ممنوعیت تبلیغات درون برنامه‌ای در App Store جدید اپل گریبان‌گیر برنامه‌نویسان شد

Candy-Crush-Saga-Facebook-request-600x350

در App Store جدید iOS 8 نه‌تنها خود نرم‌افزار App Store بلکه سیاست‌های آن نیز تغییر کرده است. بسیاری از بازی‌های پرطرفدار مثل Candy Crush به خاطر تبلیغات درون برنامه که تاکنون مجاز بود، از حالا با ممنوعیت روبرو شده‌اند. با اعمال سیاست‌های جدید در iOS 8 بسیاری از کارهایی که برنامه‌ها برای تبلیغ خودشان، یا کسب درآمد از طریق تبلیغ برنامه‌های دیگر و یا پخش کلیپ تبلیغاتی انجام می‌دادند ممنوع شده است. تبلیغات درون برنامه‌ای یکی از منابع مهم درآمد برنامه‌نویسانی است که برنامه‌های رایگان منتشر می‌کنند و ممنوعیت تبلیغات می‌تواند آن‌ها را به سمت اندروید سوق دهد.

تاکنون چندین برنامه‌نویس گزارش داده‌اند که هنگام به‌روزرسانی برنامه‌هایشان با پیغام «عدم پذیرش» مواجه شدند. یکی از آن‌ها گفته است بااینکه برنامه‌اش قبلاً تأییدشده بود الآن حتی نمی‌تواند یک پوسته به آن اضافه کند. با قانون جدید اپل بازی‌ها و برنامه‌ها نباید به خاطر نمایش یک کلیپ تبلیغاتی، تبلیغ برنامه‌های دیگر (به‌جز برنامه‌های همان توسعه‌دهنده) و یا اشتراک‌گذاری آن برنامه در شبکه‌های اجتماعی به کاربر پاداش بدهند.

بسیاری از برنامه‌نویس‌ها به این خاطر برنامهٔ iOS تولید می‌کنند که از طریق تبلیغات کسب درآمد کنند. حتی برنامه‌های مشهور و پرطرفدار هم از این طریق کسب درآمد می‌کنند. اگر این ممنوعیت به‌طورجدی پیگیری شود و برنامه‌های دارای تبلیغات نتوانند در App Store عرضه شوند، نتیجهٔ آن خالی شدن App Store از بسیاری برنامه‌های مشهور و معروف خواهد بود. نمونه‌ای از پاداش برای تماشای تبلیغات درون برنامه را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

nonot-a

اپل چند روز پیش در کنفرانس WWDC از iOS 8 و قابلیت‌ها و بهبودهای متعدد آن رونمایی کرد. به App Store‌ نیز چند قابلیت اضافه‌شده است. Explore به کاربران امکان می‌دهد برنامه‌های ارائه‌شده در App Store را به‌صورت دسته‌بندی‌شده در گروه‌ها و زیرگروه‌های مختلف ببینند. جستجوی App Store نیز بهینه‌شده و به کاربران لیستی از برنامه‌های «داغ» ارائه می‌دهد.

اپل می‌خواهد کاربران صرفاً از قابلیت‌های App Store برای پیدا کردن برنامه‌ها استفاده کنند و دوست ندارد کاربران از دیگر راه‌ها از برنامه‌ها مطلع شوند. البته هنوز هم راه‌هایی برای تبلیغات وجود دارد. برای مثال یکی از توسعه‌دهندگان پیغامی دریافت کرده بود مبنی بر اینکه «شما می‌توانید بازی‌های ساخت خودتان را از طریق شبکهٔ استاندارد پیام‌های بازرگانی تبلیغ کنید و اگر می‌خواهید بخش «دیگر بازی‌ها» در بازی‌تان قرار دهید، این قسمت باید فقط شامل بازی‌های ساخت خودتان باشد.»

منبع