5-21-2014 11-56-05 PM
گوناگون

بِکِشید- فشار دهید

بابک عزیزافشاری: موقعیت‌های مضحک و اغلب سراسیمه کننده ای وجود دارد که احتمالاً برای همه ما، حداقل یک بار، پیش آمده است. مثلاً با خودمان با صدای بلند حرف می‌زنیم و یک نفر از راه سر می‌رسد. یا لطیفه ای را برای کسی تعریف می کنیم و ناگهان یادمان می آید که پیش از آن همان لطیفه را به او گفته ایم. یکی از این موقعیت ها، که شاید بدترین آنها هم باشد، فشار دادن دربی است که باید بِکِشیم و یا کشیدن دربی که باید فشار دهیم.

اینکه مشتریان یک مغازه یا ساکنین یک مجتمع مسکونی در چنین موقعیت‌هایی چقدر سراسیمه می شوند، برای مهندسین طراح و معمار چندان اهمیتی ندارد. آنها فقط می خواهند نتیجه نهایی کارشان زیبا و ظاهراً بی نقص باشد. حتی استفاده از عباراتی مانند “بکشید” یا “فشار دهید” نیز در اغلب موارد، به ویژه در کشورهای انگلیسی زبان که PULL و PUSH هر دو چهار حرفی و دارای دو حرف مشترک در ابتدا هستند، بی‌تأثیر بوده است.

ما معمولاً در هنگام ورود یا خروج عجله داریم و به نوشته ها توجه نمی کنیم. مشکل در افراد مبتلا به خوانش‌پریشی یا دیس لکسی Dyslexia شدیدتر است (خوانش پریشی یکی از رایج ترین اختلالات آموزشی در مدارس محسوب می شود. افراد خوانش‌پریش معمولاً سرعت خواندن پایینی دارند ولی بهره هوشی یا توانایی شناختی آنان در محدوده طبیعی است. آقای بروک در “خانه سیاه” اثر چارلز دیکنز دچار خوانش‌پریشی است و در مطلبی در یک پزشک به این موضوع اشاره شده است.)

دونالد نورمن، محقق آمریکایی، منتقد جدّی طرح های درب است، به حدی که درب های بد را اصطلاحاً “درب نورمن” می گویند. وی در وب‌سایت خود می نویسد:

«طی سالها، خوانندگان کتابهایم تصاویری از درب های بد برایم فرستاده اند. همین امروز صبح الکساندر اوبردورستر نمونه جالبی از انستیتو علوم کاربردی در دانشگاه فرایبورگ آلمان برایم فرستاد. (عکس پایین) طراح تلاش کرده دستگیره های بدشکل آن را به یک اثر هنری تبدیل کند. درب از نوع درب‌های شیشه ای است که فقط به یک طرف باز می شوند، ولی همان گونه که مشخصه سازندگان و طراحان بی فکر است، دستگیره های مشابهی برای کشیدن درب در دو طرف آن تعبیه شده است.

آقای اوبردورستر شرح می دهد که همان گونه که می بینید روشن نیست برای وارد شدن باید درب را فشار دهیم یا بکشیم. نوشته های فشار دهید و بکشید به زبان های مختلف بر روی درب از هر دو طرف شیشه خوانده می شود که خود سر در گمی را بیشتر می کند. به نظر می رسد طراحان بجای تعبیه دستگیره های متفاوت در دو سوی درب که متناسب با کشیدن یا فشار دادن باشند، با هنر خود تلاش کرده اند تا سر در گمی به نهایت برسد.»

5-21-2014 11-44-14 PM

به نظر لیندسی جونز، تصاویر همیشه گویاتر از نوشته هستند. وی در سال ۲۰۱۱، یک مسابقه طراحی در سطح بین المللی با عنوان “تصویرنگاشت بکشید- فشار دهید” برگزار کرد.

تصویرنگاشت یا پیکتوگرام، نوعی نگاره تصویری است که منظور نگارنده را به روشنی بیان می کند. طراحی پیکتوگرام باید طوری باشد که افراد در نگاه اول مفهوم اصلی آن را تشخیص دهند. پیکتوگرام، یک زبان همگانی و قابل فهم برای همه فرهنگ ها و زبان ها و در سنین مختلف است. ما هر روز در معابر عمومی، پارک ها، ایستگاه مترو، و فرودگاه، با پیکتوگرام های مختلفی روبرو می شویم. نمونه رایج دیگر علائمی است که بر روی البسه و اقلام مختلف دیگر در فروشگاهها می بینیم.

به نظر لیندسی، جای یک پیکتوگرام بر روی درب های ورودی و خروجی به شدت خالی بود. هدف وی از برگزاری این مسابقه، پیشنهاد یک پیکتوگرام به دنیا بود. طرح های ارسالی به این مسابقه را می توانید در اینجا و طرح برنده را در اینجا ببینید.

آلستر کوک، برنده این مسابقه، می گوید:

«به کافی شاپی در لندن رفتم که درب‌های شیشه ای بدون علامت داشت… پس از کشش و فشار در جهات مختلف، در چهارمین تلاش موفق شدم درب را باز کنم. در دنیایی که علائم ترجیحاً حاوی عکس آدم هستند، تصمیم گرفتم تصاویر فشار دهید و بکشید را طراحی کنم. جین تیلور پیشنهاد کرد از حس انرژی استفاده کنم: آدمکی که به جلو خم شده برای فشار دادن و آدمکی که به پشت خم شده برای کشیدن. ایده آدمک زرد با یک دست و دربهای قوسی با دو خط از خودم بود.»

5-21-2014 11-49-48 PM

به نظر هیئت داوران، طرح برنده برای بیشتر افراد مفهوم بود. علامت فشار دهید مانند این است که آدمک در حال هل دادن یک ماشین است و علامت بکشید نیز تقلای آدمک را نشان می دهد. درب ها برای روشن تر شدن قضیه و نشان دادن انرژی و حرکت، قوسی شکل هستند. زرد و سیاه، رنگ های استاندارد برای نور کم و نیز برای افرادی که مشکل بینایی دارند مناسب هستند.

لیندسی جونز، پژوهشگر مؤسسه توسعه خارجه (ODI) انگلستان است که بزرگترین مرکز مطالعات بین المللی این کشور در زمینه توسعه و مسائل بشر دوستانه محسوب می شود.

 
در بحث شرکت کنید

 • 1406
  80

  دکتر جان واژه درب نادرست است

  • Profile photo of علیرضا مجیدی
   1
   20.1k

   البته مقاله نوشته من نیست. در جایی خواندم که درب اشتباه است. اما در بعضی از فرهنگنامه‌ها مدخل درب به معنی در وجود دارد. به نظر من «در» درست است.

   • 7847
    20

    که با این درد اگر دربند در مانند در مانند …

    • 14
     1.6k

     درمانند

     • 1044
      100

      دربانند

      0
     • 82
      600

      دریابند که دربانند یا که درمانند…!

      0
    • 7848
     20

     این چه گیریه تازگی ها داده شده که درب درست نیست ؟
     تو معماری سنتی ما دو واژه داریم : درب و در .
     درب برای جدا سازی دو فضای از دو جنس مختلف هستش ( درب توالت ، حمام ، ورودی خانه ، خودرو )
     و در برای جدا سازی دو فضا از یک جنس اما با دو کاربری ( در اتاق خواب )

   • 1115
    100

    البته توی لغت نامه ها خیلی از لغاتی که هر روزه استفاده میکنیم رو هم معنی می کنن.
    درب یه لغت عربیه که جمع مکسر او “دروب” است و البته توی همون زبان عربی هم برای درهای بزرگ (مثلن دروازه شهرها” استفاده میشه.
    یکی از استدلال های نادرستی که اینجور مواقع میشنوم اینه که پس چطور فرق در به عنوان حرف اضافه (به معنای درون) و در فیزیکی (مثلن در اتاق) رو متوجه بشیم!

  • 1278
   90

   از ابتدای مقاله میخاستم این مطلب گوش زد کنم که دیدم دوستان پیش تر حق مطلب ادا کردن :)

   شاد باشید

 • 3492
  30

  فامیل دور از این پیشرفت خیلی خوشحال میشه :-)

 • 9
  2.1k

  مقاله جالبی بود از نوع اتفاقاتی که برای همه می افته …. به علائم آشناتر شدیم … سپاس

 • 524
  180

  فکر می کردم فقط من این مشکلو دارم.حالا که فهمیدم یه مشکل جهانیه خیالم راحت شدوممنون

 • 31
  990

  مگه باز و بسته کردن یه در چقدر وقت می‌گیره که اینقدر بهش اهمیت می‌دن؟ بهتره بشریت از توان فکری‌ایش برای حل مشکلات مهم‌تر و بزرگتر کمک بگیره

 • 931
  110

  جند وقت پیش برای تکلیف درسی مقاله ای را ترجمه می می می کردم .
  آنجا اصطلاحی بود بنام : pull and push technology
  شاید به همین کاربردهای که درمورد درب ها گفتید بی ارتباط نباشد.
  راستی دکتر می توانید ترجمه مناسب این اصطلاح را برای من ارائه دهید ؟

  • 64
   660

   کشش و فشار، ساده ترین و رساترین معادل فارسی pull & push است. البته این اصطلاح در موضوعات مختلف معنی متفاوتی دارد. مثلاً pull and push train به قطارهایی می گویند که از دو طرف قابل هدایت هستند و شاید معادل فارسی آن “قطار دو لکوموتیوه” باشد.
   در پزشکی یکی از فنون آندوسکوپی برای مشاهده روده کوچک است که می توان از معادل “عقب و جلو” استفاده کرد.
   در بازار جزو فنون بازاریابی و تبلیغات است که مثلاً هنگامی که تقاضا برای یک محصول پایین است، تولید کننده تصمیم می گیرد با تبلیغات مکرر، محصول در ذهن مصرف کننده مانند کلیشه نقش ببندد، یا تبلیغات را ناگهان به طور موقت متوقف می کند تا یک نوع احساس خلاء در ذهن مصرف کننده ایجاد شود. شاید معادل مصطلح آن “شل کن سفت کن” باشد.

 • 500
  180

  من همیشه ناخودآگاه وقتی به درهای شیشه ای میرسم در اولین لحظه ابتدا به لولا در نگاه میکنم!
  اتفاقا راه خیلی سریع و صحیحی برای حدس چگونه باز شدن در می باشد.

 • 64
  660

  با درود و سپاس
  در ابتدا از “در” استفاده کرده بودم ولی پس از اتمام متن و دوباره خوانی احساسم این بود که اگر از واژه “درب” استفاده شود خواننده هنگام تلفظ ناچار است بایستد و همین وقفه کوتاه باعث تأکید بیشتر می شود. همچنین به نظرم رسید تکرار واژه “در” به ویژه در این متن که چندین بار تکرار شده، به دلیل تشابه با حرف ربط “در” از زیبایی متن می کاهد. لطف دیگرش، که البته آن موقع به فکرم نرسید، همین جلب توجه خوانندگان محترم بود. به هر حال اقرار می کنم که نمی دانستم “درب” غلط است. امیدوارم مایه رنجش دوستان نشده باشد و از این بابت پوزش می طلبم.

 • 64
  660

  پوزش دوباره: [حرف اضافه “در”] درست است. “در” حرف ربط نیست.

خرید vpn