پاکت: هر آنچه نیاز دارید را همه جا در جیب خود داشته باشید!

نویسنده مهمان- بهروز ابراهیمی:

مدت‌ها بود که می‌خواستم مطلبی را برای نشر در وبلاگ یک پزشک بنویسم. ولی هر بار به دلایل مختلف از جمله مشغله کاری فرصت این کار را پیدا نمی‌کردم، تا اینکه هفته پیش ایمیلی از طرف اپلیکیشن Pocket دریافت کردم و این مسئله بهانه‌ای شد تا این مطلب را بنویسم. موضوع ایمیل این بود که من در سال ۲۰۱۳ جز یک درصد بالای استفاده کنندگان از این اپلیکیشن قرار گرفته بودم. با دنبال کردن لینک این ایمیل صفحه زیر را مشاهده کردم که تعداد کل کلماتی را که در پاکت مطالعه کردم بودم نشان می‌داد. طبق گفته سایت پاکت، این حجم مطالعه معادل ۵۵ بار خواندن کتاب «گتسبی بزرگ» است، کتابی که در واقع آن را نخوانده‌ام!

12-16-2013 10-21-53 AM

واقعیت این است که به دلیل نداشتن فرصت کافی در محل کارم،  برای مطالعه‌ی مطالبی که در اینترنت پیدا میکنم، از اپلیکیشن پاکت برای ذخیره سازی و خواندن مطالب در منزل استفاده میکنم. روش کارم به این شکل است که مطالب جدید سایت‌ها و وبلاگ‌های مورد علاقه ام را از طریق اپلیکیشن gReader دریافت میکنم، سپس برای مطالعه در منزل این مطالب را در پاکت ذخیره میکنم. نیازی به ذکر نیست که یکی از وبلاگ‌هایی که همیشه دنبال میکنم وبلاگ دوست‌داشتنی یک پزشک است، و با دو اپلیکیشن محبوب پاکت و gReader نیز از طریق همین وبلاگ آشنا شدم. استفاده من از اپلیکیشن پاکت، تنها محدود به سایت هایی که از طریق gReader دنبال میکنم، نیست. گاهی مطالب مختلف علمی در زمینه کاری خودم را نیز، که در سایت های مختلف میبینم، ذخیره کرده و سر فرصت مطالعه می‌کنم. حتی ویدئو یا پادکست‌هایی را نیز، که میخواهم بعدا دانلود کنم، در این اپلیکیشن ذخیره می‌کنم.

12-16-2013 10-22-29 AM

اما علاوه بر ایمیل دریافتی، در حساب کاربری خودم در پاکت نیز، لینکی مربوط به مطالب پرخواننده در سال ۲۰۱۳ دیدم که بد نیست در این مطلب به آنها نیز اشاره ای بکنم. این لینک برای کسانی که حساب کاربری پاکت ندارند نیز قابل دسترسی است (http://getpocket.com/hits). در تصویر مشاهده می‌کنید که مطالب پرطرفدار در زمینه های مختلف مانند سیاست، تکنولوژی، ادبیات، فیلم و غیره تقسیم بندی شده‌اند. با انتخاب هر کدام از گزینه ها، ۱۰ مطلب پرخواننده در آن حوزه را مشاهده خواهید کرد. البته لازم است اشاره بکنم که این فهرست ها فقط اشاره به مطالبی دارند که از طریق پاکت خوانده شده‌اند و نه از روشهای دیگر.

12-16-2013 10-15-54 AM

در این لیست ها نکات جالبی وجود دارد و دیدن این لیست ها خالی از لطف نیست. یکی از مطالب پرطرفدار در حوزه تکنولوژی که نظر من را به خود جلب کرد، مطلبی از سایت The Verge در مورد شکل گیری و پیشرفت استارتاپ پاکت به رهبری نیت واینر (Nate Weiner) بود. من قبلا ترجمه این مطلب را در وبلاگ یک پزشک خوانده بودم و توصیه میکنم افراد علاقمند حتما به این لینک مراجعه کنند. (مقاله دیگری که در فهرست برترین مطالب پاکت بود و پیش از این در یک پزشک ترجمه شده بود، مقاله‌ای بود از نیویورک تایمز در مورد داستان تولید و رونمایی آی‌فون توسط جابز)

12-16-2013 10-23-07 AM

اما علاوه بر دسته بندی مطالب بر حسب موضوع، در پایین این صفحه پرطرفدارترین سایت ها نیز معرفی شده اند که در بین آنها همانطور که انتظار میرود نام یوتیوب، نیویورک تایمز، لایف هکر، گاردین، ویکیپدیا و گیزمودو و غیره به چشم می خورد که با انتخاب هر کدام مطالب پرطرفدار این سایت ها را می توانید ببینید.

در پایان باید اشاره بکنم که اپلیکیشن پاکت در آخرین به‌روزآوری خود امکانات زیادی را در خود جای داده است که ذخیره، دسته بندی و مطالعه بعدی آنها را بسیار ساده تر می‌کند. از جمله امکانات اضافه شده به این اپلیکیشن قابلیت برچسب گذاری مطالب در هنگام ذخیره می باشد که کار را بسیار راحت تر کرده است. همچنین این اپلیکیشن با گذر زمان و با مشاهده مطالب ذخیره شده و خوانده شده توسط شما و با یادگیری از آنها، بهترین گزینه ها برای مطالعه در شرایط مختلف از جمله مسافرت طولانی یا فرصت های کوتاه را در اختیار شما قرار می‌دهد. با این امکانات جدید، اپلیکیشن پاکت میرود که تحولی اساسی در استفاده از اینترنت بخصوص امر مطالعه ایجاد کند.

لینک‌های دانلود اپلیکیشن پاکت

دانلود برای آی‌دیوایس‌ها

دانلود از گوگل پلی

در صورتی که دسترسی به گوگل پلی ندارید، به این صفحه مراجعه کنید و اپلیکیشن را دانلود کنید.