مقایسه تبلت نکسوس ۷ اینچی با دیگر تبلت‌های ۷ اینچی‌

دیروز در جریان همایش I/O گوگل، تبلت نکسوس ۷ اینچی معرفی شد، این تبلت را شرکت آسوس به سفارش گوگل ساخته است، اما اعلام این خبر ممکن است، برخی از کسانی را که در پی خرید تبلت ۷ اینچی هستند، قدری گیج کند.

آن زمانی که گلکسی تب ۷ اینچی نسل اول داشتم، تجربه کرده بودم که چقدر تبلت هفت اینچی وسیله پرتابل و خوبی است، گرچه شخصا تبلت ۱۰ اینچی را ترجیح می‌دهم، اما برای پاره‌ای از کاربری‌ها تبلت ۷ اینچی مناسب‌تر است.

در این نوشته مختصری در مورد نکسوس ۷ اینچی گوگل توضیح می‌دهم و آن را با بقیه ۷ اینچی‌ها مقایسه می‌کنم، از مقایسه این تبلت با آی‌پد صرف‌نظر می‌کنم، چون تصور می‌کنم، قیاس درستی نباشد و این دو اصولا برای کاربری‌های مختلف طراحی شده‌اند و تبلت گوگل برای رقابت با آی‌پد طراحی نشده است.

تبلت نکسوس
تبلت نکسوس ۷ اینچی

نخستین چیزی که جلب نظر می‌کند، قضیه قیمت است، نکسوس ۱۹۹ دلار قیمت دارد، درست به اندازه کیندل فایر و احتمالا ایسر آیکونیکا تب A110 و ۵۰ دلار نسبت به گلکسی تب ۲٫۰ هفت اینچی و تبلت نوک ارزان‌تر است.

اما آیا این ارزانی، مترادف با کم بودن کیفیت این تبلت است؟ به هیچ وجه! این تبلت واضحا از کیندل فایر سبک‌تر است، نکسوس فقط ۳۴۰ گرم وزن دارد، در مقابل فایر (۴۱۳) ، نوک (۴۰۰) و آیکونیکا (۳۷۰)  گرم وزن دارد، اما گلکسی تب ۲٫۰ تقریبا هم‌وزن نکسوس است. پس کسانی که به سبکی خیلی اهمیت می‌دهند باید دنبال نکسوس یا گلکسی تب ۲٫۰ باشند.

فاکتور مهم بعدی ضخامت تبلت است، نکسوس فقط یک سانتیمتر ضخامت دارد، درست به اندازه گلکسی تب ۲٫۰، اما نوک و فایر و آیکونیکا حدود یک میلیمتر از این دو ضخیم‌ترند.

ایسر آیکونیکا تب
ایسر آیکونیکا تب

وضوح صفحه نمایش: نکسوس با وضوح ۱۲۸۰ در ۸۰۰، حرف اول را در میان ۷ اینچی‌ها می‌زند، وضوح فایر، نوک، آیکونیکا و گلکسی تب ۲٫۰، به یک میزان است: ۱۰۲۴ در ۶۰۰٫

از نظر سیستم عامل نکسوس  با اجرای آخرین نسخه اندروید یعنی نسخه ۴٫۱ اینچ، انتخاب بهتری است، فایر نسخه ۲٫۳ اندروید را اجرا می‌کند و گلکسی تب  ۲٫۰ و آیکونیکا، نسخه ۴٫۰ را.

از لحاظ پردازشگر نکسوس و آیکونیکا از رقبای خود جلوتر هستند، پردازشگر این دو نکسوس تگرای ۳ است، آن هم از نوع چهار هسته‌ای.

گلکسی تب 2.0 هفت اینچی
گلکسی تب ۲٫۰ هفت اینچی

میزان رَم نکسوس یک گیگ است، درست به اندازه نوک، آیکونیکا و گلکسی تب ۲٫۰، اما فایر فقط ۵۱۲ مگ رَم دارد.

در میان ۷ اینچی‌ها، فقط گلکسی تب ۲٫۰ است که دوربین پشتی دارد، یک دوربین ۳ مگاپیکسلی. نکسوس یک دوربین جلوی ۱٫۲ مگاپیکسلی دارد.

یکی از برتری‌های گلکسی تب ۲٫۰ ، آیکونیکا و نوک پشتیبانی‌‌شان از کارت‌های microSD است، به این ترتیب حافظه آنها را می‌توان ۳۲ گیگ زیاد کرد.

کیندل فایر
کیندل فایر

یکی از چیزهایی که در تبلت آیکونیکا توجهم را جلب کردن داشتن پورت میکرو HDMI است.

در بالا بیشتر بر تبلت‌های با برندهای مشهورتر تمرکز کردم، اما اینجا به صورت گذرا و سریع به خصوصیات برخی از تبلت‌های ۷ اینچی دیگر اشاره می‌کنم:

- ViewPad E70 و G70: این تبلت ۷ اینچی با نسخه ۴٫۰ اندروید کار می‌کند، دوربین جلو و پشت دارد، گرچه بیشتر از ۴ گیگ حافظه ندارد ولی با کارت microSD می‌شود حافظه‌اش را بیشتر کرد. مدل E70 وضوح صفحه نمایش پایین دارد، اما وضوح صفحه نمایش G70، استاندارد و در حد ۱۰٫۲۴ در ۶۰۰ است. قیمت مدل E70 زیر ۲۰۰ دلار و آن دیگری حدود ۳۰۰ دلار است.

- Velocity Micro: بیشتر از ۱۵۰ دلار قیمت ندارد، اما وضوح صفحه نمایشش پایین است: ۸۰۰ در ۴۸۰٫

- Huawei MediaPad : پردازشگر دو هسته‌ای دارد، وضوح صفحه نمایشش ۱۲۸۰ در ۸۰۰ است، دوربین پنج مگاپیکسلی پشت و ۱٫۳ مگای جلو دارد.  خروجی HDMI‌ هم دارد. قیمت ۲۹۶ دلار.

Huawei MediaPad

- Toshiba Thrive AT150: هانی‌کام را اجرا می‌کند، دوربین پشت پنج مگاپیکسلی و جلوی ۲ مگاپیکسلی دارد، وضوح صفحه نمایشش ۱۲۸۰ در ۸۰۰ است و پردازنده دو هسته‌ای دارد، اما قیمت‌اش اصلا جالب نیست! بالای ۳۸۰ دلار! وزن ۴۰۰ گرمی و ضخامت ۱۲ میلیمتری آن را هم در نظر بگیرید.

با این حساب اگر دنبال تبلت ۷ اینچی هستید و اگر نمی‌خواهید منتظر اپل باشید تا ببینید آی‌پد ۷ اینچی بیرون می‌دهد یا نه، با در نظر گرفتن فاکتور قیمت و ویژگی‌ها، انتخاب نکسوس کاملا مناسب به نظر می‌رسد.

البته مثل دیگر گجت‌ها در بازار ایران، از الان نمی‌شود گفت که نکسوس ۱۹۹ دلاری هنگام ورود، چه قیمتی در ایران پیدا کند!