تفاوت بین DVI و HDMI در چیست؟ کدامیک گزینهء بهتری است؟ - یک پزشک
بلیط چارتر
_images_products_C_cbl-hdmi-dvi
فناوری

تفاوت بین DVI و HDMI در چیست؟ کدامیک گزینهء بهتری است؟

آیا شما هم با فراوانی کابل‌ها و کانکتورهای ویدئویی که امروزه در بازار وجود دارد گیج شده‌اید؟ پس بگذارید نگاهی به دو کابل و کانکتور برتر ویدئویی برتر این روزها یعنی HDMI و DVI داشته باشیم و ببینیم چه تفاوت عمده‌یی میان این دو وجود دارد.

یک دههء پیش وصل کردن یک وسیلهء جانبی به تلویزیون بسیار ساده‌تر بود، خصوصاً که تنها وسیلهء جانبی موجود دستگاه‌های VCR بودند. تلویزیون‌های ما ابعاد کوچکتری داشتند، کیفیت تصویر یقیناً بسیار پائین‌تر بود اما در طرف دیگر دنیا هم بسیار ساده‌تر از امروز بود. این روزها به ندرت پیش می‌آید که به یک فروشگاه لوازم صوتی و تصویری وارد شوید خریدی انجام دهید و بعد فروشنده شما را با اصرار تحت فشار نگذارد که بایستی یک کابل مثلاً HDMI چند ده هزار تومانی نیز برای اتصال آن ابزار به تلویزیون خود تهیه نمائید. لذا فکر می‌کنم بد نیست اطلاعات کافی و مفیدی در مورد دو تا از مهم‌ترین کابلها و کانکتور‌های دیجیتال امروزی یعنی HDMI و DVI به دست بیاوریم.

چرا اصلا کابل؟

راستش خود من هم خیلی دوست دارم تا صدا و تصویر را بدون کابل و روی هوا به روی صفحهء نمایشگرم منتقل نمایم، هر چند پیشرفت‌هایی در مورد این آرزوی من حاصل گشته اما هنوز این پیشرفت‌ها آنقدر نبوده که برای عموم امکان پذیر و مقرون به صرفه باشد پس کابل‌ها هنوز بهترین گزینه‌یی هستند که در اختیار داریم و هنوز هیچ چارهء دیگری نیست. به صورت کلی هنوز بایستی کانکتور‌های با پین‌‌های نر و ماده که در یک طرف بر روی کابل و در طرف دیگر بر روی نمایشگر و یا ابزار جانبی ما قرار دارند را به هم اتصال دهیم تا نهایتا صدا و تصویر از مبداء به مقصد انتقال یابد.

چرا از کابل‌های کامپوزیت یا VGA استفاده نکنیم؟

نسل سنتی کابل‌های ویدئویی از قبیل VGA یا کامپوزیت تنها قادر به انتقال سیگنال‌های ویدئویی آنالوگ هستند. این کابل‌ها برای نمایشگرهای CRT بهترین گزینه بودند و هستند ولی برای LCD های مدرن امروزی گزینهء مناسبی نیستند. هر چند امروز هنوز بسیاری از LCD TV ها و مانیتورهای کامپیوترها به ورودی VGA یا کامپوزیت مجهز هستند اما بهترین کارایی را با DVI و یا HDMI به شما ارائه می‌نمایند.

برخی از کارت‌های ویدئویی جدید یا ابزارهای پخش ویدئو مثل اپل تی‌وی دیگر حتی خروجی کامپوزیت یا VGA را دارا نیستند و این امر می‌تواند آیندهء پیش روی ما را واضح تر نماید و اگر در نهایت امروز کامپیوتر و مانیتور شما با VGA به خوبی پاسخگوی شما باشند بد نیست بخواهید بدانید کدام کابل دیجیتال مناسب تجهیزات ویدئویی آینده می‌باشد.

تفاوت بین کابل‌های دیجیتال در چیست؟

امروزه HDMI و DVI دو کانکتور دیجیتال اصلی مورد استفاده بر روی کامپیوترها و ابزارهای سرگرمی محسوب می‌شوند. DisplayPort نیز کانکتور جدیدی است که بر روی برخی از کامپیوتر‌ها و ابزارهای جدیدتر ارائه شده است و البته هر کدام از این سه کانکتور‌ گونه‌های مختلف دیگری با عناوین میکرو و مینی دارا هستند. کمی گیج کننده شد نه؟ پس فکر کنم بد نیست بدانیم اینها را چگونه از یکدیگر تشخیص دهیم:

DVI

DVI یکی از رایج‌ترین کابل‌های ویدئویی و پورت‌هایی است که این روز‌ها می‌توانید بر روی دسکتاپ‌ها و یا مانیتور‌های LCD بیابید. از نظر ظاهری این پورت و کابل تا حدودی شبیه به کانکتور‌های VGA هستند اما دارای ۲۴ پین می‌باشند و از سیگنال‌های آنالوگ نیز همانند دیجیتال پشتیبانی به عمل می‌آورند. DVI می‌تواند ویدئو‌های با رزلوشن ۱۹۲۰ در ۱۲۰۰ HD را از ابزار مورد نظر به نمایشگر انتقال دهد و با استفاده از یک اتصال دوتایی DVI یا در اصطلاح dual-link DVI این رزلوشن به ۲۵۶۰ در ۱۶۰۰ پیکسل نیز خواهد رسید. برخی از پورت‌ها و کابل‌های DVI ممکن است تعداد پین کمتری نسبت به آنچه ذکر شد دارا باشند علتش این است که آنها برای ابزارهایی با رزلوشن پائین‌تر طراحی شده‌اند لذا حین خرید این مسئله را مد نظر داشته باشید. مسلماً اگر پورت و کابل شما ۲۴ پینی باشند شما در بهره‌گیری از حداکثر رزلوشن مسئله‌یی نخواهید داشت. اما بزرگترین اشکال وارده به DVI عدم پشتیبانی از رمزنگاری HDCP به صورت پیش‌فرض است، بنابراین اگر سخت افزار شما فقط خروجی DVI دارد ممکن است قادر به پخش ویدئو‌های بلو ری تمام HD و سایر محتویات به صورت HD نباشد.

با یک مبدل دیجیتال کوچک می‌توانید یک پورت خروجی DVI را به یک پورت ورودی HDMI متصل نمائید یا برعکسش، تا ارتباط تصویری بین ابزار ویدئویی و نمایشگرتان برقرا شود. البته با این شیوه نیاز به یک کابل جدا برای انتقال صوت دارید چون DVI قابلیت و توانائی انتقال صوت را دارا نیست، ناگفته نماند برای اتصال DVI به VGA و بر عکس نیز مبدل وجود دارد و اینکار به سادگی هر چه تمام تر امکان پذیر است.

HDMI

HDMI پورت و کابل پیش‌فرض بر روی بسیاری از HDTVهای جدید، پخش کننده‌های بلو ری، اپل تی‌وی، بسیاری از کامپیوتر‌های جدید و کارت‌های گرافیکی و ابزارهای متنوع ویدئویی دیگر است. استفاده از این کابل‌ها و پورت‌ها بسیار آسان است و متصل کردنشان به یکدیگر از نظر سادگی همانند متصل کردن ابزارهای USB به پورت مربوطه است و خطر خمیدگی پین‌ها در آنها کاملاً از بین رفته. کابل‌‌های HDMI می توانند صدا و تصویر را به صورت همزمان بر روی خود عبور دهند و به کابل مجزایی برای انتقال صدا نیاز نیست و این کابل‌ها قادر هستند تا محتوای HD با رزلوشن ۱۹۲۰ در ۱۲۰۰ را به همراه ۸ کانال صوتی ارائه نمایند. همچنین از شیوهء رمزنگاری HDCP نیز پشیتبانی به عمل می‌آورند و برای هر منظوری تنها یک کابل HDMI نیاز است تا مثلا کامپیوتر یا ابزار ویدئویی خود را به تلویزیون یا مانیتور متصل نمائید.

DisplayPort

DisplayPort کانکتور ویدئویی جدیدی است که بر روی ابزارهای مدرن‌تر و جدید‌تر خصوصا لپ‌تاپ‌ها ارائه می‌شود و هدف از طراحی و ارائه‌اش تکرار موفقیت DVI و VGA بر روی کامپیوترها است، اما می‌توان گفت هنوز به اندازهء DVI و HDMI پذیرفته نشده است. هر چند ناگفته نماند این پورت بر روی مک‌های جدید تعداد زیادی از کامپیوتر‌های Dell ، HP و Lenovo در حال عرضه شدن است و عملکردش نیز بسیار شبیه HDMI است، محتوای تصویری و صوتی HD بر روی یک کابل واحد منتقل می‌شود و رزلوشن خروجی ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ به همراه ۸ کانال صوتی است.

نکتهء مثبت این پورت پشیتبانیش از HDCP است و اینکه می‌توانید آن را با استفاده از یک مبدل دیجیتال به پورت‌های DVI و HDMI متصل نمائید. نکتهء منفیش هم در اینجاست که مانیتور‌ها و تلویزیون‌های اندکی در بازار با پورت ورودی DisplayPort وجود دارند لذا در اکثر مواقع وقتی مثلا می‌خواهید لپ‌تاپ خود را به یک نمایشگر بزرگتر متصل کنید مجبورید از مبدل کمک بگیرید.

آیا من یک کابل گران قیمت نیاز دارم؟

راستش را بخواهید خیلی ساده و عامیانه بگویم کابل‌های ویدئویی دیجیتال این روزها یکی از دم دست‌ترین ابزارهایی هستند که فروشندگان با استفاده از آنها گوش مشتری خود را می‌برند! شاید دیده باشید که قیمت برخی از کابل‌های HDMI به چند ده هزار تومان یا حتی خیلی بیشتر هم می‌رسد ولی آیا واقعا شما نیاز به یک کابل پر زرق و برق گران دارید تا بتوانید بهترین تجربهء HD زندگی خود را به دست آورید؟

پاسخ منفی است. اگر به دوران نوارهای ویدئو یا VHS و تلویزیون‌های آنالوگ برگردیم خرید یک کابل با کیفیت بالا و گران‌قیمت واقعا به معنای به دست آوردن یک تصویر صاف و شفاف بود اما در مورد صوت و تصویر دیجیتال کابل کابل است و نیازی به هزینه‌های بالا نیست. در اصل عملکرد این کابل‌ها چیزی مشابه کابل‌های اترنت یا سایر کابل‌های کامپیوتری است و یک کابل ارزان با قیمت چند هزار تومانی همان تصویر و صدایی را بر روی نمایشگر ۴۹ اینچی هیولا مانند شما ارائه می‌دهد که یک کابل چند ده هزار تومانی به اصطلاح استاندارد قرار است ارائه دهد و در کابل ارزان هیچ سیگنالی از دست نخواهد رفت. پس هر وقت خواستید کابل HDMI بخرید هزینهء کلانی نیاز نیست تا انجام بدهید و چرب زبانی‌های فروشنده را هم مورد توجه قرار ندهید.

بسیار خوب کدام کابل دیجیتال نهایتا بهترین گزینه است؟

به عقیدهء شخصیم HDMI کابل و کانکتوری است که فعلا گزینهء برتر محسوب می‌شود زیرا کانکتور پیش‌فرض عمده بر روی بسیاری از سخت‌افزارها و نمایشگرهای امروزی است، با شیوهء رمزنگاری HDCP سازگار است و می‌تواند صوت و تصویر را بر روی یک کابل واحد انتقال دهد. لذا به آن می‌توانید به عنوان کانکتور و کابل استاندارد حال حاضر نگاه کنید.

اما اگر همین امروز ابزاری دارید که از DVI یا VGA استفاده می‌برد و به خوبی هم کار می‌کند نیازی نیست که نسبت برای تعویض آن عجله کنید. ممکن است با استفاده از کابل‌های دیجیتال به کیفیت بهتری دست یابید اما این تفاوت کیفیت زمانی محسوس خواهد بود که تصویر نهایی را بخواهید بر روی یک مانیتور یا تلویزیون نسبتا بزرگ مشاهده نمائید. فراموش نکنید کمپانی‌های بزرگ همهء سعی خود را می‌کنند تا به ما تلقین نمایند که از تکنولوژی عقب هستیم و بایستی برای محصولات جدید هزینه کنیم.

 

 

در بحث شرکت کنید

 • 724
  140

  ممنون . مطلب خوبی بود و بسیار قابل فهم گردآوری شده بود

 • 43
  810

  با سلام

  مطلب خوبی بود
  ولی واقعا یه بخشیش با عقل جور در نمیاد
  بین مثلا یه کابل HDMI یه مارکی ۲ مترش ۳۰۰ هزارتومانه ولی ۲ متر یه مارک دیگه رو میتونی ۳۰ هزار تومان بخری
  جا داره که در مطلب بعدی تون تفاوت کابل های HDMI را در میزان پهنای باند عبور دهنده و همچنین آیا کاربران خانگی با توجه به دستگاه هایی که دارند از قبیل ( XBOX , سینما خانگی و…. ) تاچه مقدار این پهنای در حالات مختلف ( فیلم HD دیدن و بازی کردن و… ) مصرف میکنند بررسی نمایید تا بتوان به یه نتیجه گیری کاملی برسیم
  با تشکر

 • 5
  3.4k

  مثل همیشه عالی… خیلی عالی بود و نقاط کور اطلاعاتی زیادی رو که داشتم برطرف کرد… یکی از مشکلاتی که چند وقت هست دارم اینه که وقتی لپتاپ خودم و توسط پورت HDMI به ال سی دی وصل میکنم تا فایل های HD خودم (عمدتاً با فرمت MKV) پخش کند، علیرغم تصویر عالی نمیتونم از صدای دالبی بهره مند بشم… بنابراین تصمیم گرفتم کانورتوری بگیرم که HDMI رو به کامپوننت تبدیل کنه تا بتونم لپتاپ رو مستقیما به سینمای خانواده متصل کنم که متاسفانه همه کابلهایی که تابحال امتحان کردم جواب نداده اند… حتی از روی نقشه یکی خودم درست کردم ولی بازم جواب نداد… گویا یه باکس ویژه برای اینکار وجود داره که البته هزینه اش زیادی بالاست و خریدنش به صرفه نیست… بهرشکل اینم تجربه ای شد تا دوستان در هنگام خرید سینمای خانواده توجه کنند که دستگاه مربوطه حتماً ورودی HDMI هم داشته باشد

 • 2043
  60

  سلام

  خیلی خوب بود

  ممنون

 • 7908
  20

  کابلهای ارزان قیمت هم هستند که حتی سیم هاشون روتست کنیدمتصل به کانکتور hdmi نیستند برای خرید بهتر هست کابلای شرکت ها معتبربخرید هم طول عمر بالاتری دارد هم از مرغوبیت بیشتری برخوردار هست کابلهای hdmi که دو طرف چراغ دارند مثل کابلهای شرکت acron با گارانتی فراسو ۱٫۸ متریش با بهترین کیفیت در بازار هست ۱۲ هزارتوامان کابلهای شرکتهای غیر معتبر رو به شما اصلا پیشنهاد نمی کنم چند کابلی که رنج قیمتشون از ۱۰ تا ۱۵ هزارتومان هست جنیوس – تونب – اکرون – کریتیو – اسوس

 • 4152
  30

  مطلب خوبی بود

 • 4593
  30

  مطلب خوبی بود
  من یک کامپیوتر مینی را به ال سی دی ۴۰ اینچ سونی وصل کرده ام وبا یک کیبرد وموس بیسیم دستگاهی همکاره (بازی ویدیو و….)را انداخته ام .سه سال پیش یا یک کابل اچ دی چینی بنام امگا بقیمت ۸ هزار تومان از طریق یک کارت گرافیک اچ دی ۲۶۰۰ با خروجی اچ دی ام آی .پس از مدتی متوجه شدم در هنگام بالا امدن ویندوز یک لحظه در وسط صفحه حالت خطی پرنور ظاهر می شود وناپدید می شود پس از مدتی این خط در صفحه می ماند .از خیر اچ دی ام آی گذشتم و حالا با کابل vga ,وصل کرده ام که از لحاظ کیفیت تصویر هیچ فرقی نمی کند و ان مشکل هم ندارم نمیدانم مشکل از کیفیت کابل بوده یا همه ی کابلها این طور است.
  با سپاس

 • 21
  1.3k

  با سلام
  دست مریزاد .مهندس
  کاش یک سری مطالب در مورد پورت هو اسلات ها و کلا” سوراخ وسنبه های روی لپ تاپ و نت بوک بنویسید که سخت محتاجیم مثلا” این ۱EEE و.
  ….بنویسید .تو اینترنت پره مطلب ولی طرز بیان شما ونوع نوشتن شما ادم
  رو راحت حالی می کنه . زنده باشی

 • 1740
  60

  من هم با وحید موافقم.
  کابلهای ارزان قیمت هم هستند اما نگیرید که پشیمان می‌شوید.

 • 7909
  20

  سلام آقای دکتر
  مرتب وبلاگتون رو دنبال می کنم و از خوندن مطالبتون لذت میبرم و یاد میگیرم… از اینکه کامنت غیرمرتبط به پست می گذارم واقعاً معذرت می خوام…چند وقتی بود که وبلاگ ۱فتحی آپدیت نمی شد و بعد هم که هاستش اکسپایر شد و امروز که بیشتر جستجو کردم به این پست ها برخوردم
  http://www.nodboy.com/1389/08/looking-for-1fathi/#comments
  http://freekeyboard.net/archives/3605
  یادم افتاد که گاهی در نوشته هاتون به وبلاگ ایشون لینک میدادین…شما هم ازشون خبری ندارید؟

 • 27924
  10

  سلام،
  مطلب مفید ارزشمندی بود.
  پیشنهادات من برای این مقاله:
  ۱٫ بهتر بود منبعی به آن اضافه میکردید تا معتبرتر جلوه دهد.
  ۲٫ در مورد تفاوت کابلهای مختلف با هم، من آزمایش ساده انجام دادم که شاید به درد بخوره:
  دو عدد کابل Marshal که یکی اصل و ۷۰ هزار تومنی و دیگری چینی و ۱۵ هزار تومنی بود رو برای وصل کردن یه کارت گرافیک GeForce 2100M به یه LCD سونی Full HD استفاده کردم. تفاوت تصاویر کاملاً واضح بود و تصویر با کابل گرونتر خیلی شفاف تر بود. ضمن اینکه از نظر کیفیت ساخت هم کابل گرونتر از جنس بهتری بود و چهار رشته داشت در حالی که کابل دیگه دو رشته ای بود.

  ۳٫ لطفاً در مورد انواع راههای انتقال صدا به هم توضیح دهبد.

  ممنون

 • 3502
  30

  ممنون از این مطلب عالی
  بهترین کار استفاده از کابل های ارزان قیمت ولی از شرکت های معتبره
  مثلا کابل HDMI با برند اکرون Acron که مال فراسو هست انتخاب خوبیه
  http://www.acronworld.com/Products/174-payson-high-quality-gold-plated-hdmi-cable.aspx
  حداقلش اینه که گارانتی تعویض داره. باقی برندها اکثرا گارانتی معتبری ندارند

 • 27925
  10

  ممنون از اطلاعات خوب شما

 • 27926
  10

  سلام.
  مرسی از اطلاعلتتون. من یه سوالی داشتم.
  مانیتور B2245 samsung گرفتم ولی با کابل DVI تصویری دریافت نمیکنم. فقط با کابل RBG آنالوگ تصویر نشون میده.
  علتش چیه ؟؟؟؟؟؟؟!!

 • 27927
  10

  سلام
  لطفا اگر امکان دارد بنویسید که آیا پورتHDMI روی لپ تاپ ورودی هم هست یا نه یعنی من میتوانم تصویری را که از یک پورت VGA می آید از طریق کابلHDMI روی لپ تاپ داشته باشم؟
  ممنون

 • 27929
  10

  سلام.گوشی ان۸ چینی دوسیم کارته خریدم.یکیش کار میکنه.سیم کارت دومی بااچ دی ام آی مشخص شده وقتی سیم کارت راوارد میکنم نمیشناسه چکنم

 • 27931
  10

  سلام
  این مبدل(۱۰۸۰P DVI TO HDMI 1.4 Cable M/M 5FT) رو ازکجا می تونم به دست بیارم

 • 27932
  10

  بسیار عالی بود ممنون دقیقن مطلبی که احتیاج داشتم رو بیان فرمودین
  مهمتر از همه اینکه خیلی عالی و سلیس توضیحاتتون گویا و روشنگرانه هست
  تا مدتی قبل می خواستم مانیتورم رو عوض کنم اما حالا میدونم که میتونم از خروجی hdmi به ورودی dvi یک مبدل داشته باشم دیگه حله
  در جواب بهزاد ( البته فکر نمی کنم این مطلب رو ببینه ) اما یه درصد اگر دیدی: من هم samsung b2245 دارم شما پایین مانیتور یه دکمه هست بنام source اون رو که بزنی تغییر حالت داری از vga به dvi یا بالعکس

 • 27934
  10

  سلام
  بسیار عالی توضیح داده شده بود بخصوص دو بند آخر
  مر۳۰

 • 27936
  10

  دستتون درد نکنه ولی میخواستم بگم
  ۱ – پورت dvi قابلیت انتقال صدا را دارا میباشد
  ۲- در کابلهای دیجیتال دو حالت بیشتر وجود ندارد یا تصویر دارید یا ندارید
  اینکه کابل گرون تر کیفیت بهتری دارد هیچ ربطی به موضوع ندارد
  کابل دیجیتال اگر تمام اطلاعات را از فرستنده به گیرنده نفرستد شما تصویر ندارید مثل اینکه بگویید دونفر به اینترنت وصل هستند یکی با کابل شبکه مارک دار و گرون و دیگری با یک کابل شبکه معمولی و یک فیلم را تماشا میکنند واونی که کابلش گرونتره کیفیت فیلمش بالاتره ….
  کابلهای دیجیتال مدل دارند که نسبت به هر مدل پهنای باند بیشتری را ساپورت میکنن مثلا ۱٫۳ HDMI با HDMI 1.4 که ۱٫۳ معمولی بوده و ۱٫۴ با پهنای باند حدودا ۴ برابر بیشتر برای ۳d استفاده میشود

 • 27937
  10

  واقعاً متشکرم مطالب بسیار علی بود

 • 27938
  10

  سلام خسته نباشید
  فرق بین گرافیک ati و nvidia برای اتصال led tv چیست؟

  کدام از این دو گرافیک بهتر است برای سیستم کامپیوتر خودم بگیرم که بهتر جوابگو باشد و به من تصویر بهتر بدهد؟من از چه کابلی استفاده کنم ؟ نظر خودم HDMIاست.فقط می خواهم ببینم کدام از این دو گرافیک بهتر است؟کدام مدل از این گرافیک برای ال ای دی ۴۶ اینچ بهتر است؟
  ممنون

 • 27939
  10

  خیلی عالی بود دم شما خیلی گم

 • 27940
  10

  با سلام و تشکر.
  دوستان من یه سوال برام پیش اومده، لطفا کمکم کنید.
  دوستان من میخوام Pc رو که فاصله اش تا تلوزیون حدود ۱۵متر هست رو با یک کابل HDMI به TV وصل کنم، لازم به ذکر است که از pc یک فیش ۳٫۵ میلیمتری به سیستم صوتی تلوزیون بردم.
  حالا میخوام بدونم که اگر این کار رو عملی کنم صدا و تصویر با همدیگه میان؟یعنی منظورم اینه که توی یک کابل HDMI مثلا ۲۰ متری چغدر تاخیر توی تصویر پیش میاد؟
  (دوستان فقط تاخیر تصویر برام مهمه، در صورت امکان توضیح بدید)
  ممنون …

 • 27942
  10

  سلام مطالب خیلی آموزنده و جالبی بود
  لطفا در مورد کابلهای مختلف انتقال صدا نیز مطلبی بگذارید
  ممنون و سپاسگزار

 • 3827
  30

  سلام و ممنون بابت اطلاعان زیبای که در اختیار عموم گزاشتید .
  من که نهایت استفاده رو بردم .

 • 27944
  10

  خیلی خیلی ممنون از اطلاعاتی که در اختیار مردم میزارید با آرزوی موفقیت

 • 27945
  10

  Perfect!

 • 27948
  10

  با سلام و عرض ادب

  اگر ما بخواهیم لبتاپی که دارای خروجی VGAمیباشد را به یک تلوزیون دارای ورودی hdmi وصل کنیم ؛ چه کنیم

  کابلی برای تبدیل آن وجود دارد؟؟؟

  البته میدانم صدا نیز داستان جدا دارد

  ولی سوال اصلیم اینه که اگر اون کابل تبدیل وجود دارد ، دارای مدار میانی نیز هست و یا خیر فقط اتصال سیم ها از VGAبه hdmiمهم هست ؟؟؟؟

 • 27950
  10

  عالی بود
  موفق باشید

 • 488
  190

  سلام خوب بود . اطلاعات تکمیلی در مورد انواع کابل و پورت hdmi رو هم مطالعه کنید :

  http://www.elmefarda.com/hdmi-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA/

 • 27952
  10

  سلام
  خیلی ممنون از مطلب مفیدتون…………..
  نه زیاد بحث تخصصی شد که خواننده گیج بشه و نه زیاد سطحی نگر……

  موفق و پیروز باشید

 • 27953
  10

  من خودم این روز ها بدجور درگیر این انتخاب پورت ها شدم!
  جالب اینجاست که تا حالا هیچکدوم به کارم نیومدن و به قول شما فقط تلقین کمپانی ها برای عقب موندن از تکنولوژی باعث شده که من به فکر تهیه این پورت ها باشم!

 • 27954
  10

  سلام من یه پورت HDMIخریده ام ۸هزار تومان من میخوام دستگاه دیجیتال را به کامپیوتر وصل کنم آیا برای این که من میخوام دیجیتال رو به کامپیوتر وصل کنم برنامه میخواد یا نه؟

 • 27955
  10

  ممنون از مطالب مفید شما.

 • 27956
  10

  ممنون عالی بود

 • 27957
  10

  عالی بود متشکرم

 • 27958
  10

  باسلام و تشکر.
  بفرمایید چطور دوربین هندی کم دیجیتال را به کامپیوتری که HDMI ندارد اتصال بدیم و تصویر مداربسته روی مونیتور داشته باشیم یا ضبط کنیم؟؟

 • 27959
  10

  خسته نباشید بسیار خوب بود

 • 7198
  20

  بسیار عالی و مفید بود
  فقط ای کاش در مورد ورژن های HDMI هم توضیح میدادید.

 • 7913
  20

  آقای رضا مقدری عزیز
  فرموده اید کانکتور کابل DVI دارای ۲۴ پین است اما در هر دو عکسی گذاشته اید ۱۸ پین دارد! و نیز توصیه کرده اید که (تلویحاً) فریبِ برندها و کابل‌های گران‌قیمت را نخورید.
  من برای مانیتورم کابل DVI مشابه تصویر وبلاگ ۱۸ پین و به قیمت ارزانی تهیه کردم. اما افت کیفیت در مقایسه با یک کابل ۲۴ پین محسوس است! و رزولوشن ۱۶۰۰ * ۹۰۰ را در رنگ‌ها پله‌پله نشان می‌دهد. کابل البته سالم است.

  لطفاً تفاوت کابل‌های DVI 24-pin و DVI 18-pin را ذکر کنید. چرا از این قرار است؟

 • 27960
  10

  سلام لطفا بگویید این کابل به کجا و کجا وصل میشود ممنونHDMI

 • 27961
  10

  سلام لطفا بگید تفاوت کابل و پرت RGB با VGA توی چیه و در مقایسه با هم چه مزیتها و معایبی دارند

 • 27962
  10

  سلام مطلب خوبی بود
  یه سوال هم دارم
  چطور میتونم یه رسیور که خروجی hdmi و سه فیشه داره رو به مانیتور وصل کنم که ورودی vga داره؟
  ممنون میشم جواب بدی.

 • 27963
  10

  خیلی خوب و صادقانه بود ممنون

 • 15729
  10

  سلام ماهواره من استارست x230 هست و دارای پورت scart هست و تلویزیون من پورت hdmi داره می خواستم بدونم باید چطور به هم وصلشون کنم؟ ایا تبدیلی وجود داره؟