10 اختلال عجیب و غریب خواب - یک پزشک
دسته‌بندی نشده

۱۰ اختلال عجیب و غریب خواب

خواب، کاری است که ما در هر شبانه‌روز انجام می‌دهیم. اما همین کار معمول ما، پر از اسرار و نکات ناشناخته است. مثل هر ارگان یا عملکرد دیگر بدن، خواب هم می‌تواند تحت تأثیر بیماری‌ها و اختلالاتی، قرار بگیرد. در اینجا ۱۰ عدد از این اختلالات را فهرست می‌کنم. شاید خودتان یا یکی از اطرافیانتان مبتلا به یکی از این اختلالات باشید!:

۱- اختلال رفتاری در طی مرحله حرکات سریع چشم: یکی از مراحل خواب موسوم به مرحله «حرکات سریع چشم» Rapid eye movement یا خواب REM است. خواب REM، حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد کل خواب را شامل می‌شود، به عبارت دیگر هر فرد در طی شبانه‌روز ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه در خواب REM است. با این همه بسته به سن هر شخص طول مدت خواب REM، متغیر است، برای مثال شیرخواران، ۸۰ درصد طول خوابشان را در مرحله REM سپری می‌کنند. در طی خواب REM فعالیت سلول‌های مغزی یا «نورون‌ها» مشابه بیداری است.

16358.jpg

در اختلال رفتاری مرحله حرکات سریع چشم، عضلات بدن از حالت بی‌حرکتی و فقدان تونی که باید به صورت طبیعی داشته باشند در می‌آیند، بنابراین فرد به موازات دیدن رؤیاها شبانه در بستر حرکت می‌کند و ممکن است به خودش یا اطرافیان صدمه بزند. این اختلال قابل درمان است و غالبا به داروهای ضدتشنجی مثل کلونازپام پاسخ درمانی می‌دهد.

۲- هراس شبانه یا Night Terrors: هراس شبانه عبارت است از هراس شدید و ناتوانی موقت در به دست آوردن هوشیاری. در این اختلال فرد به صورت ناگهانی از مرحله خواب امواج آهسته، بیدار می‌شود، این بیدار شدن معمولا همراه نفس نفس زدن، ناله و فریاد زدن است. معمولا وقتی فردی دچار این حالت می‌شود، بیدار کردنش غیرممکن است و غالیا شخص بدون اینکه بیدار شود، مجددا به خواب می‌رود. به علاوه «هراس‌های شبانه» به ندرت توسط شخص به یاد آورده می‌شوند.

nightmare-tm.jpg

توجه داشته باشید که «هراس‌های شبانه» با کابوس‌ تفاوت دارند. اولین تفاوت این دو این است که شخص دچار هراس شبانه کاملا بیدار نمی‌شود و تلاش برای بیدار کردنش هم به جایی نمی‌رسد. به علاوه هراس شبانه می‌تواند برای بیمار، خطرناک هم باشد، چرا که ممکن در طی آن به خود یا اطرافیانش صدمه بزند.

۳- دندان قروچه یا Bruxism: دندان قروچه یک اختلال شایع خواب است، تقریبا ۴۰ میلیون آمریکایی این اختلال را دارند. در طی دندان قروچه شخص دندان‌هایش روی هم می‌فشارد. این اختلال می‌تواند موجب آسیب شدید به دندان‌ها شود و بنابراین باید درمان شود. علاوه بر این دندان قروچه می‌تواند موجب سردرد و التهاب مفصل گیجگاهی-فک فوقانی شود. بیشتر کسانی که دندان قروچه دارند، از بیماری خود آگاه نیستند و در ۵ تا ۱۰ درصد موارد، تنها با علایمی مثل سردرد و درد آرواره به پزشک مراجعه می‌کنند. معمولا پزشکان برای این بیماران «محافظ‌های دهانی» تجویز می‌کنند، در موارد شدید بیماری، حتی از تزریق بوتوکس در عضلات فک استفاده می‌شود.

bruxism-tm.jpg

۴- سندرم پاهای بی‌قرار: سندرم پاهای بی‌قرار در یک فرد بیدار هم می‌تواند، رخ دهد، اما در شکل شدید، می‌تواند در طی خواب یا زمانی بی‌حرکتی بیمار هم، واقع شود. در سندرم پاهای بی‌قرار، فرد مبتلا تمایل غیر قابل مقاومتی به حرکت دادن بدنش برای گریز از حس ناراحتی بدن دارد. در این سندرم غالبا پاها درگیر هستند، ولی دست‌ها و قسمت بالاتنه بدن هم می‌توانند درگیر شوند. در این اختلال وقتی شخص بدنش را حرکت می‌دهد، به طور موقت احساس ناراحتی‌اش، تعدیل می‌شود و تسکین موقت می‌یابد. پزشکان معمولا برای مبتلایان داروهای ضد تشنج یا شبه‌مخدرهایی مثل متادون و یا داروهای خانواده بنزودیازپین تجویز می‌کنند. البته بر سر درمان دارویی یک فرد مبتلا به این سندرم، تا حدی اختلاف نظر وجود دارد.

sidesleep-main-full-tm.jpg

۵- سندرم نبود بیداری- خواب ۲۴ ساعته: در این اختلال عجیب و نادر، بدن قادر به چرخه طبیعی خواب ۲۴ ساعته نیست. بنابراین فرد مبتلا مثل یک فرد عادی، یک چرخه خواب طبیعی شبانه‌روزی ندارد و چرخه خواب و بیداری بیمار، در هر ۲۴ ساعت تغییر می‌کند. این اختلال بیشتر در افراد نابینا رخ می‌دهد.

cantsleep-tm.jpg

۶- قطع تنفس در طی خواب Sleep Apnea: در طی این اختلال، تنفس شخص مبتلا در طی خواب دچار وقفه می‌شود، در طی هر وقفه یک یا دو تنفس، انجام نمی‌شود، چنین وقفه‌هایی می‌توانند به صورت مکرر در طی خواب شخص مبتلا رخ دهند. این اختلال وقتی از لحاظ پزشکی اهمیت پیدا می‌کند که تعداد این وقفه‌های تنفسی به ۵ بار در ساعت برسد. اشخاصی که دچار وقفه تنفسی در طی خواب می‌شوند، از بیماری خود آگاه نیستند، حتی اگر به خاطر همین وقفه‌ها مرتب از خواب بیدار شده باشند. بیشتر اطرافیان بیمار هستند که متوجه این اختلال می‌شوند. ممکن است سال‌ها حتی یا دهه‌ها، شخصی به این اختلال مبتلا باشد و متوجه نشود. مبتلایان به این اختلال غالبا در طی روز خواب‌آلوده و خسته هستند و مراحل خواب طبیعی‌شان به هم می‌خورد. معمول‌ترین درمان وقفه تنفسی در طی خواب استفاده از وسیله‌ای به نام PAP است که مجاری تنفسی را با به جریان انداختن هوای با فشار مثبت باز نگاه می‌دارد. از درمان دارویی و جراحی هم برای درمان این اختلال استفاده می‌شود.

ventilat-tm.jpg

۷- سندرک کلاین – لوین: در این سندرم، شخص مبتلا احتیاج به خواب زیاد دارد که گاهی به ۲۰ ساعت در شبانه‌روز می‌رسد. معمولا شخص مبتلا تمایل زیادی به غذا خوردن ( پرخوری جبری) و تمایل جنسی زیاد دارد. بعضی از محققان عقیده دارند که این بیماری زمینه ارثی دارد و بعضی دیگر اعتقاد دارند که این اختلال یک بیماری خودایمنی است. این اختلال درمان قطعی ندارد، اما غالبا داروهای محرکی مثل آمفتامین و متیل فنیدیت و همچنین ایمیپرامین و مودافینیل برای این دسته از بیماران تجویز می‌شود. به خاطر شباهتی که بین این بیماری و بعضی از اختلالات خلقی وجود دارد از لیتیوم و کاربامازپین هم در درمان بیماری استفاده می‌شود. اما غالبا پاسخ به درمان، محدود است.

ripvanwinkle72-tm.jpg

۸- حرف زدن در هنگام خواب: شخص مبتلا ممکن است تنها صداهای ساده در هنگام خواب ادا کند، اما ممکن است به صورت طولانی هم حرف بزند. ممکن است کسانی که صدای فرد مبتلا را می‌شنوند، بفهمند که او چه می‌گوید و ممکن است قادر به فهم حرف‌های او نباشند. حرف زدن هنگام خواب می‌تواند در مرحله خواب REM رخ دهد، در این حالت شخص حرف‌هایی را که در طی رؤیاهایش می‌زند، بر زبان می‌آورد، حرف در هنگام خواب می‌تواند در خواب غیر REM هم واقع شود. درمانی برای این اختلال وجود ندارد.

۹- حمله خواب: حمله خواب یا Narcolepsy، اختلالی است که در آن شخص مبتلا در زمان‌هایی به صورت تصادفی، به خواب می‌رود. فرد مبتلا غالبا در طی این خواب‌های به خواب REM‌ می‌رود و کمتر وارد مرحله خواب غیر REM‌ می‌شود. شخص مبتلا به کرات دچار خواب‌آلودگی شدید می‌شود و نمی‌تواند مدت زیادی خود را بیدار نگه دارد. علامت دیگر این بیماران کاتاپلکسی Cataplexy است. در طی کاتاپلکسی عضلات یک قسمت یا همه بدن سست می‌شود به این صورت که فقط عضلات صورت و آرواره‌ها و گردن درگیر شود و یا همه عضلات بدن درگیر شود. در طی حمله کاتاپلکسی توانایی گفتاری و بینایی شخص مختل می‌شود، اما شنوایی و هشیاریش باقی می‌مانند. علت این اختلال به درستی شناخته نشده است. درمان شامل داروهای ضدافسردگی، محرک‌ها و یا هیپنوتیزم است.

sleepymang1405-468x308-tm.jpg

۱۰ – فعالیت جنسی در حین خواب: این اختلال شکلی از «خواب‌گردی» محسوب می‌شود و در طی آن شخص مبتلا در هنگام خواب درگیر فعالیت جنسی با پارتنر خود می‌شود. به خاطر هراس از قضاوت دیگران و ناآگاهی از اینکه این حالت، یک مشکل پزشکی است، افراد مبتلا تا مدت‌ها برای درمان اختلال خود، اقدامی نمی‌کنند.

منبع

در بحث شرکت کنید

 • 39
  870

  چه نوشته‌ی خوبی! (:

 • 594
  160

  جالب، خواندنی و برای بسیاری آموزنده. هر کس تا حدودی به این یا آن سیندروم مبتلاست.
  در بلاگ نیوز لینک شد

 • 968
  110

  سلام دکتر جان
  مطالب خیلی جالبی بود ممنون

 • 213
  330

  من فکر کنم به مورد شماره ۵ دچار هستم. خوابم اصلا نظم ندارد! البته به وضعیت کاری هم بستگی دارد.
  این هم نمودار خواب بنده! :

  http://blog.360.yahoo.com/blog-eyQctck0aaDShAbAcZM-?cq=1&p=196

 • 1701
  70

  غیر از موارد ۱۰ و ۹ و ۷ و ۵ من دچار بقیه هستم!

 • 296
  260

  اون عکس آخری یعنی حمله خواب یه چند دقیقه اش منو همکارانم رو خندوند مرسی:)

 • 54
  720

  خواهش می کنم :(

 • 735
  140

  وای چه جالب من سندرم پاهای بی قرار دارم ! خصوصآ وقتی مریض

  می شم همش پاهام رو تکون می دم و یا این کار احساس خوبی

  پیدا می کنم . تو خواب هم یه بار ازم فیلم گرفتن که همش داشتم

  پاهام رو تکون می دادم.چیکار کنیم دیگه پاهامون هم بی قراری

  می کنن ؟!

 • 6087
  20

  سلام
  دکتر می خواستم چند تا منبع فارسی خوب درباره اختلالات خواب به من معرفی کنین
  من قبلا از ۱۵ سالگی تا ۱۸ اختلال خواب از نوع تشنج داشتم طوریکه بعد ۲ ساعت خوابیدن به علت هجوم افکارعجیب غریب شکلی و خطی ذهنی که البته به صورت تصویر نبود و ذهنی بود که هیچ معنی هم نداشت از خواب با ترس بسیار زیاد بلند می شدم و نیم ساعت طول می کشید حالم خوب بشه و از حالت ویبره بیام بیرون
  البته الان خدا رو شکر سالمم و به ندرت برام پیش میاد ولی تاثیرات اون حمله ها بصورت اضطراب باقی مونده خیلی از دکترها رو رفتم ولی چیزی جز چند تا قرص اعصاب چیزی عایدم نشده هنوز برام سئواله که دلیل و اسم بیماریم چیه
  شاید باید می رفتم پیش روانشناس اما خوب اینجا تو تبریز روانشناس خوب نداریم یا حداقل خیلی کم هستن یا من نمی شناسمشون
  چند تا روانشناس توپ هم به من تو تهران معرفی کنی خیلی معرکه میشه

  در ضمن حق ویزیتتون محفوظه

 • 18140
  10

  چه جالب ! چه علمی !

  بابا بی خیال …. منکه از این اختلال ها ندارم

  خواب رویای فراموشی هاست ….
  خواب را دریابیم که در آن دولت خاموشی هاست….

 • 1573
  70

  سلام دکتر جون. من تو فرندفید عضو شدم. شمارو هم فرند کردم.
  می خواستم بدونم در مورد بختک چرا توضیح ندادین. همون حس که حین خواب به آدم دست میده. می خوای بیدار بشی ولی نمی تونی میترسی عرق می کنی هر چه قدر زور می زنی بیشتر غرق می شی . ولی وقتی خودتو ول می کنی آروم آروم بیدار می شی. تا حالا ۳ بار شدم. خطرناکه؟

 • 3233
  40

  سلام!
  هر چند تجربه بهم ثابت کرده این جور کامنت ها روی شما آقای دکتر تاثیر نداره ولی به هر حال:
  میشه راجع به مورد ۷ بیشتر توضیح بدی یا حداقل به یه منبع لینک بدی بهم؟ چون فکر کنم این شایع ترین مورده! خود منم ۲۱ ساله بهش مبتلا هستم!D:
  البته فکر کنم بیش فعالی جنسی ندارم! بازم جزو همین دسته ام؟ البته فکر کنم ها! خودم این طور احساس میکنم! D:

 • 382
  220

  راستش داشتن این اختلالها یه درده ولی خوابیدن کنار این افراد یه درده دیگه

 • 18142
  10

  آحه چرا در مورد “حرف زدن در هنگام خواب” درمانی نیست و چرا بیشتر در این مورد نمینویسید!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  لطفا اطلاعات بیشتری در این مورد به من بدهید.

 • 18144
  10

  جالبه ولی اگه امکان داره یک راه کار عملی برای تغییر ساعت خواب بگین و یک سوال دیگه مشکل در ساعات خواب می تونه بیماری باشه؟

 • 18146
  10

  سندرم بیماری نیست درسته؟
  حالا ممکن نیست خودش درست بشه؟ من بعضی وقت های بعضی از اینها را داشته ام ولی الان ندارم…..

 • 18149
  10

  سلام
  ممنونم مطلب مفیدی بود.
  فقط من یک خواهش از شما داشتم،شاید به غیر از من افراد دیگری هم این تقاضا را از شما داشته اند،و آن اینکه قبل از بعضی مطالب پزشکی که احتمال میره حال افراد غیرپزشک مانند من را بد کنه تذکری بدهید که این مطلب حاوی چه مطالبی است تا از این موضوع پیشگیری بشود.
  مثلا در مورد مطلب خارش، من هنوز گاهی از تصور مغز بیرون زده اون خانم که روی صورتش به صورت مایع سبز رنگ جاری بود،نمی توانم غذا بخورم.شاید شما بگوئید که این حالت من هم یک نوع بیماری است! هر چند که خودم اینطور فکر نمی کنم و افراد زیادی مانند خودم می شناسم.
  به هر حال ممنونم.

 • 18152
  10

  سلام و درود
  مطلب خیلی جالبی بود…..
  من که ظاهران هیچکدام از این مشکلات را نداشتم….
  متشکرم از مطالب جالبتون

 • 18153
  10

  سلام. همسر من (۴۵ ساله) دارای اختلالات شماره ۱ – ۲- ۴ – ۶ -۷ و ۸ می باشد (بخصوص مورد ۸ و ۲). هرشب قرص آرام بخش استفاده می کنه. دیازپام ۱ تا ۲ – اگزازپام و کلونازپام. مواد مخدر (تریاک) هم مصرف می کند و دچار دیابت نوع ۲ نیز هست. برای من جای سواله که استفاده از این قرصها این اختلالات را تشدید کرده و یا اونها را تعدیل کرده؟ مصرف مخدر یا بیماری دیابت باعث بوجود اومدن این اختلالات نیست؟ آیا امکان به ارث رسیدن به فرزندم هست؟ یعنی این اختلالات مبنای ژنتیکی و ارثی دارند یا در اثر عوامل محیطی بوجود می آیند؟ سپاسگزارم.

 • 1324
  80

  وااااای
  من همه این بیماریها رو داشتم و خودم خبر نداشتم؟
  از این آگاه رسانی شما بسی سپاسگزارم

 • 18155
  10

  vaghean etelate khoobi bud mamnoon

 • 550
  170

  مطلب مهمی بود.تا حالا مطلبی در مورد مشکلات خواب به این صورت نخونده بودم.

 • 1041
  100

  با تشکر – توضیحات جامع و خوبی بود . الهی شکر که ما به هیچ کدوم مبتلا نیستیم (تنها بیماریمون کم خوابیه !)

 • 18157
  10

  خیلی خیلی جالب بود …

 • 18159
  10

  سلام سایته جالبی بود
  مطلبشم خوندم خوب بود

 • 18160
  10

  salam
  khaste nabashid
  besiar mofid bood
  man ehsas mikonam be chandta az in ekhtelalat mobtala hastam
  lotfan tozih bedid baraye darman bayad be che doctori moraje konim , hata agar doctore khoobi soragh dari moarefi kona

 • 18161
  10

  با سلام

  خیلی وبلاگ جالبی دارید.
  اگر افتخار بدهید و سری به وبلاگ من هم بزنید خوشحال می شوم.
  وبلاگ دیگرم هم http://www.footballmanic.blogfa.com هست.

 • 18162
  10

  خوشم اومد آقاش پزشک
  منم زیاد می خوابم یعنی مورد شماره ۷ اسم بیماریه منه؟
  چه جالب!
  اسم بیماریم قسنگه‌ها…
  سندرم کلاین – لوین

 • 18164
  10

  من کسی رو می شناسم که به اختلال شماره ۱۰ مبتلاست، شما می دونید چه توصیه ای برای این آدم وجود داره؟

 • 18166
  10

  سلام از وقتی که اسم وبلاگ شما رو توی وبلاگ برگزیده دیدم با آن آشنا شدم مطالب جالب ومفیدی توجه منو همیشه جلب میکنه و در مورد این پست فکرکنم عجیبه که من دو روزه
  انچنان دندان قروچه در خواب دارم که دچار سردرد شدم …..امروز که این مطلب رو خوندم فکر میکنم اصلا اتفاقی نبوده!!!!!!!!
  خدا یارتان

 • 18167
  10

  دست شما درد نکنه مطالب خیلی جالبی بود
  نمی دونم سئوالی که دارم دقیقا به پزشکی مربوط می شه یا به روانپزشکی
  ولی می خواستم بدونم دیدن خوابهای آشفته و کابوس و یا حس خفگی و قفل شدن در خواب که در این حالت هر چه تلاش می کنی نمی تونی از خواب بیدار بشی یا حرکتی بکنی ، چه نوع بیماری محسوب میشه و آیا راه چاره و درمانی داره ؟

 • 3677
  30

  ازگوگل ریدر پاشدم اومد یک پزشک تا بگم.دمت گرم اخر مطلب بود

 • 18168
  10

  پاهای منم بی قرارن.البته از اونا که مدام پاشون تکون می دن نیستم، ولی قبل از خواب پای راستم از مچ به شدت حرکت می کنه.حتی گاهی با تکونه پام از خواب بیدار شدم.یعنی پای من از من دیرتر می خوابه و زودتر پا میشه.درمان داره؟ هلبته به جاش مچم قوی شده :)

 • 18169
  10

  عالی بود دست شما درد نکند

  • 18170
   10

   man ham ba shoma movafegam

 • 6672
  20

  باعرض سلام و ادب خدمت جناب دکتر
  دکتر جان ضمن تشکر از مطالب بسیار جالب و ارزشمند شما درخواستی از شما داشتم
  اگر امکانش برای شما وجود دارد چند کتاب و آدرس سایت در زمینه اختلالات رفتاری در حرکات سریع چشم در اختیار بنده قرار دهید.
  با تشکر از لطف شما

 • 6672
  20

  باعرض سلام و ادب خدمت جناب دکتر
  دکتر جان ضمن تشکر از مطالب بسیار جالب و ارزشمند شما درخواستی از شما داشتم
  اگر امکانش برای شما وجود دارد چند کتاب و آدرس سایت در زمینه اختلالات رفتاری در حرکات سریع چشم در اختیار بنده قرار دهید.
  با تشکر از لطف شما

 • 6673
  20

  سلام آقای دکتر
  فکر می کنم در قسمت مربوط به Bruxism اسم مفصل مربوطه رو اشتباه ذکر کردید.
  اسم این مفصل TemproMandibular Joint (TMJ) یا مفصل گیجگاهی فکی است.
  با تشکر از مطلب مفید شما.

 • 18171
  10

  سلام. جالب بود من مشکلاتی از قبیل حرف زدن در خواب و سندرم بی قراری در خواب دارم.و ۹۰%خواب هام در عرض یک هفته یا کمتر برام اتفاق می افتن.به خاطر همین قبل از خواب استرس دارم.لازمه به روانپزشک مراجعه کنم؟؟؟؟؟لطفا راهنمایم کنید…

 • 18173
  10

  سلام
  من دچار مشکل های شماره ۷ و ۱۰ هستم و سیتالوپرام مصرف می کنم . می خواستم بپرسم به نظر شما من پیش چه دکتری بروم مخصوصا که شما مورد ۱۰ رو یک بیماری می دونید ؟
  قبلا از راهنمایی شما متشکرم .

  • 6675
   20

   مگه میشه؟! مورد ۱۰؟ینی اصلا بیدار نمیشی!!؟

 • 18174
  10

  باسلام من هم در خواب گاهی اوقات حرف میزنم.وقتی استرس دارم بیشتر است.اگر میشه یک درمان قطعی معرفی کنید. با تشکر

 • 18175
  10

  به نظر من خیلی ساده انگارانه است که دنیای خواب را فقط انعکاسی از بیداری بدانیم . دنیای خواب مشخصه های خاص خود را دارد و برای روشنتر شدن موضوع یک مثال میزنم. آیا هیچوقت به این موضوع توجه کرده اید که هیچکس نمیتواند در دنیای خواب تصویر خود را در آئینه ببیند.

 • 18176
  10

  salam doktor jom man sobh ke az khab bidar shodam madaram behem goft ke to khab miragsidam va tarane mikhondam mikham bedonam dalilesh cheye akh man sabegeye ham chin karaye ro nadaram khaheshan mofasal javabamo bede kheili vasam moheme dar zemn 20 salame ba tashakor az shoma va modiran web saiteton

 • 18179
  10

  سلام از مطالبه جالبتون کمال تشکرو دارم من از حرف زدن در خواب رنج میبرم مشکل اساسی اینه که من دانشجوی شهرستانمو تو خوابگاهم واقعا” هیچ راه حلی وجود نداره خواهش میکننم راهنماییم کنید

 • 18180
  10

  سلام متاسفانه من الان ۲۴ سال سن ذارم و بیش از ۱۰ سالی میشه که در خواب حرف میزنم وهمان طور که شما نوشتید هیچ درمانی هم نداره خواهش میکنم اگه راه حلی توی مجلات پزشکی و…. پیدا کردید داخل وبلاگ بذاریدش.ممنون

 • 18181
  10

  سلام آقای دکتر بسیار جالب بود من دچار مشکل شماره ۴ یعنی بی قراری پاهام هستم اما درمانش رو نگفتید

 • 18182
  10

  سلام آقاى…مطلب شماراجع به حرف زدن درخواب وراه رفتن درخواب اصلابهم کمکىنکرده”لذا خواهشمندم بیشتروبیشترتوضیح بدید
  ;-)

 • 18183
  10

  سلام.مدت یک سال است در خواب حالت توهم حضور چیزترسناکی را دارم.خوابم!ولی تمام محیط را واضح باحضورآن چیز ترسناک می بینم مثلا عنکبوت در رختخوابم یا کرم های زیاد یا سایه یه بچه که می دانم از ما نیست و…..و وقتی صبح بیدار می شوم همه چیز خیلی خوب یادم هست.وقت هایی هم که تنش زیادی ندارم هم به سراغم می آید حتی چند بار طی یک شب که با فریاد قصد فرار از آن محیط رادارم.و خیلی واقعی می ترسم با فریادو تپش قلب و لرزش از خواب بیدار می شوم…علت و درمان این نا ارامی چیست؟از کمک و راهنمایی شما نهایت سپاس را دارم.

 • 18184
  10

  من مادرم ۵۴ سال سن دارند و در هنگام خواب گاهی اوقات فکهایشان و ماهیچهه های بدنشان قفل می شود و بعد از اینکه حال ایشان را هر طوری هست جا آوردیم به شدت احساس سر درد و گرفتگی عضلات می کنند دکتر که بردیم داروهای افراد مصروع را دادند در حالیکه من فکر نمی کنم ایشان دچار بیماری صرع باشند من خواهش می کنم من را در این رابطه رهنمایی فرمایید.

 • 18185
  10

  با سلام.گاهی هنگام خواب همه جا تاریک میشه برام و احساس لرزش میکنم.انگار کسی شدید تکونم میده تا ازخواب بیدار بشم.میشه بگید این چه جوریه.و بیشتر وقتی خسته ام اتفاق می افته.با تشکر

 • 18186
  10

  سلام دکتر عزیز خسته نباشید.من ۱۹ سال سن دارم و تقزیبا حدود ۳یا۴ سال که دچار اختلال شماره ی ۱ هستم یعنی اختلال رفتاری در طی remو هیچ چیز هم یادم نمی مونه و گاهی اوقات سلام.مدت یک سال است در خواب حالت توهم حضور چیزترسناکی را دارم.خوابم!ولی تمام محیط را واضح باحضورآن چیز ترسناک می بینم مثلا عنکبوت در رختخوابم یا کرم های زیاد یا سایه یه بچه که می دانم در اتق نیست.نگرانم که کاری در حین خواب انجام بدم که پشیمونی به بار بیاره.لطفا کمکم کنید و لطف کنید بفرمایید پیش چه دکتری باید برم.ممنون

 • 18187
  10

  با سلام لطفا راجع به دندان قروچه بیشتر توضیح بدید و داروهای مناسب و اینکه به چه پزشکی باید مراجعه کرد حدود ۲ساله که دندان قروچه می کنم و خیلی نگران هستم

 • 18188
  10

  سلام آقای دکتر .من ۳۰سال سن دارم ومتاهل هستم در ماه دو سه شب در خواب حرف میزنم وبعضی موقعها تو خواب راه میرم اما روز بعدش یادم هست که شب قبلش چیکار کردم وچه جوری بلند شدم از خواب .میخواستم دراین مورد برام توضیح بدید وراه حلی بهم نشون بدین.

 • 6675
  20

  آخری خیلی خنده داره :))))

 • 18189
  10

  سلام. من خیلی نگرانم. همسرم در خواب تمام بدنش متشنج تو خواب حرف میزنه شده شب قبل تا فردای غروب بخواب زورکی از خواب بیدارش میکنم تمام بدنش و دندونهاش قفل میشه زورکی نفس میکشه تو. خواب گاهی بهم لگد میزنه
  من سه ماه ازدواج کردم نگرانم که نکنه چیزی مصرف میکنه نمیدونم دلیلش چیه نا امیدم شوهرم ۳۰ سالشه. حتی تو روابط جنسی مشکل داره ناتوانه
  خواهش میکنم راهنماییم کنید افسرده شدم

 • 18190
  10

  من در طول روز نمیتونم به طور عمیق بخوابم و واقعا اذیت میشم
  ولی فقط خواب عجیبی میرم
  ذهنم چیزی از اطراف نمیفهمه و حتی ممکنه خواب ببینم اما خواب نیستم
  رای مثال اگه پاهام خسته باشن بعد خوا هم خستن و فقط در واقع ذهنم به طور سطحی استراحت کرده
  این مشکله ۱۰ ساله واقعا اذیتم میکنه چون خیلی اوقات نیاز دارم در طول روز عمیقا بخوابم

 • 18191
  10

  سلام آقای دکتر
  من یک عموی دارم ۴٨سالشه وقتی میخواد بخوابه دو یا سه دقیقه قبل از بخواب رفتن یک جیغ بلند میکشه نه اینکه از چیزی بترسه همینجوری جیغ میزنه بعد ازین کارش هم خیلی ناراحته چون بغیه رو اذیت میکنه چون موضوع شما در رابطه به خواب است خواستم بدونم این حالت عموی من پتالوژیک است راه درمانی داره یا خیر ممنون میشم اگر جواب منو به ایمیلم بفرستید

 • 18192
  10

  سلام من ۱۷ سالمه و احساس می کنم دچار حمله ی خواب هستم چون هم زیاد می خوابم هم گاهی اوقات در موقع خواب بدنم رو نمی تونم تکون بدم یا حرف بزنم و با صدای خفیف فقط می تونم ناله کنم تا یکی از خواب بیدارم کنه یا خودم بیدار شم البته مدتیه خیلی کمتر سراغم میاد ولی خوابم خیلی زیاد و نامنظمه لطفا کمکم کنید و خیلی هم خواب می بینم لطفا راه درمان رو برام ایمیل کنید مرسی

 • 18193
  10

  سلام دکتر.من به حالت های ۲ و ۶ و ۸ و ۹ دچارم.ولی حس میکنم اینا از ناراحتیه که دارم.میشه کمک کنین بدون دارو این مشکل و رفع کنم؟؟؟سوال دیگه ای که دارم اینه که چی باعث تشدیدش میشه که جلوگیری کنم؟؟دکتر میشه جوابمو تو وبلاگم بدین؟؟؟؟؟چون سایتتون و گم میکنم.دستتون درد نکنه.مچکرم از سایت خوبتون.
  http://www.vantom.blogfa.com

 • 18194
  10

  البته دکتر بگم که من تو خواب حرف نمیزنم.فقط صدا میکنم.شاید مربوط به خوابای اشفتمه.ولی لطفا کمک کنین.چون حس میکنم اطرافیانم دارن رنج میبرن.ممنون.

 • 18195
  10

  Kheili khob bond. Khodabe hamrahet doctorjoon. . Shohare man bimari night terror ro dare. Mahi 3 ta6 bar. Mondam Chikar konam . Aslan nemitonm rahat bekhabam. Dastesh bihava mikhore to soratam . Ya ba dad lagadmizane. Toro khoda Komak konid.

 • 18196
  10

  سلام و خسته نباشید .من مدام از بچگی در خواب حرف میزدم و بعضی وقتها راه میرفتم در خواب ، الان که ۲۸ ساله هستم متاهلم و این مشکلم ادامه داره حرف میزنم تو خواب و مدام استرس دارم همش احساس میکنم اتفاقای بد میوفته مثلا دارم سقوط میکنم یا چیزایی داره پرت میشه سمتم و از خواب میپرم یا جیغ میکشم . بعدش به راحتی خوابم میبره گاهی یادم هم نمیمونه خواهش میکنم منو راهنمایی کنید آیا درمان داره ؟اصلا چی کار کنم .ممنون از شما

 • 8377
  20

  سلام من مدت ۷ ساله که کابوس شبانه دارم( بدون حتی یک شب خواب معمولی) و فلج خواب که هر دو ماه یکبار تقریبا اتفاق می افته برام . مدیتیشن و ریلکسیشن و ارام بخش برام فایده ای نداشته و الان مدت یک ساله روزا خوابم شبا بیدارم چون روزها احساس امنیت بیشتری دارم وقتی می خوابم . چیکار کنم ؟؟؟

 • 8377
  20

  کابوس های من مرحله ای هستند و گاهی تا ۵ مرحله بیدار نمی شم با اینکه خوابم سبکه اما وقتی بیدار می شم چون کل طول خوابم رو درگیر کابوس بودم خسته هستم و حداقل یک ساعت زمان می بره تا بتونم بفهمم کجا هستم.

 • 29850
  10

  هراس شبانه:(((

 • 20

  سلام جوابا رو کجا باید خوند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • 20

  سلام خسته نباشید.من هم مثل عموی فیروز ک پیام گذاشتن در خواب جیغ میزنه الان یک سال شده و تمام دکترا هم رفتم تمام آزمایشها رو انجام دادم تست خواب گرفتم. پیش تمام دکترا رفتم mri دادم. گفتن اصلا مشکلی نداری.و مرخص شدم.این موضوع داره روانیم میکنه چون کارم داره به طلاق کشیده میشه.۱سالی هست عقد کردم خیلی هم عاشق خانومم هستم.تو رو خدا یکی کمکم کنه. زیاد هم به اینترنت دسترسی ندارم شمارمو میزارم ۰۹۳۰۰۲۷۸۵۰۶

خرید کریو