خرید کتاب‌های الکترونیک فارسی دیگر یک رؤیا نیست: فیدیبو - یک پزشک
بلیط چارتر
1-21-2014 2-01-30 AM
فناوری

خرید کتاب‌های الکترونیک فارسی دیگر یک رؤیا نیست: فیدیبو

یکی از مشکلات ما در ایران این است که امکانات، مهارت‌ها و فرهنگمان به موازات هم رشد نمی‌کند. مثلا ما سوار خودروهای گران‌قیمت می‌شویم، اما فرهنگ رانندگی چنان که افتد و دانی در ایران توسعه‌نیافته است.

در مورد گجت‌ها هم موضوع به همین صورت است، کاربران ایرانی ساعت‌ها از وقتشان را صرف خواندن ویژگی‌های گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها در فوروم‌ها و سایت‌ها و وبلاگ‌ها فناوری می‌کنند، با هم مجادله می‌کنند، کاسه داغ‌تر از آش می‌شوند و وکیل مدافع برندهای معروف می‌شوند و گاه به هم توهین می‌کنند، اما در نهایت واقعا مشخص نیست با این گوشی‌ها و تبلت‌ها چه می‌کنند و آیا وقتی حقوق یک یا دو سه ماهشان را صرف خرید آنها می‌کنند، عملا استفاده بهینه از آنها می‌کنند یا نه.


یکی از بهترین کارهایی که می‌شود با یک گوشی یا تبلت انجام داد، خواندن کتاب است، شما می‌توانید داخل یک تبلت‌ ده‌ها و صدها کتاب داشته باشید، تبلت همیشه در کنار شماست، در سفر، در محل کار، در مترو یا حتی هنگامی که بدخوابی به سرتان زده است.

خواندن کتاب‌های الکترونیک، مزایای خاص خودش را دارد، نخستین چیزی که به نظر آدم می‌رسد آن حس خرسندی درونی است از اینکه با خواندن این کتاب‌ها درختی در گوشه‌ای از دنیا برای تولید کاغذ قطع نشده است.

شما می‌توانید فونت یک کتاب الکترونیک را به دلخواه بزرگ کنید، می‌توانید در محتویات کتاب جستجو کنید یا پای یک صفحه یادداشت بگذارید، به علاوه در بسیاری موارد کتاب‌های الکترونیک به صورت قابل توجهی ارزان‌تر از کتاب‌های کاغذی هستند.


اما مشکل عمده ما در ایران این است که عملا سیستم خوبی برای خرید کتاب‌های الکترونیک نداشته‌ایم.

نه! منظورم کتاب‌های اسکن‌شده نیست، منظورم کتاب‌های الکترونیک واقعی است.

در اینترنت ده‌ها سایت کارشان انتشار کتاب اسکن‌شده است، تلاش کاربران و عواملی که این کتاب‌ها را اسکن می‌کنند یا در مواردی تایپ می‌کنند، ستودنی است، اما خالی از اشکال هم نیست:

- سوای کتاب‌های قدیمی، نایاب یا کتاب‌هایی که دیگر «نمی‌توانند» منتشر شوند، اسکن کتاب‌های دیگر ناقض کپی‌رایت است و در شرایطی که عملا ناشران و نویسندگان و مترجمان، روزهای خیلی بدی را سپری می‌کنند، اسکن کردن کتاب‌ها، بدون رعایت حق و حقوق عوامل تولید آنها، باعث تضییع آشکار حق آنها می‌شود.

- کتاب اسکن شده که کتاب الکترونیک واقعی نیست، پس خواندش با گوشی‌های هوشمند، حتی گوشی‌های پنج اینچی هم عملا ناممکن است، البته با تبلت راحت‌تر می‌شود این کتاب‌ها را خواند، اما باز هم مشکلاتی مثل اندازه بالا این کتاب‌ها و محدود شدن فضای ذخیره‌سازی تبلت، یا ممکن نبودن جستجوی متنی در کتاب‌های اسکن‌شده آزارنده است.

- معمولا کتاب‌های روز را نمی‌توانید در هیچ جایی به صورت اسکن‌شده پیدا کنید.


همه اینها ما را به این نتیجه می‌رساند که ما باید یک سامانه کارای فروش کتاب الکترونیک داشته باشیم.

با این سامانه:

- هر کاربر فارسی‌زبان در هر گوشه از دنیا می‌تواند به تازه‌های نشر کتاب‌های فارسی دسترسی داشته باشد.

- میزان فروش کتاب بالاتر می‌رود و ناشر هزینه چاپ و تأمین کاغذ را متحمل نمی‌شود.

- کاربر به صورت آنی به کتابی که دوست دارد، دسترسی پیدا می‌کند.


در ایران پیش از این تلاش‌های خوبی در این زمینه صورت گرفته بود، من می‌توانم آوا بوک را مثال بزنم که تا به حال گام‌های بسیار خوبی در زمینه نشر کتاب‌های الکترونیک برداشته است. در زمینه فروش آنلاین مجلات داخلی هم کار سایت‌های گردسوز و نیز اپلیکیشن مجله ستودنی بوده است.

اما دیشب، وقتی می‌خواستم بخوابم، به صورت تصادفی با سامانه جدیدی برای فروش کتاب‌های الکترونیک آشنا شدم: سامانه فروش کتاب فیدیبو.

1-21-2014 2-04-09 AM

نخست تصور کردم که با یک سامانه نصفه و نیمه روبرو هستم که تعداد محدودی کتاب دارد، اما نگاهی به سایت فیدیبو متعجم کرد، چرا که در سایت بیشتر از ۱۲۰۰ کتاب از ۳۷ ناشر معتبر گنجانده شده بود!

باورکردنی نبود، چون تصور من این بود که ناشران ایرانی اصلا روی خوشی به فروش آنلاین محصولات خود نشان نمی‌دهند.

برتری دیگر فیدیبو، چندپلتفرمی بودن سایت است، یعنی شما حتی اگر تبلت یا گوشی هوشمند نداشته باشید، می‌توانید در همان محیط ویندوز با نصب یک برنامه، کتاب را بخوانید. فیدیبو نسخه اندروید و iOS هم دارد.

1-21-2014 2-01-30 AM

من فورا فیدیبو را در آی‌پدم نصب کردم و باید بگویم که برنامه قابل قبولی را مشاهده کردم.

1-21-2014 1-59-00 AM

1-21-2014 1-59-19 AM

نوبت رسید به خرید کتاب، چیز جالب برای من این بود که بهای کتاب‌ها به طور قابل توجهی از بهای نسخه کاغذی آنها پایین‌تر بود! شما تصور نمی‌کنید در حال حاضر بشود کتابی چند صد صفحه‌ای را به بهای چهار – پنج هزار تومان خرید، ولی این چیزی واقعی در فیدیبو است!

تنوع عنوان‌های کتاب‌ها، مرا دقایقی مشغول کرد، تا اینکه سرانجام دو کتاب انتخاب کردم و خریدم، برایم جالب بود که حالا دیگر می‌توانم با صرف بهایی اندک، بسیاری از کتاب‌ها را بی‌دردسر روی تبلت خودم داشته باشم، آنها را ورق بزنم، اندازه فونت را به دلخواه تغییر بدهم، در آنها جستجو کنم.

یکی از چیزهای جالب در فیدیبو این است که شما حتی اگر کتاب را نخرید، می‌توانید برای آشنایی با حال و هوای کتاب ده پانزده صفحه از کتاب را به رایگان دانلود کنید و بخوانید. در فروشگاه‌های آنلاینی که نسخه کاغذی کتاب‌ها را می‌فروشند، عملا چنین امکانی نیست، در فروشگاه‌های فیزیکی هم عملا فرصت چنین کاری را ندارید، اما در فیدیبو می‌توانید سر فرصت چند صفحه از کتاب را بخوانید و بعد اگر پسندیدید، کتاب را بخرید. بسیار پیش می‌آید که عنوان و روجلد کتابی ما را فریب می‌دهد، اما با فیدیبو ما مرتکب چنین اشتباهاتی نخواهیم شد.

یک سری امکانات مثل افزودن یادداشت هم در اپ جالب بود که در اینجا با این امکانات در قالب اسکرین‌شات‌هایی آشنا می‌شوید:

1-21-2014 2-00-30 AM

1-21-2014 2-00-13 AM

1-21-2014 1-59-58 AM

1-21-2014 1-59-42 AM


ذوق‌زده با ایمیل با دست اندرکاران فیدیبو تماس گرفتم و خوشبختانه این عزیزان خیلی زود به سؤالات من پاسخ دادند:

سؤال و تردید اصلی من همان طور که پیش‌تر هم به آن اشاره کردم، میزان استقبال ناشران از فیدیبو بود، گمانم بر این بود که شاید ناشران به خاطر عدم آشنایی با فناوری‌های نو و شاید هم عدم اعتماد و واهمه از سرقت دیجیتال کتاب‌ها، همکاری لازم را نکنند و ما با سرویسی مواجه باشیم که تنها کتاب‌های قدیمی را عرضه کند و شتاب افزایش عناوین در آن محدود باشد. پیداست که چنین سرویسی اصلا باب طبع کتابخوان‌های مشتاق و حرفه‌ای نخواهد بود.

اما پاسخ فیدیبو به من جالب بود:

نخست آنکه «برخلاف تمامی تجربه های پیشین، تمامی افراد و سهامداران فیدیبو، نه اعضای یک شرکت کامپیوتری، که در واقع خود جمعیت ناشران و همپاهای خارجی آنها هستند و این بدین معناست که ناشران لازم نیست به کسی اعتماد کنند چرا که در واقع هم صنفی‌های خودشان دارند این تجارت را با دغدغه‌های مشترک و با آشنایی با اقتصاد نشر مدیریت می‌کنند.»

دوم آنکه: «تمامی ناشران مطرح کشور اعم از نگاه، نیلوفر، چشمه، آگاه، ققنوس، قطره، هیرمند، آگه، هرمس و… به طور کامل با فیدیبو قرارداد دارند و درآینده نزدیک بسیاری از کتابهای ایشان حتی قرار است به قصد ارزیابی بازار، به شکل ایبوک منتشر شده تا بر اساس استقبال مخاطبان نسبت به تیراژ آن تصمیم گیری شود.»

سوم آنکه: «در حال حاضر روزانه کتاب به فیدیبو اضافه خواهد شد که طبق سرعت و روند فعلی احتمالا در مجموع در ماه بیش از ۱۵۰ عنوان جدید به فیدیبو اضافه خواهد شد

1-21-2014 2-00-44 AM


سؤال بعدی من، در مورد نگرانی‌هایی است که همیشه هنگام راه‌اندازی سامانه‌های فروش آنلاین کتاب پیش می‌آید، اینکه این سامانه‌ها فروش کاغذی کتاب را کاهش می‌دهند و طبعا کار کتابفروشی‌ها و عوامل توزیع سنتی کتاب را کساد می‌کنند. من پرسیدم که به نظر دست اندرکاران فیدیبو، با راه‌اندازی فیدیبو و رونق گرفتن آن، از نظر اقتصاد بازار کتاب، چه تحول یا تغییری را پیشبینی می‌کنند.

در پاسخی شفافی که به من داده شد، تصریح شد که پروژه فیدیبو، متوجه تجارب قبلی سامانه‌های فروش آنلاین کتاب‌ بوده است و تصور آنها بر این است که چنین سامانه‌ای، تراکنش مالی صنعت نشر ایران را پایین‌ نیاورد و قیمت‌گذاری کتاب‌ها و ارائه تخفیف هم آگاهانه و بر اساس فرمول‌های اقتصادی خاصی صورت می‌گیرد.

در دو تصویر زیر بهای نسخه کاغذی دو کتاب را با بهای نسخه الکترونیک همان کتاب‌ها در فیدیبو مقایسه کرده‌ایم، می‌بینید که میزان تخفیف فیدیبو بسیار قابل توجه است:

1-21-2014 2-32-33 AM

1-21-2014 2-26-00 AM


سؤال بعدی من این بود که آیا فیدیبو می‌خواهد به نشر مستقیم کتاب فکر کند، طوری که مثلا یک نویسنده یا مترجم به صورت مستقیم با فیدیبو تماس بگیرد تا کتابش به صورت آنلاین منتشر شود؟

پاسخ این بود که فیدیبو از این نکته غافل نبوده است، اما بیشتر تمایل بر این است که با کمک ناشران و با استفاده از «ظرفیت‌های قانونی» مبادرت به انتشار کتاب‌ها کند.


هدیه کتاب

اما یکی از ویژگی‌های ابتکاری و بسیار قابل توجه فیدیبو، ویژگی هدیه کتاب است.

هدیه دادن کتاب، سنتی بسیار نیکو است که متأسفانه در سال‌های اخیر در جامعه ما رنگ باخته است، اما فیدیبو می‌تواند سهمی در احیای این سنت داشته باشد:

شما کافی است کتابی در فیدیبو انتخاب کنید، ایمیل دوست خود را وارد کنید و بهای کتاب را به صورت آنلاین بپردازید. دوست شما ایمیلی دریافت می‌کند که به او می‌گوید کتابی از سوی شما به وی هدیه داده شده است و آنگاه او می‌تواند کتاب را در تبلت، گوشی یا لپ‌تاپ خود به سهولت دانلود کند و بخواند.

1-21-2014 2-20-30 AM

این ویژگی بسیار قابل توجه است، به علاوه در نظر بگیرید که با استفاده از این کار برای نخستین بار می‌توانید به دوستان و آشنایان خود در خارج کشور هم کتاب هدیه بدهید.

بسیاری از دوستان ما در خارج کشور، وقتی می‌شنوند که ما در حال خواندن یک کتاب خوب هستیم، آرزو می‌کنند که ای کاش راهی برای تهیه کتاب می‌داشتند، عملا ارسال پستی کتاب‌ها بسیار گران از آب درمی‌آید، حتی در مواردی ما مجبور می‌شویم یک کتاب را اسکن کنیم و برای دوستان خود ایمیل کنیم که کاری بسیار وقت‌گیر است و مستلزم صرف انرژی بسیار است.

اما حالا با چند کلیک می‌توانید دوستی را در هزاران کیلومتر دورتر فقط با صرف چند هزار تومان خوشحال کنید و هدیه‌ای ارزنده به او بدهید.


در پایان می‌خواهم از شما خواهش کنم که به عنوان یک وبلاگ‌نویس یا کاربر اینترنت، کمی وقت بگذارید، خودتان فیدیبو را بررسی کنید و در وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی معرفی و توصیه‌اش کنید.

خیلی وقت‌ها ما با دید اقتصادی صرف به فعالیت شرکت‌ها نوپا نگاه می‌کنیم، بعضی از ماها با خودمان می‌گوییم که چرا باید به رایگان برای یک شرکتی که به هر حال کارش فروش محصولی است، کمک کنیم؟!

اما جنس کار فیدیبو، چیز دیگری است، اینجا صحبت از کتاب است و رفع یک محرومیت دیرینه و رسیدن به یک آرزوی محال قبلی ما: اینکه بتوانیم به سادگی، در هر جا که هستیم، با هر سطح مالی که داریم کتاب بخریم، بخوانیم و هدیه بدهیم.

و این چیز کوچکی نیست، بنابراین سخن به گزاف نگفته‌ام که فیدیبو را شاید بشود برترین استارت‌آپ فارسی در سالی جاری بدانیم.

1-21-2014 1-58-34 AM

البته حمایت ما از فیدیبو به معنی فراموش کردن سایر دوستانی نیست که در این مسیر پیش از این قدم برداشته‌اند،ما باید حمایت خودمان را از آنها هم ادامه بدهیم، چرا که آنها در مواردی امکانات و ویژگی‌هایی ممکن است ارائه بدهند که در محور تمرکز فیدیبو نیست.

امیدوارم که در زمینه فروش آنلاین مجلات هم گام‌های بهتری برداشته شود و با ایجاد یک همکاری نزدیک‌تر مثلا بین اپلیکیشن مجله یا گردسوز با صاحبان و اصحاب رسانه، روزی برسد که ما بتوانیم تمامی مجلات و روزنامه‌های ایرانی را به سادگی چند کلیک بخریم.

یکی از آرزوهای شخصی من، داشتن یک آرشیو کامل از مجلات و روزنامه‌هایی است که می‌خرم، متأسفانه عملا هیچ کس نمی‌تواند در طولانی‌مدت فضایی در اتاق خود برای انباشت چنین حجم انبوهی از نشریات اختصاص بدهد، اما یک سامانه خرید دیجیتال نشریات به این آرزو تحقق می‌بخشد!

 

 

در بحث شرکت کنید

 • 271
  280

  بسیار عالی خیلی خیلی ممنون بابات معرفی
  فقط من App برای آیفون ندیدم فقط برا ipad داره درسته؟

  • 396
   210

   کمتر از یک ماه دیگر نسخه ای فون عرضه خواهد شد. در حال حاضر هم این نسخه اماده است ولی به دلیل تغییراتی که در گرافیک ان لازم است ایجاد شود تصمیم گرفته شده کمی با تاخیر عرضه شود.

   • 131
    440

    پس لطفا همزمان با انتشار اپ آیفون اطلاع رسانی خوبی هم داشته باشید که دانلود و استفاده کنیم

 • 185
  350

  پس واسه ماها که رو اوبونتو هستیم چی؟ :(

 • 7172
  20

  به شخصه بسیار دنبال چنین سایتی بودم و بسیار خوشحالم از اینکه معرفی کردید ، در وبلاگم برای حمایت قرارش دادم تا دیگر دوستان نیز از فیدیبو بهره مند بشند

 • 58
  680

  بسیار پست خوبی بود. ممنون از شما. سالهاست که منتظر چنین برنامه ای هستم. به امید روزی که آرشیو کتابهای آن با کتابخانه ملی ایران برابری کند…

 • 7173
  20

  بسیار ممنونم بابت این خبر رسانی. جدا جای چنین سامانه ای در دنیای امروز ما ایرانیها خیلی خالی بود. واقعا خوب گفتید که “رسیدن به یک آرزوی محال قبلی ما”!!

  امیدوارم این استارت آپ موفق باشد و بیش از پیش شاهد چنین اتفاقات میمونی در فضای مجازی باشیم.

 • 1096
  100

  هیجان‌زده شدم که برم هرچه سریع‌تر شخمش بزنم

 • 83
  590

  برای انتشار یه کتاب توی آوابوک باید حداقل ۵۰ درصد از فروش رو واگذار کنی…
  خیلی ها این کار رو نمی کنم.
  حالا شرایط این سایت رو نمی دونم چه طوریه

  • 730
   140

   این هم همون ۵۰ درصده. و قیمت کتاب الکترونیک هم باید حدود نصف قیمت پشت جلد باشه.

 • 24459
  10

  از خصوصیات کتابهای الکترونیک، تفاوت فاحش در قیمت آنها نسبت به نسخه های چاپی است، متاسفانه در این سایت تفاوت قیمت کتابهای ارائه شده با نسخ چاپی بسیار ناچیز است، که قطعا سبب کاهش مشتری میگردد. اگر به سایت آمازون کیندل مراجعه کنید خواهید دید که کتابها با تفاوت های ۷۰ تا ۸۰ درصدی به فروش میرسند.

  • 1152
   90

   نظر شما در خصوص قیمت های آمازون در برخی موارد درست است ولی به طور کلی اینگونه نیست. در آمازون حتی برخی کتاب ها از نسخه کاغذی گرانتر هم هستند نه به این خاطر که اطلاعات بیشتری دارند بلکه بستگی به شرایط عرضه و اوضاع آن کتاب دارد. در مواردی که ۸۰ درصد تخفیف را از سوی آمازون مشاهده می کنید این به خاطر این نست که قیمت کتاب همین است بلکه آمازون در این موارد از سمت خود میزان تخفیف را به ناشر می پردازد. یعنی در سمت ناشر این تخفیف مشاهده نمی شود. به عبارت ساده تر آمازون در مواردی برای اینکه افراد بیشتری را به تصب اپلیکیشن کیندل یا فروش دستگاه های کتابخوان تشویق کند این ضرر را به جان می خرد. بنده به شخصه در نمایشگاه کتاب فرانکفورت با بسیاری از بزرگان صنعت نشر و ناشران بین المللی جلسه داشتم و همه اظهار می کردند که تخفیفی به موزعان کتاب الکترونیک نمی دهند

   • 179
    360

    با توجه به حذف هزینه کاغذ،چاپ، حمل ونقل و دهها مورد دیگر در مورد کتابهای مجازی انتظار میره که قیمت کتابها رو منطقی تر انتخاب کنید.
    بهتره در مورد قیمت کتابها تجدید نظر کنید.
    من به شخصه ترجیح میدم به جای پرداخت هزینه ۵۰ درصدی کتاب و دریافت نسخه الکترونیک ، با پرداخت ۱۰۰ در صد هزینه اصل کتاب رو تهیه کنم

    • 113
     470

     منم با شما موافقم. به نظرم قیمت ها به هیچ وجه منطقی نیستند.
     هر چند اصل کار ستودنی است، اما نباید حقیقت را کتمان کرد … .

    • 298
     260

     حرف شما کاملا درسته. ۵۰ درصد خیلی قیمت بالاییه. من یادمه کتابی که ۵تومن بود بعد از افزایش قیمت کاغذ شد ۱۵تومن یعنی ۳برابر حالا با حذف هزینه کاغذ و حمل و نقل و توضیع باید حداکثر همون ۵ تومن باشه نه ۸ تومن. اکثر خوانندگان کتاب دلبستگی خاصی به بافت و بوی کاغذ دارند و کتاب کاغذی اونطوری که میگن هم جاگیر نیست. پس باید یک انگیزه ای داشته باشند برای خرید کتاب الکترونیکی.

  • 3213
   40

   سایت آمازون همه کتابها را با این درصد تخفیف ارائه نمی‌کنه. کتابهای پرفروش معمولا تخفیفی در حد ۲۰٪ دارند.

 • 3176
  40

  سلام
  از اینکه این مطلب شما کاملا مرتبط با رشته کاری من
  بود وراهنمایی ارزنده ای کردید از شما صمیمانه سپاسگزارم.

 • 482
  190

  اشک شوق تو چشام جمع شد !!
  مرسی بابت معرفی

 • 298
  260

  بسیار عالیه. کاش یه رویکردی مثل سایت آمازون در پیش بگیره.

 • 3577
  30

  سلام
  بسیار مطلب خوبی بود
  آقای دکتر لطفا ازشون بخواید بیشتر کارشون رو گگسترش بدن و با سایر شرکت ها هم قرار داد ببندن
  کتاب های مذهبی فراموش نکنن

  • 1152
   90

   تولید کتابها همه در شرکت فیدیبو انجام میشه و این به معنای بازتولید کل کتابهای صنعت نشر هستش که قطعا تایید خواهید کرد کار سنگینی است. با این وجود سرعت تولید را افزایش داده ایم و کلی کتاب وزین در حوزه دین هم آماده عرضه است که بعد از اتمام فرایند کنترل کیفیت روی سایت قرار خواهد گرفت.

   • 311
    250

    ببخشید متوجه نشدم یعنی شما دوباره کتابها رو تایپ میکنید؟ مگه کتابها به صورت تایپی از طرف ناشران ( که در بالا گفته شده تعدادی از اونها سهامداران این مجموعه هستن) به شما ارایه نمیشه؟

    • 396
     210

     خیر کتابها دوباره تایپ نمی شوند ولی انتشار کتاب الکترونیک از یک فایل ورد یا ایندیزاین خود دارای فرایند مفصلی است.

 • 294
  260

  چند ساله دنبال چنین برنامه ای بودم
  ممنون بابت معرفی

 • 135
  440

  خیلی خوبه “اگه واقعا کتابای خوب و جدید بهش اضافه بشه”.اما چندتا مسئله:
  ۱٫ قیمت خارجیش گرونه به نظرم!
  ۲٫فرمت این کتابا چیه؟بعضی از اینجور سایتها اصلا توضیحی درباره ی قرارداد رسمی با ناشر و نویسنده،فرمت کتابها و اینکه مثلا میشه آفلاین خوند یا نه،ندادن.(کلا دارم میگم و اشاره به سایت خاصی نیست.)
  ۳٫ناشران و نویسندگان عزیز از طرفی میگن چرا مردم کتاب کاغذی کم می خرن،از طرفی اگه دیجیتالی بشه نگران کم شدن فروش کتاب کاغذی هستن و از طرفی،هم رضایت نمیدن نسخه ی دیجیتال کتابها روی چنین سایتهایی قرار بگیره و هم ناراحت هستن که چرا مردم رایگان کتاب دانلود می کنن!هم خدا رو می خوان هم خرما رو:)
  ۴٫آپارتمانهای کوچیک واقعا به خیلی از افراد اجازه نمیده علی رغم علاقه ای که به کتاب خوندن دارن،برن دائم کاغذ بخرن و از طرف دیگه هیچ کدوم از کتابای خوب و جدید به طور دیجیتال برای فروش وجود نداره!
  ۵٫به امید روزی که کتابای خوبی مثل اتحادیه ابلهان و وضعیت آخر و …به طور دیجیتال روی سایتها قرار بگیره و علاقه مندان هم واقعا کتابها رو بخرن تا حقوق نویسنده و ناشران ضایع نشه.

  • 1152
   90

   در خصوص قیمت خارجی باید عرض کنم که قیمت خارجی با توجه به هزینه غیر منطقی جابه جایی پول از حساب های خارجی به ایران تعریف شده. ما هم قبول داریم که قیمت های کتابهای خارجی می تواند ارزانتر باشد ولی به شرط آنکه انتقال پول مثل همه جای دیگر دنیا برای یک شرکت ایرانی کارمزدی منطقی داشته باشد.

   • 1888
    60

    سلام در زمینه زبان های دیگر ایران نیز کاری انجام میدهید مانند زبان کردی و ….

    • 396
     210

     پلتفرم ما محدودیتی برای انتشار زبان های مختلف حتی چینی و ژاپنی که خیلی برای نمتیش سخت هستند، ندارد. امیدواریم هر چه زودتر بتوانیم ناشرانی که به زبانهای دیگر مثل کردی کتاب چاپ می کنند را به مجموعه اضافه کنیم.

 • 3213
  40

  ظاهرا امکان خرید برای افرادی که خارج از ایران هستند وجود ندارد حتی اگر بخواهند از طریق حساب بانکی در ایران خزینه آنرا بدهند.
  اول اینکه تنها امکان پرداخت بصورت دلار وجود دارد و بعد هم به درگاه سایت پاسارگاد وصل میشه و پیام خطا نشان داده میشه که نمیشه اینکار را انجام داد.
  شاید بد نباشه که از طریق یک حساب پی‌پال اینکار انجام بشه یا اینکه برای کتابهای فارسی امکان پرداخت از طریق حسابهای داخل ایران برای افرادی که از خارج از ایران وصل میشوند هم وجود داشته باشه.

  ممنون

  • 1152
   90

   با سلام
   پی پال فیدیبو آماده شده و طی یکی دو روز آینده به سایت وصل می شود. مشکلی در دسترسی برنامه نویس به مستندات پی پال وجود داشت که حل شده است.

   • 16206
    10

    اپلیکیشن بسیار خوب و کارگشایی است ولی از وقتی کشف و نصبش کردم تا به حال مرتب خرید با پی پال دچار اشکال بوده و همیشه پیغام یک هفته غیرفعال بودن را نشان می‌دهد. این یک هفته کی تمام می‌شود؟ :-)

 • 3213
  40

  برای بار دوم که خواستم خرید کنم اتفاق جالبی افتاد. قیممت کتاب حدود ۶ دلار بود و در درگاه بانک پاسارگاد از من می‌خواست که ۶ ریال برای خرید کتاب بدهم. برداشت من اینه که برنامه نتوانسته قیت دلار را به ریال تبدیل کنه و همان عدد دلار را بصورت ریالی برای خرید کتاب می‌خواهد.

  • 1152
   90

   اول از همه ممنون که این باگ را در یادآور شدید. این بگ برطرف شد و مشکلی دراین خصوص در حال حاضر وجود ندارد.

 • 1525
  70

  کارتون قابل تحسین، واقعا تلاش خوبی وامیدوارم موفقیت های بیشتری به دست بیارید.برنامه ای که برای گجت های اندوریدی تهیه کردید امتحان کردم و به نظرم قابل قبول بود.امیدوارم بتونید تو نسخه های بعدی قابلیت جستجو بر اساس نویسنده،مترجم و ناشر رو هم اضافه کنید و اگه به جای پرش بین صفحات حالت شبیه به ورق زدن کتاب کاغذی وجود داشته باشه حس بهتری موفق خواندن به وجود میاد.همینطور میشه تنظیمات مثل اندازه قلم و روشنایی و بقیه ابزارها رو به صورت نوار ابزار کشویی بیشتر در دسترس قرار داد.و پیشنهاد بعدی انکه قابلیت طبقه بندی و تگ گذاری به برنامه اضافه کنید به خصوص وقتی تعداد کتاب های برنامه زیاد بشه و کاربر بتونه مثل کتابخونه واقعا کتاب ها رو دسته بندی کنه عالی میشه

  • 396
   210

   نظرات شما نشان از زبده بودن شما در بررسی رابکط های کاربری دارد. نسخه های بعدی فیدیبو حتما این امکانات را شامل خواهد شد.

 • 24461
  10

  چرا گزینه های حریم خصوصی و شرایط استفاده غیر فعال می باشد؟
  شاید کمتر کسی در هنگام ثبت نام در سایت فیدیبو به این موضوع اهمیتی بدهد ولی در بلند مدت اگر نکات و نوشته های خصوصی هر کسی بروی کتاب مورد علاقه اش قابل دیدن حتی برای مدیران سایت باشد یک نقض حقوق خریداران کتاب می باشد.
  خواهشمندم در مورد این مهم پیگیری لازم به عمل آید.
  با تشکر

  • 396
   210

   حق باش ماست. گویا در درجًلینک صفحه حریم خصوصی اشتباهی رخ داده که به سرعت حل خواهیم مرد.

 • 2969
  40

  آیا راهی هست که این کتاب ها رو روی دستگاه های ebook reader مثل کیندل , نوک , کوبو و سونی خوند؟

  • 396
   210

   حتما امکانش هست ولی نیاز به همکاری هایی از سمت برند هایی که نام بردید داریم. در حال مذاکره هستیم. امیدوارموبه زودی خبر های خوبی برایتان داشته باشیم.

 • 24462
  10

  بسیار ضعیف, کتاب های قدیمی و از رده خارج
  بی صبرانه منتظر همکاری ناشران عزیز هستیم
  بدون همکاری ناشران هیچ اتفاق خوبی نمی افته

  • 24463
   10

   agha jan chera yekar khob mishe mizanin to saresh . az naboodesh ke behtare. yekam sabr tahamol konin . faghat yrad mirin chera . age intory mond manam movafegham khilii bade ama alan taze eftetah shode yekam sab konin . az inke in kar shode shaker bashim jai ke bad begim

 • 7175
  20

  آقای دکتر بسیار بسیار ممنونم بابت اطلاع رسانی

  عالیــــــــــــــــه . هنوز خوب نگشتم ولی امیدوارم آرشیو کاملی برای نوجوانان هم داشته باشه .

  مرسی از زحمات شما

 • 753
  130

  این سایت واقعا عالی و به درد بخور است اما به نظر من قیمت این کتاب ها باید کمتر از کتابهای کاغذی باشد، چون به هر حال هزینه ای برای چاپ و … مصرف نمیشه، اما این تفاوت در این سایت دیده نشده
  برای من که عاشق کتاب کاغذی هستم باید دلیل منطقی برای خرید کتاب روی تبلتم وجود داشته باشد، البته مطمئنا من به فکر درخت ها هستم ولی خوب عاشق بوی کتاب کاغذی هستم، چه می شود کرد
  البته من روی تبلتم هم کتاب زیاد دارم، ولی تا موقعی که اختلاف بین کتاب کاغذی و الکترونیکی در حد ۲ هزار تومن باشد، واقعا خرید کتاب کاغذی را به خوندن کتاب روی تبلت ترجیح می دهم

  • 396
   210

   ترجیح شما هر چه باشد قابل احترام است ولی از انجا که شما فرد فرهیخته و فهیمی هستید دکر دو نکته خالی از لطف نیست:
   ١، کتابها در سایت با تخفیف عرضه می شوند و نصبت به چاپ کاغذی ارزانتر هستند.
   ٢. معمولا در خصوص تخفیف تز درصد صحبت می شود نه تومان چرا که وقتی قیمت کتاب کاغذی ۵٠٠٠ تومان است، ٢٠٠٠’تومان اتفاقا تخفیف خیلی خوبی است. در فیدیبو کتابها حداقل ۴٠ درصد تخفیف دارند.

   • 7176
    20

    از شما که در کار نشر و کتاب و فرهنگ هستید، انتظار می‌رود در املای کلمات دقت بیشتری داشته باشید. املای صحیح کلمه «نسبت» می‌باشد که به اشتباه با «ص» نوشته‌اید.

 • 84
  580

  دکتر ما آخر نفهمیدیم شما کدوم وری هستی! چند پست قبل شما در مورد لذت ورق زدن بود، اما امروز توی اوایل این پست یه چیزهای دیگه ای نوشتی!

 • 381
  220

  دمت گرم دکتر

 • 381
  220

  یه پیشنهاد کتاب های کنکور هم بتونه وارد فید یبو خیلی خوب مى شه

 • 243
  300

  اپلیکیشن اندروید که داغونِ، به هیچ عنوان یوزرفرندلی نیست. نمی شه راحت مطالعه کرد. کتابی که ۱۱۰۰ صفحه داره را نمی شه به راحتی روی گوشی‌ها خواند. در ضمن باگ هم زیاد داره.به نظر می رسه تمرکز بیشتر روی ios بوده تا اندروید
  و مسئله اصلی که من مشکل‌دارم قیمتِ کتاب‌هاست فکر می‌کردم خیلی پایین‌تر باشه که این‌طور نبود. به شخصه ترجیح می‌دم برم کتاب فیزیکی تهیه کنم تا نسخه‌ی دیجیتال آن را، حتی اگر قیمت دو برابر باشد

  • 24464
   10

   چرا در مورد اپ اندروید هیچ جوابی داده نشده!
   واقعا خیلی سطحی روی آن کار شده و اصلا قابل قبول نیست..

 • 471
  190

  خیلی ممنون… واقعا ذوق کردم از خوندن این مطلب. خیلی عالیه. ولی هنوز نسخه ویندوزش منتشر نشده!

 • 2788
  40

  بسیار ممنون بابت معرفی.
  دکتر راستش مدها بود که کتاب های الکترونیکی انگلیسی رو روی گوشیم می خوندم و از این امکان جدید فناوری لذت می بردم. البته به همون اندازه هم حسرت می خوردم که چرا برای کتاب های فارسی چنین امکانی وجود نداره. با خوندن این پست واقعا خوشحالم کردین. در ضمن به این پست توی صفحه فیس بوکم اشاره کردم و لینک دادم.

 • 24465
  10

  فرمت رو نفرمودین چیه و آیا آفلاین میشه خوند یا نه

  • 396
   210

   امکان مطالعه افلاین برای تمامی کتابهایی که دانلود می کنید وجود دارد.

 • 1183
  90

  به عنوان یک کتابخون حرفه ای و یک مشتری دائم، ۲ تا پیشنهاد دارم:
  ۱- امکانات جستجو رو بیشتر کنید. مثلا جستجو از روی موضوع، مثل رمان: رمان های عاشقانه، رمان های پلیسی، رمان های علمی تخیلی و … یا کتاب های علمی: فیزیک، شیمی، زیست شناسی و … .
  ۲- هر چه سریعتر کتاب های قدیمی رو توی این سایت بگذارید. خیلی از این کتابا نه توی بازار گیر میان نه تو اینترنت. امیدوارم به زودی “تمام” کتاب های چاپ شده ی فارسی رو در این سایت داشته باشیم. این واقعا مثل یک رویا میمونه!
  ممنون و موفق باشید

 • 2498
  50

  ممنون از یک پزشک بابت معرفیتون. خیلی خوشحالم.‌فقط یه سوال از فیبیدو داشتم و اون اینکه آیا در آینده نزدیک تصمیمی برای ساخت اپلیکیشنهای ویندوز آرتی و ویندوز فون دارند یا خیر؟ خیلی ممنونم. موفق باشید تو کارتون

  • 396
   210

   حتما داریم ان هم نه در اینده دور بلکه این کار شروع شده و به زودی لانچ میشه

 • 24468
  10

  لطفا پی پال اضافه کنید برای خارج نشینان.

  • 396
   210

   تمامی کارها انجام شده و تا اخر هفته پی پال باز میشه

 • 519
  180

  دکتر کتاب پابرهنه ها رو که دیدم اشک تو چشام جمع شد من پابرهنه ها رو شاید ۱۲ بار خوندم بچگی هام دوس داشتم داریه می بودم :(
  ممنونت
  برای وینفون ۷ اپ نداره؟:(

 • 24470
  10

  دکتر جان خسته نباشی ! لااقل بالای پست مینوشتی رپرتاژ آگهی ! :-)

  • Profile photo of علیرضا مجیدی
   1
   20.1k

   معرفی هر محصول ایرانی که رپورتاژ نیست و من از فیدیبو ریالی دریافت نکرده‌ام.

  • 298
   260

   دکتر مجیدی همین طور که در متن پستشون گفتن این معرفی رو برای حمایت از یک ایده ناب ایرانی انجام دادند و بحث مالی مطرح نبوده براشون. امیدوارم فیدیبو از این کار دکتر که ۱۰۰% به معرفی سایتشون به مخاطبان فرهیخته و کتابخوان کمک کرد، قدر دادنی شایسته ای انجام بدهد.

 • 7178
  20

  سکیوریتی اپلیکیشن آنرویدش که خیلی پایین هست ، همین لحظه که دارم این پست رو می نویسم برنامه دیکامپایل شده و می شه که فایل های pdf رو از اپ extract کرد !!!

 • 7178
  20

  من خودم از یک سال پیش چنین ایده دارم و مشکلات زیادی سر راه هست ، که به چندین موردش دوستان در پست های قبلی اشاره کردن اما مهم ترین مساله ، سکیور بودن سیستم هست که باید حد اقل مطمئن باشیم تا ۲ سال سیستم می تونه کار کنه این سیستم هم چنین ضعفی رو داره همون طور که در پست قبل اشاره کردم برنامه دیکامپایل شده و این نشون میده که افراد دیگه هم توانایی این کار رو دارن ، ناشران هم تا بهشون تضمین ندی که ایبوک ها کپی نمیشن همکاری نخواهند کرد

  • 396
   210

   سلام
   سپاس از دقت و وقتی که مصروف داشتید.
   به هر حال وجود حفره یا مشکل امنیتی در هر سیستمی محتمل است و حتی اپل هم از این قاعده مستثنی نیست. ولی با همکاری شما این مشکلات قابل حل است. سپاسگزار میشم چنانچه از طریق صفحه تماس با ما در سایت برایمان بیشتر توضیح دهید.

 • 243
  300

  تجربه دو ساعتۀ بنده بروی گوشی اس ۴: مشکل جزیی در فونت فارسی: مثل کتاب‌خوان‌های سونی خوندن باهاش لذت‌بخش نیست می تونم بگم خسته کننده است. تمام صفحه نشدن در هنگام مطالعه. امکان خرید مستقیم از طریق گوشی. روشن ماندن صفحه در هنگام خواندن برای من که نداشت یا کار نکرد، هر دفعه باید صفحه رو روشن کنی … نکتۀ آخر فیت نبودن فونت روی گوشیه که من سطرهای بالایی و پایینی رو نمی تونستم بخونم. مشکلاتش برطرف بشه خوبه

 • 24473
  10

  میخواستم بدونم این سایت از فرمت فایل های کیندل ebook reader هم پشتیبانی می کنه؟ یا برنامه ای برای فروش کتاب های الکترونیکی برای کتابخوان های کیندل داره؟

 • 1680
  70

  ظاهراً با نیم‌فاصله مشکل داره. حروفی که بینشون نیم‌فاصله هست رو چسبیده به هم نشون میده. حالا نمی‌دونم به کتابی که خریدم مربوطه یا تبلت یا چی (اپ اندروید/ Nexus 7 2013)

  • 396
   210

   گویا در نکسوس سون گویا این مشکل وجود داره. امیدویم در نسخه اتی مشکل رو حل کنیم

 • 754
  130

  واقعا عالیه این حرکت

 • 24474
  10

  ممنون بابت معرفی

 • 7179
  20

  خوب بود

 • 2768
  40

  باورم نمی‌شد به این زودی سیستم انتشار الکترونیک در ایران راه بیافتد.
  از تمام دوستانی که این پروژه را پیش برده‌اند متشکرم.
  همچنین از یک پزشک

 • 164
  380

  بنظرم این بهترین پستی بود که اخیرا توی ۱پزشک خوندم
  برای من حتی از CES و پوشش خبری خوبش هم این خبر جالب‌تر و مهیج‌تر بود.
  بعد از تقدیر از عزیزانی که این ایده‌رو عملی کردند، بذارین من بجای تمجید، کاستی‌هایی که توی اولین نگاه به چشم خودم اومد رو بگم

  ۱- وب سایت طراحی رسپانسیو نداره که فکر می‌کنم امروزه نقص خیلی بزرگی محسوب میشه و متأسفانه توی وب فارسی همچنان در این مورد بشدت مهم بوفور اهمال‌کاری رو می‌بینیم!
  ۲- یه سر به قسمت راهنما بزنین. اول از همه ظاهر نه‌چندان حرفه‌ای طراحی این قسمت با ظاهر بقیه صفحات تضاد شدیدی داره! و حتی اگه بشه از این مورد هم گذر کرد و باصطلاح زیرسبیلی ردش کرد، بنظرتون نبود هیچ دکمه و لینکی به بقیه صفحه‌هارو میشه ندید گرفت؟ یعنی عملا بعد از ورود به صفحه راهنما، شما امکان جابجایی بین صفحات وب‌سایت رو از دست میدی و برای اینکه به صفحه دیگه‌ای بری، باید دست به دامن امکانات براوزر بشی که برگردی به صفحه قبل و یا هم باید آدرس سایت رو اون بالا توی آدرس‌بار وارد کنی.

  ۲ مورد فوق اولین مشکلاتی بود که توی وب‌سایت بهشون برخوردم و ربطی به اصل رسالت این گروه نداشت ما در ادامه میخوام چندتا مورد رو هم بپرسم که امیدوارم پاسخ‌های مناسبی براشون دریافت کنم

  ۱- از اونجاییکه یکی از بزرگ‌ترین بنظرم مهم‌ترین بازار کتاب، کتب درسی مدارس و منابع علمی دانشگاه‌ها هستند، آیا برنامه‌ای برای قرار دادن کتب این مجموعه‌ها وجود داره؟ (باتوجه باینکه کتب مدارس همین الآن هم بصورت رایگان با فرمت PDF در دسترس هستند اما مسلما PDF نمی‌تونه یک کتاب الکترونیک تلقی بشه).

  ۲- رسالت این مجموعه فروش کتاب هست و ارایه کتب الکترونیک ولی توی وب‌سایت فیدیبو هیچ مطلبی که بخواد در مورد پشتیبانی از ابزار اصلی کتاب‌های الکترونیکی (کتابخوان الکترونیک: Ebook Reader) مطلبی رو بیان کنه ندیدم. میدونم میشه با گوشی موبایل و فبلت و تبلت مطالبی رو مطالعه کرد ولی فکر نمی‌کنم هیچ‌کدوم بتونن جای کتابخوان رو بگیرند.

  ۳- باتوجه باینکه از Ebook Reader پشتیبانی نمیشه، من ترجیه میدم بجای صفحه تبلت، بشینم جلوی کامپیوترم و کتاب‌هامو روی صفحه بزرگ مانیتورم بخونم، اما هیچ روشی برای مطالعه روی سیستم عامل من (لینوکس) نتونستم پیدا کنم.

  ۴- من یک تبلت و ۲تا گوشی موبایل هم دارم، تبلتم iPad و گوشی‌هام یکی iPhone و دیگری Nexus 4 هست حالا اگر بالفرض که من از این گجت‌ها بخوام برای کتاب‌خوانی استفاده کنم، آیا میتونم کتابی رو که خریدم روی هر ۳ دستگاهم با ورود به اپلیکیشن مربوطه مطالعه کنم؟

  متأسفانه من مدتی پیش اپلیکیشنی رو از مارکت ایرانی سیبچه خریدم و بعد که تبلتم رو عوض کردم متوجه شدم که سیبچه بجای یوزر من، از udid دستگاه استفاده میکنه و عملا عضویت توی سیبچه یک فرآیند بدردنخور و اضافه‌ای بود که بهم تحمیل شده بود و اگر من تبلت رو فروخته بودم، اون خریدی که از سیبچه انجام داده بودم نه بدرد من می‌خورد (بخاطر udid) و نه به خریدار جدید (چون من رمز اسم کاربری خودم رو به اون نمی‌دادم).

  مسلما در ابتدای کار مشکلاتی وجود داره و نمیشه بخاطر ایرادهایی که گفتم یا هنوز به چشم من نیومده، زحمات این عزیزان رو سبک شمرد یا ندید اما مسلما با توجه کردن به نکاتی که عرض کردم، کسانی که در آغاز راه مشتری دایمی شما خواهند شد (دانشجویان، دانش‌آموزان و …که نیاز به کتب دارند)، توجه ویژه‌ای به شما خواهند داشت.

 • 751
  130

  من تویه سایته رفتم و هر کتابی رو جستجو کردم توش نبود. از مشهورترین ها تا پرفروش ترین ها. خیلی آرشیو کمی دارن. درضمن اکثر کتاب هاشون مذهبین.

 • 122
  460

  اوه، عالیه. خیلی خیلی خوشحال شدم که این مطلب رو خوندم. امیدوارم اینا تو کارشون موفق باشن و از این به بعد از این چیزا بیشتر ببینیم

 • 235
  310

  سلام. متشکرم از یک پزشک بابت معرفی این سایت خوب.
  از سایت فیدیبو هم تشکر می‌کنم که سریع به ایمیل حاوی سوالم جواب دادند.
  امیدوارم با چنین تلاش‌هایی، کتاب‌خوانی الکترونیک در کشورمون مورد استقبال واقع بشه.

 • 362
  230

  به نظر من خیلی خوبه فقط امیدوارم نسخه ویندوزی هم ارائه بشه و البته هر چه زودتر کتابهای بیشتری هم قرار داده بشه

 • 51
  750

  درود بر شما
  چرا امکان خرید کتاب داخل خود اپلیکیشن فراهم نیست؟

 • 5901
  20

  با سلام و تشکر از فیدیبو
  .
  منتظر نسخه آیفون هستم و همونطور که تو سایت اشاره شده به زودی روی اپ استور قرار میگیره. ولی هیچ جایی واسه نسخه مک ندیدم. حتی توی لیست نبود…
  برنامه ای برا انتشار نسخه مک هستش یا خیر؟

 • 24478
  10

  با تشکر از متن جالبتون. وقتی آخر متن رو دیدم تصمیم گرفتم کامنت بگذارم.
  شرکت نشرافا یکی از اولین شرکت‌هایی هست که روی آرشیو مجلات الکترونیک به معنای واقعی کار کرده. ما هم اپ‌های مختلف هم برای iOS، اندروید و ویندوز رو تولید کردیم و از نشریات مختلف دعوت می‌کنیم که وارد خدمات کلادی بشن که ما رایگان در اختیارشون قرار می‌دیم.
  اطلاع رسانی شما میتونه خیلی بهمون کمک کنه.

 • 24479
  10

  کسی که رضایت بدهد کتابش این جوری از چاپ الکترونیک دربیاید، بعدا خواهد دید که آن را به همراه ۴۳۰۰۰ کتاب دیگه سرخیابان توی یک دی وی دی به قیمت دوهزار تومان می فروشند!
  اخلاقیات مشکل داره عزیزم! این روزها حتی خود کتاب را هم قاچاقی چاپ می‌کنند و می فروشند کسی هم خبر نمی شود!
  حالا این ناشر می خواهد کاری کند که خودمان با دست خودمان کتاب‌هایمان را برای به مفت خوانده شد، تقدیمش کنیم. پورسانت خودشان هم که حقشان است! تیراژی هم در کار نیست. هیچ وقت رسما نخواهی فهمید که چند تا کتابت فروش رفته، هر وقت بگویی پول مرا بده، خواهند گفت امروز دو تا بیشتر از کتاب شما نرفته، این هم ۱۰۰۰ تومان حق‌التالیف!

  • 235
   310

   سلام.
   مسعود گرامی، دغدغه شما به‌جا است و من هم می‌پذیرم که درباره نسخه الکترونیک کتاب‌ها باید دقت عمل زیادی به‌خرج بدهند. مشکلی که شما بهش اشاره کردید، با تعریف و رعایت یک‌سری قوانین می‌تونه به‌نحو مطلوبی برطرف بشه. برای مثال اگر در سایتی مثل فیدیبو یا هر سایت مشابه دیگری گزارش‌دهی و اعلام آمار فروش کتاب‌ها به‌صورت خودکار و مکانیزه انجام بشه، هم ناشر و هم نویسنده و مترجم و… به‌صورت شفاف به آمار فروش دسترسی پیدا می‌کنند. امروز ما وقتی یک وبلاگ شخصی می‌سازیم شمار بازدیدکننده‌ها دستمونه، پس گزارش‌دهی و آماردهی خودکار در این سایت‌ها هم به راحتی انجام‌پذیره. و البته این قوانین باید به‌خوبی اجرا بشن تا هم حقوق ناشر و هم پدیدآورنده اثر و هم خواننده رعایت بشه. این موضوع در ایران تازه داره پا می‌گیره و بالاخره باید از یک‌جایی شروع کرد.

   • 1152
    90

    علی عزیز دقیقا در فیدیبو تمامی ناشرین پنل خود را دارا هستند و به صورت زنده می توانند تراکنش مالی و تعداد فروش را محاسبه شده ببینند.

    • 235
     310

     فیدیبوی گرامی متشکرم از پاسخگویی شما!
     آیا سازوکاری هم وجود داره تا برای مثال هر نویسنده بدونه تا حالا چند نسخه از کتابش توسط ناشر و از طریق درگاه فیدیبو به فروش رفته؟
     فکر می‌کنم بخشی از اشاره مسعود گرامی به همین موضوعه که حقوق نویسندگان و مترجمان هم رعایت بشه. خوشبختانه استفاده از امکانات دیجیتال چنین مواردی رو آسان کرده. برای مثال، شاید منصفانه باشه اگر هر نویسنده یا مترجم هم بتونه پروفایلی برای خودش داشته باشه تا این آمار از طریق پنلی که فرمودید، هم در معرض دید ناشر و هم در معرض دید نویسنده یا مترجم کتاب قرار بگیره.

 • 311
  250

  حالا که تنور پیشنهاد و انتقاد داغه اجازه بدید من هم یه چیزی بنویسم:
  به نظر میرسه این سامانه فاز اولش حدود یک ماهه که راه افتاده و مسلماً انتقادات و پیشنهادات بازدیدکنندگان این سایت و سایتهای دیگه میتونه خیلی بهشون کمک کنه و باید صبر داشته باشیم تا این اشکالات برطرف بشه. به هر حال هنوز تجربه زیادی در این مورد در ایران وجود نداره و هنوز نگاه ناشران هم باید نسبت به این موضوع تغییر کنه. و البته مدیران این سامانه هم باید تمام تلاش خودشون رو برای هرچه بهتر شدن این کار داشته باشن هر چند که شاید نتونن در کوتاه مدت مانند فروشگاههای بزرگ انلاین کار کنن.
  با تشکر از اقای دکتر مجیدی

 • 142
  420

  نسخه اندروید حالت شبش کار نمی‌کنه، فقط رنگ حاشیه سیاه مبشه! بجای سیاه شدن بکگراند و سفید شدن متن

  • 1152
   90

   لطفا از طریق بخش تمای با ما در صفحه اصلی سایت بفرمایید که مدل گوشی شما و نسخه اندروید شما چیست تا رسیدگی شود.

 • 24480
  10

  سایت عالی هست
  ولی
  متاسفانه مجموعه ای که همیشه به دنبالش بودم در سایت نبود
  کتاب های سیلماریلیون،هابیت،ارباب حلقه ها،فرزندان هورین نوشته جی.آر.آر.تالکین با ترجمه ی رضا علیزاده که مال انتشارات روزنه هست
  لطفا اینها رو هم قرار بدید

  • 1152
   90

   سلام
   با ناشر محترم که برخی از این آثار را انتشار داده اند از دیروز وارد مذاکره شده ایم.
   بامهر
   مجید قاسمی

 • 7182
  20

  پس پلتفرم ویندوز فون چی میشه!!!!!
  لطفا یه نسخه هم برای دستگاه های ویندوزفونی منتشر کنید

 • 243
  300

  چرا هر دفعه باید تو سایت لاگین کرد؟
  نسخه جدید اندروید کی لانچ می شه؟
  یک ایمیل اعلام کنید بتونیم باهاتون مستقیماً در تماس باشم، به غیر از “تماس با ما”
  نشر چشمه بی‌معرفت کتاب‌های بیخودشو گذاشته برا فروش
  بخشِ رمان خارجی، فلسفه، هنر، شعر ضعیفه
  تازه‌های نشر هم لحاظ کنید

 • 365
  230

  عالی.جای خالیش احساس می شد.

 • 24483
  10

  بسیار ممنون از مطلب زیباتون. امیدوارم که به این شکل فرهنگ مطالعه در کشور بالا رود.

 • 881
  120

  من توی ایران نیستم و خوشحال شدم که قیمت به دلار هم هست اما چرا قیمت کتابها به دلار اینقدر زیاده ؟
  یعنی مثلا قیمت به تومان ۸۲۰۰ و به دلار ۶٫۱۰ دلار است که تقریبا به قیمت روز ۱۸۰۰۰ تومان !

  چرا

  • 1152
   90

   حق با شماست. و این زیاد بودن قیمت دلاری به دلیل هزینه زیاد انتقال پول از خارج از ایران به حساب های داخلی است. با این حال باز هم در مورد آن تجدید نظر خواهیم کرد.

 • 4208
  30

  سایت ما هم کتاب برای فروش عرضه می‌کند.

 • 243
  300

  دکتر لطفاً پست به این مهمی را دفن نکنید بگذارید همین گوشه کنارها در صفحه‌ی اصلی باشد

 • 24484
  10

  ممنون بابت این برنامه. برای مک هم هست این برنامه؟

 • 757
  130

  من خیلی بیشتر ترجیح می‌دادم که می‌تونستم این نسخه‌های الکترونیکی رو روی همین نرم‌افزارهای کتابخون رایج، مثلا moon+ reader، می‌خوندم. کنار اومدن با یه کتابخون جدید راحت نیست اصلا.

 • 24486
  10

  اولا یه دنیا تشکر از این حرکت عالی
  دوما هیچ برنامه ای برای اضافه کردن فرمتهای epub و mobi ندارید؟

  هدف من از خرید ebook reader فرار از صفحه نمایش های lcd و ledبود حالا شما امکان تولید کتابها با فرمتی که در کتابخوانها ساپورت بشه رو ندارید؟

  • 396
   210

   دوست عزیز لطفا دست نگه دارید به زودی دستگاه های کتابخوان فیدیبو به بازار خواهد امد

 • 1429
  80

  مرکز تحقیقات قائمیه اصفهان پیشتر به این مهم رسیده بود با تولید بیش از ۶۰۰۰ جلد کتاب که تماشون رایگان هستند
  با توجه به اینکه دارن با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنن ولی هنوز فعال و پویا هستند
  در آمد این مجموعه هم فقط از راه کمک های مردمی و افراد خیر هست
  آدرس سایت
  http://www.ghaemiyeh.com

 • 4538
  30

  دوستان از این سایت هم غافل نشوند:

  http://www.avaabook.com

  شاید در مواردی حتی بهتر از این سرویس معرفی شده باشد

 • 556
  170

  به نظرم اپلیکیشن خودتون رو مارکت بازار قرار ندادید. این کار میتونه مخاطبان بیشتری رو با کار خوب شما آشنا کنه.

 • 4364
  30

  سلام من هم مثل تمام خواننده هایی که اینجانظر نوشتن به این سایت سر زدم نکات جالب در بین نظرات بود إز جمله
  تبلیغاتی که سایر سایتها إز خودشون کردن،
  نکته بعدی انتظار مجانی بودن بیشتر کتابهاست،
  مطلب بعدی اینکه نبأ ید إز ناشر انتظار داشت توجایی که قوانین copyright تحت هیج شرایطی و توی هیج شانه و حوزه کاری و تحقیقی رعایت نمیشه کتابهای بروز رو در اختیار سایت بذاره بوجود او مدن اعتماد متقابل زمان میبره،
  کتابهای مذهبی در مجموع توی جامعه ما با توجه به کیفیت بالآی نسخه کاغذی و حمایتهای مالی عملا قیمتهای خیلی کمی درمقایسه با همون کتاب با أون نوع کیفیت توی سایر رشته ها رو دارن،
  اینکه بشه با سایر کتابخون ها هم به مجموعه کتابهای این سایت دسترسی داشت خیلی خوبه ولی در مجموع طراحی خودسایت به نظر مطوب میاد،نحوه نمایش روانی جابجایی بین صفحه ها دسته بندی مطالب و…إز خصوصیات نرم افزارهای خوب appstore که به نسبت رعایت شده،
  أیده کار عالی و کم نظیر و اینکه أقای دکتر فقر کتاب خونی رو توی این سال هایی که من خواننده مطالب ایشون هستنم بارها توی مطالبشون أعلام کرده بودن کاملا واضحه،در نتیجه به نظرم لزومی نداره که دوست خوبون با کنایه إز تبلیغی بودن این مطلب حرف بزنه کما اینکه وجهی هم دریافت میشد ایرادی وارد نبود،
  احسان فراهانی

 • 396
  210

  گویا پرداختن سایت وزین یک پزشک به معرفی یک سرویس ایرانی حسادت و بغض را در بسیاری از دوستان برانگیخته است. نمی دانم چرا اگر هزاران سرویس خارجی معرفی شود هرگز چنین مسایلی مطرح نمی شود. ولی گویا این هم نوع خاصی از اخلاق رقابتی بومی ما است دیگر.
  به هر صورت در مقام خدمات مشتریان فیدیبو، بر خودم واجب دیدم اینجا اعلام کنم، این پست اقای مجیدی کاملا خودجوش و کاملا از سر لطف ایشان بوده و ایشان هرگز برای معرفی این سرویس نه مطالبه ای داشته اند و علاوه بر این راهنمایی هایی را هم بی هیچ چشم داشتی برایمان داشتند که بسیار راه گشا بوده است. گرچه اگر هم ایشان مطالبه ای در این خصوص می داشتند، با توجه به جایگاه خاص وب سایت ایشان و مخاطبان فهیمی که دارند، فیدیبو از صمیم قلب و با رضایت کامل برای ایشان فراهم می اورد

 • 508
  180

  قیمت کتاب ها زیاد هم ارزون نیست.

  تهیه کتاب های کاغذی شمال هزینه های زیادی از جمله کاغذ و جوهر و بسته بندی و حمل و نقل و از همه مهمتر درصد سود فروشندگان برای هر نسخه به تنهایی است. و فقط هزینه هایی مثل طراحی ها و از این قبیل ، سرشکن می شوند … چیزهایی که در کتاب های الکترونیکی اساسا وجود خارجی ندارند و هین ها باعث می شوند هزینه تهیه یک نسخه کتاب الکترونیکی بسیار کمتر از نسخه کاغذی ان باشد.

  بنظر من تفاوت گاه پنجا درصدی هم تخفیف مناسبی نیست

  پ ن : لازم بذکر است که بنده قصد قیمت گذاری رو محتوای هیچ کتابی را ندارم چرا که محتوای خوب فراتر از هر ارزش مادی ای می باشد.

 • 243
  300

  نسخه‌ی جدید اپ اندروید خوب نیست، بهتر بود ایده هاتون رو از اپ های کتاب‌خوان اندروید مثل: مون ریدر، کینگ ریدر و اپ های این دسته می‌گرفتید، دیروز نسخه‌ی ویندوز رو نصب کردم متأسفانه رو لپ‌تاپ من که تازه خریدمش و به روزه خیلی کنده وای بحال سیستم های قدیمی تر

  • 396
   210

   با نوجه به نقد ها و البته پیشنهاداتهخوبی که از طرف کاربذان ١پزشک برای ما ارسال شد یا در همین بخش نظرات مطرح شد، انقلاب کاملی در هسته و رابط کاربری فیدیبو در اندروید و ios صورت داده شد که فیدیبو را از بسیاری جهات از کتابخوان هاییی که شما نام بردید هم بهتر می کند. این نسخه به زودی روی سایت قرار خواهد گرفت که به اطلاع شما خواهد رسید.

   • 243
    300

    امیدوارم همین طور باشه. الآن نسخه‌ی جدید اندروید روی گوشی من نصبه دیشب موقع خواب می‌خواستم کتابی را که تهیه کردم مطالعه کنم ولی متأسفانه باز هم همون مشکلی را که قبلاً گفتم داشت، سطور پایین بالا و چپ و راست را نداشتم. دوباره مشکل نیم‌فاصله‌ها وجود داشت

 • 306
  250

  در ابتدا تصور کردم رپورتاژ است ولی وقتی دیدم رسانه ۱pezeshk کاملا رایگان در حال معرفی سایتی نوظهور است و سعی دارد یکی از بزرگترین خلا های کتاب خوانی را که همان تهیه ارزان کتاب هست را پر کند اشکی در چشمانم جمع شد.ایکاشک رسالت شما در دل همه قرار میگرفت.سپاسگذارم

  • Profile photo of علیرضا مجیدی
   1
   20.1k

   همه چیز پول نیست، پول آگهی‌های دیگر هم در نهایت صرف هزینه‌های سایت می‌شود یا اینکه من به یاری آنها با سهولت بیشتری می‌توانم ساعت خالی برای کار روی سایت باز کنم.

   • 243
    300

    دکتر بی نظیری

 • 1094
  100

  سلام
  خواهشا یه فکری هم برای ما که ۷۰۰-۸۰۰ تومن پول دادیم و کتابخوان خردیم هم بکنید. راهی وجود نداره که نسخه مخصوص این کتابخوان ها را هم بفروشید؟

  • 396
   210

   به شدت روی این موضع داره کار میشه و به زودی خبر های خوبی برای شما داریم

 • 381
  220

  منم نظرم قیمت کتابها خیلی بالا ست ، یه فکری به حالش بکنید ، این طوری مى رم خود کتاب رو مى خرم با هاشم حال مى کنم

  • 243
   300

   بنده با نظر شما کاملا موافقم

   • 396
    210

    قیمت گذاری با نظر ناشران صورت می گیرد و نمی توان در ابتدای راه از انها خواست که تخفیف هایی انقلابی بدهند. اما در ادامه راه و با جلب بیشتر اعتماد ایشان می توان قیمت ها را کاهش داد. البته این امر نیاز به زمان دارد.

 • 211
  330

  نمیدونم خوشحالیم رو بابت راه اندازی چنین سایتی چطور ابراز کنم!!!
  فقط بگم خیلی خیلی تحت تاثیر قرار گرفته ام!

 • 330
  240

  آوابوک هم خوب است. ولی مدتی است که تغییر خاصی نمی کند و صرفا روزی یکی دو کتاب (آن هم نه کتاب های ناب) اضافه می شود.
  امیدوارم هم آوابوک و هم فیدیبو با وجود تمامی موانع و مشکلات همواره یک سیر صعودی رو طی کنند.

 • 94
  520

  دمتون گرم که به من معرفی کردید خیلی از اینها دوست دارم

 • 7185
  20

  قیمت دلاری کتابها حتی با احتساب هزینه جا به جایی پول اصلا منطقی نیست. درسته قیمت کتاب ها در خارج از ایران هم در همین حدود هست اما مساله اختلاف قیمت ریالی و دلاریه.

 • 7185
  20

  ضمنا قسمت جستجوی کتاب ها واقعا ضعیفه. من شاید درست متوجه نشدم اما امکان مرتب کردن بر مبنای اسم نویسنده، اسم کتاب، سال انتشار، و امثال این وجود نداره و کتاب ها مثل گوجه و خیار ریخته شدن وسط سبزه میدون! این همه زحمت کشیدین برای اصول کار، کمی ظاهرش رو هم نظم بدین لطفا. سورتینگ و سرچ بهتر که ساده ترین قسمت کد نویسی کار بود

 • 5711
  20

  سلام
  با تشکر از جناب دکترکه اقدام به معرفی چنین برنامه ای کرده اند. معلوم نیست یادداشت های که در ضمن مطالعه نوشتم کجا می روند و چرا نمی توانم آنها را ببینم؟!
  ضمن اینکه بعد از گذشتن بیش از سه ماه هنوز نسخه مک آماده نصب نشده است؟

 • 24489
  10

  ناشرین چگونه می توانند با شما همکاری داشته باشند. ما در صدد راه اندازی نشر الکترونیک هستیم. لطفا راهنمای بفرمایید.

 • 24490
  10

  با سلام
  فیدیبو مجموعه قوی و داره خوب کار می کنه، آوابوک هم همین طور. تازگی ها طاقچه taaghche.ir هم توسط تیم مایکت myket.ir ارائه شده که در حال رشد است.
  مشکلی که هست این که فیدیبو کتابها رو انحصاری از ناشر دریافت می کند و فرصت فروش کتاب در فروشگاه های دیگر را از بین می برد.
  از طرفی طاقچه قراردادهای خود را به صورت ۷۰ – ۳۰ به نفع ناشر می بندد و سعی دارد تا توزیع خود را در فضای اندروید و ios گسترده تر کند. بر خلاف فیدیبو که کدنویسی کتابخوانش در خارج از کشور بوده، طاقچه کاملا وطنی بوده و توسط برنامه نویسهای ایرانی نوشته شده است.
  بنظرم این کار شهر کتاب که کتابها را انحصاری می بندد، اصلا منطبق با روش و منش کاری آقای فیروزان نیست! خود اسم فیدیبو هم اسم دلچسبو مطابق با سلیقه ایرانی نیست. شنیده ام فیدیبو مخفف (firoozan digital books) است!!!!

 • 643
  150

  باید بگم در ابتدای کار وقتی پست آقای مجیدی را خوندم خیلی خوشحال شدم و قبل از نصب نرم افزار و جستجوی بیشتر در سایت فیدیبو، اونو به جند تا از دوستانم هم معرفی کردم، اما وقتی امشب با خوشحالی شروع به گشت و گذار در نرم افزار شدم متوجه شدم که متاسفانه اختلاف قیمت کاغذی و الکترونیک اینقدر ناچیزه که هیچ توجیه منطقی برای خرید یک نسخه الکترونیک با پنجاه درصد قیمت نسخه کاغذی برام وجود نداره، ناشر محترم وقتی هزینه های زیادی مثل کاغذ و جوهر و چاپ و بسته بندی و حمل و نقل و درصد سود فروشندگان را میتواند با این کار به راحتی حذف کنه بهتره منطقی تر تصمیم بگیره، به خصوص اینجا که سهامدار عمده هم خودشون هستند و اگر بر اساس اصول مارکتینگ هم نگاه کنیم بهتره برای ابتدای کار قانون دمپینگ رو مد نظر خودشون قرار بدن، در غیر اینصورت از همین حالا مطمئن باشید این پروژه در دنیای بی رحم تجارت محکوم به شکست خواهد بود.
  به شخصه ترجیح میدم که اصل یک کتاب (شما تصور کنید یک کتاب خوب و ناب با لذت وصف نشدنی موقع ورق زدن برگ برگش) را با کاغذ گلاسه و چاپ خوب خریداری کنم و در کتابخونه ام داشته باشم تا اینکه نصف هزینه یک کتاب با خصوصیات بالا را بدم و نسخه الکترونیک اون به دستم برسه.
  مورد دیگه اینه که وقتی قیمت های کتاب ها رو دیدم احساس ناخوشایندی از سود جویی فروشنده بهم القا شد که باعث شد به شخصه از حمایت چنین پروژه ای سر باز بزنم.
  امیدوارم روی حرفای من به عنوان کاربر هدف بیشتر فکر کنن.

 • 24492
  10

  ممنون من به عنوان یک خبرنگار بسیار استفاده کردم

 • 15071
  10

  خیلی ممنون از اطلاع رسانیتون من مدتهای زیادی دنبال چنین چیزی بودم حتی به ناشرای کتاب هم پیشنهاد دادم و الان خیلی خیلی خوشحالم چون خوندن کتاب الکترونیکی خیلی جالبتر و در دسترستره تو هر شرایطی.بازم تشکر میکنم

 • 1282
  80

  باسلام کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب قائمیه با بیش از ۱۵۰۰۰ هزار جلد کتاب رایگان خیلی محشره و هم سرعت بالایی دارد و هم امکانات زیادی و جدید با راه اندازی سایت جدیدش محشر شده و تمای کتاب ها را با ۸ فرمت به صورت رایگان گذاشته است.
  این هم آدرس سایتش : http://www.ghaemiyeh.com

 • 15923
  10

  باسلام من عضو سایت فیدیبو هستم قبلا از گوشی دوهسته ای اندرویدبرای مطالعه کتابهای فیدیبو استفاده می کردم متاسفانه وقتی تعداد کتابهام به ۳۰ عدد رسید برنامه بسته میشود وقادر به استفاده از سایت نیستم به دلیل علاقه به کتابخوانی یک تبلت گران قیمت اندروید خریدم که اینبارحتی نمی تونم کتابها رو دانلود کنم هر چی هم پیام برای پشتیبانی سایت می گذارم کسی حتی جواب نمیده این سایت واقعا بد طراحی شده وکارایی نداره هم پول کتاب دادم هم تبلت خریدم ولی نمی تونم ازش استفاده کنم کسی هم پاسخگو نیست.!