topnews فناوری

ری دالبی -پیشگام فناوری پخش بدون نویز صدا- در هشتاد سالگی درگذشت

ری دالبی، مؤسس آزمایشگاه‌های دالبی، در ۸۰ سالگی در خانه‌اش در سانفرانسیسکو درگذشت. وی در چند سال اخیر، به آلزایمر مبتلا شده بود و از دو ماه پیش هم مشخص شده بود که بیماری لوسمی دارد.

دالبی بیشتر به خاطر تأسیس آزمایشگاه‌های دالبی در سال ۱۹۶۵ مشهور است، شرکتی که در کاهش نویز صدا و فشرده‌سازی صدا تخصص داشت. او که متوجه وجود نقایضی در پخش فیلم‌ها در زمانی خودش شده بود، خودش آستین‌ها را بالا زد و به ایجاد ابزارهایی مانند سیستم کاهش نویز دالبی کمک کرد.

09-14-2013 05-46-20 PM

نخستین فیلمی که از صدای دالبی بهره برد، فیلم مشهور پرتقال کوکی استنلی کوبریک در سال ۱۹۷۱ بود.

نوآوری‌های دالبی چنان تأثیری در سینما گذاشت که «دالبی» مترادف با سیستم پخش صدای فراگیر و بدون نویز استریو شد. او پتنت این فناوری را بیش از ۵۰ سال در امریکا حفظ کرد.

09-14-2013 05-41-30 PM

دالبی در سال سال ۱۹۸۹ به خاطر خدماتش به سینما جایزه اسکار گرفت، او در سال ۱۹۹۵ برنده «گرمی» و در سال‌های ۱۹۸۹ و ۲۰۰۵، برنده جایزه «اِمی» شد.

۳ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • سلام
    یادمه اون قدیما وقتی تبلیغ فیلم دوئل رو از تلویزیون پخش می کردند می گفتند اولین فیلم با صدای دالبی در ایرانه . ما بلند شدیم رفتیم سینما آفریقا و اون قدر صدای فیلمو زیاد کرده بودند که نویز و اینها فراموش شد و حال ما بد.
    از اونجا دالبی رو می شناسم . خدا بیامرزتش .
    دکتر دیگه ما عادت کردیم مرگ بزرگانو ازاین سایت بشنویم
    ممنون از این مطلب جالب

  • روحش شاد. فقط من تو کار خدا موندم..چرا کسانی که برای راحت تر زندگی کردن انسان ها تلاش میکنند و از زندگی خودشون میگذرن…عمر کوتاهی دارن مثل استیو جابز یا مثل ری دالبی، با درد و رنج از دنیا میرن؟ ولی کسانی که جز بدبختی برای بشریت نداشتن عمر طولانی دارن و در کمال آرامش شرشون از سر دنیا کم میشه؟!