پزشکی به زبان ساده: بیماری برگشت اسید معده - ریفلاکس یا GERD - یک پزشک
بلیط چارتر
پزشکی و علوم زیستی

پزشکی به زبان ساده: بیماری برگشت اسید معده – ریفلاکس یا GERD

برای همه ما پیش آمده است که در سینه‌مان، پشت جناغ سینه احساس سوزش کرده باشیم.

دردهای که در سینه احساس می‌شوند، علل متنوعی دارند، معمولا اگر با این کیفیت احساس سوزش در قفسه سینه کنید، بیماری شما از برگشت اسید معده یا ترشحات صفراوی به داخل مری ناشی شده است.

یکی دو بار احساس این حالت شاید نیاز به پیگیری و کار خاصی نداشته باشید، اما اگر دفعات احساس این نوع درد افزایش یابد و به دو بار در هفته برسد، پزشکان به بیماری شما بیماری ریفلاکس (به معنی برگشت) یا GERD می‌گویند، GERD مخفف بیماری برگشت (اسید) از معده به مری است.

07-06-2013 11-58-16 PM


علایم:

– احساس سوزش در سینه که گاهی به گلو هم منتشر می‌شود، احساس مزه ترش در دهان.

– درد قفسه سینه

– دشواری در بلعیدن

– سرفه خشک

– گلودرد یا خشن شدن صدا

– برگشت غذا یا مایع ترش

– احساس توده در گلو

07-06-2013 11-57-32 PM

پس می‌بینید که برگشت اسید معده ممکن است، تنها علایم گوارشی ایجاد نکند و بیمار حتی علایم تنفسی هم داشته باشد.

تذکر: اگر درد شما همراه با علایمی مثل تنگی نفس یا درد منتشرشونده به آرواره یا دست باشد، هیچگاه خودتان روی خودتان تشخیص نگذارید. شما حتما باید از نظر بیماری قلبی ویزیت بشوید تا مطمئن شوید، بیماری قلبی ندارید.

اگر علایم بیماری GERD را به صورت مرتب تجربه می‌کنید، یا شدت علایم در شما زیاد است، حتما باید ویزیت پزشکی بشوید.


GERD بیشتر در چه کسانی دیده می‌شود؟

– افراد چاق

– آنهایی که فتق هیاتال دارند، یعنی معده‌شان از خلال دیافراگم کمی بیرون زده است.

07-06-2013 11-58-01 PM

– زنان حامله

– سیگاری‌ها

– آنهایی که کم بزاق ترشح می‌کنند

– آسمی‌ها

– دیابتی‌ها

– آنهایی که تأخیر در خروج محتویات معده دارند

– بیماری بافت همبند مثل اسکلرودرما

– سندرم زولینجر الیسون

(در مورد اصطلاحات ناآشنا به تدریج در یک پزشک خواهید خواند، یکی یکی!)


عوارض:

اما سؤال اینجاست که آیا GERD جز درد آزاردهنده گاه گاهی مگر مشکلی خاص دیگری هم ایجاد می‌کند؟ اصلا چرا باید ویزیت پزشک بشویم؟ مگر نمی‌شود از داروخانه شربت معده یا رانیتیدن گرفت و خورد و درد را از بین برد؟!

پاسخ من دو چیز است: ۱-باید مطئن شوید که مشکل شما همین GERD است. ۲- بیماری GERD عوارضی دارد که باید جلویش را بگیرید و این عوارض با مصرف گاه‌گاهی دارو قابل تشخیص یا پیشگیری و درمان نیستند.

عوارض بیماری GERD:

– تنگ شدن مری: طبیعی است که بالا آمدن مرتب اسید معده، سطح داخلی مری را می‌سوزاند، این آسیب تدریجا باعث ایجاد بافت جوشگاهی در مری می‌شود که می‌تواند باعث تنگی آن شود.

– ایجاد زخم در مری

– و مهم‌تر از همه ایجاد تغییراتی که مری شما را مستعد بیماری سرطان می‌کنند! این یکی دیگر خیلی جدی است، درد را می‌شود تحمل کرد، اما سرطان مری، در بسیاری اوقات سرطانی بسیار کشنده است.

وقتی اسید بالا می‌آید، باعث می‌شود بافت قسمت تحتانی مری، تغییر کند، به این تغییرات اصطلاحا مری بارت Barrett می‌گویند.

07-06-2013 11-58-48 PM

اگر کسی این تغییرات را داشته باشد، باید به صورت دوره‌ای آندوسکوپی شود، تا در صورت بروز بیماری سرطان در مراحل اول درمان شود.


آزمایشاتی که در GERD انجام می‌شوند:

۱- عکس اشعه ایکس با ماده حاجب از قسمت فوقانی دستگاه گوارش: در این عکس، به شما یک ماده گچی‌رنگ داده می‌شود تا بخورید، اشعه ایکس از این مایع عبور نمی‌کند، پس هنگام آشامیدن مایه، وقتی عکس اشعه ایکس گرفته شود، پزشکی می‌تواند سایه مجاری دستگاه گوارش را ببینید و متوجه شکل و وضعیت مری شود.

۲- آندوسکوپی: با آندوسکوپی، پزشک سطح داخلی مری را می‌بینید، در صورتا نیاز او می‌تواند نمونه هم از مری شما بردارد.

۳- اندازه‌گیری میزان ساید یا pH مری: در این آزمایش یک لوله باریک از بینی شما عبور داده می‌شود تا به مری برسد، این لوله حسگری دارد که به صورت مرتب میزان اسید مری را به به شانه یا کمر شما آویخته می‌شود، اعلام می‌کند. این طوری پزشک متوجه می‌شود که در طول شبانه‌روز چقدر برگشت اسید معده داشته‌اید و شدت بیماری در شما مشخص می‌شود.

۴- یک آزمایش نسبتا مشابه هم وجود دارد که در آن یک حسگر میزان حرکت مری شما را پایش می‌کند.

بیشتر وقت‌ها آزمایش شماره یک و دو به صورت مکمل با هم انجام می‌شوند.


داروها:

– داروهای خنثی کننده اسید معده مثل شربت ALMG

– داروهایی که میزات ترشح اسید را کم کنند: مثل سایمتیدین، رانیتدین، فاموتیدین (بلوک‌کننده‌های گیرنده H2)

07-07-2013 12-01-36 AM

– داروهای متوقف‌کننده ترشح اسید: داروهای امپرازول، پنتوپرازال یا لنزوپرازول، این داروها مکانیسم قوی‌تری برای توقف ترشح اسید دارند.

تذکر: سرخود دارو مصرف نکنید، مثلا مصرف سرخورد امپرزاول در بیماری که پلاویکس مصرف می‌کند، ممکن است کارایی دارو را کم کند.


جراحی:

جراحی معمولا وقتی توصیه می‌شود که داروها نتوانند علایم را کم کنند یا اینکه در بیماری به دلایلی درمان دارویی طولانی‌مدت صلاح نباشد.

جراحی‌ها به شیوه‌های مختلفی در بیماری GERD  انجام می‌شوند، مثلا به منظور تقویت دهانه تحتانی مری یا دهانه فوقانی معده (عمل‌های جراحی نیسن و Linx)

07-06-2013 11-57-49 PM


اما همه چیز در دارو یا احتمالا جراحی خلاصه نمی‌شود، شما می‌توانید با تغییر سبک زندگی، قدم بزرگی برای درمان GERD بردارید.

ثملا می‌توانید اگر اضافه‌وزن دارید، وزنتان را کم کنید، لباس تنگ نپوشید یا کمربندتان را سفت نبندید، در هر وعده غذایی کمتر بخورید، بعد از هر وعده غذایی بلافاصله نخوابید یا زیر سرتان را در تختخواب کمی بلند کنید و سیگار کشیدن را متوقف کنید.

بعضی از غذاها و داروها محرک برگشت اسید معده هستند: غذاهای چرب، سس گوجه‌فرنگی، الکل، شکلات، سیر، پیاز، نوشیدنی‌های کافئین‌دار. تا جایی که ممکن است باید از اینها پرهیز کنید.


جنبه تاریخی جالب:

در سال ۱۹۵۰ یک پاتولوزیست به نام دکتر بارت متوجه تغییر شکل بافت پوششی مری به بافت استوانه‌ای در بعضی بیماران شد. سه سال بعد مشخص شد که این تغییر در بیماران دچار ریفلاکس دیده می‌شود، اما تا سال ۱۹۷۵ پزشکان متوجه ارتباط این تغییر با بیماری سرطان مری نشده بودند.

 

در بحث شرکت کنید

 • 157
  390

  این گرد یا جی ایی آر دی همون معادل ترش کردنه عامیانست ؟

 • 2699
  40

  درد در قسمت سمت چپ و راست قفسه سینه (نه همزمان) هم جز همین درد قفسه سینه میشه یا باید حتما در وسط باشد ؟

  • Profile photo of علیرضا مجیدی
   1
   20.1k

   معمولا باید وسط باشه درد در این بیماری، کیفیت هم سوزشی. درد به صورت فشارنده، همراه تنگی نفس به احتمال زیادی ریفلاکس نیست و باید بررسی آنی بشه.

 • 693
  140

  من متاسفانه از دوره ی کودکی و به طور ارثی به این بیماری دچار بودم. تقریبا تمامی خانواده پدریم این مشکل رو دارن ولی در من شدید هست. این مشکل باعث شده که دچار بیماری آسم هم بشم و خیلی از مشکلات دیگه.
  مرسی از مطلب خوبتون.

 • 124
  450

  لطفا تیتر مضوعات پزشکی را در پستی جداگانه ارشیو کنید تا لیستی کامل در آینده داشته باشیم

 • 404
  210

  دکترجان
  بسیار خوشحالم که این مطلب رو گذاشتید. این سوزش معده من رو حدود دو سال عذاب داد و تا مدتها کارم شده بود فکر کردن به اینکه کارم تمومه و سرطان میگیرم.
  دوستانی که تا حالا خوشبختانه همچین مشکلی نداشتن، بخدا مواظب سلامتی و روش زندگی و سلامتی تون باشید. لامصب این خیلی بد دردیه. یعنی آدم رسما میگه بمیرم راحت بشم…
  من با توصیه دکترم حتی بدون نیاز به آندوسکوپی داروهای ضد ترشح اسید رو شروع کردم و دکترم بهم دو مطلب مهم گفت:
  ۱- استرس استرس استرس!!! اطمینان داد به احتمال قریب به یقین مشکل من از استرس هست که درست هم بود با اینکه خودم فکر نمیکردم استرس دارم.
  ۲- یادداشت برداری از هر چه که میخورم و بصورت جداجدا و نه مخلوط کردن مواد غذایی تا دقیقا بدونم چه غذا و میوه و نوشیدنی بهم نمیسازه و حذف اونا از رژیم غذاییم. قهوه (حتی بوش هم باعث معده دردم میشد!)، نوشابه، غذاهای ترش و شور و ادویه ای،…
  جالب اینه که بعد از اینکه یک سالی طول کشید که حالم بهتر بشه و استرس هم برطرف شد، الان هر از گاهی قهوه بدون کافئین هم میخورم و گوجه فرنگی و نوشابه هم گهگاهی استفاده میکنم ولی هیچ مشکلی ندارم!!! لامصب همش از استرس بود ولی برای درمانش باید روش زندگیمو عوض میکردم.
  امیدوارم هیچ کسی دچار این درد نشه، هیچ کسی…

  • 107
   490

   منم دوران دانشجویی همین مشکل رو داشتم و دکتر مال من رو هم استرس تشخیص داد. چند ماهی اینطوری بودم بعد خودش برطرف شد

  • 14788
   10

   می بخشید می توانید دکترتان را معرفی کنید ؟

  • 8434
   20

   سلام. الان کامل درمان شدید؟ یه پزشک خوب به من معرفی میکنید؟؟

 • 280
  270

  با سلام و تشکر
  متاسفانه شما هم مانند بقیه پزشکان یک مورد بسیار مهم را از قلم انداخته اید.

  از چند ماه قبل تمام علایم این بیماری در مادرم دیده می شد. بعد از چندین بار مراجعه به پزشکها و با انجام اندوسکوپی و … پزشکان با قاطعیت بیماری مادرم را ریفلاکس تشخیص دادند و به اصطلاح درمان شروع شد ولی با گذشت چند ماه کوچکترین بهبودی دیده نمی شد. در این مدت ما هم مرتب به بیمارستانها و درمانگاههای مختلف دیگری می رفتیم که باز هم همگی تشخیصشان همین بود. تا اینکه بالاخره یک پزشکی بیماری وی را سرطان معده تشخیص داد. که حالا بسیار گسترش هم کرده.

 • 690
  140

  عالی بود دکتر، لطفا پست‌های پزشکی بیشتر بنویسید.

  • 17579
   10

   سلام
   متشکرم از راهنمایی أرزنده شما
   من خانمی هستم شاغل و بسیار استرس دارم. مدتی است احساس نفخ دارم در معده و گاهی بعد از استرس ، یکدفعه دچار ضعف ، شل شدن عضلات، حالتی مثل افت قند و ضعف شدید در معده و بیحالی میشم که این عوارض منو خیلی می ترسونه، حدود ۶ ماه قبل ازمایش دادم که هیچگونه میکروب معده نداشتم و فقط نفخ بود، تشکر میکنم اگه راهنمایی بفرمایید

 • 1481
  70

  خیلی مفید بود، خصوصا از این جهت که خودم هم مبتلا به این بیماری هستم.
  پست های پزشکی بیشتری بنویسید.
  البته درباره خود شغل پزشکی هم جا داره بیشتر بحث کنید.

 • 17594
  10

  با سلام و تشکر مجدد بابت “پزشکی به زبان ساده”

  از آنجا که یک درد یک بیماری ..بیماری های دیگه هم بدنبال دارد این سوال برای من پیش آمد که درد هموروئید ناشی از زخم معده و رفلکس معده می‎شود؟

  ممنون

 • 17601
  10

  ۱۵ ساله دارم یک روز درمیان ۱ امپرازول می خورم

 • 638
  150

  لطفا درمورد سنگ کلیه که مشکل خیلیاست بنویسید همینطور راههای اصلی ودرست دفع کردنش روهم همینطور.مخصوصا درمورد مصرف مشروبات الکلی جهت دفعش روبررسی کنید که درسته یانه.منتظرپست شماهستم هردوکلیه ام سنگ کلیه دارن که بصورت ارثی گرفتم بدجوری درد دارم واذیتم میکنن لطفا پست رو زودتر بفرستید بنظرتون الکل مصرف کنم یانه؟

 • 17616
  10

  باسلام و عرض تشکر.بنده با شکایت از تنگی نفس شدید و البته مقداری سوزش در قسمت میانی قفسه سینه به دکتر مراجعه کردم و با وجود رضایتبخش نبودن نتیجه اسپیرومتری تشخیص ایشان رفلاکس معده بود . تا الان در سه نوبت طبق نظر دکتر داروی من تغییر کرده (ابتدا امپرازول بعد لانسوپرازول و در حال حاضر سوکرال فیت) اما تنگی نفس همچنان پا برجاست (سوزش قطع شده) .آیا تشخیص شما هم رفلاکس هست و باید مدت زمان بیشتری بگذره یا اینکه من دچار مشکل ریوی هستم؟لازم به ذکره که عکس رادیولوژی ریه چیزی نشون نمیده و دکتر تاکید داره که ریه من سالمه.

  • 17626
   10

   با سلام. من هم علائم شما را دارم و دکتر هم تاکید داشت که نه مشکل قلبی دارید نه ریوی. تشخیص دکتر، مشکلات عصبی و استرس بود که تبدیل به بیماری روان جسمی شده.

 • 17634
  10

  سلام خسته نباشی
  ممنون از راهنمای یاتون عالی بود
  آقا علیرضا من مشکل معده دارم
  صبح ها که از خواب بیدار میشم دهانم خیلی بوی بدی میده تا یه چیزی نخورم خوب نمیشم ولی به محض این که گشنم میشه باز دهانم بوی بدی میده
  وقتی خوبم که سیر باشم
  دیگه خسته شدم دارم رنج میکشم
  ترو خدا کمکم کنید
  بگید باید چکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  منتظر جوابتون هستم

  • 16719
   10

   سلام . آیا ریفلاکس معده آبریزش بنی هم در بر دارد ؟؟؟

 • 17641
  10

  سلام. من هم ریفلاکس دارم.گلوم کاملا زخم شده و احساس میکنم آتش گرفته.راه درمان چیست؟

 • 17647
  10

  با سلام من طبق نظر دکتر هم ورم معده و عفونت داشتم الان این مشکل حل شده اما الان زبانم تلخ و بد مزه و سوزش وحالت تهوع دارم راه درمان چیست؟

 • 17654
  10

  با عرض سلام و خسته نباشیدخدمت شما مشاور عزیز ؛
  بیماری که من در حال حاضر ازش رنج می برم ،رفلاکس معده می باشد،
  البته با نظر پزشک معالجم.
  حال چند سوال جهت مشاوره از شما داشتم،که اینها مرتبط با این بیماری هست ،اگر هم هست در حد خلاصه طرز پیشگیری و یا درمان با آنها چیست؟؟؟
  ۱)گرفتگی عضله ی شانه و گردن.
  ۲)فشار و باد معده (گاهی شدید ).
  ۳)سوزش جلو و گاهی پشت قفسه ی سینه همراه با علاءم تنگی نفس.
  ۴)سر درد و سر گیجه.
  ۵)گرفتگی بازدم در حال تنفس.
  ۶)خمیازه ی بیش از حد.
  ۷)خشکی لبها و ضعف جسمی.
  ۸)درد ناحیه شکم.
  قبلا از لطف جنابعالی کمال تشکر را دارم،با تشکر

  • 17663
   10

   با سلام .بیماری ریفلاکس معده یا برگشت محتویات معده به مری طیف وسیعی از علائم را بدنبال دارد که از آن به بیماری هزار چهره یاد می کنند.سوزش در قفسه سینه-دل پیچه-سرگیجه-درد فک و حتی دندانها-گردن درد-وزوز گوش-بیحالی-کاهش وزن-تهوع-تنگی نفس و غیره.درمان شامل بررسی عفونی معده و درمان آن-مصرف ضد اسید مطابق با بدن شخص( بعضی ها با امپرازول خوب جواب می گیرند و بعضی ها با ضد اسید های دیگر مثل لانزو پرازول- نکسیوم- ربی پرازول-پنتو پرازول و یا رانی تیدین) آرامش اعصاب بسار مهم است -نرمش – پیاده روی بعد از غذا-نیم ساعت قبل از غذا و یک ساعت و نیم بعد از غذا هیچ نوع مایعاتی مصرف نشود-تعیین نوع مزاج شخص و اصلاح اخلاط-اصلاح روش زندگی و تغذیه ای.خوب جویدن غذا در حدی که غذا در دهان به شیرابه مبدل گردد(بسیار مهم و در روایات دینی تاکید شده).حجم کم در هر وعده غذایی و افزایش تعداد وعده ها-غذا چرب نباشد-با رعایت نکات فوق بهد از مدتی معده تقویت شده و دریچه معده از برگشت محتویات به مری جلوگیری می کند و علائم یکی پس از دیگری فروکش خواهد کرد.

 • 17672
  10

  سلام.من ۲۲ سالمه و بیماری رفلاکس دارم. الان یک ماهه که مجرای مری ام درد میکنه و دردش به پشتم میزنه.دو تا دکتر رفتم گفتن هیچ مشکلی نداری جز همین رفلاکس.الان پنتاپرازول مصرف میکنم و رژیم غذایی هم دارم اما مثل یه خوره به جونم افتاده که سرطان شاید گرفتم و کسی تشخیص نمیده ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

  • 16035
   10

   سلام،منم مشکل تو رو داشتم البته خیلی بدترش،من بلعم مشکل داشت و دردهای خیلی شدید معده می گرفتم.دهنمم ترش میشد شدید!!!به پنتوپرازول۴۰ هم جواب نمیداد!!!رفتم پیش ۴ تا فوق تخصص گوارش آندوسکوپی کردن ،تشخیص زخم شدید معده و زخمانتهای مری دادند!!!توی ۲۳سالگی اورق شده بودم!!!منم دقیقا مثل تو فکر میکردم سرطانه و دیگه تمومه !!!!!من میرمو بشریت از داشتنم محروم میشه!!!!خدا خیرش بده رفتم پیش یکی از فوق تخصص ها آزمایشامو دیدو گفت اصلا نگران نباش!!حتما خوب میشی،به خدای احدو واحد قسم وقتی که ذهنم آروم شد،دردها و علایم تقریبا تموم شد!!!به خدا ذهنتو درست کنی آروم باشی اتوماتیکلی!!!خوب میشی،استرس لامصب داغون میکنه آدمو از من به شما نصیحت ذهنتونو آروم کنید همه چیز درست میشه.

 • 17681
  10

  با سلام.من تنگی نفس دارم هر بار که آب میخورم احساس می کنم یه چیزی ذاره میره پایین.اسید معده هم دارم .تازگی ها دستشویی ام غیر عادی شده.کمکم کنید.باتشکر

 • 17695
  10

  با سلام
  دکتر جان من از دو سال قبل سابقه رفلاکس رو دارم اما رعایت نمی کنم الانم هر کاری میکنم احساس ترشح وبرگشت اسید رو احساس میکنم ووقتی انگشت دستمو روی قفسه سینم فشار میدم احساس درد میکنم ،هر چی هم امپرازول ورانتیدین مصرف میکنم افاقه نمیکنه لطفا راهنمایی کنید

 • 17704
  10

  سلام وخسته نباشید . ایا قلیون کشیدن هم مانند سیگار بر این بیماری تاثیر گذار است؟

 • 17714
  10

  ﺳﻼﻡ.
  ﻣﻦ ﻧﺰﺩﻳﮏ ﺑﻪ ﻳﮏ ﺳﺎﻟﻪ ﮐﻪ ﺑﻴﻤﺎﺭﻳgerdﺩﺍﺭﻡ.
  ﺗﺎﻗﺒﻞ ﺍﺯﺍﻳﻦ ﻫﻴﭻ ﻣﺸﮑﻠﻪ ﻣﻌﺪﻩ ﺍﯼ ﻧﺪﺍﺷﺘﻢ.
  ﺍﺯ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮﻳﯽ ﻋﺎﺩﺗﻢ ﺩﺭﺍﺯ ﮐﺸﻴﺪﻥ ﺭﻭﯼ ﺷﮑﻢ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺩﺭﺱ ﺧﻮﻧﺪﻥ ﺑﻮﺩ ﺑﻪ ﻃﻮﺭﯼ ﮐﻪ ﺭﻭﺯﯼ ﺗﺎ ﻫﺸﺖ ﺳﺎﻋﺖ ﻫﻢ ﻃﻮﻝ ﻣﻴﮑﺸﻴﺪ ﺑﻌﺪ ﺷﺒﺎﻫﻢ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺧﻮﺍﺏ ﻋﺎﺩﺗﻢ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﺭﻭﯼ ﺷﮑﻢ ﺑﺨﻮﺍﺑﻢ.ﺩﻭﻣﺎﻩ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺑﺮﻭﺯ ﺑﻴﻤﺎﺭﻳﻢ ﻭﻗﺘﯽ ﺷﺐ ﺭﻭﺷﮑﻢ ﻣﻴﺨﻮﺍﺑﻴﺪﻡ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﻣﻴﮑﺮﺩﻡ ﮐﻪ ﺭﻭﯼ ﻣﻌﺪﻡ ﻣﻴﺨﺎﺩ ﺑﺘﺮﮐﻪ ﺍﺯ ﺩﺭﺩ.ﺗﺎﺍﻳﻨﮑﻪ ﻳﻪ ﺭﻭﺯ ﺗﻮﺧﻴﺎﺑﻮﻥ ﻳﻪ ﺩﻓﻌﻪ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﺩﺭﺩ ﺷﺪﻳﺪ ﺗﻮﻭﺳﻂ ﻗﻔﺴﻪ ﺳﻴﻨﻢ ﮐﺮﺩﻡ ﺑﻪ ﻃﻮﺭﯼ ﮐﻪ ﺍﺯﺭﺍﻩ ﺩﻫﻦ ﻧﻤﻴﺘﻮﻧﺴﺘﻢ ﻧﻔﺲ ﺑﮑﺸﻢ.ﺩﺳﺘﻮﭘﺎﻡ ﺍﺯﺗﺮﺱ ﺳﺴﺖ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩ ﻭﺣﺎﻟﺖ ﺳﺮﮔﻴﺠﻪ ﺑﻬﻢ ﺩﺳﺖ ﺩﺍﺩﻩ ﺑﻮﺩ.ﭘﻴﺶ ﻣﺘﺨﺼﺺ ﺩﺍﺧﻠﯽ ﺭﻓﺘﻢ ﺁﺯﻣﺎﻳﺶ ﮐﺎﻣﻞ ﺧﻮﻥ ﺩﺍﺩﻡ،ﻧﻮﺍﺭﻗﻠﺐ ﮔﺮﻓﺖ ﺍﺯﻡ و ﺭﻳﻪ ﻫﺎﻣﻮ ﻫﻢ ﻣﻌﺎﺑﻨﻪ ﮐﺮﺩ.ﺑﻌﺪﮔﻔﺘﺶ ﺭﻳﻪ ﻭﻗﻠﺒﺖ سﺍﻟﻤﻪ ﻭﻣﺸﮑﻞ ﺭﻳﻔﻼﮐﺲ ﺩﺍﺭﯼ.ﺑﺮﺍﻡ ﺍﻧﺪﻭﺳﮑﻮﭘﯽ ﻫﻢ ﻧﻮﺷﺖ ﮐﻪ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﺍﺩﻡ ﻭﺳﺎﻟﻢ ﺩﺭﺍﻭﻣﺪ.ﺍﻼﻥ ﻳﮏ ﺳﺎﻟﻪ ﮐﻪ ﺩﺍﺭﻭ ﻣﺼﺮﻑ ﻣﻴﮑﻨﻢ ﻭﻟﯽ ﺑﻴﻤﺎﺭﻳﻢ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﻧﺸﺪﻩ.ﺑﻪ ﻃﻮﺭﯼ ﮐﻪ ﻫﻤﺶ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﺩﺭﺩ ﺷﺪﻳﺪ ﺗﻮﻗﻔﺴﻪ ﺳﻴﻨﻢ ﻣﻴﮑﻨﻢ و ﺣﺎﻟﺖ ﺧﻔﮕﯽ ﺑﻬﻢ ﺩﺳت ﻣﻴﺪﻩ ﮐﻪ ﺣﺘﺎ ﺗﻮﺍﻭﻥ ﻟﺤﻈﻪ ﺍﺻﻼﺍﺯﺭﺍﻩ ﺩﻫﺎﻥ ﻧﻤﻴﺘﻮﻧﻢ ﻧﻔﺲ ﻋﻤﻴﻖ ﺑﮑﺸﻢ.ﺑﻪ ﻃﻮﺭﻳﮑﻪ ﺍﺻﻼ ﺣﺮﻓﻢ ﻧﻤﻴﺘﻮﻧﻢ ﺑﺰﻧﻢ ﭼﻮﻥ ﺭﻳﻔﻼﮐﺴﻤﻮ ﺑﺪﺗﺮ ﻣﻴﮑﻨﻪ.
  ﻣﻦ ﻣﻴﺨﻮﺍﺳﺘﻢ ﺑﺪﻭﻧﻢ ﺁﻳﺎ ﺑﺎﻳﺪ ﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﺑﻪ ﺩﺍﺭﻭ ﺧﻮﺭﺩﻧﻢ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺑﺪﻡ ﻳﺎ ﻣﺸﮑﻠﻤﻮ ﺑﺎ ﺟﺮﺍﺣﯽ ﻣﻴﺘﻮﻧﻢ ﺣﻞ ﮐﻨﻢ.
  ﺍﻳﻦ ﺑﻴﻤﺎﺭﯼ ﻭﺍﻗﻌﺎ ﺯﻧﺩﮔﯽ ﻣﻨﻮ ﺳﺎﻗﻂ ﮐﺮﺩﻩ.ﺍﺻﻼ ﻧﻤﻴﺘﻮﻧﻢ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﺑﺎﺩﻭﺳﺘﺎﻡ ﺩﺭﻣﻮﺭﺩ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺻﺤﺒﺖ ﻃﻮﻼﻧﯽ ﮐﻨﻢ ﭼﻮﻥ ﺣﺮﻑ ﺯﺩﻥ ﺑﺎﻋﺚ ﺭﻳﻔﻼﮐﺲ ﺷﺪﻳﺪ ﻭﺩﺭﺩ ﻗﻔﺴﻪ ﺳﻴﻨﻪ ﻭﺍﺣﺴﺎﺱ ﺧﻔﮕﯽ ﺩﺭﻣﻦ ﻣﻴﺸﻪ.
  ﺧﻮﺍﻫﺸﻦ ﻣﻨﻮ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﻳﯽ ﮐﻨﻴﺪ.
  ﺑﺎﺗﺸﮑﺮ

 • 17727
  10

  سلام آقای دکتر
  من حدود ده سال هست که این بیماری رو به طور جدی دارم آن اوایل سن کمی داشتم با چند بار مراجعه به دکتر دیدم نتیجه ای نگرفتم و با خودم گفتم سرطان گرفتم از او موقع تا الان تصمیم گرفته بودم دکتر نرم.
  ولی چند روزی هست حس بدی در گلوم دارم با خودم گفتم نهایت نهایتش سرطان مری هست دیگه .
  تصمیم گرفتم برم دکتر دیروز رسیدم شیراز حتی وصیت نامه هم نوشتم فردا میخوام برم دکتر و آندوسکوپی کنم.
  خوشحالم این تصمیم رو گرفتم فارغ از هر نتیجه ای که داشته باشه.
  ترس از سرطان از خود سرطان بد تره
  با تشکر

 • 17737
  10

  باعرض سلام و خسته نباشی من چند وقت دچار رفلکس معده شده ام دکترم رفتم ولی تا قرصام تموم میشه به حالت اولم برمیگردم و بعضی وقتا که غذابیشتر می خورم نفس تنگی می گیرم وطرف راست پشتمم خیلی می سوزه دارو هم اولتاپ و اس امپرازول خارجی خوردم ولی متاسفا…. ممنون میشم راهنماییم کنید به ایمیلم بفرستین بازم ممنون

 • 17748
  10

  با سلام من خانمی ۳۸ساله که هفت ساله که دوچار بیماری رفلاکس هستم.من هم از سوزش گلو واحساس خفگی رنج میبرم تا الانم امپرازول پنتوپرازول مصرف کردم.اما این اواخر با یک داروی گیاهی آشنا شدم که با مصرفش ۹۰در صد بهتر شدم.گفتم ددراین سایت مطرح کنم تا شاید کمکی باشه برای بهبودی کسانی که مشکل گوارشی دارند. یک لیوان عرق نعنا را با یک قاشق مربا خوری تخم بارهنگ ۱۵دقیقه ملایم بجوشانید پس از ولرم شدن با مقداری عسل طبیعی قبل از خواب میل کنید.تا ۱۲۰ شب ادامه دهید وتا گفته نماند که من اولین کاری کردم تختم را شیب دار کردم که این کار خیلی به من کمک کرد و خوردن آب خیلی سرد,چای سیاه,لبنیات,شکلات ,نوشابه ها وهر چیزی که اسیدی هست را کنار گذاشتم و بیشتر از همه خوردن مایعات نیم ساعت قبل و دو ساعت بعد از غذا خیلی کمکم کرد.چای هم چای سبز و بابونه و یا پونه میخورم البته دو ماهی میشه که اینحارو انجام میدم و خیلی بهترم و باید تا نتیجه ی واقطعی ادامه داد . این تجربه نتیجه ی تحقیقات من از مقاله های این سایت. و سایتهای دکتر گیاهی بود امیدوارم شما هم با انجام دادن اینها بهتر شوید ومرا هم دعا کنید یادتون نره فقط خودمون میتونیم با رعایت کردن به این بیماری غلبه کنیم.

 • 17759
  10

  سلام.پنج ساله که مشکل معده دارم.زخم ترش کردن گاز معده همراه با گوش درد و سر درد.هیچ دکتری در طول پنج سال این مشکلاتو تشخیص ندادند و تازگی دکتره قلب متوجه شد که رفلاکس دارم.
  دلیله گوش درد و سر درد را برای من توضیح دهید لطفا… ممنونم

 • 17769
  10

  سلام خسته نباشید من تقریبا یک سال میشه بعضی مواقع در ته گلویم احساس درد میکنم فک میکنم چیزی توگلوم گیر کرده وباعث سرفه هم میشه وخیلی عارق میزنم اگه لطف کنید جواب بدید ممنون میشم باتشکر

 • 17779
  10

  سلام. خسته نباشید. خانمی ۳۴ ساله هستم از حدود ۱۰ سال پیش در ناحیه شکم احساس سنگینی می کردم البته بدون هیچ دردی و فقط اینکه دم و بازدمم به خوبی انجام نمی شد و احساس اینکه سنگ چند تنی بر روی شکم و قفسه سینه ام گذاشته اند و این حالت ساعت ها ادامه داشت و هر لحظه سنگین تر می شدم و از این حالت عصبی و بی حال تا اینکه خود به خود مرتفع می شد وقتی به دکترهای مختلف مراجعه کردم در انتها با سونوگرافی گفتند یک مقدار ورم معده دارم البته من همیشه اینطور نیستم شاید در سال یکی دوبار که هر بار یک ماه طول می کشد و این حالت مرا خیلی خیلی اذیت می کند و با هیچ دارویی هم رفع نمی شود. لطفا کمکم کنید

 • 5666
  20

  سلام خدمت شما
  ممنون از مطالبتون خواهش می کنم من رو راهنمایی بفرمائید
  من دو سال هست که اوذه و گلوم بشدت متورم است سرفه های خشک می کنم و صدامم خشن می شه در بیشتر مواقع نفس تنگی شدیدم دارم گاهی انقدر تقلا می کنم برای نفس کشیدن که حالت تهوع میگیرم..وقتی هم که نفس تنگی شدید میگیرم تپش قلب هم میگیرم من فقد ۲۲ سالمه اما از چهارتا پله که بالا می رم قلبم تو سینه می کوبه و نفسم میگیره احساس می کنم چیزی تو گلومه ولی احساس برگشت اسید ندارم احساس مزه ترش هم ندارم وقلی احیای می کنم مری من پره و یکسره هم از گلوم باد خارج میشه دوساله دارم عذاب می کشم و تاحالا پیش متخصصان زیادی رفتم که همشون امپرازول و چرک خشک کن های قوی و داروهای حملات اسمی بهم دادن و هیچ تاثیری نداشته حتی پیش یک متخصص طب سنتی هم رفتم که مانند توضیحات شما برام توضیح داد خیلی چیزهارو نمی خورم و کلی دارو بهم داد که گیاهی بودند و برای رفع عفونت معده و تنگی نفس اما فرقی نکردم .. توروخدا کمکم کنید…

  • 5666
   20

   حتی اگر پزشک خوبی سراغ دارید در این زمینه معرفی بفرمائید در محدوده تهران و کرج

 • 17797
  10

  سلام، دختر ۲۴ ساله هستم با قد ۱۶۰ و وزن ۴۵ کیلو
  تا حالا مشکل برگشت اسید معده نداشتم ولی چند ماهه بعد خوردن غذا روی معده احساس سنگینی شدید و تنگی نفس میکنم، بدنم آماده به نفس عمیق و خمیازه میشه ولی نمیتونم وسطش نفسم میگره، انگار لوله تنفسم خلأ شده و نه میتونم دم کنم نه بازدم… تا وقتی که کامل گرسنه بشم و ضعف کنم همینطوری هستم، نفس کم میارم…
  وعده های غداییم رو کم کردم و تعدادش رو بیشتر و مصرف آب هم زیاد کردم، ولی تاثیر نداشت… اما یه مشکل دیگه هست که کم و بیش یبوست هم دارم… اگه میشه راهنماییم کنید، ممنون

 • 5672
  20

  خیلی ممنونم ازمطالب شما باتوجه به اینکه بنده دردسینه وهمدرد پشت سینه دارم احساس میکنم که چیزی درگلوم گیرکرده وهم بالای معده ام درد دارم

  • 5672
   20

   خیلی ممنونم ازمطالب شما باتوجه به اینکه بنده دردسینه وهمدرد پشت سینه دارم احساس میکنم که چیزی درگلوم گیرکرده وهم بالای معده ام درد دارم

 • 17812
  10

  با سلام و خسته نباشید.
  خیلی ممنون از اینکه این همه اطلاعات در اختیار ما قرار میدهد، بسیار مفید و کاربردی ویژه ایبرای من داره.
  از این طریق من از دکتر خانوادگی GP میخواهم که چه درمانی میتواند مفید باشه برای من.
  متشکر م

 • 17822
  10

  سلام، من یک مشکل دارم، شبها موقع خواب موقع خواب و بیدار دچار نفس تنگی میشم، ۲ تا ۵ بار، علت چی میتونه باشه؟

 • 14626
  10

  من زنی ۴۲ ساله هستم ۲۲ ساله کم کاری تیرویید دارم قرص لووتیروکسین استفاده می کنم درد معده ام زیاد است الان یک ساله صدای من کاملا گرفته وغذا درگلوم گیر میکنه اشکال بلع دارم وهمه علایم رفلاکس معده را دارم لطفاً مراراهنمایی کنید علت بیماریم چیست

 • 14649
  10

  با سلام
  خانمی هستم ۲۵ ساله که هیج وقت در طول زندگیم مشکل معده نداشتم، اما مدتی است که در گلوی خود احساس وجود یه توده را دارم و خیلی حالت تهوع دارم و اسید معدم همش بالا میزنه.
  آزمایش تیروئید دادم شاید از اون باشه که چیزی نبود و به دکتر گوش و حلق و بینی هم رفتک ولی فقط یه معاینه جزعی کرد و گفت مشکلی نداری.
  اصلا به هیچ عنوان در دل یا معده خود احساس درد و ناراحتی ندارم و فقط گلوم خیلی اذیتم میکه که انگار یه لقمه بزرگ در گلوم گیر کرده و به همین خاطر با غذام آب میخورم.
  توروخدا کمکم کنید.
  من شاغلم و اصلا وقت دکتر رفتن ندارم از طرفی هم هزینه ها اینقدر سرسام آوره که اگه وقت هم داشته باشم نمیتونم برم دکتر
  باید چیکار کنم؟
  از عادت بدم که جزء علائم این بیماری بود خوردن پیاز و سیر با غذا و خوابیدن بلافاصله بعد از غذا و خوب نجویدن غذا و و همینطور اضافه وزن داشتن حدود ۱۰ کیلو
  جناب دکتر شما بیماری من را همین رفلاکس تشخیص میدید؟
  باتشکر فراوان

 • 14697
  10

  هیچ وقت قرص پنتا پرازول نخورید من خوردم تپش قلب شدید گرفتم و دستام لرزید و جمع شد تا اونجایی هم که از این دارو تحقیق کردم حتی مصرفش ممکنه باعث سرطان معده هم بشود هیچ وقت این دارو رو نخورید.

 • 14700
  10

  سلام.من ۲۲ سالمه و تو سن ۱۷ سالگی به مدت یک ماه دچار حالت تهوع شدید شدم و زرداب بالا میاوردم بعد از مراجعه به پزشک و اندوسکوپی تشخیص رفلاکس دادن بعد از چند ماه درمان کاملا خوب شدم تا ۲ سال ولی بعدش هر چند ماه در میون حالت تهوع های مداوم میومد سراغم که با تجویز پزشک دارو مصرف میکردم و خوب می شدم الان دوباره این حالت تهوع ازاردهنده اومده سراغم میترسم برم بگه دوباره اندوسکوپی انجام بدم . میشه راهنماییم کنین دیگه از این حالت تهوع خسته شدم…در ضمن من هیچ درد معده ای ندارم سوزشم خیلی کم دارم تو این ۵ سال فقط حالت تهوع شدید باعث ازارم میشه..

  • 14714
   10

   سلام.حدود ۲سالیه رفلاکس معده دارم ۳ماهی میشه اندسکوپی کردم داروهایی ک مصرف کردم هیچ تاثیری نداشت بخاطر دلایلی دیگ به مصرف دارو ادامه ندادم و به رژیم غذایی اهمیت ندادم جدیدا سمت چپ معدم فرم کرده روزی ۲بار ترش میکنم و چندبار خون بالا اوردم خیلی دردم بیشتر شده کاهی اوقات هنگام بلع احساس درد میکنم. امکان سرطان وجود دارد؟؟ اگه به درمان ادامه ندهم مشکل خاصی بوجود میاید

 • 5483
  20

  این رو حتما بخونید

  من احساس میکنم افرادی مثل ما که مشکل معده و مری از هر نوعش داریم اول باید پیش یک روانشناس بریم تا استرس مون رو درمان کنه و بعدش پیش یک کارشناس تغذیه بریم تا روش غذاخوردنمون رو درست کنه و بعد از اون اگر واقعا مشکل برطرف نشد باید به پزشک مراجعه کنیم. چون از نظر من ۷۰ درصد مشکل باعث مشکلات روحی و روانی هست که در زندگیمون اتفاق می افته و ۲۵ درصد هم مشکل بدغذایی.
  من از بچگی گاهی وقت ها معدم ترش میکرد اما طبیعی بود موقعی که دانشگاه هم بودم هر نوع کار اشتباهی که فکرشو بکنید میکردم اما انگار معدم خیلی قوی تر از این حرفا بود. الان بعد از گذشت ۴ سال که از دانشگاهم میگذره هر روز با یه مشکل جدید مواجه میشم و تازه میفهمم چرا اون موقع این کارا رو میکردم. میخوام اینو بگم که اولا گول روزای خوبمون رو نخوریم. پیامبر میگه قدر سلامتی رو هنگام سالم بودن بدونید و قدر جوانی رو هنگام جوانی. دیر بشه دیگه فایده نداره.
  من تصمیم گرفتم اول از همه به یک روانپزشک مراجعه کنم. هیچ ترسی نداره. ما رانی نیستیم که بخواهیم بترسیم کسی ما رو مسخره کنه. مهم اینه که پیش خودمون خوشحال باشیم از اینکه به فکر سلامتیمون هستیم
  من یک تجربه عالی دارم که بدردتون میخوره. من اوایل قلب درد شدیدی میگرفتم و بعضی وقتا میزد به شونه هام. هر لحظه احساس میکردم که نکنه الان سکته قلبی بگیرم و پخ پخ(چون سکته قبل از ۳۰ سالگی احتمال ۹۰ درصد مرگه) . رفتم دکتر و نوار قلب و این حرفا و اون گفت قلبت مثل یه ورزشکار حرفه ای میزنه. راست هم میگفت چون واقعا ورزشکار بودم. بعد از چند مدت فهمیدم که مشکل من معده هست و معده درد هام شروع شد یعنی تا ۱ ماه هر روز معده درد داشت و به هر جایی از بدنم که فکرشو بکنید میزد. اما تصمیم گرفتم بهش اصلا فکر نکنم و کمی تو زندگیم تغییر ایجاد کنم. خدا شاهده از اون موقع تا الان به هیچ وجه احساس قلب درد نمیکنم و معدم بهتر شده. اما الان چند مدتی هست که دارم هر روز ترش میکنم و مطمئنم بخاطر استرس و بد غذاخوردنه و دارم روی این ها کار میکنم وو مطمئنم ۱۰۰ در ۱۰۰ خوب میشم. البته یه چیزی بگم من رزش میکردم خیلی زیاد اما الان ۱ سال میشه که ورزش رو کنار گذاشتم و دارم چوبش رو میخورم(ورزش درمان هر دردی هست. هم درمان استرس و عصبانیت و هم درمان برای معده چون فعالیت هوازی و بدنی باعث میشه غذا تو معده راحت تر هضم بشه و سیستم سوخت و ساز بدن رو هم ردیف میکنه)
  به شما دوستان و هم دردان هم توصیه میکنم که اولا مشکلات روانی و استرس خودتون رو برطرف کنید و بعدش هم روش غذاخوردن و ۱۰۰ در ۱۰۰ ورزش کنید قول میدم که خوب میشید. یکی از دلایل مهم ترش کردن معده زمانی هست که عصبی یا استرس دارید چون تو اون زمان معده شما ترشحح اسیدش تا چند برابر بالاتر میره

  و در آخر اینکه هیچ وقت از یاد خدا غافل نشید و مطمئن باشید از خالق خودتون هر چی که بخواهید با جان و دل باشه بی برو برگرد بهتون میده. بهم ثابت شده که دارم میگم و گرنه برام مهم نبود.

  اللهم اشف کل مریض ان شاء الله

  • 15904
   10

   سلام
   حدود یک سال اندی تهوع دارم طوری که گاها نمینونم صحبت کنم یا دهانم را باز کنم و این تهوع هنگامیه که من صبح که میام سر کار یه مدت بیرون باشم و موقعیکه یکی دو ساعتی هیچی نخورم ایجاد میشه و مخصوصا اگه زیاد صحبت بخوام بکنم شدید میشه یا بعد از ظهر درست موقعی که میخوام محل کار رو ترک کنم و پا به فضای بیرون میذارم
   گاها اگه چیزی بخورم تا یکی دو ساعت کاملا خوبم و معمولا تو محیط بیرون این قضیه شدید میشه
   این قضیه رو از قبلا بصورت خیلی خفیف تر داشتم از دوران کودکی ولی دیگه اونقدر نبود و فقط دهانم رو کامل باز میکردم یه کم اق میزدم درضمن این تهوع در حالت حادش با چند تا اق زدن پشت سر هم همراه میشه ولی به استفراغ اصلا نرسیده و منجر نشده و انگار هوا به گلوم برسه از طریق دهان سریع اینطوری میشم
   وقتی هم که فعالیت بیرونی دارم علی الخصوص میدوم اینطوری میشم و موقع دویدن شدید
   ۵ بار از سال گذشته دکتر رفتم همون اوایل این علامت ها پزشک عمومی ۲ بار رفتم که گفت سینوزیت از داخل به حلقت میریزه و ۲ دوره دارو داد هیچ تاثیری نداشت وفتم متخصص گلو که بعد یه دوره دارو سیتی اسکن داد که جوابشو بردم گفت هیچ طوریت نیست و ناشی از استرس و باز هم دارو داد که یه دارویی داد یکیشو شب خوردم انقدر خواب آور بود فردا ظهرش از سر کار مرخصی گرفتم اومدم خونه خوابیدم و دیگه نخوردمش و بجاش رفتم عطاری عرقیات گرفتم و خوردم دقیقا اول ماه مبارک بود و تمام ماه مبارک رو خوب شدم ولی بعد از اون دوباره این مشکل رو دارم البته کمی از قبل کمتر و مخصوصا موقعی که عرقیات میخورم تا ۵۰ درصد بهتر میشم ولی کامل خوب نشدم
   عرق اسطوخدوس و بادرنج بویه مصرف کردم الان هم موقعیکه استرس دارم این حالتو دارم ولی خیلی کمتر از قبل شدید میشه ولی من قبل تر از اینا هم استرس شدید داشتم مثلا سالهای قبل چرا باید الان اینطوری بشم
   ولی موقع دویدن این حالتم شدید میشه کافیه ۵۰۰ متر بدوم دیگه دهانمو نمیتونم باز کنم چه برسه به صحبت کردن

 • 8463
  11

  باسلام
  مادرم دوماه است که نفسش میگیره و بیشتر موقع غذاخوردن خداروشکر مشکل قلبی نداشت و دکتر گف براثر استرس و عصبانیت است میخوام بدونم معده هم باعث تنگی نفس میشود یا ن؟؟؟؟ولی درد معده ندارد و بعد غذا بیشتر نفس میگیره مررررررسی لطفا جوابمو بدید من خیلی نگران حال مادرمم

 • 15994
  10

  سلام پدر ۴۶ ساله ام تنگی نفس شدید دارد به طوری که در سی تی اسکن مجاری تنفسی مشکلی نداشته با توجه به این که ایشان رفلاکس دارد آیا رفلاکس می تواند باعث چنین تنگی نفس شدید گردد

 • 16025
  10

  سلام ۲۲سال دارم یه مدتی بود که احساس میکردم گرهی سر شکمم هست که برای نفس کشیدن باید چندبار تلاش میکردم تا یه نفس عمیق بکشم و احساس ورم در شکمم را هم داشتم … خودش خوب شد اما بعد چندماه دوباره اینجوری شدم .. ممکنه از معدم باشه؟

 • 15904
  10

  سلام
  دو تا مورد هست میخواستم بگم
  احساس میکنم شکمم کنار ناف سمت راست قدری بیشتر از سمت چپ بیرونه طوری که گردی شکم به طرف سمت راست متمایل شده
  به نظر طبیعیه یا مشکل داره؟؟؟
  من لاغرم و کلا شکمم خیلی گرد نیست ولی این قضیه رو امروز دقت کردم و در اون ناحیه هیچ درد و احساسی ندارم
  دومی:
  حدود یک سال اندی تهوع دارم طوری که گاها نمینونم صحبت کنم یا دهانم را باز کنم و این تهوع هنگامیه که من صبح که میام سر کار یه مدت بیرون باشم و موقعیکه یکی دو ساعتی هیچی نخورم ایجاد میشه و مخصوصا اگه زیاد صحبت بخوام بکنم شدید میشه یا بعد از ظهر درست موقعی که میخوام محل کار رو ترک کنم و پا به فضای بیرون میذارم
  گاها اگه چیزی بخورم تا یکی دو ساعت کاملا خوبم و معمولا تو محیط بیرون این قضیه شدید میشه
  این قضیه رو از قبلا بصورت خیلی خفیف تر داشتم از دوران کودکی ولی دیگه اونقدر نبود و فقط دهانم رو کامل باز میکردم یه کم اق میزدم درضمن این تهوع در حالت حادش با چند تا اق زدن پشت سر هم همراه میشه ولی به استفراغ اصلا نرسیده و منجر نشده و انگار هوا به گلوم برسه از طریق دهان سریع اینطوری میشم
  وقتی هم که فعالیت بیرونی دارم علی الخصوص میدوم اینطوری میشم و موقع دویدن شدید
  ۵ بار از سال گذشته دکتر رفتم همون اوایل این علامت ها پزشک عمومی ۲ بار رفتم که گفت سینوزیت از داخل به حلقت میریزه و ۲ دوره دارو داد هیچ تاثیری نداشت وفتم متخصص گلو که بعد یه دوره دارو سیتی اسکن داد که جوابشو بردم گفت هیچ طوریت نیست و ناشی از استرس و باز هم دارو داد که یه دارویی داد یکیشو شب خوردم انقدر خواب آور بود فردا ظهرش از سر کار مرخصی گرفتم اومدم خونه خوابیدم و دیگه نخوردمش و بجاش رفتم عطاری عرقیات گرفتم و خوردم دقیقا اول ماه مبارک بود و تمام ماه مبارک رو خوب شدم ولی بعد از اون دوباره این مشکل رو دارم البته کمی از قبل کمتر و مخصوصا موقعی که عرقیات میخورم تا ۵۰ درصد بهتر میشم ولی کامل خوب نشدم
  عرق اسطوخدوس و بادرنج بویه مصرف کردم الان هم موقعیکه استرس دارم این حالتو دارم ولی خیلی کمتر از قبل شدید میشه ولی من قبل تر از اینا هم استرس شدید داشتم مثلا سالهای قبل چرا باید الان اینطوری بشم
  ولی موقع دویدن این حالتم شدید میشه کافیه ۵۰۰ متر بدوم دیگه دهانمو نمیتونم باز کنم چه برسه به صحبت کردن

 • 16403
  10

  سلام،ی ۷ یا ۸ ماه هستش سمت چپ سوزش میاد بعضی اوقات هم کمی درد و این سوزش بعضی اوقات در موارد محدود به پشت هم انتقال پیدا میکنه،
  پیش دکتر متخصص هم رفتم چیزی نگفت،عکس هم تجویز نکرد،
  به نظرتون از قلبه،اخه نه اضافه وزن دارم نه بیماری ارثی،علایم هم شبیه این بیماریه وقتی غذا میخورم بعد از ی غذای های خاص اینجوری میشم،خیلی هم سعی میکنم از استرس دور باشم و تا حد امکان اصلا حرص نخورم،ولی کمی حرص بخورم معدم اذیت میکنه،
  در کل سوال این بود الان مشکلم همین بیماریه؟
  از قلبم نیست به نظرتون؟
  چیکار کنم کمتر اذیتم کنه؟

 • 8434
  20

  خواهش می کنم به من بگید ایا بیماری رفلاکس درمان میشود؟ در چند درصد مواقع کامل خوب میشه؟

 • 16940
  10

  سلام.خسته نباشید.من ۲۴ سالم هست.
  چند ماهی هست که متوجه شدم قلبم میکوبه و هر دفعه بیشتر میشه،خیلی آذیت میشم چون وقتی دراز میکشم دچار تنگیه نفس میشم و به همراه این حالت حس میکنم دارم خفه میشم و بیهوش میشم و دستهام شل میشه به خاطر همین مجبورم بلند شم و بشینم..به دکتر مراجعه کردم و اکو دادم قلبم هیچ مشکلی نداشت!
  ولی دکتر هیچ راه حلی به من پیشنهاد نکردن که باید چطوری جلوگیری کنم تا خوب شم.میشه راهنماییم کنید؟؟
  ممنون

  • 16965
   10

   ساغر جان منم دقیقا این حالات رو دارم همیشه فکر میکنم از قلبمه..راستش دیگه خسته شدم منم

 • 17036
  10

  سلام من هم بخاطر این مشکل رفتم دکتر و دکتر برام آندوسکوپی تجویز کرده ولی از ترس نمیخوام برم بدم اونم نه ترس خود آندوسکوپی میترسم بیماری از دیگری بهم سرایت کنه مثل هپاتیت Bو C حس مسخره ایه من واقعا بهش نیاز دارم ولی همش فکر میکنم اگه درست استریل نشدن وسایل چی !!ازبس تو اینترنت راجع بهش مطالب منفی خوندم روم تاثیر گذاشته ،حالام گیر کردم بین دو راهی میشه یکی کمکم کنه

  • 17036
   10

   میخواستم بگم بلاخره دل رو به دریا زدم و رفتم آندوسکوپی اولش خیلی میترسیدم چون بدون بیهوش بود ولی اصلا درد نداشت بعدکه آندوسکوپی تموم شد خیالم راحت شدم که دادم نتیجه این بود که بر اثر رفلاکس به التهاب مری دچار شد و البته هلیوباکتریمم خفیف بالا بود الان دکتر با انتی بیوتیک میخواد اول هلیوباکتری رو ریشه کن کنه بعد هم داروی ضد التهاب داده علایم من حالت پر بودن مری احساس گیر کردن باد در گلو باد گلو زیاد میزدم خوب میشد بعد باز میگرفت و یه درد ی اون پایین نه خود معده روی دریچه مری شاید الان بهترم کمی

 • 17081
  10

  سلام.با تشکر از مطالب بسیار مفید شما.
  من یه نظر ازتون میخواستم درباره مشکلی که دارم.لطفا راهنمایی کنید.
  پارسال بعد ماه رمضان حالت خفگی در ناحیه پایین گلو شروع و تشدید شد.با مراجعه به پزشک و تشخیص رفلاکس و مصرف دارو مقداری بهتر شد.ولی امسال با شدت بیشتری دوباره تکرار شده و حالت خفگی و گرفتگی دایمی و تقریبا شدید در ناحیه گلو به پایین البته بدون هیچ سوزشی دارم.
  خواهشمندم راهنمایی کنید.ممنون