بحران غزه و شبکه‌های اجتماعی

حدود دو هفته پیش در ۲۴ جولای، واقعه‌ای بسیار دردناک اتفاق افتاد و اسرائیل با حمله به مدرسه سازمان ملل، ۱۵ نفر را در بیت هانون در غزه به قتل رساند.

یک دانشمند تحلیل اطلاعات به نام گیلاد لوتان بعد از این حادثه حساب‌های توییتر را مورد پژوهش و بررسی قرار داد و بر این اساس دو گروه متمایل به فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها را پیدا کرد.

سپس یک نمودار بسیار جالب از آنها ساخت:

8-6-2014 10-01-49 AM

در این نمودار اکانت‌های طرفدار فلسطینی‌ها با رنگ سبز در راست مشخص هستند و آنهایی که متمایل به اسرائیل هستند با رنگ آبی کم‌رنگ در چپ مشخص هستند.

روزنامه‌نگاران بین‌المللی با رنگ خاکستری در وسط مشخصند و آنهایی که افکار متمایل به محافظه‌کاران آمریکایی دارند با آبی پررنگ در بالای قسمت چپ نمودار شده‌اند.

هر چه حسابی دنبال‌کننده بیشتری داشته باشد، با نقطه و دایره بزرگ‌تری مشخص شده است و جایگاه آنها هم در این نقشه بر اساس نحوه ارتباط آنها با دیگر حساب‌هایی توییتر است.

نمودار خیلی جالب است و حاوی نکات جالبی است:

۱- با بررسی لینک‌های به اشتراک گذاشته شده توسط طرفین درگیر مشخص می‌شود که هر یک آنها برای خودشان رسانه‌های خاصی را دنبال می‌کنند. از یک فلسطینی نباید انتظار داشت که نشریه هاآرتز را دنبال کند!

۲- چیز جالب دیگر این است که همین نقشه و رودرویی مجازی نشان می‌دهد که شبکه‌های اجتماعی تنها یک رسانه و یک ابزار در دست مردم هستند که هر کسی با توجه به تصورات و علاقه‌ها و سابقه‌های فکری خود از آنها استفاده می‌کند.

به عبارتی شبکه‌های اجتماعی یک چیز مصادره‌شدنی نیستند، حتی قدرت‌های بزرگ و مؤسسان آنها نمی‌توانند کنترلی روی افکار عمومی بازتاب‌داده شده در آنها داشته باشند.

در بحران غزه، با توجه یه اینکه رسانه‌های بین‌المللی سعی می‌کردند که بی‌طرفی را رعایت کنند (یا وانمود می‌کردند که به این دلیل از محکوم کردن صریح فجایع انسانی معذور هستند)، این شبکه‌های اجتماعی بودند که نقش وجدان بیدارشده مردم را ایفا کردند.

۳- بله! ممکن است همان طور که گاهی توده مردم اسیر شتاب‌زدگی می‌شوند، در پاره‌ای از اوقات عکس‌العمل‌های رسانه‌ای مردم در شبکه‌های اجتماعی تکانه‌ای باشد، اما جو غالب شبکه‌های اجتماعی همین چیزی است که می‌بینید.

در مورد نحوه کاربری خوب در شبکه‌های اجتماعی و حتی در هنگام سرگرمی و کار با اپلیکیشن‌های ارتباطی مثل وایبر، نظراتی دارم که به موقعش در موردشان خواهم نوشت.

منبع