میراث جاویدان «هنریتا لکس» - یک پزشک
بلیط چارتر
10-25-2011 11-48-42 AM
پزشکی و علوم زیستی

میراث جاویدان «هنریتا لکس»

میراث به جا مانده از هر انسان، به فراخور جایگاه اجتماعی، شخصیتی، علمی و میزان ثروتش در طی حیات متفاوت است، از بعضی از افراد تنها خاطره‌ای در ذهن خانواده‌هایشان باقی می‌ماند، اما بعضی‌های دیگر حتی پس از مرگ هم میراثی از خود به جای می‌گذارند که بر زندگی انسان‌های دیگر تأثیر می‌گذارد و روند تکامل یک جامعه را تغییر می‌دهد.

در این میان، البته کسانی هم پیدا می‌شوند که ناخواسته نام و خاطره‌شان جاودان باقی می‌ماند!

هنریتا لکس Henrietta Lacks یکی از این افراد بود. او در آگوست سال ۱۹۲۰ در یکی از شهرهای ایالت ویرجینیا به دنیا آمد. خانواده آنها بسیار پرجمعیت بود، مادر هنریتا در هنگام دهمین زایمانش، درگذشت. پدر او که حس می‌کرد از عهده سرپرستی این همه فرزند برنمی‌آید، هر کدام از آنها را به خویشاوندی سپرد، وظیفه بزرگ کردن هنریتا هم به پدربزرگش سپرده شد.

در سال ۱۹۴۱، هنریتا با پسرعمویش ازدواج کرد، تا این زمان آنها در مزارع تنباکو کار می‌کردند، اما در این زمان برای کار به یک کارخانه نورد فلز رفتند، سپس آنها صاحب یک خانه و پنج فرزند شدند.

در ژانویه سال ۱۹۵۱، هنریتا که احساس توده‌ای در شکم می‌کرد و خونریزی غیرطبیعی بدون ارتباط با سیکل قاعدگی داشت، به بیمارستان رفت. از او آزمایش سیفیلیس به عمل آمد که منفی بود، برای آزمایشات بیشتر او را به بیمارستان جانز هاپکینز فرستادند. این بیمارستان، تنها انتخاب او بود، چون تنها بیمارستان در دسترسی بود که بیماران سیاه‌پوست را می‌پذیرفت.

آزمایشات پاتولوژی نشان دادند که او سرطان دهانه رحم دارد، او را چند روزی با گذاشتن میله‌های رادیوم در داخل واژن درمان کردند و سپس با توصیه برای بازگشت مجدد برای پیگیری درمان، مرخص کردند.

در طی درمان با این شیوه، قسمت کوچکی از بافت دهانه رحم هنریتا که حاوی سلول‌های سالم و همچنین سرطانی بود، البته بدون اجازه او، برداشته شد. این سلول‌ها به دکتر «جورج اوتو گی» George Otto Gey داده شد.

هنریتا برای ادامه درمان با اشعه ایکس مجددا به بیمارستان بازگشت، اما در این زمان حال او بد شده بود، پزشکان که تصور می‌کردند بیماری زمینه‌ای مقاربتی او وضعش را بدتر کرده، او را مورد درمان آنتی‌بیوتیکی قرار دادند.

در هشتم ماه اگوست، هنریتا در بیمارستان بستری شد و تا زمان مرگش در بیمارستان باقی ماند، او در چهارم اکتبر سال ۱۹۵۱، در ۳۱ سالگی، به خاطر نارسایی کلیوی ناشی از بیماری درگذشت، کالبدشکافی بعد از مرگ نشان داد که سلول‌های سرطانی به همه بدن او دست‌اندازی (متاستاز) کرده بودند.

پیکر هنریتا را بدون سنگ قبر در یک مراسم خانوادگی به خاک سپردند.

اما میراث این زن «عادی» چه بود؟!

سلول‌هایش!

سلول‌هایی که به دکتر جورج گی داده شدند، خصوصیتی شگفت‌انگیز داشتند، آنها زنده می‌ماندند و به رشد خود ادامه می‌دادند. تا پیش از آن، سلول‌هایی که از بدن افراد برداشته می‌شدند، تنها چند روز زنده باقی می‌ماندند و همین مسئله باعث زحمت دانشمندان می‌شد و آنها نمی‌توانستند آزمایشات دلخواه را روی سلول‌ها انجام بدهد.

اما دکتر گی متوجه متفاوت بودن بعضی از سلول‌های هنریتا از لحاظ توان بقا و تکثیر شد، آنها را جدا کرد و نام سلول‌های هلا HeLa را بر آنها نهاد. این نام از ترکیب دو حرف اول نام کوچک و خانوادگی Henrietta Lacks ایجاد شد.

این سلول‌های «جاودانی بودند، یعنی بر خلاف دیگر سلول‌های انسانی که بعد از چند چرخه تکثیر، می‌مردند، زنده می‌ماندند و تقسیم می‌شدند.


سلول‌های هلا در زیر میکروسکوپ الکترونی

همین سلول‌های فناناپذیر، سوژه آزمایشات مهم و تأثیرگذاری در پژوهش‌های پزشکی و زیست‌شناسی شدند.

یکی از مهم‌ترین پژوهش‌هایی که بدون یاری جستن از سلول‌های هلا غیرممکن بود، پژوهش‌های مربوط به ساخت واکسن بیماری فلج اطفال یا پولیو بود. در آن سال‌ها ده هزار نفر روی این بیماری کار می‌کردند، با استفاده از همین سلول‌های هلا بود که در سال ۱۹۵۴، جونانس سالک Jonas Salk موفق شد، واکسن بیماری فلج اطفال را بسازد.

به زودی تقاضا برای سلول‌های هلا بالا رفت و سلول‌های هلا به تولید انبوه رسیدند، از این زمان به بعد، سلول‌های فناناپذیر هنریتا به محققان سراسر دنیا، پست می‌شدند و در پژوهش‌های سرطان ایدز، مطالعات مربوط به اثر پرتوها و مواد سمی و نقشه‌برداری ژنتیکی مورد استفاده قرار می‌گرفتند، آنها حتی برای آزمایش حساسیت به چسب و مواد آرایشی هم مورد استفاده قرار گرفتند.

تخمین زده می‌شود که تا به حال، بیست تُن سلول هلا تولید شده باشد و بیش از شصت هزار مقاله علمی با استفاده از همین سلول‌ها نوشته باشد، هنوز هم هر ماه ۳۰۰ مقاله بر این تعداد اضافه می‌شود.

اما چرا سلول‌های خانم هنریتا، چنین ویژگی منحصر به فردی داشتند، پژوهشگران حدس می‌زنند که عملکرد تلومراز در این سلول‌ها قدری با سلول‌های طبیعی تفاوت داشته باشد.

در دهه هفتاد شماری از دانشمندان با خانواده هنریتا تماس گرفتند و از آنها خواستند که نمونه خون بدهند، تنها در این زمان بود که خانواده این زن متوجه شدند که سلول‌های هنریتا قبل از مرگش برداشته شده و چنین کاربردهایی پیدا کرده است. اما هیچ عضو دیگر خانواده هنریتا، سلول‌هایی با خصوصیت او را نداشت. استفاده تجاری از سلول‌های هنریتا باعث شد که کار به دادگاه هم کشیده شود، اما قاضی فدرال حکم داد که چنین کاربردی بی‌اشکال است.

در سال ۱۹۶۶، دانشکده پزشکی Morehouse آتلانتا و شهردار این شهر از خدمات پس از مرگ خانواده لکس تقدیر کرد، متعاقب آن از خدمات پژوهشگران درگیر در این پروژه مانند دکتر گی که متوجه ویژگی‌ فناناپذیری سلول‌ها هلا شد، هم تقدیر شد. در سال ۲۰۱۱ دانشگاه ایالت مورگان به هنریتا دکتری افتخاری پس از مرگ اعطا کرد و در همین سال، قرار شد که نام یک دبیرستان که قرار است در سال ۲۰۱۳ افتتاح شود، به نام او باشد.

در سال ۱۹۹۸، بی‌بی‌سی مستند یک ساعته‌ای را در مورد این واقعه ساخت که در جشنواره بین‌المللی سانفرانسیسکو، به عنوان بهترین مستند علمی جایزه گرفت.

در سال ۲۰۱۰، کتابی با نام «حیات جاویدان هنریتا لکس» به قلم «ربکا اسکلوت» نوشته شد که درباره خانواده هنریتا و تأثیرگذاری سلول‌های هلا بود.

در می ۲۰۱۰ اعلام شد که شبکه تلویزیونی HBO، قصد دارد با همکاری اپرا وینفری و الن بال، فیلمی در مورد این ماجرا بسازد. در هفدهم همین ماه، یکی از قسمت‌های سریال مشهور Law & Order، پخش شد که خط کلی داستان آن الهام‌گرفته از ماجرای هنریتا بود.

هنریتا لکس با اصلیت آمریکایی – آفریقایی، زن ، همسر و مادری بود که میراث جاودانی از خود به جا گذاشت که روی زندگی همه بشریت اثر گذاشت. شاید ما هم قسمتی از سلامتی خود را مدیون هنریتا باشیم.

 

 

در بحث شرکت کنید

 • 1550
  70

  بسیار عالی و مفید بود. سپاس بابت تمام تلاشهای تان.

 • 24990
  10

  سرنوشت خیلی جالبی داشت. سوژه‌هاتون بی‌نظیرن. البته پرداخت پستهاتون هم عالیه.

 • 1070
  100

  بی نظیر بود … این پست، تاثیرگذارترین پستی بود که تا حالا خوندم … بی شک بسیاری از پیشرفت های بشر بشکل تصادفی رخ داده اند، یه جورایی شاید هم یه وجود دیگه ای اون رو سر راه بشر قرار داده که باهاش پیشرفت کنه … نمی دونم چرا این پست خیلی برام جالب بود …

 • 24992
  10

  من قبلا اسم این سلول‌ها را شنیده بودم ولی هیچ وقت کنجکاوی نکرده بودم که فلسفه نامگذاری چی هست و راستش اصلا فکر نمی‌کردم چیز خاصی در پشت اسم پنهون باشه. ممنون از دکتر عزیز.

 • 284
  270

  دستتون درد نکنه دکتر عالی بود ممنون.خیلی بدردم خورد.

 • 7286
  20

  عالی بود عالی

 • 7287
  20

  مقاله مفیدی بود

 • 1251
  90

  بسیار مطلب جالبی بود.
  واقعا ممنونم که این اطلاعات مفید رو به اشتراک می گذارید. در این چند سالی که وبلاگ شما رو می خونم بسیار به معلوماتم اضافه شده و همیشه به عنوان یک منبع قابل اطمینان به بقیه معرفیش می کنم.
  موفق باشید.

 • 92
  530

  فوق العاده بود.
  مسلما هیچ وقت خود هنریتا فکر نمیکرده چنین تاثیری تو دنیا داشته باشه.

  بی نهایت سپاس

 • 24995
  10

  از این سلولها برای افزایش طول عمر انسان یا حتی ابدی کردن انسان میشه استفاده کرد؟ تحقیقی در این زمینه انجام شده؟

 • 4071
  30

  عالی و آموزنده. بسیار متشکرم.

 • 7288
  20

  این سلولها الان هم هستند؟

 • 321
  250

  جالب بود مرسی

 • 2047
  60

  خیلی عالی بود. ممنون.

 • […] : یک پزشک این مطلب را به اشتراک […]

 • 24999
  10

  درود
  شگفتا! پس مرگ چی؟

 • 25000
  10

  ممنون
  هنریتا لش واقعا زن درد کشیده ای بود :(
  اما میراث گرانبهایش جانش رو گرفت
  در مورد این سلولها ابدیت شون به نواحی تلومری آنها بر می گرده
  سلولهای طبیعی پس از هر دوره تقسیم تلومرهایشان کوتاه میشه تا جایی که تقسیم متوفق میشه ولی در سلولهای سرطانی نامیرایی به همین قضیه و فاکتورهای دیگه بر می گرده

 • 25001
  10

  سلام اقای دکتر مجیدی
  من یک زیست شناس هستم و به شما بخاطر ظرافت در انتخاب مطالب ، تبریک و خسته نباشید میگم.
  موفق باشید

 • 1554
  70

  سلام، ممنون از این مطلب جالب که نوشتی علیرضا جان.
  خیلی لذت بردم و یاد گرفتم.
  من کمی در مورد اون فیلمی که در BBC ساخته شده بود تحقیق کردم، اسم اون فیلم “The Way of All Flesh” هست که در لینک زیر هم راجبش توضیح داده شده و خود فیلم هم به مدت ۵۳ دقیق قابل مشاهده هست.
  http://topdocumentaryfilms.com/the-way-of-all-flesh

  ارادتمند،
  فرشاد

 • 25002
  10

  اصلا فکر نمیکردم واکسن بیماری فلج اطفال روند شکل گیریش به این صورت باشه.این نوشته برا من که خیلی جالب بود.مرسی

 • 25003
  10

  واااااای خدای من !! باور کردنی نیست !!!

 • 25004
  10

  خاصیت این سلول ها واقعا” جالبه.موضوع قشنگی بودوکاملا” جدیدبود برام.خوشحالم چیز جدیدی در مورد سلولها یاد گرفتم .ممنون

 • 25005
  10

  بسیار متشکرم