آیا گوگل آینده خود را در گوگل پلاس می‌بیند؟

امروزه در جمع متخصصین و کاربران اینترنت زیاد این حرف را می‌شنویم که گوگل عرصه جستجو را کاملا در اختیار گرفته است، و در مقابل فیسبوک نیز عرصه رسانه‌های اجتماعی را به تسخیر خود درآورده است. اما گوگل هنوز تسلیم نشده است. حالا برای همه مشخص شده است که گوگل برای جبران عدم استفاده فعال کاربران از شبکه اجتماعی خود یعنی گوگل پلاس، در حال تبدیل آن به پلتفرم اصلی خود است، و سایر سرویس‌های خود را بر روی آن عرضه می‌کند. این کار نیز در نهایت کاربران را مجبور به استفاده از گوگل پلاس خواهد کرد.

با عرضه امکان استفاده از هشتگ در گوگل پلاس، حالا نتایج جستجو در گوگل شامل نتایج گوگل پلاس هم می‌شود، البته به شرطی که پست دارای هشتگ، بصورت عمومی به اشتراک گذاشته شده باشد. کامنت دادن بر روی ویدئوهای یوتیوب، دیگر بوسیله گوگل پلاس انجام می‌شود. سرویس‌های چت و تاک (Talk) که زمانی کاملا مستقل بودند، الان ترکیب و به سرویس هنگ‌آوتس (hangouts) تبدیل شده‌اند که آن هم بر روی گوگل پلاس ارائه می‌شود. سرویس تصاویر در گوگل، اکنون کاملا با گوگل پلاس یکپارچه شده است، و به صورت پیش‌فرض تصاویر دوربین موبایل و تبلت شما را برای به اشتراک گذاری در گوگل پلاس آماده می‌کند.

دامنه این پیشروی گوگل به حدی است که پس از تصاحب شرکت نست (Nest) توسط گوگل، که دوشنبه همین هفته صورت گرفت، کاربری در توئیتر به شوخی پرسیده بود: “آیا برای استفاده از ترموستات‌های هوشمند نست هم ورود به حساب کاربری گوگل پلاس لازم است!؟”

استیو گروو (Steve Grove) یکی از مدیران گوگل در مصاحبه با نشریه هندی مینت (mint) به وضوح اعلام می‌کند که این تازه آغاز کار است. او می‌گوید: “دلیل این کار این است که گوگل پلاس یک جورهایی نسخه بعدی گوگل است.” از اقدامات جبهه مقابل یعنی فیسبوک، مشخص شده است که استراتژی آنها این است که به کاربران جدید بقبولانند که فیسبوک اساساً خودِ اینترنت است. استراتژی گوگل اما کمی مشابه عکس این استراتژی است: “گوگل می‌خواهد به کاربران جدید اینترنت بقبولاند که اینترنت اساساً بر روی گوگل پلاس کار می‌کند.”

البته اگر به صورت بلندمدت هم به قضیه نگاه کنیم، شباهت‌های استراتژی گوگل به فیسبوک بیشتر آشکار می‌شود. کاربران جدید اینترنت، به زودی متوجه خواهند شد که عضویت در شبکه اجتماعی گوگل پلاس یک پیش‌نیاز ضروری برای استفاده از سایر خدمات گوگل می‌باشد. کشاندن این کاربران به گوگل پلاس بهترین شانس گوگل برای غلبه بر فیسبوک است، و این هدفی است که فعلا گوگل برای خود نظر گرفته است.

1-16-2014 8-22-09 AM

منبع


متن بالا را آقای بهروز ابراهیمی -نویسنده مهمان یک پزشک- با استفاده از منبع یادشده آماده کرده بود.

اما فکر می‌کنید، نظر من از دید یک کاربر و وبلاگ‌نویس در مورد گوگل پلاس چه باشد؟!

هر کدام از کاربرها، به دلیلی جذب یکی از شبکه‌های اجتماعی می‌شوند، کاربرهایی که می‌خواهند در لحظه باشند و لحظه‌نگاشت‌های زیادی و افکار پراکنده‌ای دارند، شاید توییتر را بپسندند، آنهایی که می‌خواهند بیشتر در ارتباط با دوستان خود باشند و ریز زندگی هم را بپایند، فیس‌بوک را دوست دارند، اما گوگل پلاس، بیشتر جو محتوامحور دارد.

کاربرانی که بیشتر به دنبال پیدا کردن و خواندن مطالب نو هستند و می‌خواهند ببینند، دوستانشان چه مطالبی را خوانده‌اند، گوگل پلاس را بیشتر دوست دارند.

اما راهبرد ترغیب اجباری گوگل برای استفاده از گوگل پلاس، گرچه به گمان من، منطقی است، ولی خالی از ابتکار و نوآوری‌ها تازه است. چرا؟

- گوگل هنوز هم تسهیلات لازم برای ایجادکنندگان محتوا ایجاد نکرده است، مثلا کسی نمی‌تواند در صفحه شخصی خود، آدرس فید سایت یا وبلاگ خود را اضافه کند، تا مطالبش به صورت خودکار، به پلاس اضافه شود. چنین امری یک نقص عمده محسوب می‌شود.

- گوگل، برترین موتور جستجوی دنیا است، اما می‌توانست برترین خبرگزاری اجتماعی دنیا هم باشد؟!

چطور؟

با بزرگ‌ترین قربانی‌اش، یعنی همان گوگل ریدر و با یاری گرفتن از سرویس اخبار گوگل.

گوگل ریدر، یک ابزار بسیار مناسب برای مرور سریع اخبار و مطالب تازه بود. هر روز ده‌ها هزار نفر، با این سرویس مطالب برتر از دید خود را لایک می‌کردند و به اشتراک می‌گذاشتند، گوگل می‌توانست با استفاده از اطلاعات مربوط به این لایک‌ها و اشتراک‌ها، هر روز برترین اخبار را بر اساس تعداد خام لایک‌ها و اشتراک‌ها، بر اساس منطقه جغرافیایی و نیز هشتگ‌ها مشخص کند و با آمیزه‌ای از برترین مطالب گوگل ریدر و مطالب سرویس اخبار گوگل و تزریق این مطالب به گوگل پلاس، یک خبرگزاری بسیار توانمند ایجاد کند.

مدتی پیش، یاهو تا حدی همین راهبرد بالا را پیش گرفت. امکانات و توانمندی‌های یاهو البته از گوگل ریدر بسیار کمتر است.

یاهو در CES 2014 از اپلیکیشن خبری Digest رونمایی کرد، این اپلیکیشن خبری ۲ بار در روز اخبار داغ را به رؤیت کاربران خود می‌رساند، این کار را هم با استفاده از سرویس خبر یاهو انجام می‌دهد.

Digest اپلیکیشن خبری جالبی است، چرا که چیکده یک خبر را نشان می‌دهد و وقتی یک خبر را می‌بینید، در کنارش عکس‌های مربوط به آن را هم می‌بینید و حتی با گنجاندن اطلاعاتی از ویکی‌پدیا، خبر از حالت ابهام درمی‌آید. مثلا اگر حادثه‌ای مهم در یک کشور آفریقایی، خبری منتشر شده باشد، در زیر خبر، کاربر می‌تواند بخواند که اصلا آن کشور کجاست و چند نفر جمعیت دارد. به علاوه در کنار هر خبر، تعدادی از توییت‌های مربوط به آن هم نشان می‌شود.

1-16-2014 8-58-42 AM

اما گوگل می‌توانست این کار را به صورت بسیار پیشرفته‌تری انجام دهد و از گوگل پلاس به جای یک سرویس «اجباری» یک سرویس «ضروری» بسازد. یعنی کاربر حس کند، بدون پلاس، روزش را نمی‌تواند شب کند و حتما برای به‌روز بودن، باید به پلاس برود.

نهایت ابتکار گوگل برای غنی کردن پلاس در حال حاضر نمایش تعدادی از اخبار و مطالب داغ در کنار مطالب دوستان یک کاربر، در استریم مطالب پلاس است، اما ادغام پلاس، گوگل نیوز و گوگل ریدر به صورت هوشمندانه، با الگوریتم‌های تحلیل‌گر پیشرفته، می‌توانست یک شبکه اجتماعی محتوامحور بی‌نظیر ایجاد کند.

دریغ که گوگل، از بس بزرگی ظاهری فیس‌بوک برایش مهم بود که فقط رسیدن به تعداد کاربران فیس‌بوک را مد نظر قرار داد و نخواست خودش باشد.

گاهی آدم شگفت‌زده می‌شود که چگونه شرکت‌های بزرگ به فرصت‌های طلایی خود پشت پا می‌زنند!