طرح رومینگ ملی

خبرگزاری‌های مختلف گزارش کرده‌اند که طرح رومینگ ملی حداکثر تا ۲ ماه آینده در ایران انجام خواهد شد و با اجرای این طرح، اپراتورها، خدمات شبکه خود را در اختیار مشترکان سایر اپراتورها قرار می‌دهند. بعد از اجرای این شرط، مجوز نسل ۳ و ۴ از شهریور ماه به دو اپراتور اصلی کشور هم داده خواهد شد.

با رومینگ ملی، مشترک موبایل زمانی که از محدوده پوشش‌دهی شبکه اپراتور خود خارج می‌شود به صورت خودکار امکان برقراری ارتباط و دریافت خدمان از طریق شبکه اپراتور دیگر را با موبایل خود خواهد داشت.

این مصوبه به هر ۳ اپراتور فعال کشور ابلاغ شده و اجرای آن الزامی است. به این ترتیب همراه اول و ایرانسل باید به یکدیگر و به سایر اپراتورها، رومینگ بدهند.

همچنین با اجرایی شدن طرح رومنیگ ملی، اپراتورها نباید به دلیل استفاده از خدمات شبکه‌های یکدیگر از مشترکان هزینه اضافی دریافت کنند.

به نظر می‌رسد که برنده نخست این طرح نو، رایتل و در مرحله دوم ایرانسل باشد. رایتل در حال حاضر پوشش محدودی در ایران دارد و حتی در داخل برخی از شهرهای بزرگ هم پوششش کامل نیست.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد که کار برای اپراتور احتمالی چهارم هم با وجود این طرح خیلی آسان شود.

چیزی که مشخص نیست این است که همراه اول، چگونه با این طرح موافقت کرده است!

5-14-2014 10-15-56 AM

با اجرای این طرح دیگر زمینه رقابت از گستردگی و پوشش آنتن‌دهی خارج می‌شود، احتمالا شعار تبلیغاتی همراه اول بایستی تغییر کند و شاید زمانی برسد که کیفیت و قیمت خدمات، شاخص‌های مهم رقابت اپراتورهای ایرانی باشد و نه چیزهای دیگر.


آیا اجرای طرح رومینگ ملی و پوشش ۳G , 4G (البته در معیار ایرانی!) باعث تحولی در دسترسی موبایل و وب‌گردی ایرانی‌ها خواهند شد؟

آیا صاحبان سایت‌ها و وبلاگ‌ها پرمخاطب باید برنامه‌ریزی جدیدی برای کاربران موبایل خود کنند؟