آیا لیام نیسن آخرین قهرمان فیلم‌های اکشن است؟

فرانک مجیدی: فیلم اکشن جدید «لیام نیسن»، «بدون توقف» به تازگی اکران شده‌است. بازیگر ۶۱ ساله در این فیلم، نقش مأمور پلیسی را دارد که بایستی یک قاتل را درون هواپیما بیابد. هزینه‌ی تهیه‌ی فیلم، ۵۰میلیون دلار بوده و تخمین زده می‌شود در هفته‌ی اول، ۲۵میلیون دلار فروش داشته‌باشد. اما گفته می‌ود که این صرفاً یک فیلم اکشن نیست، این یک فیلم اکشن لیام نیسنی است! وقتی قرار است فیلمی درباره‌ی قهرمان تنهای فناناپذیر ساخته شود، نیسن شاید تنها گزینه‌ی مناسب باقیمانده به نظر آید.

3-4-2014 9-31-02 PM

«آرنولد شوارتزینگر» و «سیلوستر استالونه» در فیلم در کمال تعجب خوب «آخرین ایستادگی» و «گلوله در سر» حضور مناسبی داشتند، اما حضور هردوی آن‌ها در «نقشه فرار» به لطف فروش خوب خارج از آمریکا از شکست تجاری جلوگیری نمود. این فیلم، ۲۵ میلیون دلار در آمریکا و ۱۳۷ میلیون دلار در خارج از آمریکا فروش داشت. «جیسن استَتهَم» با آن که فیلم قابل‌قبول Homefront را بازی کرد، اما فیلم بدی مانند «پارکر» را در کارنامه خود ثبت کرد که این دو، نتوانستند فروشی بیش از ۲۱ میلیون دلار داشته‌باشند.

3-4-2014 9-35-33 PM

در قیاس با فیلم‌های گفته‌شده، «بروس ویلیس» با آن‌که در ابتدای اکران «روزی خوب برای جان‌سخت» فروش قابل‌قبول‌تر ۲۵ میلیون دلاری داشت، اما باید پذیرفت که این فیلم یکی از بدترین فیلم‌های این مجموعه بود و فروش کمتری نیز از فیلم‌های همین مجموعه داشت.

3-4-2014 9-37-27 PM

در سال بد هنرپیشه‌های اکشن، نیسن با بازی در فیلم Taken 2 که فروش جهانی ۳۷۵ میلیون دلاری داشت، یک سر و گردن بالاتر از همکارانش ایستاده‌است. در سال ۲۰۰۹ از فیلم Taken انتظار چندانی نمی‌رفت، اما به مدد تیزرهای تبلیغاتی مناسب، این فیلم که درباره‌ی جاسوسی بود که باید دختر نوجوانش را از چنگال سوء استفاده‌کنندگان اهل اروپای شرقی نجات دهد، در آغاز اکرانش فروشی ۲۴ میلیون دلاری داشت. ناگهان «اسکار شیندلر» به یک قاتل حرفه‌ای مبدل شده‌بود. در مجموع این فیلم در سینماهای جهان ۲۲۵ میلیون دلار فروش کرد و هفته‌ها جزو فیلم‌های پرفروش باقی ماند.

پس از فیلم موفق «تصادم تایتان‌ها» با فروش جهانی ۴۹۳ میلیون دلاری و فیلم نه چندان موفق «تیم A»، نیسن در فیلم اکشن و رازآلود «ناشناخته» نیز ایفای نقش نمود. فروش این فیلم ۱۳۰ میلیون دلار بود. نیسن سال ۲۰۱۲ را با The Grey آغاز کرد که فیلم خوبی از آب در آمد. او این سال را با نقش‌های مکمل در فیلم های «خشم تایتان‌ها» و «کشتی جنگی» ادامه داد که این دو فیلم، در آغاز اکران فروشی بالای ۲۵میلیون دلار داشتند. Taken 2 آخرین کار او در سال ۲۰۱۲ بود که علی‌رغم نقدهای منفی، فروش بالایی داشت.

3-4-2014 9-39-18 PM

در میان فیلم های فانتزی تک‌قهرمان که بر اساس ابرقهرمانان کتاب‌های کمیک نبودند، فیلم‌های «ایندیانا جونز»، به همراه «Matrix Reloaded» و قسمت میانی ماتریکس در مجموع گیشه‌ی موفق‌تری در آغاز اکران داشتند. در میان فیلم‌های غیرفانتزی نیز، Air Force One با بازی «هریسن فورد» و «خون‌بها» با حضور «مل گیبسن» و دو نسخه‌ی آخر از «اسلحه‌ی مرگبار» همین حالت را داشتند. سه فیلم آخر «جیمز باند» با حضور «دنیل کریگ»، دو فیلم آخر باند با بازی «پیرس برازنان» دو فیلم میانی سری «بورن» و ۳ فیلم ابتدایی «ماموریت: غیرممکن» نیز وضعیت بهتری از افتتاحیه‌ی Taken 2 داشتند، اما هنوز اوضاع این فیلم در افتتاحیه از تمام فیلم‌های سری «جان‌سخت»، «رمبو» و تمام فیلم‌های «ژان کلود ون‌دام»، «استیون سیگال»، «چاک نوریس» و هر ستاره‌ی اکشنی که فکر کنید، بهتر است!

آن‌چه افتتاحیه‌ی Taken 2 را جالب‌توجه می‌سازد، انتظار فروش اندک‌ش بود. در این فیلم، ارزش افزوده‌ای نسبت به قبل دیده نمی‌شود، چه حتی برای جذب عام‌تر مخاطب، قسمت دوم کمی داستان را تلطیف نموده تا از درجه‌ی R به PG-13 برسد، با این‌حال فرمول کلی کار چندان تغییری نکرده‌بود. لیام نیسن هم کار سخت‌تری نسبت به قسمت قبلی انجام نداده‌بود، بنابراین کمی عجیب است که او برای Taken 3 قرار است دستمزدی ۲۰ میلیون دلاری دریافت کند!

3-4-2014 9-41-41 PM

در شرایطی که شوارتزینگر، استالونه و ویلیس دارند روزهای آخر موفقیت در نقش‌های اکشن را تجربه می‌کنند، (هرچند فیلم «خرابکاری» آرنولد می‌تواند فیلمی خوب به حساب آید)، هریسن فورد و «کوین کاستنر» دارند برای پذیرش این نقش‌ها پا به سن می‌گذارند، نقش اول بودن مل گیبسن دیگر تمام شده، جیسن استتهم دیگر در آن سطوح بالای کار اکشن نیست، «آنجلینا جولی» از چهره‌ی زن همه‌فن‌حریف «مهاجم مقبره»، «تحت تعقیب» و «سالت» به چهره‌ای لطیف و زنانه رسیده و صندلی کارگردانی را برای «در سرزمین خون و عسل» ازموده و دوباره بر این جایگاه برای «نشکسته» تکیه زده، «دواین جانسن» مانند بروس ویلیس دیگر کارهای سبک‌تر را ترجیح می‌دهد، «چنینگ تتوم» در نقش عشاق بهتر از قهرمانان اکشن است، شاید جز نیسن که او هم پا به سن گذاشته محسوب می‌شود، «جرالد باتلر» هم بتواند یک ستاره‌ی فیلم های ژانر اکشن به حساب آید، البته به این شرط که بیشتر از یک فیلم اکشن در هر چند سال کار کند!

البته هستند بازیگران دیگری که هنوز این کیفیت را دارند که ستارگان فیلم‌های اکشن باشند، برای مثال «تام کروز»، «مارک والبگ»، «دنزل واشینگتن»، «وین دیزل». اما نکته‌ای هم هست که کیفیت برخی از این بازیگران، آن‌قدرها هم برای سایرین دست‌نیافتنی نیست، مخصوصاً درباره‌ی کروز و واشینگتن، درباره‌ی والبرگ موضوع کمی پیچیده‌تر است. کسی انتظار نداشت Taken 2 فیلم خوبی باشد، و صراحتاً هم نبود! انتظارات اندکی بیشتر از «ناشناخته» و The Grey می‌رفت. با این‌جال، نیسن نسبت به همکارانش تمایل موفق‌تری از قهرمانن نقش‌های دراماتیک به سوی نقش‌های اکشن داشته است. اگر تماشاگران از «بدون توقف» استقبال خوبی کنند (که چنین هم بوده و تا کنون با فروش ۳۰ میلیون دلاری در رده‌ی نخست فروش این هفته‌ی سینماهای آمریکا قرار گرفته‌است) به‌خاطر هنرپیشه‌های نقش مکملی مانند «جولین مور»، «کُری استُل» و «لوپیتا انیونگ‌او» (که امروز اسکار بهترین بازیگر زن نقش مکمل را دریافت نمود)، نیست، یا دِینی به کارگردانی «ژائوم کولت- سرا» هم ندارد که راه تولید فیلم‌های متوسطش، «یتیم» و House of Wax، را مجدداً طی کرده‌است. حتی این فروش مرهون پتانسیل‌های شناخته‌شده‌ی فیلم و تبلیغات موفقش نیز نخواهد بود. اگر «بدون توقف» می‌فروشد، به دلیل این است که تماشاگران دوست دارند «لیام نیسن» را در قامت یک قهرمان اکشن ببینند، قوی و ساده!

این نوع «همه چیز با خودم» است که یک قهرمان تمام‌عیار فیلم‌های اکشن را می‌سازد و همین خاصیت در لیام نیسن هم هست و بنابراین از او آخرین قهرمان دوست داشتنی فیلم‌های اکشن را ساخته‌است. در شرایط سینمایی حال حاضر، شاید او آخرین قهرمان اکشن ما است.

3-4-2014 9-42-05 PM

منبع