شکستن رکورد حل مکعب روبیک توسط یک ربات!

rubik1

مکعب روبیک اختراع جدیدی نیست ولی هنوز افراد زیادی هستند که تلاش می‌کنند رکورد حل کردن آن را بشکنند. سریع‌ترین رکورد حل مکعب روبیک توسط Mats Valk از هلند ثبت‌شده که در سال ۲۰۱۳ توانست مکعب روبیک را در ۵.۵۵ ثانیه حل کند. فیلم این رکورد را می‌توانید در این آدرس ببینید.

rubik

البته رکورد Mats Valk بهترین رکورد نیست. بلکه بهترین رکورد برای انسان‌ها است. سریع‌ترین رکورد در سال ۲۰۱۱ توسط یک ربات به نام Cubestormer 2 ثبت شد که توانست مکعب روبیک را در ۵.۲۷ ثانیه حل کند. برای دیدن فیلم این رکورد به این آدرس بروید.

cubestormerII

اکنون ربات Cubestormer 3 توانسته رکورد باورنکردنی ۳.۲۵۳ ثانیه را از آن خود کند. برای دیدن فیلم این رکورد اینجا کلیک کنید.

rubik1

 این ربات سومین ربات از سری Cubestormer است که تنها کارایی آن حل مکعب روبیک است. این ربات از یک گوشی Samsung Galaxy S4 دستور می‌گیرد. یعنی پردازنده‌ای دارای چهار هسته‌ی قدرتمند ARM Cortex-A15 و چهار هسته‌ی Cortex-A7 در نقش مغز این ربات عمل می‌کند.

حل مکعب روبیک کار پیچیده‌ای است و احتیاج به مراحل خاص دارد. در ابتدا موقعیت مکعب روبیک توسط دوربین گوشی ثبت و حرکات مورد نیاز برای حل آن توسط پردازنده‌ می‌شود. کنجکاویم بدانیم اگر به جای پردازنده‌های ARM Cortex از پردازنده‌های قوی‌تر Snapdragon, Intel, NVIDIA, و یا Apple استفاده می‌شد چه اتفاقی می‌افتاد. جواب این کنجکاوی را به David Gilday و Mike Dobson طراحان این ربات واگذار می‌کنیم تا در Cubestormer 4 آن را پاسخ دهند.

منبع