ده نکته‌ای که باید درباره‌ی «تخته‌گاز» (Top Gear) بدانید! - یک پزشک
بلیط چارتر
2-11-2014 8-57-40 AM
گوناگون

ده نکته‌ای که باید درباره‌ی «تخته‌گاز» (Top Gear) بدانید!

فرانک مجیدی: شما هم مثل من طرفدار این شوی تلویزیونی هستید؟! من که هر چیزی را درباره‌ی اتومبیل‌ها می‌دانم، مدیون این برنامه است! اکنون دیگر این برنامه جزو برنامه‌هایی ریشه‌دار است که بیش از بیست فصلش ساخته شده. اما اگر تازه بیننده‌ی این برنامه‌ شده‌اید، شاید این پست کمک‌تان کند که اطلاعاتی تقریباً یکسان با بینندگان پر و پا قرصش بیابید.

۱-سابقه: این برنامه در اصل، از سال ۱۹۷۷ آغاز شد. اما آغاز مجدد و آشناتر Top Gear از سال ۲۰۰۲ بود. اکنون لوکیشن این برنامه در پارکی واقع در وِیوِرلی سورِی قرار دارد.

2-11-2014 8-57-05 AM

۲- مجریان:

جرمی کلارکسن: به خاطر قد و هیکل درشتش، به «جیزه» معروف است، البته صراحت لهجه‌ی غافلگیرکننده و شوخی‌هایش هم جنبه‌ی دیگری است که به او شهرت داده است.
ریچارد هموند: لقب «همستر» را یدک می‌کشد.
جیمز مِی: لقب «کاپیتان آهسته» دارد، چرا که مثل جرمی بی‌محابا و بی کله نمی‌راند‍ جیمز و ریچارد، یک‌جورهایی همیشه زیر سایه‌ی جرمی هستند.

2-11-2014 8-57-40 AM

۳- محتوا: این برنامه به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. مجریان برنامه در هر قسمت، رقابت‌هایی جالب را میان خودشان طراحی و اجرا می‌کنند (که معمولاً جرمی برنده می‌شود!)، اتومبیل‌های کارخانه های مختلف را نقد و بررسی می‌کنند و در مسابقه‌‌ای یکسان میان آن‌ها، زمان کسب‌شده‌شان را می‌سنجند.
پ‌ن: برای یکی از برنامه‌ها، چیزی نمانده‌بود که گروه Top Gear به ایران (ارومیه) بیایند، البته با توجه به مقصد، نیامدنشان اتفاق بهتری بود! خیلی دلم می‌خواهد یک روز جرمی رانندگی با پراید را امتحان کند تا بداند وقتی طراحی بی‌ام‌دبلیو و فِراری را به تمسخر می گیرد، چقدر برای ما خنده دار است!

۴- جالب است، چون…: آدم های معروف دنیای سینما و موسیقی، پشت رول ماشین نه چندان گران برنامه می‌نشینند و زمان های طی مسیری مشخص، برای‌شان اندازه‌گیری و مقایسه می‌شود.
نقدهای نامتعارفی از اتومبیل‌ها ارائه می‌دهند و ممکن است برندی مطرح در دنیای اتومبیل‌سازی را شدیداً مورد انتقاد قرار دهند.
استیگ ماشین‌ها را تست می‌کند و بخش محبوب شوخی‌های جرمی با استیگ را می‌توانید ببینید!

۵- بخش دیوار بهترین‌ها: در این بخش، جرمی و ریچارد اخبار اتومبیل‌های در راه تولید را اعلام می‌کنند و تصاویر آن ها را روی این دیوار، نصب می‌کنند و آن‌ها را به دو بخش ماشین «بد» و «خوب» تقسیم می‌کنند.

۶- استیگ کیست؟! شخصیت استیگ هنوز در هاله‌ای از ابهام است. او حرف نمی‌زند، کلاه‌ایمنی خود را برنمی‌دارد. نمی‌خندد، هیچ هویتی جز استیگ بودن ندارد!

البته بعد از فصل پانزدهم سریال مشخص شد که استیک سفیدپوش «بن کالینز» بوده است، از فصل شانزدهم به بعد کس دیگری در قالب استیگ قرار گرفت که هویت‌اش هنوز مشخص نشده است.

2-11-2014 8-58-13 AM

۷- در هم شکستن مرزها: مجریان برنامه حتی زمانی که «دیوید کمرون» از اتباع بریتانیا خواسته‌بود از رفتن به آفریقا خودداری کنند، بی توجه به این موضوع یک رالی در آفریقا ترتیب داد که اتفاقاً یکی از جالب‌ترین قسمت‌های Top Gear برای من بود!

۸- محبوبیت مجموعه‌ و گسترش: محبوبیت تاپ‌گیر در همه‌ی کشورها باعث شده نسخه های استرالیایی، آمریکایی و تاپ‌گیر کره‌جنوبی هم ساخته‌شود.

2-11-2014 9-00-39 AM

۹- با ۲۱ فصل و۱۶۰ اپیزود، Top Gear برنامه‌ای شناخته شده در تلویزیون است، اما فصل دوم این مجموعه، درست قبل از آغاز متوقف شد.

۱۰- مویی که در آسیاب Top Gear سفید شد!: حتی اگر با این توصیفات، از امروز هم شروع به دیدن این مجموعه کنید، چیزی را از دست نداده‌اید و باز به دیدنش اعتیاد پیدا می‌کنید. اگر هم بیننده ای مجرب باشید، می‌دانید که چیزی در روند کلی لین مجموعه تغییر نکرده، جز… موها و چهره‌های مجریان که سالخورده تر شده!

2-11-2014 9-01-38 AM

منبع

 

 

در بحث شرکت کنید

 • 62
  660

  چه هیجان انگیز …. !!

 • 2
  11.6k

  اصلاً انتظار نداشتم در یک پزشک چنین پستی رو ببینم. واقعاً آفرین به این سلیقه! من عاشق این برنامم! (:
  پ.ن: البته جا داشت اشاره‌ای به نسخه آمریکایی اون هم میشد.

  • 123
   460

   ./

   اشاره شده دیگه! استرالیا، امریکا، کره. من خودم فقط ورژن آمریکاییش رو دیدم، اون دو تای دیگه رو نه، ولی فکر میکنم خیلیا باهام موافق باشن که “تخته گاز بریتانیا یه چیز دیگه اس!” :) دلیلش هم اینه که تخته گاز الان “خودش” شخصیتی پیدا کرده که جنبه های مختلفش رو مشخصا این سه نفر ساختن، و مثل هر شخصیتی منحصر به فرد شده و تکرار پذیر نیست.

   • 2
    11.6k

    واقعاً همینطوره!

 • 61
  660

  یه بار دیدم که استیگ مایکل شوماخر بود، اگه اشتباه نکنم.

 • 3945
  30

  استیگ مایکل شوماخر بود نه بن کالینز http://www.youtube.com/watch?v=ZCvdTXrXsBc

  • Profile photo of علیرضا مجیدی
   1
   20.1k

   در این قسمت مایکل شوماخر مهمان برنامه هست و به شوخی وانمود می‌شه که اون استیک همیشگی است. اگر به لینک ویکی‌پدیا که گذاشته‌ایم مراجعه کنین، شرح کاملی در مورد استیگ جدید و قدیم رو می‌خونید.

   • 3945
    30

    شوماخر وانمود نمیکنه که استیگه . واقعا شوماخر استیگ دوم تاپ گیر بود و تا یک فصل بعد از اون قسمت که کلاهش رو بر داشت باز هم استیگ موند. اگه دقت کنید بعد از اینکه استیگ معلوم میشه که کیه تو یه قسمت روبنز باریکلو میاد و رکورد استیگ رو با ماشین ارزون قیمت میزنه و سر کل کلی که با شوماخر داشته یه سری تی شرت درست میکنه که روشون نوشته بود من استیگ رو شکست دادم یا من استیگ رو شکست ندادم و اون ها رو تو گرند پری بعد پخش میکنه بین کسانی که تونسته بودن رکورد استیگ رو بزنن و کسانی که نتونسته بودن و این خودش نشون میده که استیگ راننده فرمولا وان بوده در حالیکه بن کالینز راننده فرمولا وان نبوده. وگرنه زدن رکورد یه راننده رالی یا فرمولا ۳ نمی تونه افتخار بزرگی برای راننده های فرمولا یک باشه و همینطور تو همون قسمت که من لینکشو گذاشتم شوماخر تو رکورد گیری با ماشین ارزون قیمت به طور کمدی شرکت میکنه یعنی وانمود می کنه که تو پیست گم شده در حالی که تمام راننده های دیگه ی فرمولا وان با ماشین ارزان قیمت (سوزوکی) به طور جدی رکورد ثبت می کنند و سر این قضیه خیلی هم با هم کل کل دارند.و اینکه اصلا یه تخته رکورد جدا برای راننده های فرمولا یک وجود داره و اصولا اگر استیگ راننده فرمولا یک نبود چه دلیلی داره رکوردش با راننده های فرمولا یک مقایسه شه؟ چه دلیلی داره که شوماخر تو رکورد گیری شرکت نکنه به جز اینکه خودش استیگه و رکوردش معلومه.

    • 3945
     30

     راجع به لینک شما هم توضیحی ندارم بدم ولی تمام شواهد نشون میده که استیگ راننده فرمولا وان بوده وگرنه دلیلی نداره که راننده های فرمولا ۱ باهاش کل کل جدی داشته باشند چون اصولا تفاوت سطح راننده های فرمولا یک با بقیه راننده مثل تفاوت یه پزشک متخصص با یه پرستاره!

    • 6
     2.8k

     شوماخر هیچوقت Stig نبوده. فقط در یک قسمت میهمان ویژه برنامه بود تا فراری FXX با رو در پیست top gear تست کنه که البته به دلیل اینکه FXX برای رانندگی در شهر مجاز نبود، مثل تعداد زیادی از ماشین های دیگه از لیست خارج شد. در این قسمت شوماخر برای سرگرمی یا شوخی یا هرچی که اسمش رو بزارید برای چند دقیقه خودش رو جای stig جا میزنه. stig اصلی در اون زمان بعد چند فصل هویت خودش رو فاش کرد و بعد هم اخراج شد. و در حال حاضر هویت stig فعلی ناشناس هست. با در نظر گرفتن Black stig این چهارمین Stig هست.

     سرعت stig در پیست Top Gear اولا به دلیل اینه که یک راننده مسابقه حرفه ای هست (هر چند نه به خوبی همیلتون و سایر راننده های تاپ فورمول ۱) و بعد از اون به خاطر آشنایی با پیست هست. هر راننده مهمان فقط چند بار پیست رو امتحان میکنه، در حالی که پیست همشه در اختیار stig است تا بهترین زمان رو بدست بیاره.

     • 14
      1.6k

      با کیان موافقم. استیگ راننده ی خوبیه ولی فقط به خاطر تکرارش روی پیست مسابقه باید موفق تر از بقیه باشه.

      0
 • 647
  150

  البته استیگ فصل اول، پری مک کارتی بود با لباس مشکی رنگ، از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ بن کالینز بود، یک قسمت هم (از فصل ۱۰ اگه اشتباه نکنم) مایکل شوماخر استیگ بود که فراری خودش رو می روند!
  و استیگ فعلی هنوز ناشناسه…

  • 647
   150

   البته علت اینکه شوماخر اون فراری رو روند نه استیگ، این بود که فراری به کسی غیر از راننده های خودش اجازه روندن اون ماشین رو نداد.

 • 3112
  40

  The current Stig is unknown but before Ben Collins Michael Schumacher was the Stig.
  http://en.wikipedia.org/wiki/The_Stig#Michael_Schumacher_.27revealed.27

 • 123
  460

  ./

  خانوم دکتر، مشار الیه “مقصد” تو “با توجه به مقصد” ایرانه، یا ارومیه؟! اینا سوریه رفتن، آفریقا، آمازون! هر جور ماشینی هم روندن، جدیدترین تا قدیمیترین، ایران هم میومدن خوب بود. :) همه دوست دارند که بقیه اونارو تو بهترین حالت ببینند، ولی ما اگه بخوایم صبر کنیم تا بهترین شیم بعد همه مارو ببینند که رفت تا دو سه هزار سال دیگه! D:

  • 28921
   10

   داشتن میاومدن ولی تو مرزراهشون ندادن گفتن BBC اجازه فیلم برداری تو ایران نداره

 • 2857
  40

  “ماشین” خیلی سوژه ی جذابیه، ولی جذابیت اصلی این برنامه واقعا اجرای جسورانه مجریاشه، اگر در مورد ماشین نبود و مثلا در مورد مسواک بود باز هم میشد با علاقه دنبالش کرد

 • 6847
  20

  بنظرم علت محبوییت این برنامه بیشتر بیان احساسات مجریان نسبت به اتومبیل هاست تا صرفا بیان مشخصات فنی و رکورد گیری در پیست (مثل دنده ۵) ، به بیان دیگه اصلا از ابراز علایق شخصی خودشون نسبت به بعضی برند ها واهمه ای ندارند،البته همیشه کمی تعصب نسبت به خودروسازای بریتانیا دارند که اصلا آزار دهنده نیست ، بعضی اوقات هم شوخی هایی با دولتمردان و خانواده سلطنتی ، از شهردار لندن گرفته تا ملکه.
  پست خوبی بود.ممنون

 • 1108
  100

  خیلی دلم می‌خواهد یک روز جرمی رانندگی با پراید را امتحان کند تا بداند وقتی طراحی بی‌ام‌دبلیو و فِراری را به تمسخر می گیرد، چقدر برای ما خنده دار است!
  یک پزشک، ممنون….

 • 3382
  40

  با نظر فرشاد موافقم
  موفق باشید

 • 216
  330

  عالی بود

 • 528
  180

  این نکته را هم باید در نظر بگیرید که یکی از دلایل جذابیت بیشتر تخته گاز دوبله خوب.. هم هست من نسخه زبان اصلی را دیدم ولی دوبله فارسیش خیلی بشتر میچسبه و حالت کمیک تری گرفته.

  • 159
   390

   اتفاقا من زبان اصلیش رو بیشتر دوست دارم! ولی دوبله ای هم که bbc انجام داده واقعا خوبه.

   • 14
    1.6k

    دوبله ی بی بی سی خوبه ولی من وقتی نسخه ی اصلی با زیرنویسش رو دیدم فهمیدم که این رکورد گیری ها و مسابقه هاش خیلی فرمالیته تر از این حرفاس. توی نسخه دوبله زیاد مشخص نبود برام.

 • 19
  1.4k

  می دونم الان فصل جدیدی شروع شده کسی میدونه کدوم شبکه بی سی میذاره و اون شبکه آیا رایگان هست یا نه

  • 335
   240

   شروع شده و از تورنت قابل دانلوده

 • 4
  4.6k

  عاشق این برنامه ام
  هیجان و جذابیت ساختش رو خیلی می پسندم
  انرژی و روند سرعتی قسمتهای مختلفش چیزیه که باید برنامه سازها ازش درس بگیرن
  هیچ وقت خسته کننده نیست و همیشه هربرنامه ایی به اندازه قسمتهای قبلی خودش به همون اندازه جذابه

 • 6
  2.8k

  تنها اخباری که که میبینیم، Top Gear – the News هست.

  با اینکه جرمی کلارکسون و تا حدودی جیمز می تعصب شدیدی به بریتانیا دارند، اما در نقد هاشون منصف هستند. البته ریچارد هموند علاقه خاصی به آمریکا داره :)

  خانم مجیدی، در قسمت اول متن، یه ویرایش نیاز هست. در بریتانیا اسم Jeremy به Jezza خلاصه میشه. و این مختص جرمی کلارکسون نیست.

  هرچند که این برنامه توسط BBC farsi دوبله و پخش شده، از یکی از شبکه های داخل ایران هم به طور غیر مجاز مجددا دوبله شده و البته با سانسور بسیار شدید. به طوری که برنامه یک ساعته در کمتر از نیم ساعت تموم میشه!

  هیچ کدوم نمیتونن جای BBC UK با زبان انگلیسی رو بگیرن چون بسیاری از جک های این برنامه که طنز درون مایه ش هست، قابل تبدیل در زبان های دیگه نیستند. البته برای فهمیدن کامل جک ها باید علاوه بر تسلط به انگلیسی، اطلاعات عمومی خوبی هم در مورد بریتانیا و اشخاص شهیر اون داشته باشید.

 • 8085
  20

  ارومیه مشکلش چیه که نیومدن بهتره؟؟؟؟
  فقط وقتی نظرا رو تایید میکنین که به به و چه چه باشه؟

  • 7
   2.6k

   واقعاً این‌جور متوجه شدید که ارومیه مشکلی داره؟! عرض کردم مقصد نهایی اون سفر، یعنی جایی که باید در نهایت می‌رسیدند و ارومیه در مسیر بود. امکان توضیح بیشتر، بخاطر برخی ملاحظات نیست. می‌تونید زحمت بکشید و خودتون جستجو کنید.

   در جواب سئوال دوم: خیر آقا! اما حتماً جلوی انتشار کامنت‌های توهین‌آمیز و ترول را خواهیم گرفت.

 • 8085
  20

  برای یکی از برنامه‌ها، چیزی نمانده‌بود که گروه Top Gear به ایران (ارومیه) بیایند، البته با توجه به مقصد، نیامدنشان اتفاق بهتری بود!
  از این جمله چه برداشت دیگه ای میشه کرد؟
  نظر اول من همین بود که پرسیده بودم مشکل ارومیه چیه؟ نه کامنت توهین آمیز و ترول!!!

 • 14
  1.6k

  استیگ شبیه دفت پانکه :هه

 • 28922
  10

  استیگ مایکل شوماخره . خودم دیدم ولی شاید شما هم راست بگی .