چرا اپل نمی‌تواند مشخصات مهم‌ترین محصولش را تا روز رونمایی رسمی مخفی نگاه دارد

Apple World Wide Developers Conference

اپل در ماه سپتامبر کنفرانسی در سان‌فرانسیسکو برگزار خواهد کرد تا از مدل جدید مهم‌ترین محصولش رونمایی کند. در این کنفرانس، تیم کوک مدیرعامل اپل بر روی صحنه می‌آید، به حضار که جمعی از اصحاب رسانه، کارمندان اپل و افراد مهم در صنعت فناوری اطلاعات هستند نگاه می‌کند و می‌گوید «مشتاقیم به شما نشان بدهیم در این مدت بر روی چه محصولی کار می‌کردیم». او ابتدا کمی مقدمه‌چینی می‌کند و سپس فیل شیلر، مدیر بازاریابی اپل بر روی صحنه آمده و از آیفون ۶ رونمایی می‌کند.

phil

جمعیت حاضر واکنشی از خود نشان می‌دهد که انگار از دیدن آیفون ۶ غافل‌گیر شده‌اند ولی درواقع ویژگی‌های جدید زیادی در آیفون ۶ وجود ندارد که از آن خبر نداشته باشیم. هرکسی که در این مدت اخبار و شایعات مربوط به اپل را در اینترنت دنبال می‌کرده بسیاری از مشخصات آیفون ۶ را می‌داند.

آیفون ۶ باریک‌تر از مدل قبلی است و نمایشگر ۴.۷ اینچی از جنس یاقوت کبود دارد. این شیشه بسیار محکم و گران‌قیمت است. لذا پیش‌بینی می‌کنیم قیمت آیفون ۶ تا حتی ۱۰۰ دلار گران‌تر از مدل قبلی باشد. دوربین آن نسبت به iPhone 5s قوی‌تر است و چیپ پردازندهٔ جدید A8 قدرت پردازشی بیشتری به آن می‌دهد. علاوه بر این به خاطر بزرگ‌تر شدن سایز گوشی باتری قوی‌تری در آن بکار خواهد رفت.

iPhone-Plus-Blanc-Studio-02

آیفون مهم‌ترین محصول اپل است و قاعدتاً نباید خبر مشخصات آن تا روز رونمایی رسمی منتشر شود. ولی چگونه شرکت معظمی مثل اپل نمی‌تواند جلوی درز کردن اخبارش را بگیرد؟

بسیاری از تحلیلگران و نویسندگان فناوری اطلاعات که با اپل در ارتباط هستند معتقدند نشر اخبار اپل به خاطر دو عامل است. یکی شرکت‌های هم‌پیمان که قطعات دستگاه‌ها را تولید می‌کنند و دیگری تمرکز شدید رسانه‌ها بر روی ثبت و تحلیل هر حرکتی که اپل انجام داده و یا می‌خواهد در آینده انجام دهد.

وقتی اپل با شرکتی قرارداد می‌بندد و یا پتنتی ثبت می‌کنند رسانه‌های بسیار زیادی به تحلیل این وقایع می‌پردازند و از ویژگی تولیدات آیندهٔ اپل سر درمی‌آورند.

شرکت‌های پیمانکار بسیار زیادی با اپل کار می‌کنند. اپل با بیش از ۲۰۰ شرکت برای تهیه، تولید و یا مونتاژ قطعات همکاری می‌کند. این شرکت‌ها به اپل وفادار نیستند و خبر تولید محصولات جدید را به بیرون درز می‌دهند.

یوکاری کین، نویسنده‌ای که در مورد اپل کتاب نوشته است می‌گوید کلاً در آسیا به‌سختی می‌توان رازها را حفظ کرد. چون فرهنگی وجود دارد که افراد با صحبت‌های خصوصی به هم اعتماد می‌کنند. کارمندان شرکت‌های پیمانکار از اخبار تولیدات جدید اپل با دیگران صحبت می‌کنند و رازهای اپل را پیش خود نگه نمی‌دارند.

البته همهٔ اخبار محرمانهٔ اپل نیز منتشر نمی‌شود. برای مثال خبر همکاری با IBM و ایجاد زبان برنامه‌نویسی Swift به بیرون درز نکرد و اپل موفق شد این اخبار را در کنفرانس‌هایش اعلام کند. البته شاید بهتر باشد این دو خبر را جزو استثناها بدانیم.

کارهای اپل بیش از هر شرکت دیگری بررسی و موشکافی می‌شود. وب‌سایت‌های زیادی مثل AppleInsider, MacRumors, 9to5Mac, Cult of Mac, Loop Insight, iMore و بسیاری وب‌سایت‌های دیگر تنها کارشان پوشش اخبار اپل و تحلیل آن‌ها است. در رسانه‌های خبری بزرگ جهان مثل Bloomberg, Reuters و Wall Street Journal نیز بخش‌هایی به پوشش اخبار اپل می‌پردازند و حتی تحلیلگرانی را به آسیا می‌فرستند تا از کارهای اپل سر درآورده و آن‌ها را تحلیل کنند. بااین‌همه توجه رسانه‌ای به اپل طبیعی است که اخبارش قبل از رونمایی رسمی یک محصول به بیرون درز کند.

iPhone-6-Dummy-Unit-Comparison-5s-5c-7-1280x853

اپل تنها برای دوست داران فناوری جذاب نیست، بلکه سرمایه‌گذاران آمریکایی نیز بیش از هر شرکتی پیگیر سهام این شرکت هستند. اپل بزرگ‌ترین شرکت ایالات‌متحدهٔ آمریکا است و افراد بسیار زیادی در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده و افراد زیادی نیز به دنبال سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در آن هستند. به همین خاطر تحلیلگران زیادی وقایع مرتبط با این شرکت را ازنظر اقتصادی تحلیل می‌کنند و به دنبال سر درآوردن از کارهای این شرکت هستند تا برای آیندهٔ سرمایه‌شان برنامه‌ریزی کنند.

اگر اپل این‌قدر بزرگ نبود و به شرکت‌های پیمانکار وابستگی نداشت می‌توانست اخبار تولیداتش را تا رونمایی رسمی از آن‌ها مخفی نگاه دارد. مشخصات آیفون ۶ در صورتی می‌تواند یک بمب بسیار بزرگ رسانه‌ای باشد که تا روز رونمایی رسمی مخفی بماند. نه اینکه هر چند روز بخشی از مشخصات آن در رسانه‌ها منتشر شود.

منبع