تبلیغ بسیار زیبا و متفاوت جدید اپل- شعر شما قرار است چه باشد؟

خواه از اپل خوشتان بیاید و خواه با این شرکت میانه‌ای نداشته باشید، نمی‌توانید انکار کنید که تبلیغ‌های این شرکت، دست‌کم یک سر و گردن از شرکت‌های دیگر بالاتر هستند.

در اینجا توصیه می‌کنم، یک بار دیگر پست مشروح یک پزشک را در مورد آگهی زیبای «متفاوت بیندیش» اپل را بخوانید، تا ببینید برای یک تبلیغ، اپل و تیم تبلیغاتی‌اش، چه اندیشه‌هایی کرده بودند و دست به چه تلاش‌های عظیمی زده بودند:

متفاوت بیندیش: کارزار تبلیغاتی که شهرت را به اپل بازگرداند

در تبلیغ جدید قرار بود، اپل روی ویژگی‌های آی‌پد ایر تأکید کند، اینکه با آی‌پد هم می‌شود به صورت حرفه‌ای عکس و فیلم گرفت، اپل قرار بود روی کاربردهای متنوع آی‌پد در حوزه‌های مختلف مانور کند.

این بار هم اپل برای ساختن تبلیغ، سراغ فیلم «انجمن شعرای مرده» و آن سکانس طلایی رفت:

آن سکانسی که آقای کیتینگ برای دگرگون کردن یک نگاه و تلقی سطحی و خط کشی شده از شعر و قریحه شاعری، در دانش‌آموزانش از آنها خواست که این دیدگاه را به دور اندازند، به دورانداختنی که در قالب پاره کرده صفحات  نوشته دکتر ج.ایوانز پریچارد رخ نمود.

نه! ما واحدی برای اندازه‌گیری شعر نداریم، شعر گفتن و شعر فهمیدن را نمی‌توان به صورت مکانیکی آموزش داد، روی محورهای عمودی و افقی  یک نمودار برد، نمی‌شود با تجزیه شعر و آموزش بنا کردنش به سبک یک ساختمان، از هر فرد یک شاعر ساخت، شعر باید از دوران روح آدمی بجشود و سرریز شود.

این سکانس نه‌تنها یکی از بهترین سکانس‌های این فیلم است، بلکه برای همیشه در تاریخ سینما هم جاودان شده است.

قسمتی از این سکانس را در یوتیوب ببینید یا از اینجا دانلود کنید.

و حالا اپل با انتخاب همین قسمت و کلمات جادویی‌ای که در پی آن گفته می‌شود و قرار دادن آن روی تصاویر زیبایی از کاربردهای متنوع آی‌پد ایر در حوزه‌های جد و جهد آدمی، می‌خواسته روی چیزی تأکید کند.

ویدئوی تبلیغ جدید اپل را در یوتیوب ببینید، یا از اینجا دانلود کنید.

حالا به ترجمه این قسمت توجه کنید:

«ما شعر نمی‌خوانیم‌، یا شعر نمی‌سراییم، فقط به دلیل اینکه شعر زیباست، بلکه برای اینکه ما عضوی از نوع بشر هستیم و نوع بشر سرشار از شور و اشتیاق است،

پزشکی ، حقوق ، تجارت، یا مهندسی همه اینها برای بقای زندگی لازمند، اما شعر… زیبایی، افسانه، عشق اینها دلیل زنده بودن ما هستند،

یه نقل قول از «ویتمن»:

 ای جان، ای زندگی، در میان این همه پرسش‌های مکرر در میان زنجیره بی‌پایان بی‌ایمانان، در شهرهای آکنده از ابلهان به چه باید دل خوش کرد؟ ای جان، ای زندگی؟

پاسخ : به اینکه تو اینجایی، که زندگی هست و یگانگی، که نمایش بزرگ همواره در جریان است تا تو هم شعری بر آن بیافزایی

 شعر شما قرار است چه باشد؟»

1-13-2014 10-19-14 AM

این کلمات روی آن موسیقی زیبا و صحنه‌ها، ترکیب بسیار جادویی را خلق می‌کنند.

اما مراد اپل از اینها چه بوده است؟ آیا اپل نمی‌توانست با زبان واضح‌تری صحبت کند؟ آیا اپل نمی‌توانست ویژگی‌های سنسور دوربین خود را در تبلیغ بگنجاند؟

1-13-2014 10-07-24 AM

اپل این بار هم می‌خواهد به «فلسفه» و «هدف» شرکت، تأکید کند:

اینکه در نهایت هدف از این همه تلاش، طراحی، ابتکارهای نو، نازک کردن گجت، توانمندتر کردن پردازشگرهای آنها، سبک‌تر آنها، نفس این کارها نیست!

ما گجت نمی‌خریم، فقط برای اینکه  گجت پردازشگر چهارهسته‌ای یا رم دو گیگابایتی ندارد، ما گجت نمی‌خریم فقط برای اینکه در بنچ‌مارک، نمره بیشتری از رقیبانش گرفته است،

بلکه علت اصلی مجهز کردن خودمان به این وسایل، این است که بتوانیم با کاربری خودمان کلمه‌ای به دانش خود بیفزاییم و اگر توانستیم واژه‌ای به دایره معارف بشر اضافه کنیم! اینکه بیشتر بفهمیم!

1-13-2014 10-08-46 AM

بله! می‌دانم!

اپل هم یک شرکت اقتصادی است و حتی وقتی دارد این حرف‌های زیبای مستتر در این تبلیغ زیبا را می‌زند، می‌خواهد با تحت‌تأثیر قرار دادن ما و افزایش اعتبار برند خود، آی‌پد ایر بیشتری بفروشد.

اما حرف حق را ما می‌توانیم از هر کسی بشنویم و به کار گیریم.

راستی آخرین باری که با گجت خود یک کتاب خواندید یا مطلب خوبی در یک وبلاگ یا شبکه اجتماعی اضافه کردید، کی بود؟