انقلابی در تولید انرژی پاک: آیا به زودی صفحات خورشیدی در سطح همه خیابان‌های آمریکا نصب خواهد شد؟! - یک پزشک
بلیط چارتر
5-14-2014 7-42-44 PM
فناوری

انقلابی در تولید انرژی پاک: آیا به زودی صفحات خورشیدی در سطح همه خیابان‌های آمریکا نصب خواهد شد؟!

مساحت کل جاده‌ها، پارکینگ‌ها، زمین‌های بازی، جاده‌های مخصوص دوچرخه‌ها و پیاده‌روها در آمریکا چیزی حدود ۸۰ هزار کیلومتر مربع است.

یک دهه است که یک زوج آمریکایی به نام‌های جولی و اسکات بروساو، روی صفحات خورشیدی ویژه‌ای کار می‌کنند که می‌توانند به سادگی وزن وسایل نقلیه بزرگ را بدون آسیب دیدن تاب بیاورند.

این صفحات خورشیدی طوری ساخته شده‌اند که می‌توان سطح همه خیابان‌ها را با آنها پوشاند، در این صورت میزان برقی که تولید خواهد شد، سه برابر کل مصرف ایالات متحده خواهد بود!

5-14-2014 7-42-28 PM

5-14-2014 7-42-14 PM

جالب‌تر اینکه می‌شود از این نیروی تولید شده برای حرکت دادن خودروهای برقی استفاده کرد، به این ترتیب که یک گیرنده انرژی در سطح تحتانی خودروها و یک فرستنده انرژی روی سطح جاده‌ها نصب کرد.

تصور این «جاده‌های خورشیدی» به داستان‌های علمی-تخیلی می‌ماند، اما خیلی‌ها هم این پروژه را جدی گرفته‌اند، طوری که اداره فدرال بزرگراه‌های آمریکا، در دو مرحله روی آن سرمایه‌گذاری کرده است، به علاوه این پروژه از طریق سایت جمع‌آوری سرمایه‌های همگانی به نام IndieGogo بیشتر از ۱۱۰ هزار دلار، تنها در عرض ۳ هفته کمک جمع‌آوری کرده است.

تصاویر زیر را یک هنرمند بازسازی کرده است و نشان می‌دهند اگر روزی این طرح اجرا شود، منظره خیابان‌ها به چه صورت درخواهد آمد.

5-14-2014 7-42-59 PM

5-14-2014 7-42-44 PM

هنوز برای اظهار نظر در مورد کارایی این طرح زود است، چون مسائلی مثل مقرون به صرفه بودن، مشکلات تکنیکی، چگونگی جمع‌آوری و ذخیره و انتقال انرژی تولیدشده مطرح است.

منبع

 

 

در بحث شرکت کنید

 • 121
  460

  اونجام شبونه میدزدن این صفحه هارو؟؟؟اینجایی که ما هستیم شبونه سیمای برقو میبرن چند روز برقمون قطعه

 • 446
  200

  تازه می شه کاری کرد که تو خیابون ها از انرژی وزن ماشین ها هم استفاده کرد البته این طرح خیلی آرمانیه

 • 4286
  30

  فکر کنم اگر کثیف شود به سرعت کارایی اش کاهش یابد. باید به مدت زمان های بسیار کوتاه کف همه خیابان ها را تمیز کرد. این هزینه و کلا دردسر زیاد دارد.

 • 2
  11.6k

  بیشتر خدمات، پیشرفت‌ها و اختراعات بزرگ تاریخ علم در ابتدا چیزی جز یک رویا‌پردازی نبودند.

 • 826
  120

  پیشتر مطلبی خوانده بودم درمورد بزرگراه ۶۶ آینده در اروپا که به تازگی به صورت آزمایشی افتتاح شده و در ان خطوط جاده با نوعی رنگ خاص کا رمی کند که روز نور را جذب و شب پس می دهد و در این صورت دیگر نیازی به چراغ های جاده ها برای روشنایی نخواهد بود. این خبر شما هم میشود گفت تا حدودی همانقدر شک برانگیز است.
  کاش این انرژی خورشیدی در کشور ما بیشتر جدی گرفته میشد. کاش!

 • 7871
  20

  جدای از این طرح جالب، به تصاویر که دقت می کردم، فکر کردم که چه خوب بود به جای این آسفالت ها با رنگ های بسیار معمولی و تقریبا زشت ! آسفالت ها یا موادی مشابه را رنگ بندی های مختلف سطح خیابان ها را می پوشاند.

  این روز ها رنگ ها در جاهای مختلفی که کم تر رایج بوده اند، زیبایی می آفرینند، چرا از کف جاده ها غافلیم ؟!

 • 1205
  90

  به نظر هزینه تعمیر و نگهداری بالایی میخواد، رو پشت بام یا بیرون شهر منطقی تر هست. ولی بازهم این نوع اخبار خبر از اینده فوق العاده ای میده که بی شک میاد و ابهام فقط در ظاه

 • 314
  250

  روی اینام میشه راحت ترمز گرفت، فکر کنم با اومدنشون دردسرهای زیادیم دنبالش بیاره،

 • 27767
  10

  فکر کنم پشت بام خانه ها هم بیشتره وهم مقرون به صرفه تر و هم از نظر تعمیر و نگهداری راحت تر کف خیابان احتمال خسارت بیشتره باز هم به نظر طراحان احترام میذارم هر چی که صلاح دانستید همان کار رو انجام بدین