سینما پارادیزو - یک پزشک
بلیط چارتر
سینما و تلویزیون

سینما پارادیزو

فرانک مجیدی: خواننده‌ی عزیز! چقدر میانه‌ات با سینما خوب است؟ چقدر فیلم می‌بینی؟ چقدر شده با یک فیلم تکان بخوری، اشک بریزی، از آن یاد بگیری یا بخندی؟ اگر سینما را دوست داشته‌باشی، واقعاً، “سینما پارادیزو”ی جوزپه تورناتوره، محصول مشترک ایتالیا و فرانسه در سال ۱۹۸۸، رویایی‌ترین روایتی است که از سینما خواهی دید.

سالواتوره دی‌ویتا(ژاکوس پرین) کارگردان مشهور و موفقی در سنین میانه‌سالی است و در رم زندگی می‌کند. مادرش(پاپلا ماگیو) با او تماس می‌گیرد که پس از ۳۰ سال، باز به روستای کوچکش بازگردد، زیرا آلفردو(فیلیپ نوآره) مرده ‌است. و این خبر، بهانه‌ای می‌شود تا ذهن سالواتوره به اواخر دهه‌ی ۴۰ برگردد. کودکی، آلفردوی آپاراتچی سینما، مردم، مادرش، سینما و عشقش…

“سینما پارادیزو” حکایت زیبای همزیستی و قرابت سینما و مردم است. شب‌های طولانی که مردم وقت زندگی را داشتند و آنقدر وقت داشتند که “اوقات فراغتی” واقعی برایشان وجود داشته‌باشد و بعد، تمام آن وقت اضافه را در سینما پر کنند. تمام رویاهایشان در دیدن وصال عشاق فیلم،خلاصه می‌شد و رویای عشق بازیگران، دل‌هایشان را روشن می‌کرد. سینما چنان تاثیری در زندگیشان داشت که عاشق شدنشان، عشق‌ورزیشان، آزار و اذیت‌های ساده‌شان و شادی‌هایشان را در آن‌جا بدست می‌آوردند. روزهایی که فیلم‌های صدا دار به نمایش در می‌آمدند اما مردم هنوز با فیلم‌های صامت چارلی چاپلین قهقهه می‌زنند. روزهایی که قبل از نمایش فیلم، یک گزارش مفصل درباره‌ی جنگ را تماشا می‌کردند. روزهایی که سینما دم می‌کرد، یخ می‌بست و فیلم‌ها آتش می‌گرفتند.

البته، فیلم “سینما پارادیزو” پیام‌های خوبی چون نفی سانسوردارد. به یاد بیاورید به مضحکه گرفتن پدر روحانی که فیلم را برایش نمایش می‌دادند و او زنگوله‌اش را با هر صحنه‌ی بوسه‌ی قهرمانان فیلم تکان می‌داد تا آلفردو، آن قسمت نگاتیو را ببرد و در برشی زیبا، یکی از همین دفعات به صدا در آوردن زنگ و صدای ناقوس کلیسا یکی می‌شود. “سینما پارادیزو” در به نمایش در آوردن عشق و نوستالژی بسیار موفق عمل می‌کند. داستان تلخ و سوزناک سالواتوره و النا، بسیار اشک‌انگیز است و سینما،در رگ و نبض عشق آنان جریان دارد.

جوزپه تورناتوره“ی بزرگ، شاهکاری به تمام معنا ساخته که هرگاه بخواهیم از نفس سینما سخن بگوییم،نام فیلم او را به عنوان مثالی شاخص ذکر کنیم. او در فیلمی نزدیک به سه ساعت، شخصیت‌ها را با دقت و حوصله می‌پرورد و در یک‌سوم پایانی فیلم، ضربه‌های اساسی را به بیننده وارد می‌کند. بازی‌ها، واقعاً دیدنی است. خدا می‌داند که سالواتوره‌ی کوچک، چقدر با کارهایش بیننده را می‌خنداند، چقدر بیننده دلش به حال فقر و نجابت مادر جوان و بیوه‌اش می‌سوزد، چقدر عشق سالواتوره و النا را دوست دارد و چقدر با سالواتوره‌ی میانسال همدرد می‌شود. تازه، به همه ی اینها شخصیت دوست‌داشتنی آلفردو را هم باید اضافه کرد. اما این فیلم اگر عنصری غیر از همه‌ی اینها را در خود نداشت، امروز اینقدر به یاد ماندنی نمی‌شد. “انیو موریکونه” موسیقی‌ای برای فیلم ساخته که کمترین توصیفش، شاهکار است. خود من، عاشق آن موسیقی سکانس آخر فیلمم که اگر اشتباه نکنم، نام آن قطعه “Love Them For Nana” هست.

انتخاب زیباترین صحنه‌ی فیلم واقعاً سخت است، اما عشاق سینما متفق‌القولند که سکانس پایانی فیلم بسیار زیباست. من کسی را سراغ ندارم که آن سکانس را ببیند و همراه سالواتوره همزمان اشک نریزد و لبخند نزند و همین‌جاست که تمام احساس شگفتی سالواتوره از هدیه‌ی آخر آلفردو، دیگر ورای آن می‌شود که با کلام بیان شود و تنها زبان موسیقی موریکونه را می‌طلبد. سکانس آخر فیلم، هدیه‌ی سینمای پیر با بیش از صد سال قدمت است و جان کلام آن چیزی است که سینما بخاطرش خلق شد. سینما، از همان فیلم “ورود قطار به ایستگاه” برادران لومیر، تا فیلم‌های صامت، سیاه‌وسفید و رنگی، فقط تلاش کرده عشق را به بیننده القا کند. این سکانس پایانی، چنان تاثیرگذار بود که “محسن مخملباف” در سکانس پایانی “ناصرالدین شاه، آکتور سینما” مشخصاً به آن ادای دین کند، گیرم با وجود محدودیت‌ها، کمی متفاوت‌تر اما کاملاً مشخص.

باید “سینما پارادیزو” را دید. دوباره، چند باره. باید عاشق سینما شد، حداقل یکبار دیگر. سینما، آنجوری که “سینما پارادیزو” نشان می‌دهد مقدس است، واقعاً بهشت است، خود عشق است. پس؛ به افتخار عشق، زنده‌باد سینما!

 

 

در بحث شرکت کنید

 • 2398
  50

  من عاشق این فیلم هستم مخصوصا موسیقی فیلم

 • 1386
  80

  آلفردو به سالواتوره جوان گفت: «هرچه مرد بزرگتر باشد، اثرش بیشتر است، و اگر عاشق شود رنج می کشد …». آلفردو نمی خواست سالواتوره عاشق بشه و یا دنبال عشقش بره. چون فکر می کرد اینجوری اون دنبال علاقش به سینما و شکوفا شدن استعدادهاش نمیره. ولی آخه چرا اینجوریه؟!!

 • 103
  500

  جالب بود… من که زیاد فیلم نمیبینم … .

 • 6963
  20

  سلام
  سکانسی که سالواتوره‌ی جوان زادگاهش را ترک می‌کند بسیار بسیار زیباست. سالواتوره سوار قطار است، دوربین به سمت قطار برمی‌گردد. آلفردو دست تکان می‌دهد و کودکی در گوشه‌ای از ایستگاه روی زمین نشسته است. این کودک کسی نیست جز کودکی‌های سالواتوره که در زادگاهش باقی باقی مانده است مثل عشقش. این سکانس کوتاه با موسیقی خلسه‌آور موریکونه جزو سکانس‌های برتر سینمایی است که دیده‌ام. پیروز باشید..

 • 23623
  10

  تا حالا به ندرت شده در مورد یک کتاب، فیلم یا هر اثر دیگه‌ای بگم مثلاً شاهکاره، بی‌نظیره، یا از اینجور حرفای جسورانه و جزمی بزنم! اما فکر میکنم اگر بخوام یک بار این اشتباه گستاخانه رو انجام بدم، انصافاً سینما پارادیزو فیلمیه که شایستگی‌شو داره که این حرف غلو‌آمیز دربارش گفته شه: به جرئت میشه گفت این فیلم بهترین فیلم درباره‌ی سینما است! سینما پارادیزو یکی از فیلمهاییه که وفادریش رو تا حد زیادی به سبک نئورئال ایتالیایی حفظ کرده، سبکی که با فیلمهای کارگردانهای بزرگی مثل ویسکونتی، آنتونیونی، دسیکا و روسلینی بعد از جنگ جهانی دوم به اوج خودش رسید.
  این نوشتار منو به یاد اولین روزهای آشناییم و بعدش هم مفتونی‌هام به فیلم و سینما انداخت. یادمه که چقدر این فیلم در شیفتگی من به فیلم، به خصوص سینمای ایتالیا نقش داشت. نمیدونم، یه جورایی فکر میکنم این فیلم درباره‌ی همه‌ی آدمهاییه که به نوعی فیلم و سینما تو زندگی اونها تأثیرگذار بوده. شخصیتهای این فیلم هر کدوم به شکل متفاوتی با این پدیده درگیر هستند.
  شما فکر میکنید رفتارها و عکس‌العمل‌های شخصیتهای این فیلم میتونه توصیفگر رفتارها، تعاملات و زندگی ما با این پدیده (سینما) باشه؟ آیا اساساً تجربیات ما در آشنایی و زیستن با این پدیده، با فرانسوی‌ها، ایتالیی‌ها، هالیوودی‌بین‌ها و … متفاوته؟!
  به هر حال این نوشته راجع به سینما پارادیزو درست مثل همین فیلم که با المانهای عشق، نستالژی و سینما سعی میکنه بر مخاطبش تأثیر شگرفی بجا بذاره، تلنگری بهم زد. چونکه مدتیه خودم رو از فیلم خیلی دور کردم. این نوشته یه جور حس نستالژی از روزهایی که غرق و شیفته‌ی فیلم بودم در من ایجاد کرد. آخه مدتیه نمیدونم درست یا غلط به قول آلفردو تو همین فیلم فکر میکنم:”زندگی با فیلم فرق داره، خیلی سخت‌تره!”

 • 1492
  70

  موسیقی متنش زیباس .
  قبلا هم توی وبلاگتون یه مطلب در این مورد ارسال کرده بودید .
  این هم موسیقی متن این فیلم : http://www.myupload.persiangig.com/cinwma%20paradiso.mp3

 • 23624
  10

  ساعت ۴ صبح روزی که دیدن این فیلم تموم شد تا ۷صبح داشتم با دوستم در موردش صحبت می کردیم.
  زیبایی داستان وجود دیدگاه های مختلف نسبت به عشق و عاشقی است. اینکه می خواهیم چه پایانی برای عشقمون مهیا کنیم.
  این شعر رو بعد از دیدن این فیلم نوشتم ;)
  http://mar2mak.wordpress.com/2009/04/27/bavar/

 • 242
  300

  سلام :) جالبه که من این فیلم رو اصلا دوست نداشتم هیچ وقت…مخصوصا گریم اغراق آمیزش رو…

 • 6964
  20

  خیلی خیلی خوبه

 • 171
  380

  از چند ماه پیش که فیلم رو دیدم قصد داشتم مطلبی در موردش بنویسم ولی هر چی نوشتم به جورهایی به دلم نچسبید آخه این فیلم انگار یه جنس خاص داره !
  بعد از بارها دیدن این فیلم هنوز هم نفهمیدم چرا این فیلم اینهمه زیباست !

 • 23625
  10

  چیزی که بعد از پخش سینما پارادیزو از صدا و سیما مدام از خودم می پرسیدم این بود: مگه می شه سکانس آخر این فیلم رو سانسور کرد؟ واقعا مگه می شه؟

 • 6965
  20

  خود فیلم رو چند باری دیدم و باهاش گریه کردم. چند وقتی هستش که دارم رو پارت پیانو این آهنگ کار میکنم و از موسیقی این فیلم لذت میبرم . واقعا به قول شما عشق است .

 • 23626
  10

  من در دوران جوانی، در سال ۱۹۹۰، یه بار این فیلم رو دیدم، ولی به هیچ وجه ازش خوشم نیومد. اما همین چند ماه پیش، در دوران میانسالی که دیدمش، بسیار لذت بردم.

 • 23627
  10

  پس؛ به افتخار عشق، زنده‌باد سینما! همه به پاخیزیم

 • 2039
  60

  واقعا این فیلم فوق العاده است !
  تا بحال ۲ بار دیدم اما بازم هوس کردم ببینمش !
  وقتی بار دوم دیدم این نتیجه عایدم شد که چقدر میشه تو فیلم ها حرف زد اما حیف و صد حیف که ما به فیلم های بدون حرف عادت کردیم !

 • 1036
  100

  سلام .من سینما پارادایزو را دیدم اما مقاله قشنگ شما ترغیبم کرد دوباره اونو ببینم .اما یه سوال خارج از موضوع:لینکهای وبلاگ من در اینترنت اکسپلورر نشان داده نمی شود اما در فایرفاکس دیده می شود مشکل ازچیه. لطفآ راهنمایی کنید

 • 23628
  10

  سلام
  این فیلم به نظرم بشتر به درد نوستل بازی میخوره و ارزش سینمایی چندانی نداره

 • 23629
  10

  بهترین فیلمی بود که تا حالا دیدم.مطمئنم اگه هزار بار دیگه هم ببینم هر بار اشکم درمیاد!

 • 4100
  30

  خیلی ازش تعریف شنیدم ولی گیرم نیومده فیلمش!شما ترغیب می کنید آدم را به دیدن و خواندن

 • 23630
  10

  تعابیر قشنگی بود
  ممنون

 • 1309
  80

  مگه میشه عاشق این فیلم نبود

 • 1676
  70

  درود سینما یک پنجره نیمه باز تو یک هوای بارونی
  انتخاب این فیلم برای نوشتن مطلب در موردش آفرین داره تماشای این فیلم هم چه برسه به خود فیلم بازیگرانش کارگردانش وموسیقی اعجاب انگیزش.
  عجیبه که من دیدن هر فیلمی رو در سینما دوست دارم اصلا راه افتادن از خانه به قصد سینما و کلا مقدمات فیلم دیدن واین همیشه برای خودم کمی خنده دار بود اما تمام لذتها در این فیلم معنی پیدا میکنه که سینما خود زندگیه واین سینما پارادیزو که اینو خیلی خوب میگه سینما یک پنجره نیمه باز تو یک هوای بارونیه

 • 23631
  10

  “آینده ای وجود نداره!هر چه هست فقط گذشته است!”
  (از سکانس وصال دوباره ی النا و توتو بعد از ۳۰سال)
  به افتخار نوستالژی!

 • 902
  120

  سینما پارادیزو یکی از ده فیلم برتر من هم هست همینطور بهترین فیلمی که به موضوع سینما میپردازد

 • 6732
  20

  من تازه واردم پس با اجازه . مطلب جالبی داشتین . اما عشق به سینما وقتی کامله که فیلمو توی سینما ببینی .براستی برای ما که عمریه واقعا عمریه خیلی از فیلمها رو یا ندیدیم یا تو سینما ندیدیم چه شکلیه این عاشقیت ؟ توقع رو ببین .آرزو رو ببین .آره کاشکی ما هم میتونستیم فیلمهایی رو که دوست داریم توی سینما و روی پرده بزرگ نقره ای و با دیگران (البته نه از نوع چیپس خورا و موبایل بازها و … )ببینیم و عشق کنیم .نکنه این آرزو رو به گور ببریم . یعنی میبریم ؟

 • 3480
  30

  آلفردو … آلفردو

 • 259
  290

  سلام دکتر، خسته نباشید.
  واقعاً فیلم زیبایی. من خودم خیلی از صحنه های فیلم رو گریه کردم. صحنه های محبت و از جان گذشتگی یک بچه.

 • 1243
  90

  فیلم فوق العاده ای بود
  من هم با نظر یکی از دوستان موافقم که صحنه ای که سالواتوره‌ زادگاشو ترک می کنه خیلی جالبه با صحنه ای که اخرای فیلم بر می گرده وقتی زنگ می زنه می خواد دوباره با النا صحت کنه خیلی زیباست
  تشکر می کنم به خاطر نقد و بررسی که در مورد فیلم انجام دادید
  مثل همیشه عالی بود
  موفق باشید

 • 560
  170

  ولی من از این فیلم خیلی خوشم نیامد
  برعکس مالنا را بیشتر پسندیدم

 • 23632
  10

  سلام.خوشحال می شوم که نام وبلاگ مرا در قسمت لینک سایت خود قرار دهید
  http://maryammohamadi.tebyan.net

 • 3481
  30

  سلام بسیار زیبا بود … واقعا یکی از بهترین فیلم هایی است که تا حالا دیدمش …. دوستان عزیز میتونید ساندترک این فیلم رو که اثر انیو موریکونه هست رو از این آدرس دانلود کنید :
  http://tinyurl.com/oh4ofk

 • 23634
  10

  سلام.این فیلم رو دیدم و فکر می کنم همه کسانی که دیدن ازصحنه اخر این فیلم همین حس رو گرفتن.یادآوری دلپذیری بود .یه دنیا ممنون.

 • 501
  180

  خیلی کم پیش میاد تحت تاثیر فیلمهای خارجی قرار بگیرم به حدی که اشکم در بیاد
  اما این فیلم واقعا اشک من و در آورد

 • 23636
  10

  جالب بود ؛ زنده باد سینما

 • 145
  410

  فیلمی که هرگز نمی شه فراموشش کرد.

 • 23637
  10

  سخت مشتاقم که زودتر فیلم ” گاهی به آسمان نگاه کن ” رو ببینید.
  کارگردان : کمال تبریزی

 • 23638
  10

  خیلی جالب بود که من دقیقا امروز واسه بار ۴ داشتم این فیلم رو میدیدم و تصمیم داشتم یه پست هم بزارم به این مضمون که با این حس و حالم دیدن دوباره سینما پارادیزو من رو تا سر حد مرگ به گذشته برد و اینجا کلی مطلب باحال راجع بهش خوندم مرسی

 • 23639
  10

  بنده با سایت شما ازمدتها قبل تبادل لینک داشتم و در حال حاظر لینک سایت شما در وبلاگ بنده هست ولی من لینک وبلاگ خودم رو نمی بینم لطفا وبلاگ بنده را با عنوان ” معرفی بهترین های اینترنت (چاپار)” لینک کنید و با ارسال نظری در وبلاگ بنده بنده را از این کار مطلع کنید .در صورتی که تمایلی به تبادل لینک ندارید لینک سایت شما طی یک هفته آتی از وبلاگ من حذف خواهد شد .

 • 23640
  10

  من موندم جنابعالی در مورد همه چیز مینویسی به جز پزشکی اونم از نوع خوبش.

 • 23641
  10

  “خود من، عاشق آن موسیقی سکانس آخر فیلمم که اگر اشتباه نکنم، نام آن قطعه “Love Them For Nana” هست.”
  The correct name is:
  “Love Theme For Nana”
  I guess

 • 167
  380

  شاید یکم دیر برای نوشتن نظر اما تازه این مطلب رو دیدم.
  سینما پارادیزو یک فیلم نیست بلکه چند فیلم در یک فیلم.
  فیلمی که در مورد عشق ، سینما ، تحجر و بازی سرنوشت (خنگ ترین بچه کلاس در ریاضیات استاد ریاضی میشه) … موضوعات دیگه حرف داره.
  سکانس پایانی بهترین سکانس فیلم اما سکانسی که آلفرو با گفتن اجی مجی دیدن فیلم رو به مردم میدون هدیه میکنه هم جز سکانس های به یاد ماندنی سینماست.(حرکت تصویر روی دیوار خونه)

 • 23642
  10

  سلام
  مگه میشه آدم فیلمی از جوزپه تورناتوره ببینه و لقب محشرو بهش نده؟
  هم مالنا و هم سینما پارادیزو و افسانه ۱۹۰۰

 • 23643
  10

  سلام … جالبه بدونید که همین فیلم سینما پارادیزو با ظرافت تمام و در نهایت لطافت تعهد اخلاقی و وفاداری نسبت به خانواده رو سر میبره … اونقدر ظریف که هیچکس متوجه نشده … سکانس اخر فیلم رو به یاد بیارید … که النا با داشتن همسر تمام تعهد اخلاقییش رو نسبت به دختر و شوهرش زیرپا میذاره و در ماشین تن به رابطه جنسی با سالواتوره میده … در تمام مذاهب و فرهنگهای جهانی این حرکت مذموم شناخته میشه … سینما پارادیزو با تمام جاذبه های فوق العاده اش بستریست برای اینکه در آن تعهد انسان به قربانگاه برده شود … و باید اذعان داشت که تورناتوره در این کار بسیار موفق شده است …..

 • […] سینما پارادیزو فرانک مجیدی: خواننده‌ی عزیز! چقدر میانه‌ات با سینما خوب است؟… […]

 • 23644
  10

  درموردنظرآقای احمد بایدبگم برای النا،سالواتوره عشق حقیقی بودوشوهر ش،عشق مصلحتی وزورکی.النااگه توعمرش چنددقیقه زندگی کرده باشه، همون چنددقیقه باسالواتوره بوده.حتماهمتون شنیدین که بوسه عشق ثوابه!
  ولی من آخرش نفهمیدم چراآلفردونذاشت الناوسالواتوره به هم برسن؟!اگه میذاشت،بعدازسی سال اون حسرت کشنده توچشای جفتشون موج نمیزد.

 • 23645
  10

  با سلام. همه زندگی من این فیلمه چون داستان عشقیش و جدایی و بازگشت به زادگاه مثل داستان زندگی منه کلی باهاش اشک ریختم. سکانس تخریب سینما یکی از بهترین سکانسهای تاریخ سینماست.دقیقا مثل سکانس آخر مالنا.البته نقش اقای موریکونه آهنگساز فیلم در زیبایی فیلم خیلی تاثیر گذاره. مرسی آقای تورناتوره

 • 23646
  10

  ب نظرمن این فیلم یکی ازبزرگترین شاکارای سینماست.یکی ازاون فیلماست ک دوستی وهمبستگی توسینمارونشون میده مخصوصاسکانسی ک مردم سینماب خاطرفیلمی ک پخش شده همه گریه میکنند!
  این فیلم آینه تمام نمای عشقه،عشق سالواتوره والنا.شخصیت مهربون ألفردو وزیرکی های “توتو”.بایدبگم ک من عاشق این فیلمم!سکانس پایانی فیلم اوج داستان رونشون میده

 • 23647
  10

  love theme for nata

 • 23648
  10

  این فیلم فوق العاده است.

 • 16764
  10

  سلام ممنون از سایت خوبتون مى خواستم اسم بازیگر نقش جوانى سالواتوره رو بدونم همه ى سایت ها و وبلاگ ها رو زیر رو کردم ولى اسمى از این بازیگر پیدا نکردم ممنون مى شم اگه جواب سوالمو بدین