلی داستان به نام‌های روی، ماس و جن بازمی‌گردد که در شرکتی گردهم آمده‌اند و هر قسمت داستانی جالب را خلق می‌کنند. توصیه می‌کنم حتما سریال را تماشا کنید چرا که ظاهر ماس هم برای خندیدن کافی است.

فیلم هفته

h1

برای معرفی این فیلم کمی دودل بودم چرا که مطمئنم طیف وسیعی این فیلم را تماشا کرده‌اند اما از آن‌جا که دیدم فیلم پس‌از عرضه و امکان دانلود، سروصدای زیادی به‌پا نکرد، فرض را براین گذاشتم که شاید عده‌ای هنوز آن را تماشا نکرده‌اند. احتمالا از تصویر بالا به نام فیلم پی برده‌اید و می‌دانید که این بار با فیلم Her روبرو هستیم.

h2

نکته‌ای که برای من بسیار جالب است، بازخورد جوانان و به‌خصوص نوجوانان در مورد فیلم بود به‌گونه‌ای که اکثر این دسته از جامعه نه‌تنها فیلم را تماشا کرده بلکه ارتباط جالبی هم با آن برقرار کرده‌بود و این برای نسلی که تا این حد به تکنولوژی وابسته شده‌است و از تماشای این فیلم، تااین حد تحت تاثیر قرار می‌گیرد، چیز جالبی‌ست.

h3

در مورد داستان فیلم چیز زیادی برای گفتن نیاز نیست و می‌دانیم با مردی روبرو هستیم که عاشق زنی شده اما این‌که این زن در دنیای واقعی جایی دارد یا نه خودش جای تامل دارد. تامل در رابطه با این‌که شاید فیلم آینده‌را نشان می‌دهد و کمی تخیلی به‌نظر می‌رسد اما آیا واقعا همین‌حالا ما اینطوری نشده‌ایم؟ آیا دنیای مجازی و به‌طور کلی کامپیوتر‌ها جای دوستان و افراد واقعی را برای‌ما پر نکرده‌اند. اگر این فیلم را ندید‌ه‌اید به‌هیچ وجه از دستش ندهید.

کتاب هفته

m1

کتاب‌های خوب کم نیستند اما کتای‌هایی که بیانشان به‌شکلی باشد که گویی ما کاملا در محیط حضور داریم و خودمان تجربه‌کننده اتفاقات هستیم، بی‌تردید خیلی زیاد نیستند. مردی در تاریکی جزو همین کتاب‌هاست. به‌شخصه وقتی کتابی را مطالعه می‌کنم، دوست دارم با شخصیت‌ها و محیط ارتباط برقرار کنم و به‌طور کلی کتاب طوری باشد که بتوانم تصویری ذهنی از آن بسازم و این کتاب جزو آن دسته‌ای از کتاب‌هاست که به راحتی می‌توان با آن تخیل کرد و فضا ساخت.

m2

کتاب مردی در تاریکی کتاب زیبایی‌ست و جالبی ترجمه آن، خریدن حق انتشار آن است که امیدوارم روزی نه‌تنها تمام کتاب‌ها و محتویات به‌این شکل عرضه شوند، بلکه به‌راحتی بتوان نسخه اصلی آن‌ها به خصوص کتاب‌هارا هم خرید و به‌طور کامل از آن استفاده کرد. به‌هرحال، داستان کتاب به‌طور کلی در مورد نجات آمریکا از جنگ داخلی‌ و صدالبته تخیلی‌ست اما هنگام مطالعه کتاب، بیشتر تحت تاثیر فضاسازی و شخصیت‌های کتاب بودم تا داستان.

عکس‌های هفته

242-State-Street12dailyicon

چه با معماری و طراحی سروکار داشته‌باشیم چه‌نه، همه ما دوست داریم که مکان و وسایلی زیبا داشته‌باشیم و حداقل به تماشای چیز‌های زیبا بپردازیم. این‌روزها هم حسابی بازار چیزهای خودساز گرم است و باکمی جستجو در سایتی مثل یوتیوب، سیلی از ویدئوهای افراد خلاق را می‌بینید که چیزهایی جالب و صدالبته زیبا می‌سازند. هدفم از قرار دادن این تصاویر نوع معماری و یا کاربرد سازه نبوده و نیست بلکه هدفم، نشان دادن اوج خلاقیتی‌ست که یک فرد می‌تواند برای جالب و متفاوت جلوه دادن چیز ساخته شده، به‌کار ببرد و این نشان می‌دهد که ماهم به‌راحتی می‌توانیم با یک سری چیز ساده، روحی تازه به محیط کار و صدالبته منزلمان بدهیم.

242-State-Street06dailyicon

242-State-Street11dailyicon

242-State-Street02dailyicon

فکر نکنم چیزی به‌اندازه تماشای چند عکس خوب، ناراحتی باخت را از یاد ببرد! اولین عکاس خلاق این هفته‌مان Zynp نام دارد که به جرات می‌گویم، تصاویرش واقعا خلاقانه و سرشار از انرژی هستند. این‌که چطور عکاس، یک سری از خوراکی‌ها و اشیا را کنار هم می‌چیند و با این چندچیز ساده، حسی فوقوالعاده را به بیننده منتقل می‌کند، واقعا جای تحسین دارد.

z

عکاس بعدی ایرانی‌مان، اکانت Godyar نام دارد که جدا از تصاویر زیبایش، به‌خاطر ادیتهای جالبی که انجام می‌دهد انتخاب و معرفی شده‌است. به‌هرحال این روزها اپ ادیت کم نیستند اما تصاویر این اکانت، چیزی فراتر از ادیت‌های محدود و ساده این اپ‌هاست و به‌زیبایی هرچه تمام، محیط‌ و اشیارا در هم می‌آمیزد.

g

 اپلیکیشن‌های هفته

c0

اخیرا با اپلیکیشن‌هایی از Brain Fever Media آشنا شده‌ام که به‌نظرم واقعا ذهنی خلاق پشت این اپ‌ها قرار گرفته‌است. به‌خصوص اپلیکیشن Circular که شاید اسم ساده‌ای داشته باشد اما باور کنید اپ قدرتمندی است. احتمالا این روزها با تصاویری که به شکلی دایره‌ای ادیت شده‌اند، برخورد داشته‌اید و کار این اپ هم همین است اما با ویژگی‌ها و قابلیت‌های بیشتری همچون افکت‌ها و تنظیمات بیشتر برروی تصاویر.

c1

به‌طور کلی پیشنهاد می‌کنم به‌هیچ وجه این اپ را از دست ندهید چرا که در این روزگار ادیت عکس‌ها، داشتن یک‌چنین اپی واقعا به درد می‌خورد.

c2

دانلود اپلیکیشن circular برای سیستم عامل : ios (لینک دانلود)

اپلیکیشن بعدی را قبلا معرفی کرده بودم اما این اپ واقعا گسترده و کاربردی هست و این روزها عده‌ای شکلک‌هایی روی عکس‌هایشان می‌گذارند که نه‌تنها جالب وخنده‌دار هستند بلکه جلوه خاصی هم به‌عکس می‌دهند. اپلیکیشن PicsArt این روزها به اپلیکیشن شماره یک خیلی‌ها تبدیل شده و پیشنهاد می‌کنم که اگر نصبش نکرده‌اید، سریعا آن‌را امتحان کنید.

p1

دانلود اپلیکیشن picsart برای سیستم عامل‌ های : ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود) – ویندوزفون (لینک دانلود)

ایده‌ی این جمعه

n1

این روزها که وقت آزادم بیشتر شده، زمان بیشتری‌را به چرخ زدن در یوتیوب و تماشای فیلم‌های گوناگون اختصاص می‌دهم. به شخص به دفترایده علاقه زیادی دارم و دوست دارم که همچین دفتر خلاقانه‌ای برای خودم داشته‌باشم و باخودم گفتم چه‌جایی بهتر از یوتیوب! خلاصه که با سرک‌هایی که در یوتیوب کشیدم، افراد واقعا خلاقی را دیدم که شدیدا مرا به فکر فرو بردند.

no1

به‌خصوص این‌که اکثر این افراد، نوجوانان ۱۳ ۱۴ ساله‌ای بودند که انرژی‌شان واقعا جای تحسین دارد. البته برای اکثر ماها داشتن یک دفتر فانتزی زیاد چیز جالبی نیست، به‌خصوص برای افراد شاغل و دانشجو. اما هدف، داشتن این دفتر است نه شکل و ظاهر آن و به‌شخص فکر می‌کنم که همه افراد باید چنین دفتری داشته باشند.

no2

توصیه می‌کنم دفتری انتخاب کنید که ظاهر و طراحی جالبی داشته باشد چراکه همین طراحی زیبای دفتر مارا بیشتر به سمت ایده‌نویسی سوق دهد. اما ورای دفتر، کارهای جالبی هم می‌توان با این دفتر انجام داد. برای مثال تصاویر موضوعات موردعلاقه‌مان را روی آن چسباند، کاری که خودم در مورد کارهای مربوط به معماری انجام داده‌ام و یا نکته‌ها و نوشته‌های جالب به خصوص دیالوگ‌های فیلم‌هارا داخل آن نوشت. به‌هرحال اگر چنین دفتری ندارید، از امروز یکی برای خود بسازید و مطمئن باشید که به همدم شما تبدیل خواهد شد.

۶ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • در مورد اینکه گفتین خیلی از جوون ها به این فیلم واکنش نشون دادن و براتون جالبه ُ آقای سلماسی هنوز هم خیلی از جوون هایی رو می شناسم که علاوه بر گیک بودن دارن موسیقی های سنتی ایرانی (به عنوان مثال ) گوش میدن ….
    یا نسبت به گذشته ها خیلی کنجکاوی نشون میدن ….
    من خودم ی مدتی اصلا کارم شده بود تفتیش موسیقی دهه ۷۰ اجنبی ها تا بببینیم آیا چیزی که اونا این همه نسبت بهش علاقه نشون میدن آیا برای من هم جالبه یا نه … خلاصه اس\مش نکنم و اینو بگم هنوز آدم ها و جوون های از این دست زیادن آقای سلماسی

    با احترام

موفقيت

تبلیغات بنری

pardano3

مطالب تصادفی

کتاب معجزه شکرگزاری نوشته «راندا برن» مترجم: وامق عسکری ویراستار: «غلامحسین سالمی» نشر صدای معاصر روز بیست و پنجم : اشاره‌ شگفت‌انگیز زندگی یک جور بازیگوشی ست … ما به بازی نیاز داریم تا دوباره دنیای پیرامون‌مان را کشف کنیم. فلورا کولائو (متولد ۱۹۵۴) نویسنده و درمانگر تمرین امروز، اشاره‌ی شگفت‌انگیز، یکی از تمرین‌های مورد […]

ادامه

«انسان روزی از بوزینگی دست کشید که اولین کتاب منتشر شد. بوزینگان هرگز این تحقیر را فراموش نکرده‌اند: کافی است کتابی بدست بوزینه‌ای بدهید، فوری آنرا کثیف، خراب و پاره‌پاره خواهدکرد.» (از پیش‌گفتار زامیاتین بر کتابی منتشرنشده) پیش از این در این وبلاگ در مورد ۱۹۸۴ و همچنین «دنیای قشنگ نو» نوشته بودم. اگر یکی، […]

ادامه

پستهای محبوب یک ماه اخیر

افرادی که سریال می بینند معمولا به دو دسته کلی تقسیم می شوند : آنهایی که همزمان چند سریال را دنبال می کنند و آنهایی که تا یک سریال را به پایان نرساندند سریال دیگری را شروع نمی کنند. کسانی که اهل سریال باشند به خوبی می دانند که اعتیاد شدیدی در پشت آن پنهان […]

ادامه

سری عکس‌های برتر سال ۲۰۰۷ مجله Nature’s Best Photography را امروز به صورت اتفاقی دیدم. این مجله را با مجله NATURE معروف اشتباه نگیرید. عکس‌های برتر سال ۲۰۰۷ این مجله از لحاظ کیفیت به اعتقاد من با عکس‌های نشنال جئوگرافیک در زمینه طبیعت برابری می‌کنند. علاوه بر عکس، در این مجله مقاله‌هایی درباره حیات وحش، […]

ادامه

آیا شما کار و حرفه‌ای دارید که لازمه آن سر و کله زدن با طیف وسیعی از ارباب رجوع و مردم است؟ آیا شده که هنگام انجام این کار، با آدم‌های به کلی غیرمنطقی برخورد کنید که اعصابتان را به هم می‌ریزند؟ آیا گاهی مجبور می‌شوید که در میهمانی‌ها با یک آشنا یا فامیل دیدار […]

ادامه

فرانک مجیدی: درختان موجودات قابل احترامی هستند که بی‌شائبه زیبایی، رازآلودگی، سایه و مزایای خود را به ما ارزانی داشته‌اند. برخی از گیاهان تصاویر این پست، البته درخت نیستند، اما تصاویر اعجاب‌اوری ایجاد کردهاند که آن‌ها را در رده‌ی درختان این پست قرار دهیم. این تصاویر، دلیل خوبی است به تمام درختان مهربانِ زمین، احترام […]

ادامه

پستهای اخیر

امروزه خریدهای پرتکرار و روتین برای بسیاری از مردم، فرایند خسته‌کننده و پر دردسری می‌باشد. با فراگیر شدن فروشگاه‌های اینترنتی، راه حلی امروزی و آسان برای خرید کردن به وجود آمد. معمولا در خریدهای آنلاین ما با دو دسته کلی محصولات برمی‌خوریم، دسته اول محصولات کم‌مصرف مثل لوازم دیجیتال، لوازم‌خانگی و… هستند و دسته دوم […]

ادامه

به اعضای خانواده، دوستان و همکاران خود بنگرید. برخی از آنها اصولا اهل سیاست نیستند، اخبار سیاسی را دنبال نمی‌کنند و از مهم‌ترین اخبار سیاسی روز هم مطلع نیستند و در موسم انتخابات، رأی‌های تکانه‌ای می‌دهند یا از رأی همسر، اعضای خانواده و شخصیت‌های مشهوری که دوستشان دارند، تبعیت می‌کنند. اما بسیاری هم برای خودشان […]

ادامه

صبح را با خبر آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو آغاز کردم، این ساختمان که زمانی نماد جاه‌طلبی و تجددطلبی تهران بود، یک روزه نابود شد و در شرایطی که تصور خوشبینانه‌ام این بود که حریق قابل مهار خواهد بود، در نهایت این حادثه با به جا گذاشتن زخمی در دل شهر و گرفتن تعداد نامعلومی از هم‌وطنان […]

ادامه

وقتی بیماری دچار نارسایی قلبی شد، بر حسب میزان نارسایی و شرایط خاص بیمار، سه نوع درمان در پیش گرفته می‌شود: داروها- پیوند قلب یا استفاده موقت از وسایل کمکی. در دسته وسایل کمکی تا حالا وسیله عمده مورد استفاده Ventricular assist deviceها بودند. این وسیله به صورت کمکی خون را به داخل عروق پمپ […]

ادامه