انقلابی در تولید انرژی پاک: آیا به زودی صفحات خورشیدی در سطح همه خیابان‌های آمریکا نصب خواهد شد؟!

مساحت کل جاده‌ها، پارکینگ‌ها، زمین‌های بازی، جاده‌های مخصوص دوچرخه‌ها و پیاده‌روها در آمریکا چیزی حدود ۸۰ هزار کیلومتر مربع است.

یک دهه است که یک زوج آمریکایی به نام‌های جولی و اسکات بروساو، روی صفحات خورشیدی ویژه‌ای کار می‌کنند که می‌توانند به سادگی وزن وسایل نقلیه بزرگ را بدون آسیب دیدن تاب بیاورند.

این صفحات خورشیدی طوری ساخته شده‌اند که می‌توان سطح همه خیابان‌ها را با آنها پوشاند، در این صورت میزان برقی که تولید خواهد شد، سه برابر کل مصرف ایالات متحده خواهد بود!

5-14-2014 7-42-28 PM

5-14-2014 7-42-14 PM

جالب‌تر اینکه می‌شود از این نیروی تولید شده برای حرکت دادن خودروهای برقی استفاده کرد، به این ترتیب که یک گیرنده انرژی در سطح تحتانی خودروها و یک فرستنده انرژی روی سطح جاده‌ها نصب کرد.

تصور این «جاده‌های خورشیدی» به داستان‌های علمی-تخیلی می‌ماند، اما خیلی‌ها هم این پروژه را جدی گرفته‌اند، طوری که اداره فدرال بزرگراه‌های آمریکا، در دو مرحله روی آن سرمایه‌گذاری کرده است، به علاوه این پروژه از طریق سایت جمع‌آوری سرمایه‌های همگانی به نام IndieGogo بیشتر از ۱۱۰ هزار دلار، تنها در عرض ۳ هفته کمک جمع‌آوری کرده است.

تصاویر زیر را یک هنرمند بازسازی کرده است و نشان می‌دهند اگر روزی این طرح اجرا شود، منظره خیابان‌ها به چه صورت درخواهد آمد.

5-14-2014 7-42-59 PM

5-14-2014 7-42-44 PM

هنوز برای اظهار نظر در مورد کارایی این طرح زود است، چون مسائلی مثل مقرون به صرفه بودن، مشکلات تکنیکی، چگونگی جمع‌آوری و ذخیره و انتقال انرژی تولیدشده مطرح است.

منبع