اندی ویتفیلد -ستاره سریال اسپارتاکوس- درگذشت

خبر از دنیا رفتن شخصی که ساعت‌های مدیدی را با او گذرانده‌ایم، حتی اگر در قالب دیدن فیلم یا سریالی از او باشد، ناراحت‌کننده است.

دیروز اعلام شد که «اندی ویتفیلد»، بازیگری که در فصل اول سریال «اسپارتاکوس»، نقش اسپارتاکوس را بازی می‌کرد، در ۳۹ سالگی در نتیجه ابتلا به لنفوم از نوع غیر هاجکین Non-Hodgkin lymphoma درگذشته است.

درگذشت ویتفیلد، ۱۸ ماه پس از تشخیص بیماری‌اش رخ داد، ۱۸ ماه قبل او خود را برای حضور در فصل دوم سریال آماده می‌کرد که بیماری‌اش تشخیص داده شد.

ویتفیلد در بهار سیدنی، در حالی که توسط اعضای خانواده احاطه شده بود، در دستان همسرش درگذشت.

اندی ویتفیلد در «ویلز» متولد شد و در سال ۱۹۹۹ به استرالیا رفت، او را تا پیش از سریال اسپارتاکوس چندان نمی‌شناختیم، البته در مجموعه All saints که با نام پرستاران از تلویزیون ما پخش می‌شود، وی حضور داشته است.

اسپتارتاکوس‌ای که ویتفیلد بازی کرد با اسپارتاکوس‌ای که در سال ۱۹۶۰ «کرگ داگلاس» در فیلمی از «استنلی کوبریک» فقید بازی‌اش می‌کرد، تفاوت زیادی دارد. زمانی که اولین بار خبر ساخته شدن چنین سریالی را شنیدم، خیلی مشتقانه منتظر آغاز پخش‌اش ماندم و بلافاصله بعد از پخش اولین قسمت دانلودش کردم، اما خوب این سریال با آنچه که من تصور می‌کردم، تفاوت زیادی داشت و آمیزه‌ای بود از جلوه‌های ویژه به سبک فیلم ۳۰۰ به همراه خشونت و البته صکص! این بود که تا همین چند ماه پیش، سریال را دنبال نکردم، اما در همین سریالی که وجه سرگرم‌کننده‌اش بیش از وجه هنری به نظر می‌رسد، تعلیق، شخصیت‌پردازی خوب و همچنین روایت خوب طمع و آز همیشگی آدمی هم کم نیست.

تهیه‌کنندگان سریال که امید به بهبودی و بازگشت او داشتند، تولید فصل دوم را به تأخیر انداختند و شش قسمت اضافه تحت عنوان Spartacus: Gods of the Arena ساختند تا بیش از حد بین دو فصل فاصله نیفتد و در این فاصله ستاره‌شان برگردد.

گرچه روند درمان ویتفیلد، در مرحله اول، موفقیت‌آمیز بود و پزشکان، نخست اعلام کردند که سرطان از بدن او رخت برسته است، اما بعد از مدتی لنفوم او عود کرد. به همین خاطر، ویتفیلد بعد از حضور کوتاهی در فصل دوم سریال، به خاطر وضعیت بد پزشکی، به کلی از سریال کنار گذاشته شد و یک بازیگر دیگر استرالیایی به نام «لیام مک‌اینتایر» جای او را گرفت. فصل دوم اسپارتاکوس Spartacus: Vengeance نام خواهد داشت.


لنفوم غیر هاجکین، سرطانی است که از سیستم لنفاوی و سلول‌های موسوم به لنفوسیت منشأ می‌گیرد. نوع غیرهاجکینی لنفوم از نوع هاجکینی آن شایع‌تر است. خود لنفوم غیرهاجکینی انواع مختلفی دارد، شایع‌ترین اشکال آن لنفوم سلول B و لنفوم فولیکولار هستند.

اما اگر از اصطلاحات پزشکی صرف‌نظر کنم و بخواهم چیزی بنویسم که شاید به کار خوانندگان این وبلاگ بیاید، باید به علایم این بیماری اشاره کنم که شامل موارد زیر است:
- التهاب غدد لنفاوی در در گردن، زیربغل یا کشاله ران
- دردهای شکمی یا عرق‌ریزش
- درد قفسه سینه، سرفه، یا دشواری در تنفس
- خستگی
- تب
- عرق‌ریزش شبانه
- کاهش وزن

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان این علایم را به صورت مداوم داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

منبع خبر