تصمیمی دشوار اما ناگزیر - یک پزشک
بلیط چارتر
4-1-2014 7-35-19 PM
گوناگون

تصمیمی دشوار اما ناگزیر

دیگر گاهی حتی حساب سال‌ها و ماه‌های وبلاگ‌نویسی هم از دستم خارج می‌شود. از زمانی که یه باد می‌آورم دل در گرو جمع‌آوری کتاب و مجله داشتم.

دوره کودکی و نوجوانی گاهی تخیلات خامی در مورد نویسنده شدن داشتم، هر چند که آرزوهایی در مورد دانشمند شدن یا پزشک شدن، این آرزوی نویسندگی را محو می‌کرد.

خوب به خاطر می‌آور که یکی از علایقم در دوران کودکی تایپ کردن بود، به محل کار پدرم می‌رفتم و بعضی از داستان‌های علمی تخیلی را تایپ می‌کردم و گاهی هم تغییراتی در سیر داستان ایجاد می‌کردم.

همه چیز به همین نحو سپری شد تا دوران دوران دبیرستان رسید، دورانی که متأسفانه در ایران هرگونه ذوق و قریحه‌ای را به خاطر آزمون وحشتناک کنکور، می‌خشکاند.

به دانشگاه رسیدم و بعد از زمان کوتاهی با رونق مطبوعات باز هم آرزوهای پیشین برای «نویسنده» شدن بازگشت، این بار با خواندن هر ستون و یادداشتی با خودم تصور می‌کردم که اگر من قرار بود، همان موضوع را بنویسم، چطور می‌نوشتمشان.

متأسفانه دوره اوج وبلاگ‌نویسی فارسی مصادف شد با زمان فارغ‌التحصیلی‌ام، زمانی که به حکم خدمت سربازی در منطقه‌ای محروم، تلفن هم کالایی لوکس برایم بود، چه برسد به دسترسی به اینترنت.

با بازگشت به خانه، یک سالی در شوک همان دو سال تنهایی بودم، تا اینکه حس کردم زمانش رسیده است، رسانه‌ای کوچک برای خودم داشته باشم.

با آزمون و خطا، در این مدت سعی کردم که ذهنیات و چیزهای جالبی را که هر روز می‌بینم و می‌خوانم و در دنیای اینترنت می‌بینیم، از زاویه دید خودم، برایتان بنویسم.

در کمال شگفتی، همین سطور ناقابل، با استقبال  خوب خوانندگان مواجه شدند، در این مدت من سعی کردم به اعتماد خوانندگانم خیانت نکنم، همواره برای آنها بنویسم.

بله! روزهایی بودند که حس می‌کردم نوشته‌هایم بیهوده هستند، حس می‌کردم به خاطر رعایت ملاحظاتی مجبورم از سوژه‌های مهم‌تر یا جذاب‌تر صرف‌نظر کنم، روزهایی بودند که حس می‌کردم درک نمی‌شوم. اما این ساعات و روزها همیشه موقتی بودند و دیرپا نبودند.

اما چیزی که در این مدت آزارم می‌دادم، روند «سینوسی» یک پزشک بود، من به حکم کار «اصلی»ام ناچار بودن که ساعات و انرژی زیادی را برای طبابت کنار بگذارم، کاری که گرچه دوستش داشتم، اما باید اعتراف کنم که در یک روند آهسته و پیوسته، به تدریج جذابیت‌اش را برایم از دست می‌داد.

مدتهاست که ذهنم معتاد دریافت دیتا شده است، گویی اگر روزی چند ده صفحه نخوانم و چند پست «خوب» -و نه معمولی- ننویسم، روزم شب نمی‌شود. می‌دانید بزرگ‌ترین شکنجه زندگی‌ام می‌تواند چه باشد؟! اینکه کاری تکراری را به من بسپارید، این کار تکراری -حتی اگر توأم با سود مالی مناسبی هم باشد- چون همراه خلاقیتی نیست، باعث عذابم می‌شود.

در چنین شرایطی است که حس می‌کنم تبدیل به یک ابزار مکانیکی شده‌ام، گویی روح از زندگی‌ام خارج می‌شود.

در این دو سه ساله بسیار سعی کردم که تعادلی بین حرفه طبابت و وبلاگ‌نویسی برقرار کنم، اما با وجود تلاش زیاد چندان موفقیتی در این راه کسب نکردم.

سال ۹۲ سال مهمی برایم بود، چون برای نخستین بار حس کردم که «یک پزشک» در یک روند حرفه‌ای واقعی قرار گرفته است، دیگر میزان جذب آگهی‌ها آنقدر بود که می‌توانست جوابگوی مخارج معمول زندگی‌ام باشد.

ماه اسفند پیش، ماه مهمی برایم بود، چون باید تصمیم مهمی می‌گرفتم:

آیا به روال گذشته هر دو کار پزشکی و وبلاگ‌نویسی را در کنار هم ادامه بدهم، یا با تمرکز بر روی وبلاگ‌نویسی و «یک پزشک»، سعی کنم که رسانه‌ای حرفه‌ای‌تر داشته باشم؟

در ذهنم رسانه‌ای را تصور می‌کردم که می‌تواند با فراغ بال خبرهای مهم روز پوشش بدهد، روند سینوسی نداشته باشد. روزهایی را تصور می‌کردم که دیگر خستگی و بی‌حوصلگی و ناامیدی مانع انتشار پست‌هایی «به سبک واقعی یک پزشک» نشود.

در این ماه، مقاله‌های زیادی در مورد استارت‌آپ‌ها خواندم، زندگینامه نویسندگان مشهوری را مرور کردم که هر یک به دلیلی حرفه اصلی خود را ترک گفته بودند، حتی جستجوهای متنوعی در اینترنت کردم و مقاله‌های مثل این را خواندم.

بله! شما ممکن است من را متهم به عقب‌نشینی یا رؤیاپردازی کنید، دوستانم ممکن است تلاش کنند که نظرم را عوض کنند، اما به گمانم من بعد از سال‌ها عشق واقعی خودم را پیدا کرده‌ام و دیگر حاضر نخواهم شد، این عشق را با چیز دیگری تقسیم کند، حتی اگر این عشق کار پزشکی باشد.

4-1-2014 7-35-19 PM

در عین حال عامل دیگری که باعث شد به این سمت سوق پیدا کنم، این بود که با چندین سال تجربه‌اندوزی در پزشکی، این حرفه آنچنان که باید ارضایم نکرده است، این مطلب ذاتی نیست، بلکه به خاطر مسیر و سبک خاصی است که پزشکی در ایران پیدا کرده است. به هر سو که می‌نگرم، به جای عشق و آن حس ناب رضایت از پزشکی، من با اتمسفری غریب روبرو شدم: پزشکانی خسته، در تلاش برای ویزیت‌های بیشتر، انجام اعمال پاراکلینیک بیشتر، رقابت برای مال‌اندوزی. پزشکانی که در ورای ظاهر شیک و پیراسته‌شان گاهی در عالم واقع تکنسین‌هایی می‌شدند برای تجویز اعمال گران‌قیمت. ناگفته پیداست که این جو و محیط در ایران کلیت ندارد، اما چه کنیم که بیشتر مساحت ایران را پوشانده است.

نه! من برای تنفس در چنین جوی پزشکی نخوانده بودم!

همین حس و حال اخیر، عزمم را بیشتر کرد و جرأتم را افزون کرد. طوری که با خود اندیشیدم بهتر است به همان توصیه‌هایی که در «یک پزشک» به خوانندگانم می‌کردم عمل کنم.

من بارها در قالب پست‌هایی شما را به متفاوت اندیشیدن تشویق می‌کردم، به شما می‌گفتم که به فکر رؤیاهای دوران کودکی‌تان باشید، هراسی از برچسب خوردن نداشته باشید. وقتی داستان استارت‌آپ‌ها را می‌نوشتم، در واقع می‌خواستم به خودم و شما، این شهامت را بدهم به فکر مدل‌های متفاوتی برای زندگی و کسب و کار باشید.

استاد برجسته‌ای داشتیم که بعد از سال‌ها کار حرفه‌ای موفق، یک بار به ما گفت که کاش جای همه این سال‌هایی که گاه برایش تکراری شده بودند، زمانی هم برای «کتاب قصه» خواندن داشت.  من می‌خواهم همین فرصت را از خودم دریغ نکنم.

سال ۹۳ سالی طلایی برای من در «یک پزشک» خواهد بود، سالی که در کنار هم بیشتر خوش خواهیم گذارند و تلاشم این است که همواره در یک عیش مداوم باشیم.

با دل کندن از پزشکی، بی‌شک روزهایی خواهند آمد که وقتی از جلوی یک مطب یا بیمارستان عبور می‌کنم، آهی بکشم، اما به گمانم این دریغ، با شیرینی شهد کتاب و نوشتن بی‌انقطاع برای شما، خنثی خواهد شد.

به زودی شاهد تغییراتی اساسی در یک پزشک خواهید بود که حتی در اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی یک پزشک در پلاس، توییتر و فیس‌بوک هم در این چند وقت، مدتی است که شاهدش بوده‌اید.

همه اینها البته باعث نمی‌شوند که در «یک پزشک» از پزشکی ننویسیم و خوشبختانه با فاصله گرفتن از پزشکی، انگیزه و فرصت بیشتری برای نگاه متفاوت به پزشکی هم پیدا خواهم کرد.

همه خواهش من این است که در دوره جدید «یک پزشک» هم یاور ما باشید، به ما انگیزه بدهید و تردیدهای ما را برطرف کنید. نقایصمان را تذکر بدهید و محدودیت‌های ما را درک کنید.

 

 

در بحث شرکت کنید

 • 182
  360

  دکتر جون اول آپریلی که نیست خبرت؟؟

 • 14
  1.6k

  امیدوارم که سال خوبی داشته باشید و روند سینوسی تون به روند y=x^2 تبدیل بشه. رسانه ی خوبی دارید و خوشحالم که می خواید تمام وقت درگیرش بشید.

 • 26235
  10

  حتما تصمیم درستی گرفته اید شما احتمالا یک پزشک معمولی هستید ولی مسلما یکی از بهترین بلاگر های زبان فارسی هستید مسلما موفق میشوید من از تصمیم شما خوشحالم چون سایت شما حتما زودتربه روز خواهد شد .امیدوارم من هم مثل شما شجاعت دل کندن از روزمرگی های بی حاصل را پیدا کنم

 • 1670
  70

  دروغ ۱۳ ؟

 • 7573
  20

  من

 • 1326
  80

  دکتر جان ترسیدم وقتی عنوان پست رو خوندم و فکر کردم خداحافظیه ولی به انتها رسیدم خوشحالم از تصمیمتون . من هم دو سال پیش با تصمیم مشابهی دست به گریبان بودم و همین کاری رو کردم که شما الان.

 • 87
  570

  دکتر مجیدی من یه این شهامت و انتخاب درست شما تبریک می گویم و ایمان دارم که به بهترین گزینه پاسخ صحیح داده اید.

 • 7573
  20

  من یکی از قدیمی ترین خواننده هاتون هستم. وبسایتت رو دوست دارم

  من کسی نیستم که بخوام برات خط مشی تعیین کنم. آدمایی که ذاتا موفقن دست رو هر کاری که بذارن موفقن. نمونه و مثال برای شما دکتر اصفهانی هست که دندان پزشکی رو رها کرد و رو به خوانندگی اورد.

  منم مهندس صنایعی بودم که کار در رشته خودم رو رها کردم و در بازار شبکه برای خودم اسم و رسمی ساختم!

  برای شخص خودت آرزوی موفقیت دارم. برای یک پزشک هم آرزوی بهروزی دارم. در حال حاضر با تعطیلی نارنجی دنیای اخبار تکنولوژی تک قطبی شده و شما میتونی در کنار زومیت قطب های IT باشید و برای گیگ ها خبرهای متنوع بسازید

  ممنون

 • 809
  120

  دروغ سیزده خوبی بود!

 • 2203
  50

  دکتر جان دروغ اول آوریل قشنگی بود. اول که خوندم فک کردم میخاین بگین که وبلاگ دیگه مثه قدیم نیست و میخام درشو تخته کنم ولی آخرش ایولا داشت فک نمیکردم بخاین بگین میخام از پزشکی بکشم کنار!
  در کل ایول دروغ سیزده محشری بود…اسمایلی چشمک به نشونه ی اینکه دکتر خودتی :D

 • 26236
  10

  دروغ اول آوریل!

 • 1406
  80

  این تصمیم شجاعانه قابل تقدیر است دکتر جان

 • 562
  170

  موفق باشد ، به نظرم که تصمیم خوبی هست ، منم شاید امسال همچین تصمیمی بگیرم ، چون رویای کودکی من هم گم شده و لذتی نمیبرم

 • 2
  11.6k

  من الان شوکه شدم!
  از ته دل آرزوی موفقیت میکنم واستون. بهترین خبری بود که امرپز شنیدم! یوهو!!!

 • 519
  180

  منم مثل کامران فکر کردم
  دکتر مجیدی، شیری…..
  یادمه یبار با جادی پادکست دادی.
  دیگه نیست؟

 • 7348
  20

  از اول که شروع به خوندن کردم دلم تالاپ تولوپ کرد گفتم نارنجی رفت مجیدی هم می خاد بره ولی خوشحالم کردی دکتر واقعا جا برای کار بیشتر هست من سه ساله فقط فید میخونم ازتون امیدوارم کارتون گسترش پیدا کنه

 • 126
  450

  من هم خوشحال تر شدم. برای خودتون که نمیدونم، ولی برای ما مفیدتر میشه.

 • 122
  460

  امیدوارم در راه جدید موفق و پاینده باشید. برایتان دعا می‌کنم

 • 26237
  10

  بهترین خبری که امسال تا حالا شندیم
  از صمیم قلبم هم امیداورم موفق بشید و اهدافتون برسید

 • 539
  170

  سلام .سال نو مبارک.من حدود یکسالی هست که روزی چند بار به سایت شما سر میزنم(اون موقع تو دعوای برندها در دفاع از اپل از سایت شما لینک میذاشتن من اینجوری آشنا شدم با۱پزشک :)
  ) خیلی کم کامنت گذاشتم ولی از مطالب سایت خیلی لذت بردم وجاهای مختلف تبلیغ سایتتون رو کردم و مطالبتون رو باذکر منبع در سایت های مختلف ویا در دانشگاه استفاده کردم.تیتر رو که خوندم یه لحظه خشکم زد چون فکر میکردم حتما قصد دارید وبلاگ نویسی رو کنار بذارید و به طبابت بپردازید ولی دیدم
  خدارو شکر اینطور نیست. تو این وضع مملکت وجامعه پزشکی که خودتون کامل شرح دادید واقعا تصمیمتون ستودنیه. با کمال افتخار در کنارتون هستم واز مطالبتون لذت میبرم.امیدوارم سالی پر از موفقیت پیش رو داشته باشید.

 • 26238
  10

  باید به شما افتخار کرد یاد یه شعر افتادم که می گفت آفرین بر تو که میدانی رهایی هست … چیز بیشتر ی یادم نیست ولی همین اندازه هم احساس درونی من نسبت به تصمیم شما رو ارضا میکنه .
  در پناه حق …

 • 26239
  10

  موفق باشید

 • 1084
  100

  هممممممممم!!
  منم اول که عنوان پست رو خودنم شوکه شدم گفتم نکنه دکتر یم خواد یک پزش رو تعطیل کنه!
  اما به انتها که رسیدم اون حس سیاه به جای اینکه سفید بشه خاکستری شد!!!
  چون خودمم دانشجوی سال اول پزشکی هستم و علایقی مشابه علایق شما دارم دکتر مجیدی عزیز!
  هنگام خواندن درسها در عین لذت بردن اما حس تعلیق گاهی وجودم رو فرا می گیره!!
  اگه بتونید بنده رو راهنمایی کنید ممنون میشم دکتر!
  با کنار گذاشتن پزشکی در چه مسیری قدم خواهید گذاشت و به چه هدفی خواهید رسید!؟
  آیا مسیری که انتخاب کردید به اندازه ی کافی محکم و قابل اتکا هست!؟

  • 4477
   30

   شک نکنید پزشکی در مرحله ای هستید بسیار جذاب است ولی کار گاهی….

 • 1619
  70

  بهترین خبر بود ما خواننده هارو که خیلی خوشحال کردین.

 • 28
  1k

  از ۱۱ سالگی که اولین کامپیوترم رو خریدم، ارزوی برنامه نویس شدن داشتم و براش تو دبیرستان از خیر رشته ریاضی دبیرستان نمونه گذشتم…(مشاور بد که بهم نگفته بود تفاوت دیپلم ریاضی با فنی چقد زیاد میتونه باشه…)
  امروز برنامه نویس تقریبا حرفه ای هستم ولی هر روز و هر بار از دانشی که انتخاب کردم پشیمونم….
  هر چند وقت یه بار یه شغل جدید به حسرت هام اضافه میشه…
  امروز با تمام وجود فهمیدم که عشق به هرچیزی حتی کامپیوتر بدون پول به جایی نمیرسه و مجبوری فوراور الون بشی از عشقت به کامپیوتر، لینوکس، موبایل و….:(

  امیدوارم توی تصمیمتون موفق بشید…

 • 2494
  50

  هوی قلبم ریخت.اون از نارنجی که فنا شد.گفتم اگه شما هم میرفتیم دیگه ما جایی رو نداشتیم

 • 26240
  10

  به این میگن دروغ سیزده

 • 1006
  110

  خیلی ممنونم که ما خواننده هاتون رو به بیمارنتون ترجیح دادید. و این شجاعتتان را تحسین میکنم. امیدوارم در این رویکرد جدید بیش از پیش موفق باشید

 • 812
  120

  دکتر جان داشتی سکتمون میدادی که! فکر کردیم میخوای بری پی طبابت، انصافاً که تعلیق خوبی تو این نوشته وجود داره، وقت کردی یه فیلنامه هم بنویس :) خیلی خوبه که این چالش رو با خوانندگانتون در میان گذاشتید… آرزوی موفقیت برای شما و یک پزشک.

 • 26241
  10

  کنار ما باش که محزون به انتظار بهاریم – کنار ما باش که با هم خورشید و بیرون بیاریم

 • 1006
  110

  فقط امیدوارم دروغ اول آوریل نباشد

 • 26242
  10

  خوشحال شدیم. گاهی لازمه آدم انتخاب بکنه.

 • 7574
  20

  متأسفانه می‌ترسم از نظر مالی به مشکل بربخورین. چون اقتصاد ایران فروپاشیده‌تر از این حرف‌هاست، اما به احتمال زیاد حتما فکر همه جا رو کردین.

 • 1735
  60

  من خیلی دقیق نخوندم چی نوشتین ولی به نظرم شما نمی تونین این کار را بکنین، چون فرق پزشکی با رشته ها و شغلهای دیگه اینه که وارد خون آدم می شه، شما می تونین یک آن تصمیم بگیرین کارمند نباشید و بعد از اون واقعا کارمند نباشید ولی نمی تونین تصمیم بگیرین دیگه پزشک نباشید چون هفت سال درس خوندن و چندین سال کار کردن با این رشته اونو وارد خون و گوشت و پوست آدم می کنه. باوجود تموم ناملایمتیهای سیستم و آدم هایی که آدم را از شغلش متنفر می کنن و وجود جذابیتهای جانبی، یک پزشک می مونید.

 • 1569
  70

  سلام من یکی از خوانندگان خاموش شما هستم که از طریق فید مطالب شما رو دنبال می کنم و همیشه و همه جا هم از شما به نیکی یاد کردم.
  این مطلب شما طوری بود که خواستم براتون کامنت بگذارم و همینطور فکر می کنم این مطلبتون بیشترین کامنت رو خواهد داشت.
  نکته ای که در اینجا وجود دارد. شما با ترک حرفه تون تبدیل به عوام نمیشید و کماکان پزشک هستید.
  لذا در موقع نیاز می تونید مجددا به مطب و یا بیمارستان مراجعت کنید.
  پس نگران نباشید و با اطمینان خاطر به این شجاعتتون ادامه بدید و بدونید که ایران ما و جامعه فارسی زبان ما به افرادی چون شما به شدت نیازمند است.

 • 2462
  50

  ﺁﻗﺎﻱ ﻣﺠﻴﺪﻱ ﺗﻴﺘﺮ ﻣﻃﻠﺒﺘﻮﻥ ﻭاﺳﻪ ﻣﺎ ﺧﻴﻠﻲ ﺗﺮﺳﻨﺎﻙ ﺑﻮد! اﻣﻴﺪﻭاﺭﻡ ﭘﺎﻳﺪاﺭ ﺑﺎﺷﻴﺪ و ﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﺑﻨﻮﻳﺴﻴﺪ و ﻣﺎﺭﻭ اﺯ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻫﺎﺗﻮﻥ ﻣﺤﺮﻭﻡ ﻧﻜﻨﻴﺪ.

 • 26243
  10

  احساس نزدیکی با جملات این پست داشتم ، من کمی منجم بودم و داستان می نوشتم و اسمان پر شور ترین اتفاق نوجوانی ام ، اما مدرسه اینها را از من گرفت و فقط چند تایی رویا برایم باقی گذاشت.
  امسال کنکور دارم و خوندن تصمیم شما من رو مصمم کرد که به دنبال رویا هام برم؛ برایم یک منبع الهام بخش هستید و ازتون تشکر می کنم.
  براتون خوشحالم و امیدوارم موفق باشید

 • 771
  130

  اگه شهامت این کارو میداشتی کلی پیشرفت میکردی
  ۱/۴/۲۰۱۴

 • 26244
  10

  خوشبختانه ما در عصر انفجار اطلاعات شاهد پیشرفت همه جانبه علم هستیم بعد از انفورماتیک ما در عصر تلاش برای زندگی سالمتر هم هستیم امیدوارم این دو را شما در وبلاگتان به هم پیوند بزنید هر چند سایتهای زیادی در این زمینه داریم ولی چون شما در هردو استادهستید میتوانید با دیدگاه بهتری به این مقوله نیز در کنار دیگر مباحث بپردازید

 • 2789
  40

  اگر به لحاظ مالی چوانب این تصمیم را سنجیده اید بدوت تردید این کار را انجام دهید ،شخصیت واقعی هر انسانی در خود او نهفته است نه در شغلی که ممکن است جایگاه از پیش تعریف شده ای برای او به ارمغان بیاورد .
  موفق باشید

 • 7575
  20

  علیرضا عاشقتم :)

 • 4642
  30

  نمیدونم این تصمیم واقعی بود یا پستی بابت روز اول آوریل …
  ولی دوست داشتم بگم که از خواندن تک تک مطالب شما لذت بردم و خیلی چیزها را یاد گرفتم
  و از این بابت سپاسگزارم
  ضمنا آرزوی موفقیت بیشتری برای شما دارم

 • 2803
  40

  حتی اگر دروغ سیزده هم باشه اینجور نوشته ها عاملشون یه جرقه ذهنی و دل مشغولیه که به ذهن نویسنده هجوم آورده و میخواد حتی شده در قالب دروغ سیزده ابرازش کنه.

  به هر حال تفکری که باعث نوشتن این متن شجاعانه بوده و حتی اگه دروغم باشه تحسین برانگیزه.

  هرچند به نظر من کاملا واقعیه

  • 2203
   50

   واقعا از این دید بهش نگاه نکرده بودم. دیدگاه بی نظیری، حتی پشت دروغ ها هم حقیقتی پنهانه

 • 26245
  10

  باسلام و عشق برای شما
  من با اطمینان قلبی میگم که شما یک عاشق هستید چون تمام کارهای شما را که دیدم و خوندم. هر لحظه حال و هوای خوبی را هم به خودم و هم به دیگران میده و این ذوق و شوق که. شما از کودکی دوست داشتید مهر محکمی هست به انتخابتون که مسیر درستی را انتخاب کردید.
  مرسی که هستین
  عشق برای شما

 • 1010
  100

  آدم وقتی با منطق تصمیم بگیره و بعدها پشیمون بشه ممکنه دلش بسوزه و بگه ای کاش کایو که دوست داشتمو میکردم
  اما اگه راه قلبشو بره و یه روزی هم پشیمون بشه میگه دلم خواست و لذتشو بردم …

  امیدوارم هیچوقت پشیمون نشید در این مسیر جدید کلی تجربیات جدید و شیرین با هم داشته باشیم جناب دکتر

 • 7576
  20

  دروغ اول آوریل قشنگی بود…
  همیشه موفق باشی دکتر :)

 • 26246
  10

  آرزوی سربلندی برای شما دارم
  شک ندارم مسیر درستی را انتخاب کرده اید
  موفق باشید

 • 4199
  30

  این متن رو خوندم و بیاد دورانی افتادم که تمام وقت خودم رو صرف فعالیت به عنوان نویسنده و گهگاهی مدیر فنی یا مسئول گرافیک سایت های زیادی کردم.
  مثل شما سعر داشتم زندگی خودم رو بین درس و علاقم نصف کنم ولی اوضاع خوب پیش نرفت و از هر دو مورد عقب افتادم و مثل شما روزی برام رسید که مجبور به انتخاب شدم و درسم رو انتخاب کردم و الان پشیمون نیستم.
  امیدوارم شما هم بعدا از این انتخابتون پشیمون نشین هر چند ما دقیقا دو جبهه متضاد با هم رو انتخاب می کنیم.

  همیشه موفق و خرسند باشید./

 • 1693
  70

  ؟

 • 2362
  50

  دروغ قشنگی بود
  ولی غیر قابل باور!

 • 26247
  10

  هیچ وقت تو زندگیم نتونستم مرز بین دلبستگی و وابستگی رو در ارتباطاتم با دیگران تشخیص بدم فقط همین قدر می دونم که اصلا وابستگی به کسی یا چیزی برام خوشایند نیست و در نقطه مقابلش ، دلبستگی برام مقدس و دوست داشتنی ست…
  چند روز پیش یکی از دوستانم به بهانه سال جدید یه کتاب بهم هدیه داد و صفحه آخر اون این مطلب رو با خط خودش نوشته بود :
  “وابستگی یا دلبستگی؟!
  وابستگی یعنی میخواهمت :چون مفیدی
  دلبستگی یعنی میخواهمت : فقط به خاطر خودت
  من به خودکار گران قیمت روی میزم وابسته م ، اما به جعبه آبرنگی که یادگار دوران کودکیم است دلبسته م
  من به میز مدیریت که هر روز پشت اون می نشینم وابسته م ، اما به اون گلدون کاکتوسی که کنار پنجره اتاقم گذاشتم دلبسته م
  من به کتابهای مدیریتی کتابخانه ام وابسته م، اما به کتابهای شریعتی روی میزم دلبسته م…
  وابستگی ها رو جامعه ، فرهنگ و والدین می آموزندو پرورش میدهند
  اما دلبستگی ها انعکاس خود واقعی “من” هستند
  همه ی اینها رو گفتم تا به اینجا برسم
  بیشتر هوای دلبستگی هاتو داشته باش..می دونم که می دونی فقط محض یادآوری بود ”

  با خوندن این متن از دوستم یادگرفتم که چقدر خوبه هر از گاهی به اطرافیانمون و کسانی که در کنارشون زندگی می کنیم یه چیزایی رو یادآوری کنیم و نظر واقعی مون رو ورای از تکلف ها و مقدمه چینی ها ، نسبت بهشون ابراز کنیم برای من این هدیه خیلی ارزشمندتر و ماندگارتر از هدایای مادی بود. من مخاطب همیشگی سایت “یک پزشک” هستم و با خواندن این پست شما و دریافت هدیه دوستم ، دیگه کاملا اطمینان پیدا کردم که باید از وابستگی هام دل بکنم و زمان باقی مانده از عمرم را صرف پرداختن به دلبستگی هام کنم و تاثیرگذار باشم..ممنون که منو از قید وابستگی ها رها کردین ..

 • 201
  340

  اگر دروغ اول اپریل باشه باز هم دروغ دلاویزی است.
  امیدوارم موفق باشید

 • 26250
  10

  اگر فرض رو بر این بگیریم دروغ سیزده نیست به عنوان یکی از قدیمی ترین خواننده هات که برای اولین بار برات کامنت میگذاره بهت میگم من این کارو کردم یه زمانی ، خیلی سخته ولی جواب میدهبه شرط باور راسخ و همت بلند !

 • 1920
  60

  موفق باشید.

 • 210
  330

  گاهی وقت های دروغ های شیرین بهتر از واقعیت های تلخ به نظر می رسن ؛ باتوجه به انتشار این پست و این پست که بیشتر به دل نوشته یک پزشک می ماند تا یک دروغ؛ ترجیح میدم این دروغ راست را باور کنم و در انتظار یک پزشک بهتر باشم …

  با آرزوی موفقیت

 • 26253
  10

  سلام .
  دروغ ۱۳ خوبیه.
  اما به نظرم بهترین دروغ ۱۳ امسال مال درسنامه بود.

 • 91
  540

  بهتون تبریک می گم آقای دکتر. مطمئنا این تصمیم بسیار به کام ما خواننده هاست! امیدوارم برای خودتون هم همونقدر شیرین و جذاب باشه که برای ماست.

 • 4
  4.6k

  دکتر می ترسم از تصمیمت
  امیدوارم که دروغ سیزده بوده باشه
  توی ایران دل بستن به نوشتن و نمی دانم دل کندن از حرفه ایی مثل پزشکی زیاد منطقی به نظر نمیاد .
  امیدوارم که دروغ سیزده باشه

 • 7577
  20

  با این که مدت هاست ۱پزشک را دنبال می کنم، ولی چون عموما اهل نوشتن کامنت زیر پست ها نیستم، تا به حال چیزی ننوشته بودم. (البته شاید بخشی از دلیلش این باشد که شما هم خیلی اهل پاسخ دادن نیستید! :) چون چندین بار ایمیلی زده بودم و پاسخی نداده بودید ;))
  ولی وقتی دیدم چنین تصمیمی گرفتید، گفتم شاید بی انصافی باشد که همیشه از خواندن وبلاگتان لذت ببرم و چیزی نگویم.
  هرچند در بین خوانندگان وبلاگتان و البته در برابر انگیزه درونیتان کوچک تر از آنم که بخواهم انگیزه ای بدهم، ولی دوست داشتم این ها را بگویم :)
  عموما اخبار را (به معنی عام آن) دنبال نمی کنم. بخش زیادی از دلیلش هم دلایلی است که در یکی از پست های وبلاگتان به آن اشاره کرده بودید؛ اما وقتی در ۱پزشک تیتر خبری می بینم خوشحال می شوم! چون می دانم که خبر را برای خبر نمی خوانم. بلکه برای تحلیل و تفکر پشت آن خواهم خواند.
  وقتی وارد Feedly می شوم، هیچ چیز به اندازه ی عدد نوشته شده جلوی «۱پزشک» خوشحالم نمی کند، چون بخش زیادی از مقاله های مورد علاقه ام در اپلیکیشن Pocket را مقاله های ۱پزشک تشکلیل می دهند، چون بعد از خواندن بسیاری از مقاله های ۱پزشک چیز های جدیدی به برنامه هایم اضافه می کنم، چون با خواندن بعضی از مطالبش روش تفکرم در موضوعات مختلف را اصلاح کرده ام و دلایل بسیار دیگری…
  البته طبیعی است که هر کس به موضوعات خاصی علاقه مند باشد و همه ی پست ها برایم جذاب نباشد، اما در مورد درصد بالایی از آن ها اینطور است.
  در هر حال واقعا از تصمیمی که گرفتید خوشحال شدم.
  امیدوارم که ۱پزشک بهتر و فعالتر از همیشه به فعالیتش ادامه دهد و دیگر دوستانتان که در اداره وبلاگ به شما کمک می کنند هم مثل شما با انرژی بیشتری کار را ادامه دهند.
  به خصوص سینا سلماسی عزیز که از وقتی onever را تعطیل کرد، مدتی دنبالش بودم تا در ۱پزشک پیدایش کردم :) و هر هفته بی صبرانه انتظار سری پست های «مجله اپلیکیشنی»اش را می کشم.
  همینطور خواهر گرامیتان که همیشه مشتاقانه منتظر هستم تا مانند گذشته بیشتر بر سینما و فیلم های سینمایی یادداشت و نقد بنویسند و خواندن پست هایشان دنیای خاص خودش را دارد.
  و البته اصل کار، خودتان که جای بحث ندارد :)

 • 72
  630

  سلام دکتر جان.
  من مدتیه که به خاطر کنکور ورود به دانشگاه نمیتونم به یک پزشک سر بزنم. این خبر رو هم از توییتر خواهرتون دیدم.
  براتون آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم یک پزشک روز به روز بهتر و پربارتر بشه.
  و البته این خبر انگیزه مضاعفی شد که از تابستان دوباره خواندن یک پزشک رو از سر بگیرم.

  ممنون بابت همه چیز.

 • 165
  380

  اگه راست باشه دکتر جان واقعا تقدیرت مى کنم اگه هم دروغ اول اوریل باشه بازم این که نداى درونت رو گوش مى دى شوخى مى کنى

 • 1609
  70

  دکتر جان خسته نباشید از زمانی که وبلاگ شما را میخوانم دیگه نمیتونم سایر سایت ها را مطالعه کنم مثل اینکه که یک فیلم هالیودی نگاه کنی ودیگه فیلم های ایرانی برای شما قابل تحمل نباشه واقعا خسته نباشید از صمیم قلب برای شما ارزوی موفقیت میکنم

 • 3590
  30

  مطلب جالب توجهی از خودتون و جامعه پزشکان دلال زیبایی و ساختمان ساز نوشتید پزشک هایی که بر سر مریض معامله میکنن و از انسانیت فاصله گرفتن اما من از دلنوشته های شما فقط همین موضوع را دریافت نکردم و این مورد از نوشته های شما برای من تگ شد و من هم صفحه ای در فیسبوک به نام Life Style دارم که هر روز از سر تنهایی و علاقه با وجود کاربر اندک مشغول هستم در این صفحه گزیده هایی از اخبار دست چین کپی شده از سایت های فارسی و dailymail.co.uk به صورت ترجمه کاملا خلاصه فعالیت میکنم.
  https://www.facebook.com/ealiagh

  با سپاس از صفحه خیلی خوب شما جناب اقای دکتر علیرضا مجیدی

 • 724
  140

  تبریک بلاگر. (دیگه نمی گم دکتر)شهامتت زیاده. البته به شرطی که دروغ اول آوریل نباشه….

 • 3730
  30

  سلام جناب دکتر مجیدی
  منم مثل بسیاری از دوستان وقتی شروع به خوندن کردم ناخودآگاه این فکر به ذهنم رسید که این پست نامه خداحافظی ۱ پزشکه، ناخودآگاه یاد خداحافظی های سخت زندگیم افتادم، یاد اولین باری که با وبلاگ شما آشنا شدم و واقعا در انتهای متن سورپرایز شدم.
  شخصیت برجسته و فرهیخته شما، نوع نگاه متفاوتتون و خیلی چیزهای دیگه که تو این ۲ سال از پستهاتون متوجه شدم همیشه برای من قابل

 • 3730
  30

  سلام جناب دکتر مجیدی
  منم مثل بسیاری از دوستان وقتی شروع به خوندن کردم این فکر به ذهنم رسید که این پست نامه خداحافظی ۱ پزشکه، ناخودآگاه یاد خداحافظی های سخت زندگیم افتادم، یاد اولین باری که با وبلاگ شما آشنا شدم و واقعا در انتهای متن سورپرایز شدم.
  شخصیت برجسته و فرهیخته شما، نوع نگاه متفاوتتون و خیلی چیزهای دیگه که تو این ۲ سال از پستهاتون متوجه شدم همیشه برای من قابل تحسین بوده و امروز میخوام به لیست ویژگیهای الهام بخشتون شجاعت رو هم اضافه کنم
  این خبر یکی از بهترین خبرهایی بود که امسال شنیدم و امیدوارم این رفتار الگویی باشه برای خوانندگاتون که به دنبال تحقق رویاهاشون باشند
  براتون آرزوی بهترینها رو دارم و امیدوارم شاهد اشاعه تفکر و نوع نگاه امثال شما در وب و جامعه پارسی باشیم

 • 61
  660

  حالا من تا بعد سیزده که اینترنت ندارم ولی وقتی اومدم می فهمم که دروغ سیزده بوده یا نه. ولی ما تو ایران همیشه به یه تکیه گاه مالی مطمئن نیازمندیم که گاهی وقتها دیگه نه میذاره و نه ما یادمون میمونه که این تکیه گاه رو برای چی میخواستیم. به هر حال اوضاع اقتصادی ایران مشخص نیست و شاید یه روز شما رو هم فیل.تریدند تا بیاید ثابت کنید که چی به چیه همه نقشه هاتون میره هوا.
  ولی کاش برنامه اتون واقعی باشه و اون چیزی که فکر میکنید براتون بگیره و سالی پر برکت و سلامتی داشته باشید.

 • 5788
  20

  سلام
  من به شما به خاطر این تصمیمتون واین احترامی که به ما مخاطبای وبلاگ تون واین انتخاب عالی تون تبریک می گم

 • 18
  1.5k

  ببخشید اون وقت آدرس سایت را تغییر می دهید؟!؟

  ولی جدا از شوخی، خوشحالم که به عنوان یک الگو برای بسیاری از جوانان، این شهامت را دارید که پی خواسته های عمیق قلبیتون بروید. بهتون تبریک میگم

 • 1495
  70

  هرچند همه این نوشته خوب و بادقت خبر از دروغ آوریل میده ولی یک جورایی همیشه ۱پزشک رو وقتی یک پزشک باشه بیشتر دوستش دارم، هر چند با یک پزشک نبودن بیشتر و بهتر بنویسه.

 • 784
  130

  والا من این چند سال یاد گرفتم کلا اول آپریل هیچی رو باور نکنم این مورد هم فعلا باور نمیکنم تا ببینم بعدا چی میشه :D

 • 26254
  10

  سلام
  من حدودا از سال ۸۷ خواننده شما هستم اما کامنت نمیذاشتم.
  امروز اومده بودم پیشنهاد بدم که خبری از وبلاگ مجله دیسکاوری در این رابطه که قلب فضانوردها به مرور زمان در فضا به شکل کروی در میاد و میتونه باعث مرگ فضانورد بشه رو تو وبلاگ منتشر کنید که این مطلبتون رو دیدم.
  وبسایت شما میتونم بگم حکم یه معلم رو برای من داشته و این شجاعت شما رو تحسین میکنم.

  این هم لینک مطلب دیسکاوری که به صورت پیام هم براتون میفرستمش.

  Do humans have the heart for extended trips to space? Astronauts hearts take on a more spherical shape while living in microgravity

  http://blogs.discovermagazine.com/d-brief/2014/04/01/space-travel-gives-astronauts-spherical-hearts/#.UzsUXKiSxcx

 • 17
  1.5k

  جدی‌تر از اونیه که به دروغ آوریل نسبت بدم، ولی بزرگ‌تر از اونی هم هست که در همچنین روزی منتشر بشه و نسبت ندم(:
  به هر حال، نوشتن از علایق و پست‌های طولانی که بهش علاقه دارید با تیپ یک دکتر جور درمیاد. ولی نوشتن پست‌های روز و مطالبی که به قول جادی(: مربوط به سطح دریا هستند کار یک دکتر نیست. این کار یک عده رو می‌خواد که کارشون این باشه، از این کار پول در بیارند و وقت زیاد بگذارند (البته اون طور که قبلا گفته بودید در ایران این متاسفانه سخته).
  چه دروغ باشه،چه نباشه این ایده که علاقه خودتون رو پیدا کنید و زندگیتون رو با اون صرف کنید، به نوعی همون معنای زندگیه.
  شاد باشید(:

 • 26255
  10

  سلام
  از خوانندگان قدیمی وبلاگ هستم، اولین باره نظر میدم. احساس میکنم باید نظرم زیر این پست میبود. به هر حال…
  همیشه انتخاب های یک فرد هستن که زندگی اونو میسازن
  هرچند خودم دانشجوی سال شش پزشکی هستم و حس دوگانه ای راجب تصمیم شما دارم ولی امیدوارم همیشه در انتخاب هاتون و کارتون موفق باشید

 • 211
  330

  حستون رو درک میکنم آقای دکتر، من خودم درحالیکه ۶ ماه تموم شبانه روزی برای کنکور ارشد علوم تغذیه وقت گذاشتم، ۲۰ روز پیش از آزمون ارشد کناره گیری کردم و تصمیم گرفتم که وارد عشق همیشگیم، رویای کودکیم، سینما و کارگردانی بشم!…
  فقط برای خلاصی از زندگی تکراری و روتین، از فضای بی خلاقیت و پول پرست جامعه… چند روزیه که حس خارق العاده ای دارم! و این رو بگم که شما بهترین تصمیم زندگیتون رو گرفتید، البته اگه دروغ ۱۳ نباشه…! :p
  شدیدا منتظر فاز جدید نوشته هاتون و خلاقیتهای منحصربفردتون هستم!… <3

 • 4298
  30

  دروغ سیزده خوبی بود!
  اما گذشته از اون مطمئن هستم اگر همچین کاری بکنی بعدا بشدت دلت برای پزشکی کردن تنگ میشه و به نوعی پشیمون خواهی شد!
  نکن!
  یه جوری بینشون تعادل برقرار کن، از هردوش لذت ببر و نذار جو جامعه و محیط کار لذت پزشکی رو ازت بگیره!
  گاهی اوقات ادم با فیلم دیدن حال میکن گاهی کتاب می خونه لذت میبره گاهی بازی کامپیتری حال میده! هر کدوم لذت خودشون رو دارن! اگه همه اش بشینی فیلم ببینی خسته میشی اگه همش بازی کنی خسته میشی هر کدومشون به اندازه ای لذت بخش هست، اور دوز کنی لذت واقعی رو از دست میدی!

 • 26256
  10

  دکتر جان!!!! من کلا یادم رفته بود داستان دروغایی رو که امروز شنیدم و تا آخر خوندن این متن داشتم هی حس میکردم که چجوری باید تحسین کرد شما رو و چجوری باید به بقیه از این تصمیم فوق العاده خبر بدم!! همین که کامنت اول رو دیدم یادم اومد. خیلی مزاح عمیق و تاثیرگذاری بود! دست شما درد نکنه :)

 • 355
  230

  چیزهایی که طی سال ها از شما یاد گرفتم قابل شمارش نیست
  از خداوند آرزوی موفقیت برایتان دارم

 • 402
  210

  تصمیم شجاعانه ای گرفتید.
  ما که همین جوریشم از یک پزشک لذت می بردیم.حالا حتما هم نیاز نبود پزشکی رو ول کنی.

  امیدوارم موفق باشید.

 • 546
  170

  سلام
  همینکه به شعارهایی که در قالب مقاله هایتان بود جامه عمل میبوشانید نشان میدهد که شما متفاوت هستید

 • 2040
  60

  سلام دکتر
  من سالهاست یک گزشک رو میخونم و دنبال میکنم … دکتر به دروغ سیزده نمیخوره مطلبت اما خب … تصمیمیه که گرفتی …
  من باهاتیم دادا
  من خوشجال میشم بتونم باهاتون همکاری کنم
  تو فلیپ بورد مجله ای دارم به سبک کاری شما
  نت نوشت
  ببینید بد نیست ;)

 • 7578
  20

  امیدوارم همیشه توی زندگیتون موفق باشین …

 • 380
  220

  تبریک فراوان به خاطر شهامت زندگی کردن.

 • 48
  770

  تیترش خطرناکه، باعث سکته ناقص خیلی ها منجمله خود من شد.
  نمی‌دونم این تصمیمتون جدیه یا شوخی، هم به خاطر زمان انتشارش و هم اینکه یه کم از شخصیتی که از شما در ذهن دارم دور به نظر می‌رسه. فکر نمی‌کردم از اون دست آدمهایی باشین که یهو تصمیم بگیرین کار گِل – یه شغل مناسب و پایدار (به زعم جامعه) – رو رها کنین و به کار دل بپردازین، فکر می‌کردم کم‌کم میزان مشغولیت به پزشکی رو کمتر کنین و بیشتر به نوشتن بپردازین، نه اینطور ناگهانی؛ مخصوصا که بارها نوشتین که درآمد وبلاگ فقط کفاف هزینه‌های خودش رو میده و نه بیشتر.
  اما از متن نوشته پیداست که شوخی یا جدی، این دغدغه مهم شماست. شخصا باهاتون کاملا موافقم که آدم باید این جسارت رو به خرج بده و به دنبال آرزوها و رویاهاش بره، هرچند در بازه‌ای از زمان براش هزینه برداره، اما در نهایت تنها گزینه درست همینه. در غیر این صورت حسرت و نارضایتی‌اش تا آخر عمر با آدم می‌مونه. به همین دلیله که خودم هم از پارسال تصمیم گرفتم همین کار رو بکنم و از کار مرتبط با تحصیلاتم دست بردارم و سراغ عملی کردن رویای شخصی‌ام برم، هر چند سخته اما مطمئنم که ارزشش رو خواهد داشت و از بهترین تصمیمات زندگیم خواهد بود، همچنان که در مورد شما هم مطمئنم همینطور خواهد بود.
  به هر حال ما که همیشه همراه شما و وبلاگ بی‌نظیرتون هستیم، شوخی یا جدی بودن این پست هم تاثیری در تصمیم ما نداره :دی

 • 36
  910

  دکتر چی کار میکنی با ما؟؟ نزدیک بود سکته کنم گفتم حتما میخواید تعطیل کنید یک پزشک رو.
  نمیدونم واقعا جدی بود یا نه اما خوشحالم که تصمیم گرفتید رویاهاتون رو دنبال کنید.

 • 87
  570

  با توجه به شناختی که از شما پیدا کرده بودم انتظار چنین روزی رو داشتم!من بیست سال پیش تصمیمی مشابه شما گرفتم و امروز خوشحالم.

 • 26257
  10

  سلام دکتر عزیز و امیدوارم که خوب و خوش و موفق بوده و باشید . تعارف نمیکنم و وبلاگ بسیار زیبایی دارید

 • 26258
  10

  سلام
  خسته نباشید
  امیدوارم دروغ سیزده نباشه چون کلا از این جور کارها بدم میاد .
  و
  و اگه قصد دوری شما از پزشکی راست هست
  و اگه بنده جای شما بودم
  قطعا نظر خلاف شما رو داشتم !
  به نظر بده ی تماما گلابی ، بهتره نوشته هاتون سینوسی باشه ولی پزشکی باشید که گاهی محض رضای خدا برای نیازمندها طبابت مجانی کنه و مثل بقیه نباشه .
  ممنون از این که وقت گذاشتید و کامنت بنده رو خوندید.موفق باشید.

 • 409
  210

  فرانک خانم مجیدی ،
  آیا شما تایید می کنید ؟ !

  خبر صحت داره ؟!

 • 570
  170

  من همیشه از پست های شما در مورد استارت آپ ها، سایتها و ایده های جدید و داستانهای موفقیتی که منتشر کردین ایده گرفتم و استفاده کردم و حالا که میبینم خودتونم قدم در راه نو گذاشتین و می خواهید تا دنبال کاری برید که همیشه دوست دارید خیلی خوشحالم و انرژی می گیرم.
  اتفاقاً من هم امسال تا اوایل تابستون تصمیم به ترک شغل فعلی و فروش خانه خودم رو دارم تا قدم تو راهی بزارم که دوستش دارم و ازش خسته نمی شم.
  من بارها و بارها وصیت نامه استیو جابز رو خوندم و هر بار با این جمله که فقط به ندای قلب خود گوش کنید و مفهوم اینکه یکبار فقط زنده اید و برای خود زندگی کنید انرژی برای دل کندن از روزمرگی گرفتم.
  من مطمئن هستم که شما با وبلاگ نویسی انقدر که در جامعه تاثیر می ذارید و در آینده در یادها می مانید در پزشکی تاثیری نداشتین و ماندگار نمی شدید.

 • 1669
  70

  اگه دروغ اول آپریل نباشه روز خوبی رو واسه نوشتن این پست انتخاب نکردید :)

 • 26259
  10

  سلام مجید عزیز
  اغلب وقتی این روزا می شه، حوصله ی خوندن مطالب رو ندارم. آدمای تنبلی مثل من که فید می خونن و حوصله ی نظر دادن ندارن اغلب از مطالب این روز حالشون به هم می خوره، ولی اولین باری بود که دلم می خواست تا آخر پست بخونم،کاش بفهمی وقتی چیزی پست می کنی چند نفر منتظر فیدتن، کاش متوجه حال اون آدمایی که وقتی می بینن جلوی فید ۱ پزشک یه عدد نوشته و حالشون برای حتی چند ثانیه به عشق همون عدد خوشه، باشی.
  فکر کنم این اولین باری باشه که یه فید رو با اینوریدر اونم با موبایل می خونم و میام نظرم رو می نویسم.کاش بدونی اولین باری بود که دلم می خواست هی انگشتم و روی صفحه ی موبایلم بالا بکشم و از طولانی بودن مطلبش لذت ببرم.
  خیلی وقتا آدما نمی دونن وقتی مطالبشون رو منتشر می کنن تا کجا می ره و کی می خونه.
  برای اینکه بدونی بهت می گم:
  خیلی وقتا که سختی کار مشابه تو (البته نه پزشکی) اذیتم می کنه خدا خدا می کنم که شب بشه و بشه وقت فید خوندن، تا بتونم دردسرای کارم و با مطالبت تسکینش بدم(بله، یه همچین خانوادده ای هستی شما).
  بگذریم از این اراجیف. همیشه غصه ی اون فضایی رو می خورم که آدمایی مثل شما باید حسرت زمان از دست رفته رو بخوره و دغدغه ی بنای آینده.
  فقط این رو بدون که باطبابتت جون آدم ها رو تو دستت داری با وبلاگت روحشون رو.برای یکی مثل من که دنبال الگو می گردم مهم نیست چه بلایی سرت اومده، چقدر بین این انتخاب و اون انتخاب واموندی، پول داری زندگی کنی یا نداری، برای یکی مثل من مهم نیست تا بوق سگ مطلب پست می کنی و خروس خون سر مطب.
  برای من مهم اینه که قهرمانم باشه. تو محبوبی چون داری می جنگی. تو محبوی چون دکتری. تو محبوبی چون بلاگری. آره عزیز اینه سرنوشت اونی که الگو شده،
  . می خواد بخواد می خواد نخواد.
  معذرت می خوام که اینقدر جسته گریخته برات نوشتم، دلیل اینکه نظر نمی دم هم شاید همینه

  • 1669
   70

   مجید کیه دیگه؟!
   :) :) :)

 • 357
  230

  خالد حسینی،
  نویسنده ی افغانی الاصل رامان، از جمله “بادبادک باز”…
  هشت – نه تا از کامنت ها رو خوندم. مطلب_پیچیده و چند پهلویی نوشته اید. بله! سخته پذیرفتن اینکه شوخی دلپذیر شما با خوانندگان وفادار و دوستدارانتان باشه.
  من هم همراه با دیگران، روزهای آینده برایتان می نویسیم، شما هم که هستید!!، تا اون وقت همه مون متوجه ماجرا میشویم، اما عجالتا بگویم که در بخش های آغازین نوشته، یاد خالد حسینی افتادم و اینکه ایشان (مقیم کانادا یا آمریکا، یادم نیست)، برای نوشتن رمان اولشان، چگونه صبح ها زود بیدار میشده تا دو ساعتی نوشتن_رمان اش رو پیش ببره، آخه او هم پزشک بود. ماجرایی که ده ماه ادامه داشت و نهایتا به کتاب بادبادک باز ختم شد، رمانی که – دست کم – از نظر تجاری و فروش بسیار موفقیت آمیز شد، برگردان سینمایی اون هم ساخته شد، خودش (بر اساس شایستگی یا به واسطه ی توجهه جهان_رسانه ای به دلیل جنگ طولانی شده ی افغانستان) هم چهره شد در دنیا، و همه ی این ها دست به دست هم دادند تا نویسنده برای همیشه حرفه ی طبابت را کنار نهد… دوبله شده ی مصاحبه ی یکی از خبرنگاران شبکه ی bbc جهانی با خالد حسینی، اخیرا از شبکه ی bbc فارسی پخش شد.

 • 64
  660

  یک پزشک میتونه حتی در فضای مجازی هم یک پزشک باش در حالی که ممکنه در مطب یا درمانگاه و بیمارستان نتونه یک پزشک باشه. به جرأت میگم که امروز خیلی از پزشک ها متأسفانه دیگه پزشک نیستند. علیرضا مجیدی اما مطمئنم که یک پزشکه.

 • 26260
  10

  سلام دکتر
  با این پست من واقعا به کاری که دارم میکنم امیدوار شدم .
  واقعا موفق باشی

 • 1355
  80

  خدایا نارنجی رو گرفتی؛ یک پزشک رو از ما نگیر ………

  • 1338
   80

   دلم برای نازک نارنجی تنگ شده !

 • 3203
  40

  یادمه چند وقت پیش در مورد پزشک وبلاگ نویسی نوشته بودید که اون هم شغل پزشکی رو رها کرده بود و رو آورد به وبلاگ نویسی حرفه ای. افسوس که وبلاگ دیگری مثل یک پزشک نیست که این اتفاق مهم رو انعکاس بده و تحلیل کنه. به نظرم این خبر انقدر مهم هست که سایتهایی مثل تک کرانچ یا گیزمودو و امثال اونها در موردش پست اختصاصی بنویسند و در شبکه های اجتماعی حسابی سر و صدا کنه.
  موفق باشید آقای دکتر…. ببخشید آقای وبلاگ نویس

 • 1068
  100

  کاشکی این مطلب دروغ ۱۳ نبود و واقعا اتفاق می افتاد… پزشکان زیادی داریم ولی نویسنده ای چون شما ۱ عدد بیشتر وجود ندارد…

 • 1162
  90

  پس از این به بعد شاهد رپورتاژ آگهی های بیشتری در یک پزشک خواهیم بود :))

 • 6586
  20

  همیشه از طریق فیدلی دو سه بار بهت سر می زنم انگار اگر یک مقاله ژرف،یک معرفی کتاب،یک آپ جدید ازت نبینم روزم شب نمیشه.
  منم مثل خودت پزشکم، جراحی که با وجود دلبستگیهای مالی و عاطفی،خانواده مطب و هرچی داشته و نداشته گذاشته و الان برای دل خودش آمده در دیار غربت تا بروز باشه، تا وقتی که شب می شه و خسته و نالان ،حسرت روزی رو که برای دلت می تونستی خوش باشه و لذت ببره رو نخوره.
  چندین سال بود که خستگیم رو با نارنجی،جادی ومجیدی بدر می کردم، وقتی نارنجی رو ازم گرفتند دید بدی نسبت به موضوعات اطراف پیدا کردم اما امروز فرق می کرد انگارداشتند ١ پزشک را هم ازم می گرفتند،خدارا شکر که اشتباه می کردم ، اما امیدوارم که موفق شوی در راهی که انتخاب کردی دلت در آن مسیر مملو از لذت وشوق کودکانه شودو دغدغه مالی دلسردت نکند.
  همیشه در کنارت خواهم بود دکتر.

 • 3003
  40

  صرف نظر از اینکه این مطلب دروغ سیزده باشد یا نباشد، موقع خواندن مطلب مدام نگران بودم مبادا بین نوشتن و حرفه پزشکی دومی رو انتخاب کنی و نویسندگی را تعطیل! :)

  سالهاست از نوشته هایت لذت می بریم و خوشه بر می چینیم. امیدوارم در هر دو کار موفق باشی….

 • 7579
  20

  ایول!
  انشا الله موفقتر خواهی شد.
  کاش روزی برسه که من هم مثل شما این شغل کارمندی رو ول کنم و بچسبم به عشق واقعی خودم، یعنی برنامه نویسی!

 • 7580
  20

  سلام، تبریک، تبریک به خاطر این همه جرات.
  امیدوارم من هم امسال شهامت تصمیمگیری رو پىدا کنم.

 • 5839
  20

  من یه درس خونده رشته کامپیوتر و IT هستم که از اینکه تو رشته کامپیوتر درس خوندم پشیمونم و علاقه شدیدی به پزشکی داشتم و دارم. با خوندن این پست شما یه کم به خودم امیدوار شدم هرچند من هم علم پزشکی رو از ابتدا دوس داشتم و نه محیط کارشو.
  الان هم خیلی خبرهای پزشکی رو دنبال میکنم و مطلب در مورد پزشکی زیاد میخونم اما هیچوقت ارضا نشدم. دوس داشتم توی دانشگاه به صورت تخصصی پزشکی میخوندم.
  به هر حال بازم به نظرم کار پزشکی اگه خوب انجام بشه، تقدس خاص خودش رو داره. نظر شخصی من اینه که اگه پزشکان یه مقدار مطالعشون رو بالا ببرن و تو معالجاتشون خلاقیت و دلسوزی به خرج بدن، کار پزشکی بهترین و مقدس ترین کاره.
  امیدوارم شما که اهل مطالعه و خلاقیت هستید، بتونید پزشکی رو به نحو احسن انجام بدید حتی اگه زمان کمی در هفته توی مطب باشید.

 • 46
  780

  تصمیم بسیار خوبی گرفتید. من هم دو سال پیش تصمیم مشابهی گرفتم و از کار دولتی خارج شدم. امیدوارم موفق باشید.

 • 4590
  30

  سلام
  مدت زیادی هست وبلاگ شما را می شناسم، با خواندن چند سطری از همین نوشته اول اینکه تاریخ پست را نگاه کردم ببینم ۱ اپریل هست… ولی از طرفی هم از شمایی که تا الان شناختم، این شهامت ها و آرزوها چندان هم بعید نیست

  الان هم میبینم جواب کامنتی را ندادین نمیدونم به نظر همان دروغ آپریله :)
  به هر حال هر تصمیمی هم گرفتین براتون آرزوی موفقیت دارم

 • 26261
  10

  سلام
  من خیلی کم کامنت میذارم پای مطالب،اما چون به این کار اعتقاد دارم خودمو مُصِر کردم که یه چیزی بنویسم
  کار خیلی خوبی کردین .خیلی خوشحالم که به علاقتون بیشتر اهمیت دادین.منم خودم مشابه این کار رو انجام دادم و الانم وافعا از زندگیم راضیم و از کارم خسته نمیشم چون تفریحمم هست
  و البته چون شما دیرتر این تصمیمو گرفتین خیلی سخت تر بوده کارتون و البته شجاعت بیشتری هم میخواست
  امیدوارم که موفق باشین

 • 70
  630

  چه دروغ و چه راست ،هرانتخابی داشته باشید حتما درست خواهد بود،موفق باشید.

 • 2373
  50

  واقعا تصمیم بزرگ و سختیه.
  با این جدیتی که نوشتید من نمی تونم فکر کنم دروغه!
  آرزوی موفقیت ِ شما و یک پزشک رو دارم.

 • 2325
  50

  اول فکر کردم میخواهین بلاگ نویسی رو رها کنید و ناراحت شدم..بعد که خوندم دیدم میخواهید پزشکی را رها کنید و باز هم ناراحت شدم اما خب تغییر روند زندگی میتونه راهی باشه برای موفقیت بیشتر و کشف استعداد های بیشتر .

  درباره دروغ آوریل هم اینکه چند تا نظر دارم :
  ۱٫اگه آقای مجیدی میخواستن دروغ آوریل بگن میگفتن که میخواهم بلاگ نویسی را رها کنم نه اینکه بگن میخواهم پزشکی را رها کنم

  ۲٫ممکنه به دلیل دور از ذهن بودن این حرف بشه بیشتر به خواننده القا کرد که این دروغ آوریل نیست و باور پذیری بیشتری داره .

  ۳٫فکر نکنم دروغ باشه چون متنی کاملا جدی و برخواسته از تفکر و احساسات بود و نه صرفا جهت سرگرمی .

 • 399
  210

  سلام دکتر بیا و خورشید حقیقت و لز پشت ابرها بیرون بیار بلاخره راسته یا دروغه

 • 867
  120

  اینکه پزشک موفقی هستید یا نه را نمی دونم، ولی این را می دونم که بلاگر خوبی هستید.

  موفق باشید

 • 265
  280

  درود بر شما ما همچنان با ذوق تمام وبلاگ شما رو میخونیم : )

 • 1631
  70

  سلام دکتر
  از اوایل وبلاگت خوانندت بودم و بعد از یه مدت با ایمیل اونا رو میگرفتم.
  اگر دورغ ۱۳ نباشه این نوشتت, امیدوارم تو راهی که انتخاب کردی موفق باشی.
  قربانت
  رضا

 • 511
  180

  چی شد بالاخره دروغ سیزدهه یا واقعیه دکتر ؟ :)

 • 26262
  10

  این متن چه راست باشه چه دروغ من درباره خودم باور کردم. درباره خودم اجرا کردم. و جالب اینکه همیشه نتیجه مثبت داد. من یک بار بیشتر فرصت زندگی ندارم. اگر به آنچه دوست دارم نرسم لا اقل برای انچه دوست دارم تلاش کرده ام. پیشنهاد نمی دهم پزشکی را رها کنید. پزشکی را به فضای استارتاپ ها بیاورید. فقط از پزشکی ننویسید بلکه پایه گذار پزشکی از راه دور در کشورمان باشید. گروهی از پزشکانی را که خسته از مسیر خانه تا مطب هستند را جمع کنید راه هایی پیدا کنید که آدمهای نیازمند در مکان های دور و نزدیک از دانش شما بهره ببرند. بتوانند نسخه های آنلاین دریافت کنند و با آنها دارو بگیرند. و حضور آنها بدون آنکه به شما پولی داده باشند برای شما درآمد زا باشد. اگر بتوانید با کمترین انرژی سلامتی ادمها را تامین کنید مطمئن باشید ثروت های زیادی منتظر شما خواهد بود

 • 1018
  100

  سلام علیرضای عزیز
  به نظر من تصمیم بسیار خوبی گرفتی.
  امیدوارم موفق باشی.

 • 499
  180

  من پیشنهاد میکنم تصمیمی به این مهمی را روز اول آپریل نگیری :)

 • 1694
  70

  تصمیم خیلی بزرگیه، و میتونم تصور کنم چقدر سخت بوده گرفتنش.
  حتما موفق میشی.

 • 3279
  40

  mikhasti bebini che ghadr khanande hat ahamiat midan? :) khob hala didi ke baale jaanam shoma kheiil webloge mahboobi hasti :)

 • 215
  330

  سلام دکتر جان، عیدت مبارک باشه!
  این مطلبتون چه دروغ سیزده باشه یا نباشه منو سر ذوق اورد. خوندن مطالب شما یکی از لذتهای زندگی اینترنتی منه. قلمتون، صداقت در نگارش، منش فکریتون رو خیلی میپسندم. منم مثل شما عاشق دنیای دیجیتال، هنر، عکاسی، نویسندگی، سینما هستم؛ مثل خیلی از هم نسلهامون. هر روز که یه مطلب جدی از شما میخونم، اون روز یا شب سرحالم. این همه گفتم که بهتون بگم که نسبت به شما هم ذات پنداری زیادی دارم. ولی این تصمیم شما برعکس دل مشغولی جدید منه. ماههای آخر ٩٢ بخاطر یه مورد اورژانسی، دو روزی پیش مادرم در بیمارستان بودم. تو این لحظات دیدم که چقدر صنف پزشکی ایران نیاز به آدمهای دلسوز و در عین حال خبره داره. تو بخش مراقبتهای ویژه قلب، شاهد آخرین ساعات زندگی یه بیمار بودم. تو این دو روز صحنه هایی رو دیدم که وقتی درد بیماری علاج پیدا میکرد، قدردانی رو توی نگاه بیمار و همراهش میدم. و دیدن این نگاه برای منی که فقط یه ناظر بودم چه لذت بخش بود. اونجا پیش خودم فکر کردم، کاش مطابق میل مادرم عمل میکردم و پزشکی میخوندم و یه مهندس مکانیک بی مصرف نمیشدم. آدم توی حرفه پزشکی نتیجه کارش رو همون لحظه و یا چند ساعت بعد میبینه. البته این روی خوش قضیه هست. البته که مرگ بیمار یک پزشک هم سخته. تو ماه آخر ٩٢ فیلد کاری من بطور اتفاقی عوض شد و همونی شد که همیشه دوست داشتم: دنیای دیجیتال. امیدوارم که شما هم در هر زمینه ای که مشغولید موفق باشید و نتیجه اش لذت خودتون و مخاطبینتون باشه!

 • 1644
  70

  سلام دکترجان
  من چند سال هست چه زمانی که وبلاگ داشتین و چه زمانی که “یک پزشک” رو آپ کردین خواننده پروپاقرص مطالب شما بودم و نظرات شما برام خیلی مهم بوده و هستنن.

  من نمی‌تونم در مورد تصمیمتون نظر بدم چون نمی‌دونم در چه شرایطی هستین که “پزشکی” که تمام عمرتون صرف رسیدن به اون جایگاه بود رو می‌خواهین کنار بزارین.

  تصمیم شما قابل احترامه… امیدوارم در سال جدید “تولید محتوا”ی خوبی داشته باشید.

  امیدوارم در هر جایگاهی که هستین موفق و پیروز باشین.

 • 19
  1.4k

  دکتر جان اگه دروغ آوریل نباشه تصمیم مهمی گرفتی ولی اگه نظر من را بخاین این کار را نکنید حداقل توی این کشور که هیچ چیزی را نمیشه پیش بینی کرد

 • 113
  470

  اگه دروغ اول آپریل نباشه،‌بعدا میام دوباره کامنت میذارم …
  اگر هم باشه … فکر میکنم دروغ ها به جورایی آرزوهای ما رو نشون میدن! که این آرزوی عالی ایه …

 • 614
  160

  دکتر ۹۰درصد احتمال میدم دروغ ۱۳ باشه اما اگر هم راست باشه از یه چیزی میترسم اونم اینکه بعد از یه مدتی نویسندگی هم خسته ات کنه بخوای کلا بزاریش کنار و بری سراغ طبابت هرچند خودم دوست دارم به سمت علایق ات بری

 • 111
  480

  دکتر مجیدی عزیز تا به حال از طریق نوشته هاتون مطالب زیادی یاد گرفتم و انگیزه شما برای بهتر کردن وبلاگتون همیشه برام الهام بخش بوده. امیدوارم که توی این مرحله جدید از زندگیتون موفق باشید و بدونید که چیزی برای از دست دادن ندارید؛ چون با تجربه کاری ای که دارید همیشه می تونید برگردید به شغل قبلی تون. اما مطمئنم که توی راه جدیدتون موفق خواهید بود چون همون کاریه که همیشه دوست داشتید.

 • 137
  430

  تا آخرین خطش اصلا یاد دروغ آوریل نبودم و کاملا رفته بودم تو حس مطلب.
  برعکس بقیه که فکر می‌کردن می‌خواین از وبلاگ نویسی دست بکشید، من تا آخرش منتظر بودم بگید می‌خوام پزشکی رو بزارم کنار.

  با عقل جور در نمیاد، حتی اون نارنجی خدا بیامرزم همچین درآمدی نداشت، که حالا شما پزشکی رو بزارید کنار.

  ولی واقعا گل کاشتی دکتر
  قلمت آدمو زیر و رو می‌کنه

 • 7497
  20

  موفق باشید و در هر کار پیروز.

 • 1060
  100

  مرد شماره یک وبلاگستان
  خب خوبیش اینه که من به انتخابی که کردم (رشته ریاضی فیزیک) مطمئن تر شدم
  به امید پیشرفت های آینده

 • 26263
  10

  با سلام دکتر عزیز :
  شجاعت شما را تحسین گفتن و برایتان
  ارزوی موفقیت دارم.

 • 970
  110

  در هر حال (چه پزشک چه وبلاگ نویس چه راست چه شوخی…. ) امیدوارم موفق باشید

 • 3509
  30

  سلام.عالیه منم با شروع این سال شغلمو گذاشتم کنار…
  من هر دو سال شغل کاری ام رو عوض می کنم تا الان که امسال باشه می شه ۳ تا شغل .و خیلی راضی ام باید متفاوت باشی تا خسته نشی وگرنه این نشد زندگی. کسانی که کار وحرفه ی بلد باشن نباید ترسی از این متفاوت بودن را داشته باشن.همه موفق باشید

 • 474
  190

  با سلام

  البته شما دکتر و محقق عزیز٬صلاح کار خودت را بهتر میدونی!
  ولی به نظر من در حال ارتکاب اشتباه بزرگی هستید. حداقل به سرمایه ای که به عنوان یک پژشک برای کشور هستید فکر کنید!

  البته به نظر من اگر مصمم به اجرای تصمیم خود هستید بهتر است حداقل یکروز در هفته را به درمان مجانی و یا ارزانتر بیماران کم بضاعت اختصاص دهید. با این کار هم به خواسته خودتان میرسید هم بطور کامل از حرفه اصلیتان دور نشده اید و هم ثواب برده اید و به هموطنان
  خدمت کرده اید…مثل دکتر چخوف
  در هر صورت خدا به همراهتان

 • 194
  340

  با سلام و احترام فراوان به شما آقای دکتر…

  من خیلی وقته که یک پزشک رو میخونم …اول که عنوان رو دیدم ترسیدم نکنه خداحافظی باشه به جرات میگم تنها وبلاگی که هر لحظه در انتظار مطالب جدیدش هستم یک پزشکه …

  به هر حال امیدوارم در هر تصمیمی که میگیرید موفق و پاینده باشید…

  سال خوبی داشته باشید…

 • 674
  150

  یادش بخیر پارسال دروغ اول آوریل‌تون یه داستان علمی تخیلی از خودتون بود که به اسم یکی دیگه جا زده بودین، امسال هم این تصمیم حماسی! جالب بود، خوشمان آمد ;)

 • 26265
  10

  سلام. شما و وبلاگتون برای ما ادامه همون مجله دانشمند و کتابای علمی جذاب نوجوانی و کودکیه… و شما قطعا حیفه از رشته تحصیلیتون فاصله بگیرین بخاطر همین فضایی که تو حرفه طبابت ایجاد شده و امثال شما می تونن متفاوت و موثر و امیدبخش باشن. پاینده و شاد باشید

 • 6
  2.8k

  متاسفانه اکثر آدمها -مخصوصا در شرایط اقتصادی ایران- اینقدر هراس دارند که تمام آرزو ها و امید هاشون فراموش کردند. به نظر من عده کوچکی که از این بند رها میشن و به علایق واقعی شون بها میدند، قهرمانان انشنان ها هستند. کسانی که بشریت رو به جلو حرکت میدند. اینها همون انسان های نخستینی هستند که خواستند ورای غاری که سکنه ش بودند رو کشف کنند.

  اگه دروغ ۱۳ یا April’s fool نباشه، باید بگم تصمیم شجاعانه و قابله تقدریه.

 • 345
  240

  منم مث خیلى از خوانندگانتون با دیدن چند سطر اول دلم ریخت پایین که نکنه بعد از از دست دادن سایت نارنجى دارم یک سایت خوب دیگه رو از دست میدم ولى بعدش موضوع رو گرفتم.
  کارى به دروغ سیزده یا آوریل ندارم و سواى اونا فکر مى کنم تصمیم شجاعانه گرفتى و امیدوارم تو فضاى کارى این جامعه دلسرد از تصمیمت نشى و مطمئنم خودتم اینو مى دونى پزشک بودن تو سرشت خودت حل شده و هر زمان بخواهى دوباره به اون روزمره گى برگردى مى تونى برگردى.
  برات آرزوى موفقیت دارم.

 • 7582
  20

  سلام آقای دکتر.به شما برای تصمیم شجاعانه تان تبریک میگویم.اما برای گرفتن این تصمیم لازم نبود حرفه پزشکی ونیز پزشکان را زیر سوال ببرید.برخلاف نظر شما و به عنوان پزشکی که سه سال ونیم در دوره پزشکی عمومی و هشت سال به عنوان متخصص جراحی عمومی در مناطق محروم خدمت کرده ام به اطلاع شما میرسانم که بر خلاف نظرتان پزشکی رشته ای بیروح و بدون خلاقیت نیست و اکثر پزشکان نیز بدنبال مال اندوزی تنها نیستند .البته که مسایل اقتصادی در هر حرفه ای مهم و تاثیر گذار است کما اینکه خود شما هم این تصمیم را وقتی گرفته اید که فهمیده اید آگهی ها برای گذران زندگیتان کافی است و اگر اینطور نبود هنوز همان حرفه به زعم شما بیروح را دنبال میکردید. لطفا اگر تصمیمی گرفته اید از جیب دیگران خرج نکنید.

  • 7583
   20

   بنده بسیار با ایشان موافقم !

  • 463
   190

   بنده با شما مخالفم. متاسفانه الان اخلاق پزشکی تقریبا از بین رفته و اکثر پزشکا فقط دنبال مال اندوزی هستند و برخورد بدی با بیمارها دارند. مسلمه که همه پزشکا اینجوری نیستن ولی “اکثرشون” چرا. مدتهاست منتظر بودم که سایت ۱پزشک هم به این مطلب بپردازه.

  • 1044
   100

   پدر بنده پزشک هستن و فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی. با وجود ۲۰ سال سابقه ی کاری ایشون باید گفت نظر پدرم به نظر دکتر مجیدی بسیار نزدیک هست.
   پدرم هم همیشه منو تشویق کرده که دنبال رشته های مهندسی و دارای خلاقیت برم. الانم که دارم این نظرو می نویسم دانشجوی مهندسی مکانیک دانشگاه سراسریم.
   فساد کاری در کشور ما هم چیز غیر قابل انکاریه و به نظرم که تو هر زمینه ای به وفور پیدا میشه.
   جدن فرمایش جناب مجیدی رو دور از انصاف نمی دونم.

 • 26269
  10

  دکترجون خیلی وقته مطالب سایت رودنبال میکنم اولین باره نظر میدم واقعا برات آرزوی موفقیت میکنم از معدود سایتهای حرفه ای ایرانی هستی

 • 2810
  40

  دکتر سلام من خیلی وقته مطالب سایت رودنبال میکنم اولین باره نظر میدم برات آرزوی موفقیت میکنم از معدود سایتهای حرفه ای ایرانی خدا کنه بازم با انگیزه اشتیاق همین روند ادامه بدی

 • 3731
  30

  جه طور تا حالا اعلام نارضایتی از پزشکی نکردید حالا امروز ۱۳به در چطو یک دفعه؟! یعنی باور کنیم؟!

 • 1856
  60

  دکتر ادامه بده باید دنبال آرزوها رفت.

 • 330
  240

  دوست دارم دروغ نباشه …

 • 4144
  30

  همونطور که بقیه دوستان گفتند، این تصمیم شما مایه خوشحالی جامعه سایبری ایران است. بهتون تبریک میگم که تونستید چنین تصمیم سختی رو بگیرید. حتما این تصمیم درستی هست، هم برای شما، هم برای ما.

 • 180
  360

  براتون تندرستی آرزو میکنم.
  لطفا یک پزشک رو از ما نگیرید.
  نمیدونید با خوندن سطور اول چقدر ترسیدم.
  موفق و رضایتمند باشید.

 • 236
  310

  علیرضای مهربان و عزیزم..مطمئن باش با جون و دل حاضر به حمایت معنوی و فکری و مشورتی در مورد عشقت که عشق من و خیلیای دیگه هم هست، هستم..ببخشید که فعلا حمایت مادی رو نمیتونم بکنم اما در این مورد هم برنامه های خوبی برات دارم که به کارت و درامدت و عشق برکت و رونق و درخشش بیشتری بده..ولی یه چیز..
  هیچ وقت فک نکن که ما (دست کم من ) از تو دلگیریم یا فکر میکنیم سینوسی شده روند به روز شدن سایت و مطالبت..واقعا من همچین چیزی حس نکردم چون با اینکه تقریبا هر روز با نت ور میرم میبینم چند پست خوب حاضر و آماده توی سایت هستش..و بدون با این کارت خیلیای دیگه هم جرات میکنن برن دنبال عشقشون هر چند که تو عاقلانه عشقتو انتخاب کردی و خوشحالم که خوشحالی

 • 236
  310

  همیشه پای یک پزشک در میان است…

 • 7584
  20

  با سلام
  آقای مجیدی ، من مدتی است که مطالب شما را در سایت خودم با نام سُنجوبُنجو (www.sonjobonjo.com) البته با ذکر منبع استفاده میکنم
  و بدون شک سایت شما یکی از بهترین سایت هایی است که روزانه به آنها سر میزنم آرزوی موفقیت برای شما و سایت یک پزشک دارم و همچنین برای سایت سُنجوبُنجو

 • 139
  420

  سلام دکتر و خسته نباشید. من از شما چیزای زیادی آموختم. امیدوارم همیشه موفق باشید و یک پزشک هم سیر صعودی خودش رو حفظ کنه. خیلی خوبه که انسان به دنبال علایق و ارزوهاش بره.

 • 7022
  20

  دکتر جان چیزی که تو این کشور فراوانه پزشکه
  چیزی که کمه ادمهای خوش ذوق و با استعداده که بدنبال رویاهای کودکیشون رفتن اینها موفق ترینند چون به رویاهاشون جامعه عمل پوشوندن و اسیر جو زدگی افکار عمومی نشدن .حالا اگه این تصمیمتون حقیقت داشته باشه جای تبریک داره که شجاعت کردید و به ندای قلبتون گوش دادید اگر دروغ اول اوریل باشه این خبر میتونه جای تفکر بیشتر هم برای شما هم برای همه ما باشه تا خودمون رو از روزمرگی برهانیم

  • 1924
   60

   بسیار جالب گفتید.
   و از اون نادر تر پزشک بلاگره !

 • 26
  1.1k

  تیتر در حد یک شوک بود ، با ترس از اول متن شروع کردم به خواندن، با این فکر که تصمیم دارید وبلاگ نویسی را کنار بگذارید و مشغول طبابت شوید ولی از اواسط متن تا آخر آن با خیال راحت و حتی شوق و ذوق مطلب را خواندم و لذت بردم . چه این متن شوخی باشد یا (امیدوارم راست)حتم دارم که این ایده موفق خواهد شد :)

 • 185
  350

  چه جلب!
  دکترجان قالبتون با اینکه ریسپانسیوه اما آزارم میده و اگه فیدریدرم نباشه اصلا قابل تحمل نیست این تم یه فکری براش بکنید.

 • 3732
  30

  دکتر عزیز به شما خاطر شهامتتون در گرفتن این تصمیم بزرگ در زندگی تبریک میگم و امیدوارم همیشه موفق و سربلند باشید ولی امیدوارم به خاطر داشته باشید اتفاقی که برای رنگ پرتقال افتاد و فراموش نکنید آینده نامطمئنی که برای وب حرفه ای در ایران وجود داره

 • 2070
  60

  من برادر کوچکتان ، لطفا در این اوضاع گاراشمیش و به هم خرده اقتصادی و سیاسی تخم مرغ هایتان را در یک سبد نگذارید.

 • 7585
  20

  منم به نوعی این شرایط مشابهو داشتم. پزشکی خوندم ، یه ماهه فارغ التحصیل شدم ، از وقتی خودمو شناختم به طراحی و هنر و زیباسازی هر چیزی علاقه مند بودم از طراحی داخلی و لباس و مجسمه گرفته تا طراحی سایت و دیزاین غذا و عکاسی و کتاب و فلسفه !!! هر بخش تخصصی که میرفتم هیچجوری با روحیاتم سازگار نبود جز یکی : پوست ! انگار این یکی واسه من به تخصص های پزشکی اضافه شده بود. قبل ازین بارها به این فکر کرده بودم که بعد از عمومی دیگه ادامه نمیدم .فک میکنم تخصص های پزشکی تنوع بالایی داره و میتونه با روحیات خیلی از پزشکا سازگار باشه مثلا نورو به نظرم عین ریاضیاته،روان واسه افراد علاقه مند به روانشناسی ،پاتو ،پوست ،رادیو واسه اونایی که بیشتر تمایل دارن تصویر ببینن تا اینکه تحلیل کنن و داخلی که به نظرم باید یه پا کارآگاه باشی تا معمای بیماریو حل کنی …اما اگه کسی روحیاتشو با هیچ کدوم ازین رشته ها سازگار ندید شک نکنین که درست ترین کار کنار گذاشتن پزشکیه یعنی دقیقا کاری که شما کردید . پی نوشت : ۱_ مساحت ایران را هر قسم پزشکی پوشانده باشد ” ۱ پزشک ” را چکار ؟ ۲_ پزشکی نمی تواند تکراری ملال آور باشد ۳_ “۱ پزشک ” حرف نداره !

 • 4477
  30

  سلام
  نکته :
  – چه بد که این همه پول صرف شده ولی جهت درستی نیافته. کاش این سیستم درست میشد.
  -مشکلات پزشکی زیاده و همه گیر کردیم کاش میشد حل بشه (مثلا من قراره برم شهر ۷۰۰ کیلومتری محل سکونت آن هم ۴سال و کلی نگرانی)
  – امیدوارم موفق باشی

 • 1282
  80

  سلام و عرض ادب
  من گاه گاهی به یک پزشک میام . همه افسوسم اینه چرا فضای مجازی ایران مثل یک پزشک کم داره. همیشه دست پر خارج شدم و لذت بردم.
  تصمیم های بزرگ شهامت زیادی لازم داره. برای شما ارزوی موفقیت بیشتر دارم و از این به بعد واجب شد بیشتر بیام اینجا.

 • 7583
  20

  واقعن شهامت میخواد بعد از بر اومدن از این همه سختی دوران تحصیل پزشکی بخاطر اعتماد داشتن به طرز فکرت همچین کاری کنی !
  با آرزوی موفقیت هرچه بیشتر

 • 26271
  10

  !Looking forward to that

 • 2100
  50

  عمیق ترین احساس من نسبت به این وبلاگ حس اعتماده.
  جاودانه باشید .

 • 3296
  40

  اوه اوه
  خوش به حال ما میشه

 • 1343
  80

  خیلی خوبه که آدم این شهامت رو داشته باشه که علایق واقعی خودش رو به خاطر موقعیت زندگی و حرف دیگران مدفون نکنه و همیشه به دنبال یک فرصت تازه برای شروع باشه ! امیدوارم موفق باشین و به روند صعودی خودتون همچنان ادامه بدید و همینطور به خواننده هاتون روحیه و انرژی بدید.

 • 3195
  40

  تصمیم عاقلانه ای گرفتی. خوشم اومد.حالا که وقتت رو با بیمارها نمیگذرونی مطالعات پزشکیتو کنار نذار و گاهی مطالبی از پزشکی هم بنویس.
  هیچوقت بروز بودن نوشته هاتو فراموش نمیکنم. همیشه دست اول مینوشتی هر سرویس اینترنتی که میومد اول از همه شما معرفی میکردی. تو یه مملکت کپی پستی امثال شما گوهرند.برای شما آرزوی موفقیت میکنم و منتظر اوج گرفتن نوشته های شما در آینده هستم.

 • 158
  390

  امیدوارم که دروغ ۱۳ نباشه، چون واقعا ناامیدمون میکنین! به هر حال دروغ دروغه! البته من تا قبل خوندن کامنتا یادم به دروغ ۱۳ نبود.
  به هر حال اگر به تصمیمیتون پایبند هستین امیدوارم تمام دوستان هم از این تصمیم حمایت کنن و دچار ناامیدی یا حس تردید نشین. من که هر جور بتونم حمایت میکنم

 • 143
  420

  اوه چقدر کامنت

 • 4163
  30

  اوه!
  بعد از خوندن چند خط اول نگران بودم که نکنه طبابت رو انتخاب کرده باشین! خب خوشبختانه این اتفاق نیوفتاد و ما همچنان میتونیم از قلم زیباتون بهره مند بشیم. با سپاس فراوان
  ایام به کام

 • 334
  240

  از این تعجب میکنم که خیلی‌ها چطور این دروغ اول آوریل رو باور کردند!! :-O

 • 524
  180

  دروغ اوریل باشد یا نه<اگه یه روز برین واقعن تنها میشیم.خیلی تنها…واگر در ابن زمینه میخاین فعالتر بشین جون هر کی دوست دارین یه جوری کار کنین که دسترسی بهتون اسون باشه برای ماها که اهل فیل شکن و فس.بوک و پلاس و ازین قبیل نیستیم..کارو سخت نکنین.برای ما ۱۲۸ ای های معمولی هم لطفن همچنان محبوب بمانید…با بقیه دوستان بلاگر هم هستم…همیشه بر قرار باشید دکتر عزیز.بیشتر از ۵ ساله همراهتونم…ارادت فراوانننننننن برای شما و خانم فرانک عزیز با نوشته های فوق العادشون.خیلی عزیزید.

 • 5790
  20

  از راست یا دروغ بودن این متن گذشته ، شما با این متن زندگی من رو عوض کردیم من با خوندن این متن آینده خودم رو عوض کردم و میخوام که یه مسیر دیگه ای رو پیش ببرم و امیدوارم که موفق شم من از شما واقعا تشکر می کنم . (^__^)

 • 2865
  40

  واقعاً تحسین برانگیزه .
  کم پیش میاد یه مقاله رو کامل و با اشتیاق بخونم ؛ امیدوارم منم بتونم یه روزی به این تصمیم سخت برسم هرچند هنوزم ترسهایی از برچسب خوردن دارم و نمیتونم به عشق واقعیم بپردازم.

  تصمیمات خنده دار برای بعضی ها در واقع حرکت های سرنوشت ساز برای بعضی دیگر است.

  موفق باشید.

  • 2865
   40

   دروغ اول آوریل که نبود دکتر جان ؟ :D

 • 1700
  70

  خیلى تبریک میگم و واقعا خوشحال شدم . من خواننده سایت شما از قدیم هستم الان یه ٩ ماهه سیدنى زندگى میکنم به خاطر تمرین زبان انگلیسى خوندن سایتهاى فارسى رو کنار گذاشتم و تنها مثلا تو فیلیپ بوردم که هر روز چکش میکنم تنها سایت شما ودر راس همه فیدها هست … آقاى مجیدى با این همه طرفدار و ارادتى که دوستان به شما دارن و اون گمشده کودکى که امیدوارم بهش برسى تصمیم صد در صد درست و عالى گرفتین .

 • 227
  310

  میگن ۶۰ درصد شوخیا واقعیه !

 • 278
  270

  سلام، امیدوارم موفق باشید و هیچ وقت از تصمیم امروزتون پشیمون نشید.

 • 3733
  30

  اگه دروغ اول آپریل نباشه، باید بگم ممنون
  شما بخاطر خوانندگان وبلاگتون ریسک بزرگی کردین ، کاری که بعید میدونم کسی دیگه انجامش بده
  تصمیم بزرگی گرفتین و من بعنوان یکی از فید خوانهای شما! که هیچ وقت نظر نمیدم ، ازتون صمیمانه تشکر میکنم

 • 106
  490

  دکتر عزیز از یه طرف دوس دارم این مطلب راست باشه و از طرف دیگه دروغ ۱۳٫
  چون خودم هم دقیقا سر این دو راهی شما موندم.رشته ای رو تحصیل میکنم ک علاقه ای بهش ندارم و باعث میشه جای دیگه ای که بهش علاقه مندم رو نتونم به اندازه کافی وقت بزارم.گاهی فکر میکنم همین چند ماهی هم که مونده تا اتمام تحصیل رها کنم و به دنبال علاقه اصلیم برم.چرا باید نزدیک به یک سال از وقتم رو باز برای چیزی که دوس ندارم هدر بدم.ولی جراتش رو ندارم.بعد ۴ سال خیلی سخته.
  از طرفی هم نگرانم که این مطلب شما درست باشه.چون وبلاگ نویسی تو ایران کاری نیست که پایدار باشه.ممکنه فردا یکی بزنه یک پزشک رو الکی فیل.تر کنه.یا به هر دلیلی خواننده ها رو از دست بدید.اونوقت چی؟
  در هر صورت امیدوارم موفق باشید

 • 1234
  90

  سلام دکتر (یا بهتره بگم دکتر سابق)

  از این که توصیه‌های خودتون به دیگران رو خودتون هم اجرا میکنید، خوشحالم. قطعا تأثیرش در جامعه و در دل خواننده‌ها خیلی عمیق‌تره.

  موفق و پیروز باشید.

 • 7586
  20

  حس خوبی از نوشته شما نداشتم !!!!

 • 893
  120

  خیلی خیلی خبر خوبی بود. براتون خوشحالم که به این مرحله از بلوغ رسیدین. کاش من هم بتونم :)
  خلاصه که تبریک میگم

 • 1484
  70

  آقای دکتر لطفا الان که اول آپریل گذشت مثل قبلا اعلام کنین این دروغ روز اول آپریل شما بود؟

 • 26279
  10

  اسم وبلاگ چی میشه؟
  “یک پزشک” میمونه؟

 • 2283
  50

  سلام دکتر
  عکس العمل من تو خونه این بود:
  بلخره یه آدم شجاع پیدا شد، یک پزشک؛ پزشکیو میزاره کنار

  این همه راه هلک هلک اومدم که از این تصمیمتون استقبال کنم
  هرچند برا ما خواننده ها قطعا این تصمیم شما بهتره، اما تنها چیزی که منو بیشتر لز همه خوشحال میکنه، پرداختن افراد به علایقشونه
  انشا الله موفق باشید

 • 1314
  80

  سلام. نمیدونم دروغ آوریل بوده یا نه. راستی اگه ما نظر کم میدیم معنیش نخوندن مطالب نیس. بنده به شخصه مشترک فیدی هستم، نظر کم پیش میاد بذارم، ولی تمام مطالب بلاگ شما رو با دقت میخونم. چون کیفیت مطالب واقعا عالیه. (حتی تبلیغات ریپورتاژ رو میخونم.. چون کاربردی هم هستن و صرف تبلیغ یه محصول نیس. محصولات خوبی تبلیغ میگیرن.)
  به نظرم اگه میخواید پزشکی رو کنار بذارید، به فعالیت توی زمینه تجهیز کردن اماکن پزشکی در ایران به تکنولوژی باشید. حالا به هر شکلی شده! شما چون هم پزشک هستید و هم ITدان، بهتر میتونید مسیر پیشرفت این جاده رو شکل بدید.
  با تشکر از شما و با آرزوی سلامتی، جیبی پرپول و دلی خوش در سال جدید!

 • 1272
  90

  دکتر عزیز تبریک میگم
  برام جالبه که این همه مشتاق پیدا کردید
  من تقریبا از اوایل کار وبلاگ نویسی دنبال میکردمتون
  استقبال رو که میبینم خیلی به وجد میام

  پیروز باشی
  سال نو مبارک

 • 368
  220

  دروغ آوریل بود دکتر؟ ما رو از بلاتکلیفی بیرون بیار لطفا.

  • 330
   240

   منم موافقم.
   آخه مثل دروغ های بعضی شرکت های حوزه ی فناوری تخیلی نبود. کاملا قابل باور بود. و به نظر شرایطش هم موجوده.

 • 9
  2.1k

  سلام دکتر مجیدی
  در سال جدید براتون آرزوی توفیق و سلامتی دارم و با شناختی که از شما پیدا کردیم مطمئنم به هر تصمیمی که باشید موفقید …و این آرزوی خواننده هاتونه.
  من مدتهاست به یک پزشک سر نزدم امروز با خوندن این پست شوکه شدم … از این تصمیم … مطمئنا هر کسی بهتر می دونه در چه راهی موفقتره و هدف از زندگی هم دنبال کردن رویاهاست … اما من با دقت و ظرافت در کاری که از شما تو پستهاتون دیدم با دانایی که تو سطر سطر نوشته هاتون موج می زنه با برقی که توی نگاه قلمتون هست … خوب به جرات می گم شما تکراری نیستید پزشکی شما نمی تونه مثل سایر همکاراتون باشه …رفتارتون با بیماراتون و حتی شاید نحوه درمانتونم شبیه سایر همکاراتون نیست …. شاید هدف شما نوشتن یک نسخه بلند بالا از داروها نباشه .. .. من برای بیمارانی که شما رو از دست می دن متاسف می شم. می بینم شما برای یک سایت این همه مسئولیت پذیر هستید پس برای قسمی که تو پزشکی خوردید چقدر می تونید متعهد باشید … برای خواننده هایی که نیازشون به سایت ها و نوشته هاتون از نوع نیازهای اولیه و مبرم نیست اینهمه اهمیت قائلید، پس برای بیمارانتون که بهتون نیاز مبرم دارند چقدرمی تونید اهمیت قائل بشید ،متاسف می شم برای بیمارانی که شما و پزشکیتون رو ازدست می دن ….. شما می گید دنیای تکراری ؟؟؟ پزشکی برای مردمه ..برای خدمته … اونطور که متوجه شدم با علاقه هم این رشته و حرفه رو انتخاب کردید . آدمهایی که به امید درمان و شفا روبروتون می شینند تکراریند؟ با زندگیهای جورواجور با قصه های تیره و روشن زندگیهاشون …
  من خودم تو بیمارستانم … بدترین و عذاب آورترین قضیه زندگی تکراره … اما این برای ما تکراره . اگر من یک ماما باشم کدوم تولد هست که تکرار باشه تولد هر نوزادی یک شروعه جدید و متفاوته…. یک زندگی جداست با یک قصه مجزا ….
  اگر یک پرستار اورژانس باشم که تو گروه احیاء باشم کدوم مرگ هست که برای خانواده ای تکرار باشه ؟؟/
  می تونم سوالی بپرسم؟ حرفه تون اصلا به شما تو نوشتن الهام نداده ؟؟ براتون انگیزه ایجاد نکرده ؟؟ گاهی فکر می کنم هنوز هم آدمهایی هستند که می تونند ما رو بیشتر یاد دکتر حسابی بندازند..
  از اینکه بعضی از کامنتها اینجور با خوشحالی درمورد تصمیمتون نوشته شدن مقداری تعجب کردم .. از دوستان کامنت گذار می پرسم اگر روزی بیمار شدید و رفتید بیمارستان دلتون نمیخواد توسط پزشک توانا و دانایی بنام دکتر مجیدی درمان بشید؟ یا براتون همین مقدار کافیه که کسی که داره نسخه دارویتون رو می نویسه فقط مدرک پزشکی داشته باشه؟؟ ( ببخشید قصد توهین به سایر همکاران رو ندارم)من که می خوام تو شیفتهای دکتر مجیدی متعهد بیمار شم … چون به آدمهای مسئول و مصمم و توانا ایمان دارم … و متاسفم برای شرایط پیش آمده که باعث می شه شما از حرفه اصلیتون این همه خسته بشید تا جایی که جذابیتش ازدست بره
  شیفتهای شلوغ ،امکانات کم بیمارستانها ،پایین بودن فرهنگ پزشکی و درمان در میان اکثر بیماران،و بقیه که شاید گفته نشه بهتره ..
  خیلی خیلی ازتون معذرت می خوام که به صورت صریح نظرم رو درمورد پستتون نوشتم امیدوارم توی هر راهی که قدم بر می دارید موفق باشید چون مطمئنم تصمیم و انتخابهاتون درسته و بهتون می گم که تو این زمانه و جامعه دل شیر دارید که تصمیم به این تغییر گرفتید… ما همیشه خواننده شما می مونیم یک پزشک

  • 20
   1.4k

   شیفتهای شلوغ ،امکانات کم بیمارستانها ،پایین بودن فرهنگ پزشکی و درمان در میان اکثر بیماران،و بقیه که شاید گفته نشه بهتره ..
   خیلی خوب اومدین این حرفو…

 • 4
  4.6k

  دکتر اعلام کن ببینیم جریان چیه
  من این مطلبت رو بوکمارک کردم تا ببینم بعدش چی میشه
  تورو خدا بیا و بگو که دروغ سیزده بوده
  یه جورایی دوست ندارم که حرفت درست باشه

 • 210
  330

  به هر حال تمام کمپانی ها و شرکت ها بعدا میان و در مورد دورغ ۱۳ خودشون توضیح میدن …

  منتظر تکذیب و یا تصدیق پست بالا هستیم …!!!؟

 • 708
  140

  از یه طرف میبینم این خبر تو روز اول اپریل منتشر شده . از یه طرف میبینم که حجم انتشار پستهای یک پزشک چند برابر شده بعد از این پست . قاطی کردم !

 • 130
  440

  تکلیف خوانندگان مشخص نشد که شوخی اول آوریل بود یا که چی؟ :-)

 • 1848
  60

  سلام.
  اولین بار هستش که به وبسایت شما میام و از خواندن نوشته شما و تصمیم خلل ناپذیرتون برای دنبال کردن رویاهای واقعی زندگی تون، خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم و لذت بردم.
  امیدوارم در این راه، تردیدی به خود راه ندید و خداوند پشت و پناهتان باشد.:)

 • 3736
  30

  ازسبک نوشتن و جسارتی که به خرج دادی و در نوع تفکر دردنیای تخصصی پزشکی سنت شکنی کردی خوشم اومد و برایت بهترین ها آرزو میکنم .

 • 3736
  30

  ازسبک نوشتن و جسارتی که به خرج دادی و در نوع تفکر دردنیای تخصصی پزشکی سنت شکنی کردی خوشم اومد و برایت بهترین ها رو آرزو میکنم .

 • 3736
  30

  سلام به همگی
  ازسبک نوشتن و جسارتی که به خرج دادی و در نوع تفکر دردنیای تخصصی پزشکی سنت شکنی کردی خوشم اومد و برایت بهترین ها رو آرزو میکنم .

 • 804
  120

  موفق باشی انشاالله.

 • Profile photo of mehdi
  14968
  10

  هر حمایتی لازم باشه بی دریغ انجامش میدم.

 • 21
  1.3k

  همه چیز به همین نحو سپری شد تا دوران دوران دبیرستان رسید، دورانی که متأسفانه در ایران هرگونه ذوق و قریحه‌ای را به خاطر آزمون وحشتناک کنکور، می‌خشکاند. این جمله را باید با طلا بنویسند وسر در همه دبیرستانها بگذارند. من مطمئنم شما پزشک خوبی هم هستید.

 • 16924
  10

  هر کسی باید به راه خودش بره و بدترین چیز اینه که وقتی در راه خودش قدم برمی‌داره سختی‌های راه رو با سبک قبلی و پیش از این معمول زندگی خودش و یا زندگی دیگران مقایسه کنه و «برای خودش دل بسوزونه». من واقعاً به این رسیده‌ام که کسی که برای خودش دل بسوزونه در واقع خودی نداره و شده مثل مردمی که برای یک بدبخت دل‌می سوزونن. یک بار من یک مسابقه‌ی بوکس رو همین‌جا در اتریش در سالن بوکس دیدم. یکی از بوکسورها ابروش پاره شد و خون روی صورت ریخت. قبلش هم چند بار ناک داون شده بود. خلاصه با وضع بدی باخت. دوست دخترش هم توی سالنی که خیلی هم تماشاگر نداشت بود. کسانی که نزدیک رینگ نشسته بودند خیلی متاثر شدند برای این نوع باخت او. دوست دخترش تا آخرش با هیجان تشویقش می‌کرد. یک خانم که کنارش نشسته بود بهش گفت که برای این جراحت خیلی ناراحت شده و خواست تسلی خاطری بده به این دختره. دختره گفت: ما اومدیم ببریم، حالا باختیم. نیامدیم اینجا شیون کنیم. خوشم اومد از دیدگاهش. قرار نبود برای خودشون دل بسوزونن.