مجله هفتگی یک پزشک : از فرانکشتاین تا بازی با کلمات

این‌بار با یک تغییر نزدتان آمده‌ایم. از این هفته به‌جای مجله اپلیکیشنی با مجله هفتگی یک پزشک به استقبال جمعه‌های شما می‌آییم. البته همچون گذشته به معرفی اپلیکیشن هم می‌پردازیم اما در کنار اپلیکیشن، به دنیای هنرهم سرکی می‌کشیم و از سریال و فیلم تا دنیای عکاسی و طراحی و مواردی ازاین دست‌را هم چاشنی کارمان می‌کنیم.

درخواست

همانطور که مطلع هستید، این اولین قسمت از مجله هفتگی است و جای کار بسیاری دارد. هرچند از هفته‌های آینده حجم مطالب افزایش خواهد یافت اما بازهم از شما درخواست دارم که اگر ایده و نظری دارید که به این مجله می‌آید، حتما در میان بگذارید تا شاهد مطالبی باشیم که نه‌تنها جمعه‌های مارا از یکنواختی درمی‌آوردند بلکه حتی ذره‌ای هم که شده، به دانش ما اضافه می‌کنند.


Penny Dreadful

p3

این‌روزها، سریال‌های تلویزیونی بخش بزرگی از اوقات سرگرمی مارا تشکیل می‌دهند و بیشتر دانلودهای ماهم به این دسته از مدیاها تعلق دارند. از طرفی هم تعداد سریال‌ها اصلا کم نیست و پیدا کردن سریالی که تماشایش واقعا لذت‌بخش باشد، کار راحتی نیست. به‌همین خاطر هرهفته ما یک سریال‌را به شما معرفی می‌کنیم تا بسته به ژانر و علایقتان، تعدادی را انتخاب کرده و از تماشایش لذت ببرید. به‌خصوص که تابستان هم نزدیک‌است و هیچ‌چیز به اندازه تماشای یک سریال خوب نمی‌تواند اوقات فراغت را پر کند.

p2

اولین سریال ما هم چیزی نیست جز سریال تقریبا تازه و داغ Penny Dreadful که این روزها بسیاری را جذب خود کرده. سازنده سریال هم کسی نیست جز John Logan که احتمالا خیلی‌از شماها اورا می‌شناسید. اما نام سازنده به‌هیچ وجه پایان ماجرا نیست و بیشتر مخاطبان این سریال، به‌خاطر بازی Eva Green به تماشای این سریال می‌پردازند.

به‌داستان فیلم زیاد نمی‌پردازم چون خطر لو رفتن وجود دارد اما تااین حد بگویم که بیشتر داستان و تقریبا تمام آن تخیلی بوده و به‌ داستان‌هایی همچون فرانکشتاین، دراکولا و جن‌گیری می‌پردازد. خود داستان هم در دوران لندن قدیم اتفاق می‌افتد و از لحاظ جو و شخصیت‌پردازی، یک شهر با مردم همان دوران را تداعی می‌کند که به‌نظر خودم تقابل جالبی از لحاظ دنیای واقعیت و تخیل دارد و می‌توانم تاحدودی به Super Natural تشبیهش کنم.

p1

به‌شخص در انتخاب و معرفی یک سریال بسیار سخت‌گیرم و با تماشای یک یا دوقسمت، تصمیم می‌گیرم که سریالی را دنبال کنم یا نه و به جرات می‌‌گویم که این سریال کاملا مرا تحت تاثیر خود قرار داده‌است، به‌خصوص که بعضی اوقات سریال واقعا شمارا سورپرایز می‌کند. به‌طور کلی بگویم، اگر از علاقه‌مندان تماشای سریال‌ها و فیلمهای ترسناک، تخیلی و مخصوصا درام هستید حتما این سریال‌را هم به لیست خود اضافه کنید.

ماهنامه هنگام

h1

هرازگاهی از خودم می‌پرسم که چرا با وجود این همه نویسنده خوب در کشور که بعضا قلم عجیب و متحیر کننده‌ای دارند، فضای مدرنی وجود ندارد که کارهایشان را به نمایش بگذارند. البته مواردی همچون همشهری داستان کمی از این ناراحتی کم می‌کند اما واقعا چند مورد کافی نیست و مجله‌ها و نشریه‌ها باید کمی مدرن‌تر و به‌روزتر شوند چرا که نسل جدید بیشتر از روی گرافیک و طراحی محصولی را می‌پسندد تا نوشته‌ها.

اخیرا با ماهنمامه هنگام آشنا شده‌ام که از روی شانس، توانستم آخرین نسخه باقی‌مانده را خریداری کنم و مورد بررسی‌اش قرار دهم. در مورد ایرادات و کمبودهای مجله حرفی نمی‌زنم چرا که به‌هیچ‌وجه منصفانه نیست که شماره یک نشریه‌ای را که باسختی‌های فراوانی در ایران به‌نشر می‌رسد را مورد عیب‌یابی قرار دهیم هرچند که بازهم نسبت به نسخه‌اول بودن، چیزی کم ندارد.

h2

چیزی که در نگاه اول بسیار به‌چشم می‌آید، گرافیک و طراحی صفحات و تصاویر است که به‌نظرم نوعی تغییر بزرگ در نشر ایران محسوب می‌شود. چرا که فونت و تصاویر به کار رفته کاملا مدرن‌اند و سبکی غربی دارند. البته توجه داشته‌باشید که سبک‌غربی در انتشارات نه‌تنها بد نیست بلکه بسیارهم خوب است چرا که در نشریات غربی به‌خصوص کتاب‌ها ما شاهد خلاقیت‌های فراوانی هستیم و به‌جرات هم می‌گویم که باید این خلاقیت‌ها وجود داشته باشند چراکه نسل جدید وقتی چیز خاصی در کتابی نبیند، اینترنت و محصولات دیجیتالی را انتخاب می‌کند و کاملا هم حق دارد.

h3

پس از لحاظ طراحی کلی مجله، به‌جرات می‌گویم که با کمی تبلیغات و معرفی می‌تواند جای خودرا در نسل جوان ایرانی که وضعیت مطالعه‌اش اصلا قابل بحث نیست، باز کند. در مورد مطالب داخل مجله هم باید بگویم که بازهم همان سبک نو و مدرن رعایت شده و ما شاهد معرفی و چاپ آثار و ترجمه‌های نویسندگان جوان کشورمان هستیم که قلم جالب و جدیدی دارند. البته باید توجه داشت که بخش اعظمی از مجله را آثار بزرگان ادبیات تشکیل می‌دهد و این هماهنگی واقعا جای تحسین دارد. به‌هرحال مطالب مجله هرطور هم که باشند، به‌شخص دوست دارم این مجله‌را ورق بزنم و از گرافیک شدیدا زیبای آن لذت ببرم. جمعه‌ی خوبی با یک لیوان چای و هنگام داشته باشید!

عکس های هفته

i1

این‌روزها تب عکاسی همچون دمای شهرهای جنوبی سرزمینمان داغ و گرم است و شاید بسیار سوزاننده هم باشد! به‌هرحال دست همه ما یکی از این دوربین‌های متصل به گوشی و تبلت وجود دارد و حتی شیر سرریز شده از قابلمه هم می‌تواند یک سوژه عکاسی باشد و کپشنی داغ را بطلبد. اینستاگرام هم فضایی جالب و دوستانه را برای ما فراهم کرده تا این تصاویر جالب و گاهی عجیب‌را به سرعت به‌اشتراک بگذاریم. اخیرا هم شاهد instameet دربعضی از شهرها به‌خصوص تهران بودیم و این حاکی از پرطرفدار بودن شدید این شبکه درایران دارد.

به‌همین خاطر، ماهم هرهفته چندعکاس، چه‌داخلی چه خارجی را به‌شما معرفی می‌کنیم تا هم روز جمعه‌ای از دیدن تصاویر زیبای این عکاس‌ها لذت ببرید هم اینکه خودتان هم تحت‌تاثیر قرار بگیرید و هرازگاهی چند عکس زیبا بگیرید. اولین عکاس هم، اکانت ۵ftinf است که به‌جرات می‌گویم تماشای تصاویرش، روز مرا می‌سازد.

تصاویر این اکانت، بیشتر توسط خود عکاس ساخته و گرفته‌ می‌شوند اما این نه‌تنها از جذابیت تصاویر کم نمی‌کند بلکه اگر سری به این اکانت بزنید، بی‌تردید از تماشای این همه تصویر که بیشترشان سرشار از روح رنگ و زندگی هستند، لذت می‌برید. به‌خصوص که این‌روزها این نوع از عکاسی بسیار پرطرفدار شده و عکاس با چیدن چند شی و خوراکی در کنار هم، تصویری را خلق می‌کند که تماشایش برای لحظاتی به روح آرامش خاصی می‌دهد.

i2

اکانت بعدی، مربوط به یکی از عکاسان واقعا خلاق ایرانی می‌شود. این اکانت که persianstagram نام دارد، هرازگاهی با قرار دادن تصاویری زیبا همچون اکانت قبلی، ذره‌ای از زندگی را در روح شما می‌دمد. تصاویر این اکانت بیشتر مربوط به طبیعت و به‌خصوص خوراکی‌ها می‌شود اما اصلا نگران نباشید، چون هدف اصلا حسرت کشیدن نیست بلکه تصاویر این اکانت بیشتر به شما انرژی می‌دهند تااینکه باعث ریختن آب دهان شوند!

اپ هفته

adr

اپلیکیشن و به‌عبارتی بازی این هفته هم چیزی نیست جز A Dark Room که اوایل عرضه واقعا سروصدای زیادی به‌پا کرده‌بود و هنوز هم جزو پرطرفدارهای iOS محسوب می‌شود. خود بازی واقعا ساده‌هست و اصلا خبری از گرافیک و گیم‌پلی پیچیده و سطح بالا نیست، بلکه همچون بازی‌های RPG این شمایید که بازی‌را به پیش می‌برید.

اما چرا این بازی تااین حد پرطرفدار شده؟ جواب ساده‌ست، بازهم با بازی‌ای روبرو هستیم که شمارا شدیدا به چالش می‌کشد و با استفاده از جادوی کلمات، شمارا به دنیایی مرموز می‌برد. بازی به‌شدت از سرعت بالایی برخوردار است و شاید اوایل بازی کمی گیج شوید اما با کمی تلاش و چندباری شروع دوباره بازی کاملا دستتان می‌آید. خلاصه بگویم که اگر واقعا زبان انگلیسی خوبی دارید و می‌خواهید غرق در دنیای عجیب و مرموز اما ساده شده در کلمات شوید، ۹۹ سنت واقعا ارزش پرداختن را دارد.

دانلود بازی برای سیستم عامل : ios (لینک دانلود)

قیمت : ۰٫۹۹ سنت

 ایده‌ی این جمعه

s1

در رشته‌هایی همچون معماری یا نقاشی و امثال این‌ها، به علاقه‌مندان می‌آموزند که با تهیه چند مداد و پاک‌کن، تخته‌شاسی و چندکاغذ به خصوص کاغذهای باطله و ارزان قیمت، به‌دل شهر و طبیعت بزنند و از نماهای جالب و دیدنی اسکچ بزنند و طرحی بکشند. شاید برای شما این‌کار تازه و سخت به‌نظر بیاید اما با رعایت چند اصل ساده، شماهم می‌توانید حداقل یک اسکچ ساده از ساختمان‌ها و بناهای معماری بزنید.

پیش‌از آنکه به ادامه مطلب بپردازم، اجازه دهید دلیلم را برای این ایده بیان کنم. اسکچ زدن، نقاشی و طراحی در فضای باز برای شمایی که شغل‌ و رشته‌ای متفاوت دارید، مزایای زیادی دارد. اول اینکه بهانه‌ای بدست میاورید تا کمی از این فضای تنگ و خسته کننده خانه خارج و برای لحظاتی از دنیای مجازی دور شوید و در ثانی بدست آوردن حتی اندکی علم طراحی، قدرت تجسم و تخیل شمارا بالا می‌برد و این یعنی اینکه هر شغل و رشته‌ای هم که داشته‌باشید، یک قدم از بقیه جلو می‌افتید چرا که قدرت تخیل بیشتر برابر است با افزایش بازده و خلاقیت و این یعنی پیشرفت.

پس چند مداد و کاغذ بردارید، این آموزش‌ها را مطالعه کنید و با رفتن به دل طبیعت و شهر، اجازه دهید در روز تعطیل مغز شما هم به آرامش برسد هم فعالیتی بسیار مفید داشته باشید.