رپورتاژ: موزیکانه، سایتی برای گوش کردن و کشف موسیقی ایرانی

ما روزانه از سایت‌ها و اپلیکیشن‌های متنوعی در مورد فیلم و موسیقی استفاده می‌کنیم. متناسب با نیازمان این سایت‌ها و اپلیکیشن‌های کاربری متنوعی دارند، مثلا:

- سایت imdb یک دیتابس جامع سینمایی است. اگر شما بخواهید بدانید که یک بازیگر در چه فیلم‌هایی حضور داشته و پروژه‌های بعدی‌اش چیست، اگر بخواهید بدانید که نام بازیگر یک نقش را در یک فیلم یا سریال بدانید، اگر بخواهید بدانید که چه فیلم‌هایی با حال و هوای مشابه یک فیلم خوب را
می‌توانید پیدا می‌کنید، به این سایت می‌روید و به سادگی همه اطلاعات سینمایی را پیدا می‌کنید.

- حالا اپلیکیشن پاندرورا را در نظر بگیرید، با این اپ می‌شود ساعت‌های طولانی به موسیقی دلخواه گوش کرد، سایت خودش موسیقی‌هایی با سبک‌های​ مشابه را در کنار هم می‌نهد و برای هر کدام یک ایستگاه رادیویی مجازی تعریف می‌کند، به این ترتیب شنونده هر کدام از این ایستگاه‌ها می‌تواند با هنرمندانی آشنا شود که پیش از آن از وجودشان یا سبک کاری‌شان بی‌اطلاع بوده و در مرحله بعد هم می‌تواند آلبوم‌های آنها را خریداری کند. اپلیکیشن‌های مشابه موسیقی هم زیادند.

ما ایرانی‌ها بعضی مواقع استاد ساختن سایت‌های مشابه هستیم و اصطلاحا خیلی «کلون» کردن را درست داریم، اما چرا ما در زمینۀ موسیقی ایرانی و سنتی، تا حالا آستین بالا نزده‌ایم و یک دیتابیس جامع یا یک اپلیکیشن خوب درست نکرده‌ایم.

متأسفانه موسیقی ایرانی هم در صدا و سیمای خودمان مهجور است و هم در پهنه اینترنت، شیوه آشنایی ما با بسیاری از هنرمندان شاید تصادفی بوده باشد. چه بسا اگر پدر و مادرمان یا دوستی، هنرمندی یا آلبومی را به ما معرفی نمی‌کردند، ما کلا از لذت گوش کردن به موسیقی ناب‌شان محروم
می‌ماندیم.

از سوی دیگر دسته‌ای از ما که با هنرمندان به‌نام موسیقی ایرانی آشنا هستیم، راهی ساده برای کشف استعدادها و هنرمندان تازه در خور توجه نداریم و این قسمت از کار برای ما دشوارتر است.

اما سایت موزیکانه، خوشبختانه در پی برطرف کردن این مشکل است. این سایت می‌کوشد که کلیه آثار موسیقی ایرانی در ۳۰ سال اخیر را با شیوه‌ای در خور تحسین گردآوری و مرتب کند.

10-27-2013 07-44-10 AM

- در حال حاضر بیش از ۶۵۰۰ هنرمند در این سایت پروفایل دارند. تلاش مدیران سایت بر این بوده است تا تمام هنرمندان (خواننده، آهنگ‌ساز، نوازنده، ترانه‌سرا، تنظیم‌کننده، میکس و مستر) حتی اگر در ۳۰ سال اخیر فقط یه قطعه به‌صورت رسمی منتشرکرده، در سایت فهرست شده باشند.

10-27-2013 07-44-57 AM

- امکان اشتراک هر قطعه موسیقی در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد.

- امکان دیدن آلبوم‌های مشابه هر اثر موسیقیایی هم هست.

- می‌توانید آلبوم‌ها را بر اساس سبک (مثلا موسیقی سنتی، محلی، پاپ، بی‌کلام و …) مرور کنید.

10-27-2013 07-54-13 AM

- بیوگرافی مختصر و مفید هر هنرمند در سایت وجود دارد.

- امکان گوش دادن به آلبوم: برای انتخاب بهتر، بیش از ۳۲۰۰۰ قطعه در سایت امکان گوش دادن دارد. البته به‌دلیل رعایت حقوق هنرمند و نداشتن قرارداد با ناشر، امکان گوش‌دادن کامل و دانلود قطعه میسر نیست و کاربر فقط قطعه‌ای از هر موسیقی را می‌تواند گوش کند.

10-27-2013 07-46-16 AM

- موزیکانه و زبان فارسی: برای اطمینان از یکدستی و تمیز بودن اطلاعات‌مان در فضای مجازی (که از معظلات موسیقی نیز هست)، تمام اطلاعات پس از ورود توسط ویراستار و با آخرین دستورالعمل فرهنگستان زبان فارسی، ویرایش می‌شوند.

- متن ترانه‌ها: در حال حاضر حدود ۲۰۰ آلبوم دارای متن ترانه است که در حال اضافه شدن است.

به گمانم مرحله بعد در کار سایت موزیکانه باید این باشد که با مذاکره با ناشران و صاحبان آثار، امکان خرید آنلاین آثار فراهم شود.

از طریق صفحه فیس‌بوک سایت موزیکانه یا ایمیل info@musicaneh.ir می‌توانید با مدیران سایت تماس بگیرید.