دسته‌بندی نشده

مرگ رؤیاپرداز

اوایل صبح جمعه، «‌رندی پاش»، استاد علوم کامپیوتر دانشگاه کارنگی ملون در سن ۴۷ سالگی درگذشت. پیش از این در یکی از پست‌هایم به طور مفصل در مورد رندی پاش نوشته بودم.

در سپتامبر ۲۰۰۶، تشحیص داده شده که رندی پاش مبتلا به شکل غیرقابل درمانی از سرطان پانکراس (لوز المعده) شده است. در همان ماه آقای پاش در دانشگاهش سخنرانی‌ای ایراد کرد که توجه بسیاری را به خصوص در محیط اینترنت به خود جلب کرد، طوری که میلیون‌ها نفر به کمک سایت‌های اشتراک ویدئو همچون یوتیوب آن را تماشا کرده‌اند.

در این سخنرانی، پاش به جای اینکه در مورد بیماری و مرگ قریب الوقوعش حرف بزند، سخنرانی را تبدیل به مراسمی کرد، برای بزرگداشت رؤیاهای کودکی و زندگی.

آوریل همان سال، رندی با کمک یکی از نویسندگان وال استریت ژرنال کتابی با عنوان «آخرین سخنرانی» The Last Lecture منتشر کرد، کتابی که تا امروز ۶ میلیون دلار فروش کرده است.

20080725pausch1_500.jpg

رندی پاش، استاد علوم کامپیوتر دانشگاه کارنگی ملون، یکی از پیشگامان در دانش پژوهش‌های مربوط به واقعیت مجازی بود. او در سخنرانی مشهورش به آروزهای دوران کودکش‌اش مثل نوشتن مقاله‌ در دانشنامه جهانی ، تجربه جاذبه صفر و کار کردن در والت دیسنی اشاره کرد و از دانشجویان خواست که برای این آرزوها و رؤیاها ارزش قائل شوند.

سخنرانی و کتابی که پاش منتشر کرد، او را بسیار مشهور کرد، طوری که در یکی از شوهای معروف «اوپرا وینفری» شرکت کرد و در فیلم جنگ ستارگان هم نقش کوتاهی بازی کرد. پاش، از شهرتش استفاده کرد و از کنگره آمریکا خواست بودجه بیشتری را برای پژوهش‌های مربوط به سرطان پانکراس اختصاص دهد.

پاش، در وبلاگش به صورت مرتب در مورد وضعیت سلامتش می‌نوشت، هفته پیش او در وبلاگش نوشت که بر اساس PETscanای که انجام داده است، سرطان او بسیار بیشتر از حدی که انتظار می‌رفت، پیشرفت کرده است.

۱۸ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *