banner-05-900-x-90
topnews سینما و تلویزیون

آیا لیام نیسن آخرین قهرمان فیلم‌های اکشن است؟

3-4-2014 10-16-00 PM

فرانک مجیدی: فیلم اکشن جدید «لیام نیسن»، «بدون توقف» به تازگی اکران شده‌است. بازیگر ۶۱ ساله در این فیلم، نقش مأمور پلیسی را دارد که بایستی یک قاتل را درون هواپیما بیابد. هزینه‌ی تهیه‌ی فیلم، ۵۰میلیون دلار بوده و تخمین زده می‌شود در هفته‌ی اول، ۲۵میلیون دلار فروش داشته‌باشد. اما گفته می‌ود که این صرفاً یک فیلم اکشن نیست، این یک فیلم اکشن لیام نیسنی است! وقتی قرار است فیلمی درباره‌ی قهرمان تنهای فناناپذیر ساخته شود، نیسن شاید تنها گزینه‌ی مناسب باقیمانده به نظر آید.

3-4-2014 9-31-02 PM

«آرنولد شوارتزینگر» و «سیلوستر استالونه» در فیلم در کمال تعجب خوب «آخرین ایستادگی» و «گلوله در سر» حضور مناسبی داشتند، اما حضور هردوی آن‌ها در «نقشه فرار» به لطف فروش خوب خارج از آمریکا از شکست تجاری جلوگیری نمود. این فیلم، ۲۵ میلیون دلار در آمریکا و ۱۳۷ میلیون دلار در خارج از آمریکا فروش داشت. «جیسن استَتهَم» با آن که فیلم قابل‌قبول Homefront را بازی کرد، اما فیلم بدی مانند «پارکر» را در کارنامه خود ثبت کرد که این دو، نتوانستند فروشی بیش از ۲۱ میلیون دلار داشته‌باشند.

3-4-2014 9-35-33 PM

در قیاس با فیلم‌های گفته‌شده، «بروس ویلیس» با آن‌که در ابتدای اکران «روزی خوب برای جان‌سخت» فروش قابل‌قبول‌تر ۲۵ میلیون دلاری داشت، اما باید پذیرفت که این فیلم یکی از بدترین فیلم‌های این مجموعه بود و فروش کمتری نیز از فیلم‌های همین مجموعه داشت.

3-4-2014 9-37-27 PM

در سال بد هنرپیشه‌های اکشن، نیسن با بازی در فیلم Taken 2 که فروش جهانی ۳۷۵ میلیون دلاری داشت، یک سر و گردن بالاتر از همکارانش ایستاده‌است. در سال ۲۰۰۹ از فیلم Taken انتظار چندانی نمی‌رفت، اما به مدد تیزرهای تبلیغاتی مناسب، این فیلم که درباره‌ی جاسوسی بود که باید دختر نوجوانش را از چنگال سوء استفاده‌کنندگان اهل اروپای شرقی نجات دهد، در آغاز اکرانش فروشی ۲۴ میلیون دلاری داشت. ناگهان «اسکار شیندلر» به یک قاتل حرفه‌ای مبدل شده‌بود. در مجموع این فیلم در سینماهای جهان ۲۲۵ میلیون دلار فروش کرد و هفته‌ها جزو فیلم‌های پرفروش باقی ماند.

پس از فیلم موفق «تصادم تایتان‌ها» با فروش جهانی ۴۹۳ میلیون دلاری و فیلم نه چندان موفق «تیم A»، نیسن در فیلم اکشن و رازآلود «ناشناخته» نیز ایفای نقش نمود. فروش این فیلم ۱۳۰ میلیون دلار بود. نیسن سال ۲۰۱۲ را با The Grey آغاز کرد که فیلم خوبی از آب در آمد. او این سال را با نقش‌های مکمل در فیلم های «خشم تایتان‌ها» و «کشتی جنگی» ادامه داد که این دو فیلم، در آغاز اکران فروشی بالای ۲۵میلیون دلار داشتند. Taken 2 آخرین کار او در سال ۲۰۱۲ بود که علی‌رغم نقدهای منفی، فروش بالایی داشت.

3-4-2014 9-39-18 PM

در میان فیلم های فانتزی تک‌قهرمان که بر اساس ابرقهرمانان کتاب‌های کمیک نبودند، فیلم‌های «ایندیانا جونز»، به همراه «Matrix Reloaded» و قسمت میانی ماتریکس در مجموع گیشه‌ی موفق‌تری در آغاز اکران داشتند. در میان فیلم‌های غیرفانتزی نیز، Air Force One با بازی «هریسن فورد» و «خون‌بها» با حضور «مل گیبسن» و دو نسخه‌ی آخر از «اسلحه‌ی مرگبار» همین حالت را داشتند. سه فیلم آخر «جیمز باند» با حضور «دنیل کریگ»، دو فیلم آخر باند با بازی «پیرس برازنان» دو فیلم میانی سری «بورن» و ۳ فیلم ابتدایی «ماموریت: غیرممکن» نیز وضعیت بهتری از افتتاحیه‌ی Taken 2 داشتند، اما هنوز اوضاع این فیلم در افتتاحیه از تمام فیلم‌های سری «جان‌سخت»، «رمبو» و تمام فیلم‌های «ژان کلود ون‌دام»، «استیون سیگال»، «چاک نوریس» و هر ستاره‌ی اکشنی که فکر کنید، بهتر است!

آن‌چه افتتاحیه‌ی Taken 2 را جالب‌توجه می‌سازد، انتظار فروش اندک‌ش بود. در این فیلم، ارزش افزوده‌ای نسبت به قبل دیده نمی‌شود، چه حتی برای جذب عام‌تر مخاطب، قسمت دوم کمی داستان را تلطیف نموده تا از درجه‌ی R به PG-13 برسد، با این‌حال فرمول کلی کار چندان تغییری نکرده‌بود. لیام نیسن هم کار سخت‌تری نسبت به قسمت قبلی انجام نداده‌بود، بنابراین کمی عجیب است که او برای Taken 3 قرار است دستمزدی ۲۰ میلیون دلاری دریافت کند!

3-4-2014 9-41-41 PM

در شرایطی که شوارتزینگر، استالونه و ویلیس دارند روزهای آخر موفقیت در نقش‌های اکشن را تجربه می‌کنند، (هرچند فیلم «خرابکاری» آرنولد می‌تواند فیلمی خوب به حساب آید)، هریسن فورد و «کوین کاستنر» دارند برای پذیرش این نقش‌ها پا به سن می‌گذارند، نقش اول بودن مل گیبسن دیگر تمام شده، جیسن استتهم دیگر در آن سطوح بالای کار اکشن نیست، «آنجلینا جولی» از چهره‌ی زن همه‌فن‌حریف «مهاجم مقبره»، «تحت تعقیب» و «سالت» به چهره‌ای لطیف و زنانه رسیده و صندلی کارگردانی را برای «در سرزمین خون و عسل» ازموده و دوباره بر این جایگاه برای «نشکسته» تکیه زده، «دواین جانسن» مانند بروس ویلیس دیگر کارهای سبک‌تر را ترجیح می‌دهد، «چنینگ تتوم» در نقش عشاق بهتر از قهرمانان اکشن است، شاید جز نیسن که او هم پا به سن گذاشته محسوب می‌شود، «جرالد باتلر» هم بتواند یک ستاره‌ی فیلم های ژانر اکشن به حساب آید، البته به این شرط که بیشتر از یک فیلم اکشن در هر چند سال کار کند!

البته هستند بازیگران دیگری که هنوز این کیفیت را دارند که ستارگان فیلم‌های اکشن باشند، برای مثال «تام کروز»، «مارک والبگ»، «دنزل واشینگتن»، «وین دیزل». اما نکته‌ای هم هست که کیفیت برخی از این بازیگران، آن‌قدرها هم برای سایرین دست‌نیافتنی نیست، مخصوصاً درباره‌ی کروز و واشینگتن، درباره‌ی والبرگ موضوع کمی پیچیده‌تر است. کسی انتظار نداشت Taken 2 فیلم خوبی باشد، و صراحتاً هم نبود! انتظارات اندکی بیشتر از «ناشناخته» و The Grey می‌رفت. با این‌جال، نیسن نسبت به همکارانش تمایل موفق‌تری از قهرمانن نقش‌های دراماتیک به سوی نقش‌های اکشن داشته است. اگر تماشاگران از «بدون توقف» استقبال خوبی کنند (که چنین هم بوده و تا کنون با فروش ۳۰ میلیون دلاری در رده‌ی نخست فروش این هفته‌ی سینماهای آمریکا قرار گرفته‌است) به‌خاطر هنرپیشه‌های نقش مکملی مانند «جولین مور»، «کُری استُل» و «لوپیتا انیونگ‌او» (که امروز اسکار بهترین بازیگر زن نقش مکمل را دریافت نمود)، نیست، یا دِینی به کارگردانی «ژائوم کولت- سرا» هم ندارد که راه تولید فیلم‌های متوسطش، «یتیم» و House of Wax، را مجدداً طی کرده‌است. حتی این فروش مرهون پتانسیل‌های شناخته‌شده‌ی فیلم و تبلیغات موفقش نیز نخواهد بود. اگر «بدون توقف» می‌فروشد، به دلیل این است که تماشاگران دوست دارند «لیام نیسن» را در قامت یک قهرمان اکشن ببینند، قوی و ساده!

این نوع «همه چیز با خودم» است که یک قهرمان تمام‌عیار فیلم‌های اکشن را می‌سازد و همین خاصیت در لیام نیسن هم هست و بنابراین از او آخرین قهرمان دوست داشتنی فیلم‌های اکشن را ساخته‌است. در شرایط سینمایی حال حاضر، شاید او آخرین قهرمان اکشن ما است.

3-4-2014 9-42-05 PM

منبع

۱۶ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • کاش انقدر اسم های انگلیسى رو فارسی ترجمه نمیکردید ! ٩٠٪ شون رو درست نفهمیدم چی هستن تا(تو ذهنم ) به انگلیسی ترجمه کردم . اگر ترجمه میکنین، همه رو ترجمه کنین ، اگر نه ، هیچ کدوم. نصفی ترجمه شدن ، نصف دیگه انگلیسی هستن .

  در کل مقالات این سابت خیلی خوب هستند ولی به نسبت سطح مقالات خوب، غلط املایی زیاد دیده میشه ! جدا فکر نکنم حتی یک مقاله تو این سایت بدون غلط املایی پیدا بشه . خود نویسنده اگر حوصله نداره مقاله رو بازبینی کنه یکی دیگر از همکارها یک نگاه بکنه !

 • همین الان تازه این فیلم تو سینما دیدم ، فیلم جالبی بود اما خوب اونجور که نمره گرفته تو IMDB نبود من اگه بخام بهش نمره بدم ۶.۵ میدم ،

  ممنون بخاطر این نوشته من باهاش موافقم کاملا

 • از لیام نیسن خوش‌ام میاد چون هم حرکات اکشن را در taken خوب اجرا کرد و هم اینکه صدای عمیقی داره! کلاً تیپ و صدا و حرکات اش جان میده برای نقش پلیس یا مامور بازنشسته و یا در سالهای آخر خدمت!

  امتیاز Non-Stop در imdb :
  ۷٫۵ از ۱۰
  که خیلی برای یک فیلم اکشن خوبه!
  حیف که تو ایران اکران همزمان نداریم و باید سه ماهی برای دیدن این فیلم صبر کنیم

 • من از فیلم های اکشن خوشم نمیاد و درست نمیدونم با گفتن اینکه “هیچ کدوم از این فیلمها ارزش دیدن ندارند” با سلیقه سایر دوستانی که علاقه دارند مخالفت کنم D:

  اما یه مرود به دوستانی که به rating فیلم ها اهمیت میدن، پیشنهاد میکنم به جای IMDB به Rotten Tomatoes استناد کنید که معیاری خیلی بهتری هست.

 • من از فیلم های اکشن خوشم نمیاد و درست نمیدونم با گفتن اینکه “هیچ کدوم از این فیلمها ارزش دیدن ندارند” با سلیقه سایر دوستانی که علاقه دارند مخالفت کنم D:

  اما یه مرود به دوستانی که به rating فیلم ها اهمیت میدن، پیشنهاد میکنم به جای IMDB به Rotten Tomatoes استناد کنید که عموما معیاری خیلی بهتری هست.

 • ممنون از خانم مجیدى.
  لیام نیسن یکى از جذاب ترین بازیگران سینماى اکشن است که با وجود افزایش سن بازى اش به دل تماشاگر مى نشیند.
  مدتى بود که به این مساله فکر مى کردم که شما این پست را گذاشتید.
  بازم مرسى از اینکه براى سینما وقت مى گذارید.

 • در اینکه لیام نیسن بازیگر خوبی و با تجربه ای هیچ شکی نیست و اینکه برای فیلم های اکشن هم خیلی مناسبه اینم درست ولی اینکه بخوایم بگیم در شرایط حاضر او آخرین قهرمان اکشن ماست اغراق کردیم……
  در حال حاضر باریگر های خوب دیگه ای هم هستن که میتونن به تنهایی بار یک فیلم اکشنو به دوش بکشن و فروش فیلمو تضمین کنن مثل : هیو جکمن . جیک گلینهال . تام هاردی . کریستین بیل . جرمی رنر . رابرت دانی جونیور . کریس همسورث و خیلی های دیگه .
  چند تا نکته ی دیگه هم هست یکی اینکه انجلینا جولی فقط به کارگردانی اکتفا نکرده و فیلم های قوی چون maleficent و cleopatra در سال ۲۰۱۴ و ۱۵ داره .
  هریسون فورد و کوین کاستنر هم که یه مدت کم کار شده بودن امسال و سال بعد با کار های خوبی دوباره به روی پرده سینما میان .
  همین طور آرنولد شوارتزینگز با این شزایط سنی کار های خوب و قویی مثل Terminator: Genesis, Sabotage, Captive, Unknown Soldier در راه داره .
  خلاصه ی کلام اینکه لیام نیسن با توجه به همه ی قابلیت هاش(باریگر مورد علاقه خودم هم هست) نمیشه بهش لقب آخرین قهرمان اکشن حال حاضر داد حتی با اینکه خیلی از ستاره های سینما پا به سن گذاشتن یا اون فروغ گذشته رو ندارن …..

 • neeson تو نقش های منفی خیلی بهتره مثل batman begins تا نقش های مثبت و “خاکستری”.
  در ضمن بهتر بود نام فیلم ها رو ترجمه نمی کردید . a good day to die hard هم که شما بهتر از من ترجمه اش رو بلدید ( یه روز خوب برای سخت مردن)

  • از نظر لغوی، حق با شماست. اما سری Die Hard، با نام جان‌سخت در ایران معروف است و بهتر این است که همان‌گونه که اشتهار دارد، ترجمه‌اش کنیم.

تبلیغات بنری

pardano3

مطالب تصادفی

کورت ونه‌گات،‏ نویسندهٔ آمریکایی بود. آثار او غالباً ترکیبی از طنزی سیاه و مایه‌های علمی‌تخیلی است که از میان آنها گهوارهٔ گربه (۱۹۶۳)، سلاخ‌خانهٔ شمارهٔ پنج (۱۹۶۹) و صبحانهٔ قهرمانان (۱۹۷۳) بیشتر مورد ستایش قرار گرفته‌اند. کورت ونه‌گات در شهر ایندیاناپولیس در ایالت ایندیانا به دنیا آمد. پس از آن که در رشتهٔ زیست‌شیمی از […]

ادامه

نام «میرچا ایلیاده» را اولین بار وقتی می‌خواستم پادکستی در مورد فیلم «جوانی بدون جوانی» بسازم، شنیدم.  فرانسیس فورد کاپولا، جوانی بدون جوانی را بر اساس یکی از رمان‌های الیاده ساخته بود. میرچا الیاده (۱۹۰۷ تا ۱۹۸۶)، نویسنده و استاد برجسته مدرسه الهیات و عضو انجمن اندیشه اجتماعی دانشگاه شیکاگو بود. او اسطوره‌شناسی برجسته و […]

ادامه

هفته پیش قسمت اول داستان ماشین زمان، داستان کوتاه جالبی نوشته ری بردبری را خواندید، حالا قسمت دوم و آخر این داستان را با هم می‌خوانیم، مترج این داستان «م. کاشیگر» است: ترویس دست‌ را بالا‌ برد و گفت: و اینک، آنجا، در‌ میان مه، اعلیحضرت تایراناسور، بزرگترین و غول‌آساترین جانور تاریخ. جنگل انبوه مملو […]

ادامه

استیو مک‌کوری، عکاس نامداری که تا به حال چند بار از او در یک پزشک یاد کرده‌ام، در یکی از تازه‌ترین پست‌های وبلاگش، عکس‌هایی از مردم مناطق مختلف دنیا در حال مطالعه منتشر کرده است، که بسیار دیدنی است. او پست‌اش را با نقل قولی از ای. سی. گریلینگ -فیلسوف انگلیسی- شروع کرده است: خواندن، […]

ادامه

پستهای محبوب یک ماه اخیر

افرادی که سریال می بینند معمولا به دو دسته کلی تقسیم می شوند : آنهایی که همزمان چند سریال را دنبال می کنند و آنهایی که تا یک سریال را به پایان نرساندند سریال دیگری را شروع نمی کنند. کسانی که اهل سریال باشند به خوبی می دانند که اعتیاد شدیدی در پشت آن پنهان […]

ادامه

سری عکس‌های برتر سال ۲۰۰۷ مجله Nature’s Best Photography را امروز به صورت اتفاقی دیدم. این مجله را با مجله NATURE معروف اشتباه نگیرید. عکس‌های برتر سال ۲۰۰۷ این مجله از لحاظ کیفیت به اعتقاد من با عکس‌های نشنال جئوگرافیک در زمینه طبیعت برابری می‌کنند. علاوه بر عکس، در این مجله مقاله‌هایی درباره حیات وحش، […]

ادامه

آیا شما کار و حرفه‌ای دارید که لازمه آن سر و کله زدن با طیف وسیعی از ارباب رجوع و مردم است؟ آیا شده که هنگام انجام این کار، با آدم‌های به کلی غیرمنطقی برخورد کنید که اعصابتان را به هم می‌ریزند؟ آیا گاهی مجبور می‌شوید که در میهمانی‌ها با یک آشنا یا فامیل دیدار […]

ادامه

فرانک مجیدی: درختان موجودات قابل احترامی هستند که بی‌شائبه زیبایی، رازآلودگی، سایه و مزایای خود را به ما ارزانی داشته‌اند. برخی از گیاهان تصاویر این پست، البته درخت نیستند، اما تصاویر اعجاب‌اوری ایجاد کردهاند که آن‌ها را در رده‌ی درختان این پست قرار دهیم. این تصاویر، دلیل خوبی است به تمام درختان مهربانِ زمین، احترام […]

ادامه

پستهای اخیر

خلاصه خبر این است: گوگل در به‌روزرسانی جدید اپلیکیشن اندروید خود، ترتیبی داده است که هر وقت کاربر اتصال اینترنتی نداشت، بتواند کلیدواژه‌هایی را که مایل به جستجوی آنهاست ثبت کند تا هر زمان که آنلاین شد، آنها را فراخوان کند و جستجوهای خود را انجام بدهد. این ابتکار می‌تواند شیوه وب‌گردی میلیون‌ها نفری را […]

ادامه

به تازگی یک شرکت نوگام یا استارت‌آپ که مقر آن در سانفرانسیسکو است، چکیده تصورات‌اش را از کلینیک‌های و مطب‌های پزشکی آینده در تصاویری خلاصه کرده است و بر این اساس فضاهای شیکی را تصور کرده است که پر از گجت‌های هوشمند هستند و به یاری هوش مصنوعی اداره می‌شوند، گویی که شما در یک […]

ادامه

همانطور که همه میدانیم هیچ تجارتی ممکن نیست مگر با نقل و انتقال وجه. بنابراین رکن اصلی تجارت در گرو ایجاد بستری امن است تا نقل و انتقال پول در آن صورت گیرد. بدنبال این امر واحد پردانو در شرکت تجارت الکترونیک میهن ویژن شکل گرفت و متخصصانش با طراحی و ارائه ی خدمات ویژه […]

ادامه

از کودکی ما عادت داشتیم برای بازی، ماسک بر روی صورت بگذاریم. اما این روزها فناوری امکان می‌دهد که ماسک‌هایی ساخته شوند که پیش از این فقط در فیلم‌ها شاهدش بوده‌ایم. در CES 2017 یکی از محصولاتی که به نمایش گذاشته شد، دوربین ویژه نقشه‌پردازی از صورت شرکت Bellus3D که یه یاری آن، مدل بسیار […]

ادامه