دانشمندان راهی آسان پیدا کرده‌اند که به ما اجازه کنترل رؤیاهایمان را می‌دهد! - یک پزشک
بلیط چارتر
5-16-2014 4-39-04 PM
پزشکی و علوم زیستی

دانشمندان راهی آسان پیدا کرده‌اند که به ما اجازه کنترل رؤیاهایمان را می‌دهد!

برای هر کسی پیش آمده است که حین خواب دیدن متوجه شده باشد که در حال خواب دیدن است، در این زمان‌های نادر، فرصتی استثنائی برای ما برای کنترل آگاهانه رؤیاها پیش می‌آید. به این موقعیت‌های اصطلاحا رؤیاهای شفاف یا lucid dream گفته می‌شود.

دفعات وقوع این دست رؤیاها آنقدر کم است که ما گاهی آرزو می‌کنیم راهی برای بیشتر کردنشان وجود داشت. از سوی دیگر این آرزو و خواسته، تنها برای تفریح مردم نیست، اگر تعداد رؤیاهای شفاف بیشتر شوند، ممکن است راه‌های برای پژوهش در زمینه هوشیاری یا اختلال روانی استرش بعد از حوادث ناخوشایند PTSD پیدا شود و تعداد زیادی از قربانیان جنگ‌ها و خشونت‌ها از مشکل مزمن روانی، نجات پیدا کنند.

در تحقیق جدید که نتایج آن همین هفته پیش در مجله نیچر به چاپ رسیده است، دانشمندان به صورت موفقیت‌آمیزی با نصب الکترودهایی روی مناطق مختلف پوست سر، موفق شدند، رؤیاهای شفاف در آنها ایجاد کنند.

برای این کار آنها ۲۴ داوطلب انتخاب کردند که تا به حال اصلا رؤیاهای شفاف را تجربه نکرده بودند. بعد حین خواب و رؤیا دیدن، جریان الکتریکی ۴۰ هرتزی را از الکترودهای نصب شده روی سر عبور دادند، نتیجه این کار این بود که ۷۷ درصد داوطلب‌ها اظهار داشتند که رؤیای شفاف را تجربه کرده‌اند.

5-16-2014 4-37-39 PM

رؤیا چیزی نیست که بشود با وسیله‌ای یک ناظر و محقق خارجی، مشاهده کند. پس دانشمندان چطور از درستی تحقیق خود و مثلا کذب نبودن اظهار داوطلب‌ها مطمئن شدند؟

باید بگوییم که مثل دیگر تحقیقات علمی معتبر، علاوه بر گروه داوطلبینی که عملا جریان الکتریکی به سر آنها وارد می‌شد، دسته‌ای از افراد شاهد هم انتخاب شده بودند که گرچه الکترود روی سرشان نصب شده بود، اما جریان الکتریکی‌ای دریافت نمی‌کردند. به علاوه این مطالعه اصطلاحا «دو سو کور» بود، یعنی نه خود داوطلب‌ها و نه افرادی از گروه تحقیق که مسئول ثبت آمار بودند، نمی‌دانستند که به کسی جریان الکتریکی وارد می‌شود و به چه کسی، نه.

فعلا دانشمندان تصور نمی‌کنند که این کار اثر جانبی سوئی در بر داشته باشد، با  این حال باید محتاط بود و از بیم آثار جانبی‌ای محتمال مثل تشنج یا از دست دادن حافظه، تا تکمیل شدن تحقیقات، در مورد استفاده فراگیر از این شیوه، درنگ کرد.

منبع

 

 

در بحث شرکت کنید

 • 4445
  30

  من شنیده م که اگه توی خواب، بدونیم که خوابیم، هر کاری که بهش فکر کنیم می تونیم انجام بدیم. رویای شفاف یعنی همین؟
  تا حالا برام پیش اومده که توی خواب بدونم خوابم، ولی اون قدر ترسیدم که تنها تلاشی که کردم، تلاش برای بیدار شدن بوده.

 • 140
  420

  اگر بیاد خیلی خوبه اونوقت من شخصا که همیشه نقش اول بودم توی رویاهام ( اکشن ) دیگه نمیگم اه تموم شد! کاش میشود بعضی خواب هارو تکراری هم دید.

 • 10829
  10

  ممنون از سایت خوبتان همیشه فید را دنبال میکنم و اولین کامنت من است
  من یک بار دیدم خیلی سعی کردم کنترل کنم
  مثلا خواستم پرواز کنم (نخندین خوب دوست دارم) ولی اصلا نشد
  خیلی تلاش کردم با زندگی واقعی هیچ فرقی نمیکرد بجز چنتا چیز که با دیدنشون فهمیدم خواب هستنم توی خواب دیدم همه دوستام بالای پشتبوم خیلی بزرگی نشستن دارن باهاشون را تکون میدهند میخواستم بپرم برم پیششون اصلا نمیشود رفتم از راه پله :|

  • 4445
   30

   چه نشونه هایی باعث میشه که متوجه شین خواب هستین؟

  • 10830
   10

   منم هاشق پروازم و همیشع خابشو میبینم
   کاش محقق شه

 • 28
  1k

  من کلا دیگه اصلا خواب نمی بینم…
  ولی تا قسمت اول رو خوندم، یاد فیلم اینسپشن افتادم که جالب بود برام که شما هم از این فیلم و پوسترش استفاده کردی…

 • 14
  1.6k

  عشق است علم
  جا داشت اشاره بشه که این عکسی که قرار دادید مربوط به فیلم فوق العاده مشهور Inseption بود که در مورد دیدن خواب های لایه ای بود. چون ممکنه یه سری افراد ندونن چیه.

 • 743
  130

  خب یعنی الان چندتا باطری کتابی به سرمون وصل کنیم کار حله؟

  • 10831
   10

   باید یا میکرو کنترلر پالس ایجاد کنید ۴۰ کیلو هرتز

 • 659
  150

  اتفاقا من زیاد از این خوابا میدیدم…زیاد هم پرواز میکردم ولی تا می فهمیدم خوابم، سقوط میکردم یا ناخوداگاه بیدارم میشدم.
  خلاصه زمانیکه می فهمیدم خوابم، خوابم از مسیر ناخوداگاه عادی خارج میشد و هر کاری که میخواستم میتونسم بکنم در صورتیکه هیجان زده نشم.هیجان یا ترس منو از خواب بیدار میکرد. خیلی پیچیده و طولانیه :) ولی باحاله

 • 334
  240

  من بارها تجربه‌اش رو داشتم. در نتیجه بارها تونستم که رویاهام رو کنترل کنم و خودم رو در خواب در موقعیت‌هایی قرار دادم که همیشه آرزوشون رو داشتم. به همین خاطر خیلی از حس‌ها رو مدت‌ها قبل از اینکه تجربه‌شون کنم درک کردم…

 • 48
  770

  چه عالی! من خوابآگاهی یا به قول شما Lucid dreams رو خیلی تجربه می‌کنم. باید دید کجای مغز افرادی مثل من اتصالی داره که زیاد از این جور خوابها می‌بینیم! ولی خیلی حس خوبیه که توی بدترین نقطه یه کابوس آدم بفهمه خوابه، و از اونجا به بعد خوابش رو هرطور دوست داره هدایت کنه. یه بار برادرم رو توی خواب همینجوری پیدا کردم :دی

  • 48
   770

   ضمنا چند سال پیش یه کتاب جالب در این زمینه هم خوندم به نام خ‍واب‍اگ‍اه‍ی‌ (آگ‍اه‍ی‌ در روی‍اه‍ای‌ خ‍واب‌)، نوشته استیفن لابرژ. از اون موقع بود که تعداد خواباگاهی‌هام شدیدا افزایش پیدا کرد. هر چند ترجمه کتاب (اف‍ش‍ی‍ن‌ آزادم‍ن‍ش‌) به حدی افتضاح و پر از غلط بود که اصلا کتاب رو با این ترجمه توصیه نمی‌کنم.

 • 26
  1.1k

  البته این اتفاق را به طور دیگری نیز انجام می‌دهند، به این شکل که خواب فرد آنالیز می‌شود و وقتی در حال خواب دیدن است با استفاده از (به عنوان نمونه) چراغ‌های که روی پلک قرار دارند فرد را آگاه می‌کنند. و فرد بدن این که هوشیاری کامل خود را به دست آورد قادر است، کنترل رؤیاها خود را به دست بگیرد …

 • 359
  230

  من هم زیاد خواب های شفاف می بینم، هر وقت متوجه می شم تو خواب که دارم خواب می بینم اتفاق جالبی می افته : بشدت خواب از مسیر خودش خارج می شه و به خواب هایی می رسه که از افکارت در طول روز ناشی می شده!

 • 293
  260

  یادش بخیر دون خوان هم در این زمینه به مرحوم کاستاندا توصیه های ویژه ای داشتند.

 • 200
  340

  فیلم یادآوری کامل!

 • 269
  280

  فک کنم همه مثل من ازین مدل خوابها خیلی خوششون میاد ، تا جایی که دوست داریم بعضی هاشون بارها و بارها تکرار شن ، دقیقا اشاره به پوستر اینسپشن کار درستیه ، دکتر توی لفافه به این نکته که خیلی وقتها جرقه یک پیشرفت یا یک اختراع یا حتی یک ایده پردازی توی داستان ها و فیلم های تخیلی زده میشه اشاره کردن

 • 471
  190

  خیلی مطلب جالبی بود… ممنون
  من تا به حال چنین تجربه ای نداشتم :-(
  ولی از آرزوهام هست که بتونم فضایی مثل اینسپشن رو تجربه کنم.

 • 1350
  80

  یکی از دوستانم تو خواب همچین موردی رو زیاد تجربه کرده بود میگفت یه بار که خواب بودم و خواب میدیدم و میدونستم که خوابم با این که از ارتفاع می ترسم رسیدم پیش یه صخره و سقوط کردم میگفت خیلی لذت بخش بود

 • 1290
  80

  دکترجان
  جدیدا این تبلیغات سایت خیلی چشمک میزنن.
  یه کمی آزار دهنده شدن

  • 118
   470

   ویروس جدیدی هست به نام iwebar که تبلیغات خارجی رو توی سایتهای مختلف جاسازی میکنه!
   باید از قسمت افزونه ها پاکش کنید

   • 118
    470

    اوپس! فک کردم گفتین تبلیغات خارجی :D

 • 4
  4.6k

  من هم چند بار تجربه کردم
  متوجه شدم دارم خواب می بینم و البته یه خورده با دل و جرات بیشتر کارهایی کردم که د ربیداری جراتش رو نداشتم

 • 36
  910

  اگه ممکنه پستی تهیه کنید از فیلمهای علمی تخیلی که ایده هایی که در اونها بوده توجه دانشمندان رو جلب کرده و باعث کشفها یا اختراعاتی شده. ممنون

 • 10832
  10

  یلی جالب بووود ، من تا همین الان فکر می کردم فقط منم که ازین خوابا می بینم :) یه بار تو خواب داشتم سقوط می کردم خیلی ترسیده بودم یه دفعه متوجه شدم خوابم ، به خودم گفتم از سقوط لذت ببر که قبل از برخورد با زمین دستی هست که بگیردت همین هم شد!!!!!!!!

 • 10833
  10

  مطلبی که گذاشتید خیلی جذابه ولی هیچ توضیحی راجع به جزئیات تحقیق مجله نیچر ندادید. گروه آزمایش و گروه شاهد که معمول ترین کار در این دست تحقیقات است. جزئیات جالب می تونست این باشه که مخاطبان این آزمایش چطور داوطلب شدند، چرا ۲۴ نفر، بسیاری از آدم ها پس از بیداری، رویاشون رو به کل فراموش می کنند، چه برسه به اینکه یادشون بیاد که تو رویاشون به خواب بودنشون واقف بودند یا نه. تو این تحقیق با این مشکل چه کردند. در تعبیر خواب سنتی نوع رویا خیلی اهمیت داره و زمان دیدنش ولی ظاهرا در این تحقیق تفکیکی در این خصوص وجود نداشته.
  عمق خواب افراد رو آیا اندازه گیری کردند که مطمئن بشوند افراد در هوشیاری هستند یا خواب کامل و عمیق؟
  به نظرم ادعای این تحقیق خیلی بزرگه اونم فقط بر اساس یه تحقیق با ۲۴ نمونه ی داوطلب. زدن حرفای بزرگ اینطوری فقط خوانندگان عادی رو در وهم فیلم های علمی تخیلی فرو می بره. و صد البته جالب و هیجان انگیزه.
  در هر صورت ممنون