چه کسی از مسیح مشهورتر است!؟

نویسنده مهمان: بهروز ابراهیمی:

شهرت انواع مختلفی دارد و راه‌های متفاوتی هم برای رسیدن به آن وجود دارد. کلایو جیمز می‌گوید: “مسیح اولین کسی بود که به شهرت جهانی رسید، بدون اینکه کشورگشایی بکند یا دنیا رو با خشونت فتح کند”. اما به نظر شما آیا کسی یا کسانی هستند که از مسیح مشهورتر باشند، یا می‌دانید در یک زمینه حرفه‌ای به خصوص، مشهورترین آدم‌ها چه کسانی هستند؟ یا اصلا چطور م‌یشود میزان شهرت افراد را اندازه گرفت؟ گروهی از محققان رسانه در دانشگاه ام آی تی فکر می‌کنند برای این سؤالها جواب دارند.

ماجرا از این قرار است که گروه ماکروکانکشنز در آزمایشگاه رسانه دانشگاه ام آی تی پروژه‌ای با عنوان “پانتئون” انجام داده است. هدف از این پروژه هم این بوده که ببینند از چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح تا سال ۲۰۱۰ چه کسانی به شهرت جهانی دست پیدا کرده‌اند و به اصلاح چه کسی مشهورتر است. مبنای کارشون هم این نبوده که چه کسی کارش درست‌تر بوده یا چه خدمتی به بشریت کرده، مثلاً هیتلر هم تو این فهرست هست. نتیجه کارشون که تو سایت پروژه قرار گرفته، رتبه‌بندی افراد مشهور رو در بازه‌های زمانی مختلف، براساس کشور محل تولد، و زمینه کاری آنها ارائه می‌دهد.

3-17-2014 8-55-19 PM

منبع داده‌های پروژه هم، داده‌های موجود در اینترنت بوده است. کاری هم به دوره زندگی فرد نداشتند، یعنی در فهرست افراد مشهور، کسانی هستند که شاید بیش از ۱۵۰۰ سال از مرگشون گذشته است. سزار هیدالگو مدیر این پروژه میگوید:«اگر بخواهیم شاعرانه به قضیه نگاه کنیم، میشود گفت روح نیوتن (به شکل داده‌ها و اطلاعات) زنده است و در هارد درایوهای سرورهای اینترنتی حلول پیدا کرده است!»

به عنوان نمونه‌ای از نتایج این پروژه، مشهورترین افراد در این بازه زمانی شش هزار سال اینها هستند: “ارسطو، افلاطون، مسیح، سقراط، اسکندر کبیر، لئوناردو داوینچی، کنفوسیوس، ژولیوس سزار، هومر، و فیثاغورث.” یا مشهورترین کسانی که اسم آنها استیو بوده، استیون اسپیلبرگ، استیون سیگال و استیو جابز هستند.

یک ایراد کوچکی که به نظر خودم در این کار دیدم، این بود که کشور محل تولد افراد به عنوان ملیت آنها درنظر گرفته شده است. در نتیجه “فردی مرکوری” به عنوان تانزانیایی در نظر گرفته شده، چون متولد آنجا بوده است! یا دوریس لسینگ نویسنده انگلیسی، که چند وقت پیش هم فوت کرد، چون متولد ایران بوده به عنوان ایرانی در نظر گرفته شده است!

3-17-2014 8-54-25 PM

بیشتر از این دیگر توضیح واضحات هست، خودتان می‌توانید وارد سایت پروژه شوید و با چند تا کلیک و انتخاب بازه‌های زمانی مختلف برای کشورهای مختلف و حرفه‌های مختلف میزان شهرت افراد رو ببینین. در ضمن دیدن فهرست افراد مشهور ایرانی، یا سهم و رتبه کشورمان از افراد مشهور جهان نیز خالی از لطف نیست.

اما اگر میخواهید بدانید شما هم به اندازه کافی مشهور هستید یا نه، باید در ویکیپدیا حداقل ۲۵ صفحه به زبانهای مختلف برای شما وجود داشته باشه باشد، در این صورت قانونا میشود گفت شما آدم مشهوری هستید! این یکی از معیارهایی است که گروه انجام‌دهنده پروژه تعیین کرده است.

منبع