banner-05-900-x-90
iOS اپلیکشن‌ آی‌فون اندروید نرم افزار نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها

مجله اپلیکیشنی یک پزشک : هم سفر با Pomodoro و Peek

0

هرطوری که نگاه کنیم زمان و وقت بزرگترین همسفرما هستند و خواسته یا ناخواسته تا پایان لحظات زندگی‌مان، مارا همراهی می‌کنند. این‌روزهاهم به لطف اینترنت دیگر زمان اضافی‌ای برایمان باقی نمانده و چه‌بسا که امثال اسمارتفون‌ها و تبلت‌ها ذره‌ای وقت اضافی‌مان را هم به خودشان اختصاص می‌دهند. اما بیایید این‌ یک‌بار هم که شده به این گجت‌ها به‌چشم وسیله‌ای نگاه کنیم که آمده‌اند تا به آن یک ذره وقت اضافی‌مان لحظاتی را بیفزایند.

Pomodoro

1

احتمالا نام تکنیک پومودورو به گوشتان خورده و به احتمال بسیار زیاد، خیلی از شماها از این تکنیک استفاده کرده‌اید و همین الان هم مشغول استفاده از آن هستید. اما اگر اطلاعات زیادی از این تکنیک ندارید، مختصری راجع به آن توضیح میدهم تا به مبحث اصلی یعنی اپلیکیشنمان برسیم. در تکنیک پومودورو، هدف، برقراری توازن بین انجام عمل و داشتن استراحت‌های بین آن کار است. برای مثال، شما مشغول خواندن کتابی هستید و زمان مطالعه خودرا برروی ۲۵ دقیقه که زمان معیار این تکنیک است تنظیم کرده‌اید. بعد از ۲۵ دقیقه، ۵ دقیقه را به استراحت اختصاص می‌دهید و سپس دوباره مشغول به مطالعه کتاب می‌شوید.

این که چه‌زمانی را مشغول به‌کار شوید و چه مقدار استراحت کنید، کاملا به خودتان بستگی دارد و ۲۵ و ۵ دقیقه فقط به عنوان معیار به کار می‌روند. اما چرا به این تکنیک این‌قدر علاقه دارم؟ بیشتر تکنیک‌های مدیریت وقت برای کسب درامد افراد سودجو بوجود آمده و اگر دقت کرده باشید فردی میاید و می‌گوید از اول صبح تا پایان روز را به کارتان اختصاص دهید و فقط برای خوردن غذا وقت بگذارید. به خوبی میدانیم که این تکنیک‌ها در این زمانه ارزشی ندارند!

اما این تکنیک این‌طوری نیست و برای پرکردن جیب‌ها و از بین بردن زمان باارزشمان بوجود نیامده بلکه با استفاده از سیستم هوشمند جایزه گرفتن، فرد را وادار به انجام کارش می‌کند و درآخر این خود مصرف کننده هست که برنده محسوب می‌شود. به عبارتی از وقتتان درست استفاده کرده‌اید، خودرا خسته نکرده‌اید و درآخر هم به دور از تنبلی و بی‌نظمی کارتان را به پایان رسانده‌اید.

با این مقدمه ‌می‌رسیم به اپلیکیشن Pomodoro که انواع مختلفی دارد و از دسکتاپ گرفته تا یک ساعت عقربه‌دار که فقط عقربه‌هایش بچرخد! را شامل می‌شود و هرجند من به بررسی این اپ خاص می‌پردازم، اما شما برای استفاده از این تکنیک به‌هیچ‌وجه مجبور به محدود کردن خود به این اپ نیستید.

p1

اولین دلیل من برای انتخاب این اپ، طراحی فوقوالعاده ساده و بی‌نظیر اپلیکیشن هست که مانندش را هرگز ندیده‌ام. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، بعد از ورود به اپ با ظاهری کاملا ساده که فقط برای یک هدف، یعنی کمک کردن به انجام عملتان طراحی شده روبرو می‌شوید. برای شروع فقط کافی‌ست برروی Start تپ کنید تا گوجه‌تان مشغول به میل شدن شود!

p3

در پایین تایمر، دایره‌هایی هم قرار داده‌شده اند تا تعداد دفعاتی که مشغول به کارتان شده‌اید را مشاهده کنید. به‌نظر خودم شاید این دایره‌ها خیلی ساده به نظر بیایند اما دیدن ۸، ۹ یا تعداد بیشتری دایره که پرشده‌اند، حس خیلی خوبی دارد.

p2

اگر سری به بخش تنظیمات اپ هم بزنید، می‌بینید که این اپ کاملا دست شما برای شخصی سازی زمان‌بندی‌تان را باز گذاشته و می‌توانید از ۱ تا ۶۰ دقیقه مشغول به خوردن گوجه‌فرنگی‌تان باشید و همین قدر زمان هم برای میان وعده‌تان که همان استراحت باشد را در اختیارتان گذاشته. مورد جالب دیگر هم انتخاب زمان استراحت بلند مدت است که برای مواردی همچون صرف غذا و کارهای دیگر بسیار به کار می‌آید و می‌توانید زمان این استراحت را با تعداد دفعات انجام کارتان تنظیم کنید. پیشنهاد می‌کنم که اگر به این تکنیک علاقه دارید و زمان هم برایتان ارزش زیادی دارد، از هزینه کردن ۲ دلار امتناع نکنید.

وب‌سایت تکنیک pomodoro : لینک مشاهده

ویدئوی آشنایی با این تکنیک : لینک مشاهده

دانلود اپلیکیشن pomodoro برای سیستم عامل : ios (لینک دانلود)

دانلود اپلیکیشن مشابه برای سیستم عامل : اندروید (لینک دانلود + لینک دانلود) – ویندوزفون (لینک دانلود + لینک دانلود)

Peek

k0

گاهی وقت‌ها آدم عاشق چیزهایی می‌شود که اصلا فکرش را هم نمی‌کرده. یک خودکار یک دفتر و یا حتی یک اپ می‌توانند معشوقه‌های آدم شوند و این اپ برای من چنین است! اپلیکیشن مربوط به تقویم و تودو کم دانلود نکرده‌ام و برای تست هم که شده یک باری امتحانشان کرده‌ام اما به جرات می‌گویم که تا دانلود این اپ، اپلیکیشن تقویمی که واقعا هوش و حواسم را از سرم بپراند ندیده بودم. اما چرا با این آب و تاب از این اپ تعریف می‌کنم؟

اپلیکیشن‌های مربوط به تقویم معمولا ظاهر معمولی‌ای دارند و با قرار دادن یک تقویم مربع مانند و نمایش اعداد در آن، به شما کاملا یک حس معمولی را انتقال می‌کنند اما این اپ اینطور نیست و برایتان همچون همدمی لحظاتتان را پر می‌کند. اول از همه اجازه دهید به طراحی اپ بپردازم.

k1

همانطور که می‌بینید با یک ظاهر بسیار دلچسب که به زیبایی با رنگ سبز آمیخته شده‌است روبروییم و من یکی که به هیچ‌وجه از دیدنش سیر نمی‌شوم. البته یک تم دیگر هم دارد اما این یکی واقعا زیباتر است! کارکرد اپ هم بسیار و یا به عبارتی فوقوالعاده ساده‌هست و از دو بخش که به ۴ روز و تقویم یک هفته تقسیم شده‌است، تشکیل می‌شود. برای دیدن روزهای گذشته هم کافی‌ست که به پایین سویپ کنید و اگر می‌خواهید روزهای آینده را در محیطی بسیار منظم و زیبا ببینید کافی‌ست که با بالا سویپ کنید.

k2

بخش اصلی این اپ‌هم که وارد کردن تودوها و قرارهایمان باشد بسیار ساده و زیبا طراحی شده و کافی است که برای چند لحظه انگشت خودرا برروی روز مورد نظرتان نگه دارید. همانطور که مشاهده می‌کنید تقریبا همه چیز، از مدت زمان و آدرس گرفته تا دفعات یادآوری و مکان، قرار گرفته و حتی می‌توانید نوشته‌های خودرا هم به‌راحتی اضافه کنید.

k3

k4

جلوه‌های صوتی و تصویری این اپ‌هم در نوع خود بی‌نظیر و بسیار خلاقانه هستند. برای مثال، صداهایی که در هنگام کار با اپ می‌شنوید واقعا دلچسب هستند و حتی می‌توانید با نگه داشتن دستتان در قسمت بالایی گجتتان، ساعت را مشاهده کنید که به نظرم واقعا قابلیت جالب و خلاقانه‌ای ست. همچنین نوع انتخاب زمان و مدت انجام یک وظیفه که به نظر من در نوع خودش بی‌نظیر است. به هرحال این اپ همیشه شمارا شگفت‌زده می‌کند، کافی‌ست گجت خودرا کمی تکان دهید!

2

در وبسایت این اپ بخشی با نام Story قرار داده شده که خواندن آن‌را برای همه به خصوص توسعه دهنده‌ها پیشنهاد میکنم.

سازندگان این اپ همچنین ویدئویی را ساخته‌اند که جدا از هدف آن که توضیح اپ می‌باشد، نوع خود ویدئو هم بسیار جالب است. این‌که چطور می‌توان یک اپ‌را آن‌چنان به تصویر کشید که بیننده را وسوسه به دانلودش کند، بی‌تردید برروی کسب درامد تاثیر به‌سزایی دارد.

دانلود اپلیکیشن peek برای سیستم عامل : ios (لینک دانلود)

سریال بیگ بنگ و ۲۰ سال بعد

bb

در یکی از قسمت‌های سریال پرطرفدار بیگ‌بنگ تئوری میبینیم که لئونارد از دوستانش می‌خواهد که ۲۰ سال بعد باهم قرار گذاشته و یک‌دیگر را ببینند. اما نکته جالب این بخش، دراوردن اسمارتفون‌ها و تنظیم کردن این قرار برای ۲۰ سال بعد در تقویم‌هایشان‌ست. البته شاید دیدن این صحنه برای چند لحظه مارا بخنداند و ما سرسری از آن بگذریم اما وقتی‌که واقع بینانه می‌نگریم، متوجه می‌شویم که همین گجت‌ها و اپ‌هایشان انقدر می‌توانند برای مدیریت وقت و زمان کاربردی باشند که ما حتی می‌توانیم برای ۲۰ سال بعد خود هم برنامه داشته باشیم و این‌جاست که اهمیت این اپ‌ها بیش از پیش خودنمایی می‌کند به خصوص که در این سریال شاید خیلی از چیزها کمدی و خنده‌دار به‌نظر بیایند اما جزو معدود سریال‌هایی‌ست که اکثر قسمت‌های آن برروی واقعیت‌های علمی و اجتماعی ساخته‌ می‌شوند.

۳Cycle

c1

جدا از دو اپ بالا، می‌خواهم خلاصه‌وار به این اپ هم بپردازم، چراکه به‌نظرم ایده جالبی دارد. در اپلیکیشن ۳Cycle شما با ظاهری کاملا ساده روبرویید که یک دایره صفحه‌را پر کرده‌است.برای کار با این اپ کافی‌ست زمان مورد نظرتان را برروی دایره انتخاب کنید و سپس نوشته مورد نظرتان را وارد اپ کنید. در کل اپ کار خاصی انجام نمی‌دهد اما سادگی بسیار زیاد آن واقعا مفید است.

c2

به نظر خودم این اپ برای کسانی که به دنبال یک محیط ساده برای وارد کردن و دیدن وظایفشان هستند، بسیار به کار می‌آید به خصوص برای کسانی که بیشتر تمرکزشان برروی یک روز معطوف است. البته توجه داشته باشید که این اپ انتخاب روزهای مختلف را هم دارد و با تپ کردن برروی Cycle List که در بالا سمت چپ قرار دارد، می‌توانید ساعت‌های دیگری را هم برنامه ریزی کنید.

c3

دانلود اپلیکیشن ۳cycle برای سیستم عامل‌ های : ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود)

جدا از تمام اپ‌های بالا، چند نکته جای یاداوری دارد. این اپ‌ها قرار نیست کاری برای شما انجام دهند بلکه فقط یک وسیله هستند تا شما خودتان بهتر کارتان را انجام دهید. به این‌اپ ها به چشم برنامه‌ای که قرار است زندگی شمارا متحول کنند نگاه نکنید بلکه با انتخاب چندتا از آن‌ها به زندگی خود سروسامان بدهید و با کمکشان، از زمان خود بهتر استفاده کنید.

نکته بعدی، تلنگری به توسعه‌دهنده‌های داخلی‌ست. یکی از دلایل من برای انتخاب اپلیکیشن Pomodoro توصیه‌ای برای برنامه‌نویس‌ها و طراحان داخلی‌ست. وقتی که ۲ دلار برای این اپ پرداحتم و با هیجان منتظر تمام شدنش بودم، انتظار نداشتم که دانلود این اپ ۱ یا ۲ دقیقه طول بکشد و فکر می‌کردم که حداقل ۱۰ مگی باشد اما این‌طور نبود و هرچند در ابتدا فکر کردم که بیهوده برای این اپ هزینه کرده‌ام اما بعد از استفاده از آن و دیدن ویژگی‌هایش ناراحتی‌ام برای خرید این اپ حدودا ۲ مگی کاملا رفع شد و الان هم بسیار خوشحالم. این اپ همین الان در بخش مربوط به خودش در اپ استور جزو اپ‌‌های پرطرفدار است و این نکته‌را به ما یاداوری می‌کند که حجم و قرار دادن امکانات عجیب و غریب عامل اصلی خرید یک اپ نیست و حتی یک اپ ساده هم می‌تواند با قیمت ۲ دلاری، بسیاری را جذب خود کند!

۱۸ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موفقيت

تبلیغات بنری

pardano3

مطالب تصادفی

در متن زیر تولستوی از روزهای نخستین سینما ، از امیدواریهایش به سینما به در نمایش ایده‌ها ، افکار و تخیلات نویسندگان و از رابطه سینما و تجارت گفته است:   “خواهید دید این ماشین عجیب و غریب کوچک با آن همه تلق – تلق کردن‌هایش و با آن هندل گردانش انقلابى در زندگى ما […]

ادامه

فرانک مجیدی: سلام. مدت زیادی نبودم. اول میان‌ترم‌های در حقیقت پایانِ ترم حمله‌ور شدند، بعد امتحانات پایان‌ترم و دست‌آخر هم سمینار دادن برای هر درس. فکر می‌کنم چیزی که بیش و پیش از همه، ایام امتحانات آخر ترم را دشوار می‌کند، حجم و سختی وحشت‌آور درس‌ها نیست، آن کارهای کوچک و بزرگی که حسرت می‌کشید […]

ادامه

امروز اعلام شد که ماریو بارگاس یوسا برنده جایزه نوبل ادبیات شده است. البته ما از چند سال پیش منتظر رسیدن این جایزه به یوسا بودیم. آکادمی نوبل دلیل انتخاب یوسا را «رسم ساختارهای قدرت و تصویرسازی نافذ او از مقاومت، شورش و شکست افراد جامعه» اعلام کرده است. در وبلاگ یک پزشک پیش از […]

ادامه

آلکساندر سولژنیتسین (۱۹۱۸-۲۰۰۸) دوره‌ی کودکی و جوانی را در منطقه‌ی دون گذراند و تحصیلات خود را در دانشگاه راستوف مسکو در رشته‌ی ریاضی و فیزیک به پایان برد، سپس به وسیله‌ی مکاتبه در انستیتوی تاریخ و فلسه و ادبیات مسکو به ادامه‌ی تحصیل پرداخت. در ۱۹۴۵ در جبهه‌ی پروس شرقی به سبب آن‌که در نامه‌یی […]

ادامه

پستهای محبوب یک ماه اخیر

افرادی که سریال می بینند معمولا به دو دسته کلی تقسیم می شوند : آنهایی که همزمان چند سریال را دنبال می کنند و آنهایی که تا یک سریال را به پایان نرساندند سریال دیگری را شروع نمی کنند. کسانی که اهل سریال باشند به خوبی می دانند که اعتیاد شدیدی در پشت آن پنهان […]

ادامه

سری عکس‌های برتر سال ۲۰۰۷ مجله Nature’s Best Photography را امروز به صورت اتفاقی دیدم. این مجله را با مجله NATURE معروف اشتباه نگیرید. عکس‌های برتر سال ۲۰۰۷ این مجله از لحاظ کیفیت به اعتقاد من با عکس‌های نشنال جئوگرافیک در زمینه طبیعت برابری می‌کنند. علاوه بر عکس، در این مجله مقاله‌هایی درباره حیات وحش، […]

ادامه

آیا شما کار و حرفه‌ای دارید که لازمه آن سر و کله زدن با طیف وسیعی از ارباب رجوع و مردم است؟ آیا شده که هنگام انجام این کار، با آدم‌های به کلی غیرمنطقی برخورد کنید که اعصابتان را به هم می‌ریزند؟ آیا گاهی مجبور می‌شوید که در میهمانی‌ها با یک آشنا یا فامیل دیدار […]

ادامه

فرانک مجیدی: درختان موجودات قابل احترامی هستند که بی‌شائبه زیبایی، رازآلودگی، سایه و مزایای خود را به ما ارزانی داشته‌اند. برخی از گیاهان تصاویر این پست، البته درخت نیستند، اما تصاویر اعجاب‌اوری ایجاد کردهاند که آن‌ها را در رده‌ی درختان این پست قرار دهیم. این تصاویر، دلیل خوبی است به تمام درختان مهربانِ زمین، احترام […]

ادامه

پستهای اخیر

امروزه خریدهای پرتکرار و روتین برای بسیاری از مردم، فرایند خسته‌کننده و پر دردسری می‌باشد. با فراگیر شدن فروشگاه‌های اینترنتی، راه حلی امروزی و آسان برای خرید کردن به وجود آمد. معمولا در خریدهای آنلاین ما با دو دسته کلی محصولات برمی‌خوریم، دسته اول محصولات کم‌مصرف مثل لوازم دیجیتال، لوازم‌خانگی و… هستند و دسته دوم […]

ادامه

صبح را با خبر آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو آغاز کردم، این ساختمان که زمانی نماد جاه‌طلبی و تجددطلبی تهران بود، یک روزه نابود شد و در شرایطی که تصور خوشبینانه‌ام این بود که حریق قابل مهار خواهد بود، در نهایت این حادثه با به جا گذاشتن زخمی در دل شهر و گرفتن تعداد نامعلومی از هم‌وطنان […]

ادامه

وقتی بیماری دچار نارسایی قلبی شد، بر حسب میزان نارسایی و شرایط خاص بیمار، سه نوع درمان در پیش گرفته می‌شود: داروها- پیوند قلب یا استفاده موقت از وسایل کمکی. در دسته وسایل کمکی تا حالا وسیله عمده مورد استفاده Ventricular assist deviceها بودند. این وسیله به صورت کمکی خون را به داخل عروق پمپ […]

ادامه

برای هر کسی پیش می‌آید، برای بعضی‌ها بیشتر! اینکه بدون یک وسیله ضروری خانه یا محل کار را ترک کرده باشید. چیزهایی مثل کلید، عینک، گوشی موبایل، کارت بانکی، پرینت گزارش کاری که باید حتما تحویل می‌دادید، مودم همراه، داروها و … برخی از ماها اصولا فراموشکاریم، اما آن دسته از ما که ذاتا منظم […]

ادامه