banner-05-900-x-90
topnews فناوری

حافظه‌هایی که در تاریخ جاودانه شدند

Best-storage-mediums-640x353_1

Best-storage-mediums-640x353_1

چندی پیش مطلبی منتشر کردیم با عنوان «حافظه‌هایی که از حافظهٔ تاریخ حذف شدند» و در آن به حافظه‌هایی پرداختیم که باوجود تکنولوژی بالا در زمان خودشان نتوانستند اقبال عمومی کسب کنند. دلایل عمدهٔ عدم موفقیت حافظه‌ها شامل سختی کار با آن‌ها، گران‌قیمت بودن، عدم عملکرد مناسب و وجود رقیبی قدرتمندتر در زمان عرضه بوده است. اکنون می‌خواهیم در مورد حافظه‌هایی صحبت کنیم که توانستند بازار حافظه‌های الکترونیکی را در اختیار خود بگیرند و در خاطرهٔ مردم و در تاریخ جاودانه شوند.

نوار مغناطیسی

magnetictape-640x353_1

نوارهای مغناطیسی یکی از مهم‌ترین اختراعات بشر در حوزهٔ ذخیرهٔ اطلاعات به‌حساب می‌آید. در آن سال‌ها گرامافون وسیلهٔ متداول پخش موسیقی بود و اختراع نوارهای کاست تحولی عظیم در ضبط و پخش موسیقی برای مردم به وجود آورد. اولین نوار کاست توسط فیلیپس در سال ۱۹۶۲ اختراع شد.

نوارهای کاست، حافظه‌های بسیار کوچکی بودند که می‌توانستند حجم زیادی از موسیقی را باکیفیت بالا ذخیره کنند. با رونق پیدا کردن نوارهای کاست، انواع دستگاه‌های کوچک و بزرگ ضبط و پخش موسیقی نیز رواج پیدا کردند. Sony Walkman یکی از کوچک‌ترین دستگاه‌های پخش (و در برخی مدل‌ها ضبط) کاست بود که تنها کمی از خود نوار بزرگ‌تر بود. دستگاه‌های بزرگ و باکیفیت نیز بانام hi-fi به خانه‌ها راه یافتند که دارای بلندی صدا و کیفیت بسیار بالایی بودند.

SONY Walkman WM-10 Series 01-p

نزدیک بیست سال بعد، عرضهٔ نوارهای مغناطیسی ویدئویی VHS باعث دوچندان شدن شکوه نوارهای مغناطیسی شد. در سال‌های بعد از ۱۹۸۰ مردم می‌توانستند فیلم‌های موردعلاقه‌شان را بر روی نوارهای VHS خریداری کرده و یا حتی به‌راحتی از تلویزیون ضبط کنند. هر نوار VHS ظرفیت چند ساعت فیلم باکیفیت قابل‌قبول داشت.

جالب است بدانید حتی بازی‌های برخی کنسول‌ها مثل Atari, Commodore 64 و ZX Specrtum در ابتدا بر روی نوارهای مغناطیسی عرضه می‌شدند. اگر نوارهای مغناطیسی اختراع نمی‌شدند احتمالاً صنعت موسیقی و صنعت رایانه نمی‌توانست به این زودی این‌قدر پیشرفت کند.

فلاپی ۱.۴۴ مگابایتی

floppies_storage_progress

فلاپی دیسک‌ها در حدود ۳۰ سال پیش در جهان رواج یافتند و تا سال‌ها حافظهٔ الکترونیکی محبوب مردم بودند. انواع و اقسام مختلف فلاپی دیسک با ابعاد و ظرفیت‌های متفاوت عرضه شدند ولی فلاپی دیسک‌های ۳.۵ اینچی با ظرفیت ۱.۴۴ مگابایت بیشتر از همه رواج یافتند. این دیسکت‌ها راحت در جیب جا می‌شدند، ارزان‌قیمت بودند و برای کارهای روزمرهٔ مردم به‌اندازهٔ کافی ظرفیت داشتند. در آن زمان هنوز از رایانه‌ها برای تماشای فیلم و گوش دادن به موسیقی استفاده نمی‌شد و اکثر فایل‌هایی که مردم بر روی فلاپی دیسک‌ها ذخیره می‌کردند فایل‌های متنی و برنامه‌های کوچک کامپیوتری بودند. به همین دلیل ۱.۴۴ مگابایت ظرفیت ناچیزی نبود.

تلاش‌های زیادی برای افزایش ظرفیت فلاپی دیسک‌ها انجام شد. Zipdisk نوعی دیسکت بود که می‌توانست ۱۰۰ مگابایت اطلاعات ذخیره کند و سرعت بالایی هم در خواندن اطلاعات داشت. ولی به خاطر قیمت نسبتاً بالا و عملکرد نامناسب دستگاه‌های Zip 100 که دیسکت‌های Zipdisk را می‌خواندند نتوانست جایگاه خوبی در بازار به دست آورد.

حتی بیشتر از ده سال بعد که رایانه‌ها مجهز به دستگاه‌های رایت و اجرای CD شده بودند، هنوز فلاپی دیسک‌ها رواج داشتند. اپل در سال ۱۹۹۸ اولین رایانهٔ All-in-One خود را بانام iMac عرضه کرد. iMac مجهز به فلاپی درایو نبود و فقط CD می‌خواند. منتقدان به خاطر این کار از iMac‌ ایراد می‌گرفتند و حتی آن را مسخره می‌کردند. این واکنش نشان از محبوبیت فلاپی دیسک‌ها در آن سال‌ها حتی بعد از عرضهٔ CD دارد.

لوح فشرده (CD)

philips-1st-cd

تحقیقات و توسعه در رابطه با دیسک‌های نوری به بیشتر از ۳۰ سال پیش برمی‌گردد. در سال ۱۹۷۶ برای اولین بار Sony یک دیسک نوری را برای عموم به نمایش گذاشت. دیسک‌های نوری در ابتدا به‌عنوان مدل توسعه‌یافتهٔ گرامافون مطرح شدند و توانستند موسیقی را به دنیای دیجیتال وارد کنند. برعکس فلاپی دیسک، CD ها در ابتدا فقط برای ذخیرهٔ موسیقی بکار می‌رفتند. بر روی CD امکان ذخیرهٔ موسیقی باکیفیت بالاتری نسبت به کاست وجود داشت و به‌مرورزمان کیفیت موسیقی کم نمی‌شد. (البته درصورتی‌که به CD آسیب فیزیکی نمی‌رسید)

در سال‌های بعد از ۱۹۹۰ به‌مرورزمان CD Player ها ارزان شدند و قابلیت خواندن و رایت کردن بر روی CD به رایانه‌ها افزوده شد. CD‌ به‌مرور جای کاست را در دستگاه‌های پخش خانگی و رادیوپخش خودروها گرفت.

با ورود CD‌ به دنیای رایانه و اطلاعات، کاربران می‌توانستند حجم بسیار زیادی از اطلاعات را به‌آسانی و به قیمت بسیار ارزان‌بر روی CD ذخیره کنند و انتقال دهند.

CD و به‌طورکلی دیسک‌های نوری نقش مهمی در کنسول‌های بازی‌های رایانه‌ای ایفا کرده‌اند. PlayStation به خاطر استفاده از CD توانست بر Nintendo 64 پیروز شود و بدین ترتیب نینتندو برتری خود در بازار کنسول‌ها را از دست داد و سونی صاحب پرفروش‌ترین کنسول بازی‌های رایانه‌ای شد.

بااینکه اکنون حافظه‌های قدرتمندترین مثل فلش مموری‌ها وجود دارند ولی هنوز هم بسیاری از بازی‌ها و نرم‌افزارهای رایانه‌ای، فیلم‌ها و موسیقی‌ها و … بر روی CD و یا دیگر دیسک‌های نوری عرضه می‌شوند.

SD card و فلش مموری

_COMPSD

بیشتر از پانزده سال پیش عصر کارت حافظه آغاز شد. حافظه‌های بندانگشتی که به باریکی یک کارت بودند. در سال‌های پیش از ۲۰۰۰ چند مدل مختلف کارت حافظه در جهان پدیدار شد که CompactFlash و Memory Stick ازجمله کارت‌های معروف آن زمان بودند ولی هیچ‌کدام نتوانستند بازار را به‌کلی در دست بگیرند. SD مدل دیگری از کارت حافظه بود که در سال ۱۹۹۹ عرضه شد و توانست دیگر مدل‌ها را از بازار کنار بزند. از ۱۹۹۹ تاکنون SD Card پیشرفت بسیار زیادی کرده است به‌طوری‌که هرروز کوچک‌تر، با ظرفیت‌تر و سریع‌تر می‌شود. اکنون اکثر دستگاه‌های الکترونیکی جهان (مثل گوشی‌های موبایل، دوربین‌های دیجیتال و …) که قابلیت نصب کارت حافظه‌دارند از SD Card پشتیبانی می‌کنند.

اولین فلش‌مموری در سال ۲۰۰۰ توسط شرکت Trek Technology با نام Thumbdrive عرضه شد. بعد از آن IBM فلش مموری خود را با نام DiskOnKey عرضه کرد. هردو مدل تنها ۸ مگابایت حافظه داشتند که البته برای آن زمان که مردم از فلاپی دیسک استفاده می‌کردند مقدار کمی نبود.

sshot504f6a3a3c00d_1

ibm-diskonkey_1

از سال ۲۰۰۰ تاکنون فلش مموری‌ها پیشرفت بسیار زیادی داشتند به طوری که امروزه به همراه داشتن یک فلش مموری چند گیگابایتی برای همگان عادی شده است.

connected_1

هارددیسک، SSD و SSHD

SSHD_1

هارددیسک (HDD) ده‌ها سال است که به‌عنوان برترین حافظهٔ درون رایانه شناخته می‌شود. این حافظه دارای سرعت مناسب، قیمت بسیار ارزان و ظرفیت بسیار بالا است. SSD نوع دیگری از حافظه‌های درون رایانه است که سرعتی بسیار بالاتر از هارددیسک دارد. هارددیسک عملکرد مکانیکی دارد و اطلاعات را از روی یک دیسک مغناطیسی در حال چرخش می‌خواند درصورتی‌که SSD مشابه حافظه‌های فلش هیچ عضو مکانیکی ندارد. به همین خاطر برق کمتری مصرف می‌کند و در برابر ضربه مقاوم‌تر از هارددیسک است. اشکال SSD قیمت بسیار بالای آن است که به همین خاطر خرید آن به‌صرفه نیست.

هارددیسک‌های هیبریدی (SSHD) نوع جدیدی از هارددیسک است که در برخی لپ‌تاپ‌های جدید استفاده می‌شود. SSHD ترکیبی از HDD و SSD است. می‌توان گفت SSHD نوعی هارددیسک است که SSD درون آن جایگذاری شده است. ظرفیت بالای هارددیسک برای ذخیرهٔ همهٔ اطلاعات استفاده می‌شود ولی اطلاعاتی که کاربر مرتباً از آن‌ها استفاده می‌کند به‌صورت Cache به SSD انتقال می‌یابد تا سریع‌تر اجرا شود.

بااینکه SSHD‌ حدود یک‌چهارم SSD قیمت دارد ولی می‌تواند تجربهٔ سرعت بسیار بالای SSD را تا حدودی برای کاربر به ارمغان بیاورد.

منبع

۲ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات بنری

pardano3

مطالب تصادفی

در این پست، داستان کوتاهی از ایزاک آسیموف را برایتان انتخاب کرده‌ام. داستان، را اولین بار در شماره خرداد ۶۸ مجله دانشمند خواندم. فضای شاعرانه این داستان آن را از سایر نوشته‌های آسیموف متمایز می‌کند. امروز وقتی در اینترنت جستجو می‌کردم، به مطالب جالبی در مورد این داستان هم برخوردم: در سال ۱۹۶۴، مجله پلیی‌بوی، […]

ادامه

به نظرم کار درستی نیست که یک وبلاگ‌نویس، خوانندگانش را به خواندن هر روزه وبلاگش عادت بدهد و بعد هر وقت حوصله نداشت و مایل نبود، ناگهان چند روزی کارش را قطع کند. بعضی از بلاگرها در خود یک تعهد خاص و نانوشته به خوانندگان احساس می‌کنند. بنابراین برای خالی نبودن عریضه و دست خالی […]

ادامه

این بار ترجیح دادم که عکس‌های کتاب و کتابخوانی را با ۲۴ ساعت تأخیر در روز شنبه منتشر کنم تا بخت بیشتری برای دیده شدن داشته باشند. این هفته هم خوانندگان خوب یک پزشک؛ عکس‌های خوبی برای من فرستاده‌اند که در اینجا با شما به اشتراک می‌گذارم: – علیرضا بنی‌جانی این عکس زیبا را چند […]

ادامه

پستهای محبوب یک ماه اخیر

افرادی که سریال می بینند معمولا به دو دسته کلی تقسیم می شوند : آنهایی که همزمان چند سریال را دنبال می کنند و آنهایی که تا یک سریال را به پایان نرساندند سریال دیگری را شروع نمی کنند. کسانی که اهل سریال باشند به خوبی می دانند که اعتیاد شدیدی در پشت آن پنهان […]

ادامه

سری عکس‌های برتر سال ۲۰۰۷ مجله Nature’s Best Photography را امروز به صورت اتفاقی دیدم. این مجله را با مجله NATURE معروف اشتباه نگیرید. عکس‌های برتر سال ۲۰۰۷ این مجله از لحاظ کیفیت به اعتقاد من با عکس‌های نشنال جئوگرافیک در زمینه طبیعت برابری می‌کنند. علاوه بر عکس، در این مجله مقاله‌هایی درباره حیات وحش، […]

ادامه

آیا شما کار و حرفه‌ای دارید که لازمه آن سر و کله زدن با طیف وسیعی از ارباب رجوع و مردم است؟ آیا شده که هنگام انجام این کار، با آدم‌های به کلی غیرمنطقی برخورد کنید که اعصابتان را به هم می‌ریزند؟ آیا گاهی مجبور می‌شوید که در میهمانی‌ها با یک آشنا یا فامیل دیدار […]

ادامه

فرانک مجیدی: درختان موجودات قابل احترامی هستند که بی‌شائبه زیبایی، رازآلودگی، سایه و مزایای خود را به ما ارزانی داشته‌اند. برخی از گیاهان تصاویر این پست، البته درخت نیستند، اما تصاویر اعجاب‌اوری ایجاد کردهاند که آن‌ها را در رده‌ی درختان این پست قرار دهیم. این تصاویر، دلیل خوبی است به تمام درختان مهربانِ زمین، احترام […]

ادامه

پستهای اخیر

خلاصه خبر این است: گوگل در به‌روزرسانی جدید اپلیکیشن اندروید خود، ترتیبی داده است که هر وقت کاربر اتصال اینترنتی نداشت، بتواند کلیدواژه‌هایی را که مایل به جستجوی آنهاست ثبت کند تا هر زمان که آنلاین شد، آنها را فراخوان کند و جستجوهای خود را انجام بدهد. این ابتکار می‌تواند شیوه وب‌گردی میلیون‌ها نفری را […]

ادامه

به تازگی یک شرکت نوگام یا استارت‌آپ که مقر آن در سانفرانسیسکو است، چکیده تصورات‌اش را از کلینیک‌های و مطب‌های پزشکی آینده در تصاویری خلاصه کرده است و بر این اساس فضاهای شیکی را تصور کرده است که پر از گجت‌های هوشمند هستند و به یاری هوش مصنوعی اداره می‌شوند، گویی که شما در یک […]

ادامه

همانطور که همه میدانیم هیچ تجارتی ممکن نیست مگر با نقل و انتقال وجه. بنابراین رکن اصلی تجارت در گرو ایجاد بستری امن است تا نقل و انتقال پول در آن صورت گیرد. بدنبال این امر واحد پردانو در شرکت تجارت الکترونیک میهن ویژن شکل گرفت و متخصصانش با طراحی و ارائه ی خدمات ویژه […]

ادامه

از کودکی ما عادت داشتیم برای بازی، ماسک بر روی صورت بگذاریم. اما این روزها فناوری امکان می‌دهد که ماسک‌هایی ساخته شوند که پیش از این فقط در فیلم‌ها شاهدش بوده‌ایم. در CES 2017 یکی از محصولاتی که به نمایش گذاشته شد، دوربین ویژه نقشه‌پردازی از صورت شرکت Bellus3D که یه یاری آن، مدل بسیار […]

ادامه