هانس زیمر تک‌آهنگ جدیدش را به قربانیان حادثه تیراندازی آئورورا تقدیم کرد

هنوز از لذت و سرخوشی گوشی کردن به قطعات موسیقی متن فیلم خیزش شوالیه تاریکی The Dark Knight Rises فارغ نشده بودم که امروز، خبر جالبی خواندم.

بعد از حادثه تراژیک تیراندازی و قتل مردم، در صف تماشای فیلم در آئورورا Aurora در کلردوا، دوست‌داران سینما، خیلی نگران بودند که این واقعه دردناک از لحاظ روحی چه بر سر عوامل فیلم خواهد آورد و آنها چگونه به این حادثه واکنش خواهند داد. در همان روزهای اول کریستین بیل به دیدار مجروحان حادثه رفت تا آنها را تسلی دهد.

نولان هم در بیانه‌ای از طرف خود و بازیگران این پروژه گفت: «از طرف بازیگران و دیگر دست‌اندکاران فیلم سینمایی «خیزش شوالیه تاریکی» می‌خواهم ژرفای اندوهمان را در رابطه با این فاجعه بی‌معنی که برای تمامی شهروندان آئورورا اتفاق افتاده است، بیان کنم. من به جز این موضوع که قربانیان این حادثه در شب گذشته در حال تماشای فیلم بودند، چیز دیگری نمی‌دانم و به دنبال کشف جزئیات بیشتری درباره این حادثه نیز نخواهم بود. من معتقدم فیلم‌ها یکی از قالب‌های هنری بزرگ آمریکایی است و تقسیم تجربه تماشای یک داستانی که روی پرده سینما نقل می‌شود یک تفریح لذت بخش و مهم است.

سینما خانه من است و فکر این که شخصی با انجام یک کار وحشیانه غیرقابل تحمل به این مکان مقدس و امیدوارکننده هتک حرمت کند برای من ویران کننده است. هیچ کدام از ما کلمه‌ای نمی‌توانیم بیان کنیم که بتواند احساسات ما درباره قربانیان بی گناه این جنایت مخوف و ترسناک را ابراز کند، اما ما و فکرمان همیشه با آنها و خانواده‌های آنها است.»

اما کار زیباتر و ماندگارتر را هانس زیمر انجام داده است، او با زیبایی هنر به جدال دیوانگی و بی‌رحمی رفته است و  تک‌آهنگی بسیار زیبا با نام Aurora  ساخته است که آن را تقدیم به قربانیان حادثه کرده است.

هانس زیمر

زیمر این آهنگ را با استفاده از سامانه فروش آنلاین Moontoast  و با تبیلغات در توییتر و فیس‌بوک می‌فروشد، شخصا به خاطر آسان بودن خرید آی‌تونز، من این تک‌آهنگ را با قیمت ۱٫۹۹ دلار از آی‌تونز خریدم، اما شما اگر امکان خرید آنلاین داشته باشید می‌توانید با رفتن به اینجا، با بهایی که دوست دارید و بین ۱۰ سنت تا ۲۵۰۰ دلار متغییر است، آهنگ زیبای Aurora را بخرید. همه عواید فروش این آهنگ به قربانیان این حادثه هدیه خواهد شد.

زیمر این آهنگ را در لندن در روزهای بعد از حادثه خلق کرده است. این موسیقی در بطن خود در آن واحد جلوه‌ای از شکوه، سوگ و تسلی را ارائه می‌دهد.

این موسیقی ناب، از آن دسته موسیقی‌هایی است که به باور من در ذهن شنوندگان، تنها اندوه حادثه نابخردانه آئورورا را به یاد نخواهد آورد، بلکه ما را یاد همه فقدان‌ها، بی‌رحمی‌ها و فجایعی خواهد انداخت که در همه جای دنیا، در نتیجه حماقت‌ها و خودخواهی‌ها و کج‌فهمی‌های نوع بشر ایجاد می‌شوند.

با گوش کردن به آئورورای هانس زیمر، بی‌اختیار زمین را از بالا را تصور می‌کنم، سیاره زیبایمان را، ‌این «نقطه رنگ پریده آبی» Pale Blue Dot را که از دید یک ناظر فرضی غیرزمینی، هیچگاه نمی‌تواند بستری برای خشونت‌هایی باشد که هر روز به نحوی در جایی از سیاره‌مان می‌بینیم.

هانس زیمر

موسیقی زیمر، فراتر از یک موسیقی است، یک فلسفه و یک بینش است که از اندیشه‌ای خلاق و یک ذهن زیبا ایجاد شده است.


اما حالا که صحبت از فیلم خیزش شوالیه تاریکی به میان آمد، بد نیست، دو اپلیکیشن بسیار خوب را هم به شما معرفی کنم، هر دوی این اپلیکیشن‌ها را همان شرکتی ساخته که همزمان با نمایش فیلم Inception، اپلیکیشن به همین نام را عرضه کرده بود.

اپلیکیشن اول The Dark Knight Rises Z+ نام دارد، کاری که این اپلیکیشن می‌کند این است که متناسب با حال و هوای شما قطعاتی از موسیقی متن فیلم را برایتان بخش می‌کند، فرضا شما اگر در حال راه رفتن باشید یا آی‌فون خود را تکان بدهید، موسیقی پخش شده، ضرب‌آهنگ تندتری به خود می‌گیرد.

 The Dark Knight Rises Z

اگر مدتی با هدفونی به گوش، با این اپلیکیشن کار کنید، این حس و حال را پیدا می‌کنید که به راستی در شهر غرقه در گناه و فساد گاتام قدم برمی‌دارید.

 گاتام

با نصب این اپلیکیشن به اطلاعات بسیار خوبی به صورت متنی و فیلم در مورد نحوه خلق موسیقی متن فیلم دست خواهید پیدا کرد.

این اپلیکیشن رایگان است، البته تعدادی از موسیقی‌ها رایگان نیستند و برای شنیدن آنها باید خرید داخل اپلیکیشن انجام بدهید.

اما اپلیکیشن سرگرم‌کننده‌تر اپلیکیشنی است که با کمک آن می‌توانید ماسک بتمن و «بین» و زن گربه‌ای را روی صورت خود نصب کنید، از خودتان عکسی بگیرید و به اشتراکش بگذارید!

 افکت ماسک ,تغییر چهره

این اپلیکیشن دوم، TDKR: Gotham City’s Most Wanted نام دارد و این یکی هم رایگان است.

در روزهای آینده پست کامل‌تری درباره‌ی برخی از کارهای هانس زیمر و آلبوم جدید او توسط خواهرم در «یک پزشک» منتشر می‌شود.