banner-05-900-x-90
topnews معرفی کتاب

پیشنهاد ۶ کتاب برای مطالعه در شب‌های طولانی پاییزی و زمستانی‌تان

12-11-2013 11-23-57 AM

با توفیق اجباری که کندی بسیار زیاد اینترنت، نصیبم کرد، با خودم بهتر دیدم تا برطرف شدن مشکل که نمی‌دانم چقدر طول خواهد کشید، چند کتاب را به تازگی دیده‌‌ام، به شما معرفی کنم، امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیرد.

۱- خانواده مصنوعی

خانواده مصنوعی و داستان‌های دیگر، مجموعه ده داستان از نویسندگان معاصر است. نویسندگانی متعلق به نسل‌ها و سرزمین‌های متفاوت. نام‌آشنایانی چون ماگارت اتوود و آلیس مونرو از کانادا، آن تایلر و استیون کینگ و آیزاک باشویس سینگر از آمریکا، اورهان پاموک ترک و هاروکی موراکامی ژاپنی در کنار نویسندگانی مانند اِیمی تَن، جان لورو و آنیتا راو بادامی که در این کمتر شناخته‌اند.

داستان‌ها از مجموعه‌های داستانی برگزیده یا نشریاتی ادبی معتبر انتخاب شده‌اند. شاید بتوان ویژگی این مجموعه را در گونه‌گونی صداهای آن دانست. در این داستان‌ها، سبک یا شیوه روایت مشترکی وجود ندارد، مضامین نیز متنوع است. آنچه آنها را در کنار هم خواندنی می‌کند، چیزی نیست جز لذت خواندن داستان ناب.

12-11-2013 10-21-13 AM

انتخاب و ترجمه داستان‌ها را «مژده دقیقی» انجام داده است و انتشارات نیلوفر کتاب را در ۲۳۶ صفحه به قیمت ۱۱ هزار تومان منتشر کرده است.

۲- «زمین پست» از «هرتا مولر»

هرتا مولر را با آن داستان‌های «شاعرانه» با سبک خودش با کتاب «سرزمین گوجه‌های سبز» شناختم و بعد با کتاب «گذرنامه».

به تازگی انتشارات بوتیمار با ترجمه رباب محب، اثر دیگری از این نویسنده را منتشر کرده است.

این کتاب از داستان‌های به هم پیوسته‌ای تشکیل شده که در کنار هم برشی از زندگی شخصیت‌های داستانی را روایت می‌کند. خطابه مراسم خاکسپاری، حمام اشوبیش، خانواده من، زمین پست، گلابی گندیده، تانگوی آتشین، پنجره، مرد و قوطی کبریت، فرق سر آلمانی و سبیل‌های آلمانی، اتوبوس بین راه و سپورهای خیابان، از عناوین ۱۹ داستان این کتاب هستند.

12-11-2013 10-29-50 AM

کتاب ۱۷۹ صفحه دارد و قیمت‌اش ۱۱ هزار تومان است.

۳- دورنمای کاسل راک از آلیس مونرو

این کتاب متشکل از ۴ داستان کوتاه است که ترجمه داستان‌های مندرج نویسنده در سایت نیویورکر هستند.

در این مجموعه داستان‌های «دورنمای کاسل راک»، «چهره»، «حفره‌های عمیق» و «بُعد» آورده شده است.

کتاب را زهرا نی‌چین ترجمه کرده است و انتشارات افراز آن را در ۱۶۸ صفحه به قیمت ۴۴۰۰ تومان منتشر کرده است.

12-11-2013 10-35-58 AM

داستان اصلی این مجموعه که عنوان کتاب هم از آن گرفته شده است، روایت‌ سفر فردی به همراه خانواده‌اش به کشور کانادا است. در بخشی از این داستان «جیمز» شخصیت اول داستان، فرزند ۱۰ ساله خود را به بالای قلعه‌ای می‌برد تا نگاهی به دورنمای کشور آمریکا و در واقع، به رویاهای از دست رفته پدرش، بیندازد.

۴- پاییز داغ

پاییز داغ هم یک مجموعه داستان کوتاه است، عناوین داستان‌ها و نویسندگان آنها به ترتیب زیر هستند:

– پاییز داغ از آلیس مونرو

– نگاه خیره، تونل و مزاحمت – سه داستان از دوریس لسینگ هستند.

– جنایت سیلوستر بونارد از آناتول فرانس

– ماجرای مرموز بنجامین باتن ، آبی و صورتی داستان‌هایی از اسکات فیتز جرالد هستند.

– افروختن آتش و گرگ خفته هم از آثار جک لندن انتخاب و ترجمه شده‌اند.

12-11-2013 11-23-35 AM

قیمت کتاب ۱۳ هزار تومان است و توسط انتشارات کتاب کوله‌پشتی منتشر شده است.

۵- مدرک از آگوتا کریستف

پیش از این در یک پزشک کتاب «دفتر بزرگ» را از آگوتا کریستف معرفی کرده بودم.

این کتاب جلد اول سه‌گانه دوقلوها بود. در کتاب قبلی داستان دو پسر دوقلو را خوانده بودیم که در زمان دشوار جنگ جهانی دوم، به مادربزرگ بیرحمشان سپرده شده بودند و مجبور شده بودند در شرایط هولناک جنگ با او سر کنند، بعد از جنگ هم شرایط دشوارشان تغییر زیادی نکرده بود، تا اینکه یکی از کشور خارج شد و دیگری در نزد مادربزرگ ماند.

12-11-2013 10-54-29 AM

حالا ما با لطف مترجم کتاب – اصغر نوری- و انتشارات مروارید می‌توانیم جلد دوم این کتاب را هم بخوانیم.

12-11-2013 11-23-57 AM

رمان مدرک ۱۹۳ صقحه دارد و قیمت‌اش ۸۵۰۰ تومان است.

۶- وقت‌نویس از میچ آلبوم

«سه‌شنبه‌ها با موری» مشهورترین کتاب میچ آلبوم است، اما این بار ما با تازه‌ترین کتاب او که در سال ۲۰۱۲ منتتشر شده بود، طرف هستیم.

12-11-2013 11-15-26 AM

رمان وقت‌نویس، سه داستان را در کنار هم روایت می‌کند و پیش می‌برد.

پسرکی غارنشین در در عصر حجر به نام دُر، دختر نوجوانی به نام سارا لمون و مرد ثروتمندی که در هشتاد سالگی به پایان عمر نزدیک شده است.

دُر یک کاراکتر تخیلی است، نخستین انسانی است که موفق به اندازه‌گیری زمان می‌شود، او پدر زمان می‌شود، اما به همین خاطر از غار برای هزاران سال تبعید می‌شود و مجبور می‌شود به افرادی گوش فرا بدهد که از تنگی و نبود وقت شکایت دارند.

فلسفه این کتاب این است که باید قدر زمان موجود را دانست و نباید بیهوده آرزوی زمان بیشتر را کرد.

12-11-2013 11-24-13 AM

وقت‌نویس را شیرین معتمدی برای انتشارات مروارید ترجمه کرده است، کتاب ۲۵۲ صفحه دارد و قیمت‌اش ۱۰ هزار و پانصد تومان است.

۱۶ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • کتاب خوندنو خیلی دوست دارم. ولی متاسفانه روز و شبهای پاییز و زمستان من فعلاً توسط یه سری کتاب تخصصی و خشک پر شده که حالا حالا هم امید نجاتی نیست.

 • کتاب “بالاخره یک روزی قشنگ حرف میزنم” و “مادر بزرگت رو از اینجا ببر” نوشته ی دیوید سداریس و با ترجمه ی پیمان خاکسار از کتابای خیلی خوبیه که این روزا خوندم
  ویژگی اصلیِ سداریس، طنز قوی متن هاشه
  شدیدا توصیه میکنم اگه میخواید کتابی بخونید که حالتونو خوب کنه، این دو عنوان رو از دست ندید

 • مجموعه در جستجوی زمان از دست رفته از مارسل پروست و کتاب ۱۹۸۴ از جرج اورول هم میتونن کتابای جالبی برای کسانیکه وقت کافی برای مطالعه دارن باشه

 • یکی از کتابای جالبی که اخیرا خوندم کتاب ناتور دشت از انتشارات نیل بود. خیلی کتاب باحالیه. قیمتشم ۱۰ تومنه.
  موقع خرید اصلا به جلدش توجه نکنید.

 • سلام
  آقای مجیدی اگر تمایل به درج لینک خرید کتاب ها در فروشگاه اینترنتی شهرکتاب را برای خوانندگان عزیز رو داشتید:

  ۱٫ خانواده مصنوعی و داستان‌های دیگر
  http://www.shahreketabonline.com/products/1/86601/

  ۲٫ زمین پست
  http://www.shahreketabonline.com/products/1/86799/

  ۳٫ دورنمای کاسل راک
  http://www.shahreketabonline.com/products/1/89140/

  ۴٫ پاییز داغ
  http://www.shahreketabonline.com/products/1/9567/

  ۵٫ مدرک
  http://www.shahreketabonline.com/products/1/62845/

  ۶٫ وقت‌نویس
  http://www.shahreketabonline.com/products/1/85952/

  با سپاس

  • اگر کتابی از نظرم جالب باشه حتما می خرمش
   همونطور که قبلا کتاب “خدمتکار و پروفسور” و چند عنوان دیگه رو که آقای مجیدی قبلا معرفی کرده بودم، برام جالب بود رو خریدم و خوندم.
   از خوندنش کتاب مورد نظر هم لذت بردم
   از آقای دکتر هم ممنونم بابت وقتی که برای معرفی کتاب می گذارند.

   فقط برام سواله که آقای مجیدی شما چقدر از وقتتون رو برای خوندن کتب غیر تخصصی می ذارید که می رسید انقدر کتاب بخونید؟

 • و من ۶ پیشنهاد دارم!
  ۱- ضد خاطرات از اندره مالرو را بخوانید تا بفهمید کتاب یعنی چی؟پر از دانش و تجربه و سخنان ناب است.به قول دوست نویسنده ام خالد رسول پور من هم با خواندن این کتاب دیوانه نوشتن شدم.
  ۲- زندگی نامه خود نوشت جان استوارت میل را بخوانید تا بدانید در سه سالگی به زبان غیر مادری (یونانی) دوره کامل افلاطون خواندن یعنی چی؟
  ۳-رمان کودک،سرباز دریا از ژرژ فون ویلیه را بخوانید تا بدانید که این فقط ادبیات است که بر روی جنازه دشمن هم گریه میکند!

 • ادامه سه کتاب از روسیه:
  ۴- داستان بلوار نیفسکی از نیکلای گوگول که عاشق آن هستم.اصلا من عاشق روسیه ام.هر چیزی که روسی باشد!دیگر آثار گوگول هم شاهکارند.
  ۵- لنینگراد مغاک خون و مرگ از آناتول داروف.تاریخ شفاهیِ حمله آلمانیها به شهر زیبای سن پترزبورگ.میدانید که لنینگراد و پترو گراد هم قبلا از اسم های شهر پترزبورگ بوده اند.این کتاب حقیقت جنگی است عجیب و غریب از زبان خود داروف.
  ۶- سوار کار مفرغی از الکساندر پوشکین.این کتاب در رثای پیکره برنزی پطر کبیر که بر اسب خود سورار است و در میدان سنای شهر سن پترزبورگ و چند قدمی رود نوا قرار دارد حکایت می کند.

  اگر خواستید بگید تا باز هم کتاب ناب و خواندنی معرفی کنم.

موفقيت

تبلیغات بنری

pardano3

مطالب تصادفی

در متن زیر تولستوی از روزهای نخستین سینما ، از امیدواریهایش به سینما به در نمایش ایده‌ها ، افکار و تخیلات نویسندگان و از رابطه سینما و تجارت گفته است:   “خواهید دید این ماشین عجیب و غریب کوچک با آن همه تلق – تلق کردن‌هایش و با آن هندل گردانش انقلابى در زندگى ما […]

ادامه

دکتر فرزانه عبیری: کتاب «کجا می روی؟» با نام لاتین Quo Vadis اثر خواندنی و قابل تامل نویسنده لهستانی الاصل هنریک سینکیویچ و به ترجمه شیوا وزیبای حسن شهباز در۶۸۷ صفحه میباشد. ترجمه کتاب در سال ۱۳۵۳ انجام شده است ولی به عللی چاپ اول آن با تأخیر چندین ساله در بهار ۱۳۸۹ و چاپ […]

ادامه

تقویت نیروهای ذهنی، از حافظه گرفته تا پردازش تا نیروهای مبهمی مثل تله‌پاتی یا القای ذهن، از دیرباز مورد توجه انسان بوده‌اند و مردم عادی، نویسندگان و دانشمندان حوزه‌های مختلف از زوایای محتلفی به آن نگریسته‌اند. یکی از نخستین داستان‌های علمی تخیلی‌ای که در آن مبحث تقویت نیروهای نهانی ذهن، سوژه قرار گرفته بودم، داستانی […]

ادامه

فرانک مجیدی: در طولِ سال‌هایی که در «یک پزشک» از مطالبِ گوناگون نوشته‌ایم، به‌خوبی از بازخوردِ مطالب متوجه شده‌ایم که چه نوع پست‌هایی، بیشتر به مذاق خوانندگانِ وبلاگ، خوش می‌آیند. در این میان، همیشه یک حقیقتِ آزاردهنده برای من و برادرم وجود دارد: پست‌های مربوط به معرفیِ کتاب، هیچوقت بازدیدی در خورِ انرژی و زمانی […]

ادامه

پستهای محبوب یک ماه اخیر

افرادی که سریال می بینند معمولا به دو دسته کلی تقسیم می شوند : آنهایی که همزمان چند سریال را دنبال می کنند و آنهایی که تا یک سریال را به پایان نرساندند سریال دیگری را شروع نمی کنند. کسانی که اهل سریال باشند به خوبی می دانند که اعتیاد شدیدی در پشت آن پنهان […]

ادامه

سری عکس‌های برتر سال ۲۰۰۷ مجله Nature’s Best Photography را امروز به صورت اتفاقی دیدم. این مجله را با مجله NATURE معروف اشتباه نگیرید. عکس‌های برتر سال ۲۰۰۷ این مجله از لحاظ کیفیت به اعتقاد من با عکس‌های نشنال جئوگرافیک در زمینه طبیعت برابری می‌کنند. علاوه بر عکس، در این مجله مقاله‌هایی درباره حیات وحش، […]

ادامه

آیا شما کار و حرفه‌ای دارید که لازمه آن سر و کله زدن با طیف وسیعی از ارباب رجوع و مردم است؟ آیا شده که هنگام انجام این کار، با آدم‌های به کلی غیرمنطقی برخورد کنید که اعصابتان را به هم می‌ریزند؟ آیا گاهی مجبور می‌شوید که در میهمانی‌ها با یک آشنا یا فامیل دیدار […]

ادامه

فرانک مجیدی: درختان موجودات قابل احترامی هستند که بی‌شائبه زیبایی، رازآلودگی، سایه و مزایای خود را به ما ارزانی داشته‌اند. برخی از گیاهان تصاویر این پست، البته درخت نیستند، اما تصاویر اعجاب‌اوری ایجاد کردهاند که آن‌ها را در رده‌ی درختان این پست قرار دهیم. این تصاویر، دلیل خوبی است به تمام درختان مهربانِ زمین، احترام […]

ادامه

پستهای اخیر

امروزه خریدهای پرتکرار و روتین برای بسیاری از مردم، فرایند خسته‌کننده و پر دردسری می‌باشد. با فراگیر شدن فروشگاه‌های اینترنتی، راه حلی امروزی و آسان برای خرید کردن به وجود آمد. معمولا در خریدهای آنلاین ما با دو دسته کلی محصولات برمی‌خوریم، دسته اول محصولات کم‌مصرف مثل لوازم دیجیتال، لوازم‌خانگی و… هستند و دسته دوم […]

ادامه

وقتی بیماری دچار نارسایی قلبی شد، بر حسب میزان نارسایی و شرایط خاص بیمار، سه نوع درمان در پیش گرفته می‌شود: داروها- پیوند قلب یا استفاده موقت از وسایل کمکی. در دسته وسایل کمکی تا حالا وسیله عمده مورد استفاده Ventricular assist deviceها بودند. این وسیله به صورت کمکی خون را به داخل عروق پمپ […]

ادامه

برای هر کسی پیش می‌آید، برای بعضی‌ها بیشتر! اینکه بدون یک وسیله ضروری خانه یا محل کار را ترک کرده باشید. چیزهایی مثل کلید، عینک، گوشی موبایل، کارت بانکی، پرینت گزارش کاری که باید حتما تحویل می‌دادید، مودم همراه، داروها و … برخی از ماها اصولا فراموشکاریم، اما آن دسته از ما که ذاتا منظم […]

ادامه

خلاصه خبر این است: گوگل در به‌روزرسانی جدید اپلیکیشن اندروید خود، ترتیبی داده است که هر وقت کاربر اتصال اینترنتی نداشت، بتواند کلیدواژه‌هایی را که مایل به جستجوی آنهاست ثبت کند تا هر زمان که آنلاین شد، آنها را فراخوان کند و جستجوهای خود را انجام بدهد. این ابتکار می‌تواند شیوه وب‌گردی میلیون‌ها نفری را […]

ادامه