سنگی زیبایی که شبیه یک سحابی است

هاتف اصفهانی در ترجیع‌بند مشهوری گفته بود:  «دل هر ذره را که بشکافی، آفتابیش در میان بینی»، در مورد قطعه سنگ زیبایی که در زیر تصاویر آن را می‌بینید، گویی که یک سحابی زیبا در دل یک سنگ جای گرفته باشد!

5-23-2014 11-02-44 AM

ابعاد این سنگ ۴٫۶ در ۴٫۴ در ۱ سانتیمتر است.

به نظر می‌رسد که تصویرهای فضایی تلسکوپ فضایی هابل روی این سنگ نقش بسته باشد، یا این سنگ یک هولوگرام زیبا از سحابی‌ها باشد.

اما نه! این فقط یک قطعه سنگ اُپال است. منتها ظاهری بسیار زیبایی دارد، طوری که آدم را به یاد سحابی‌ها می‌اندازد.

5-23-2014 11-03-13 AM

ارزش این سنگ بسیار زیبا ۲۰ هزار دلار است.

* اُپال Opal، یا سنگ چشم گربه، عین‌الهَ، عین‌الشمس، یک نوع سنگ قیمتی است، این سنگ نوع بی‌شکل و نرم‌تر از در کوهی (SiO2·nH2O) است. این سنگ یک سیلیس آبدار است که میزان آب آن تا ۲۰ درصد هم می‌رسد، ممکن است بی‌رنگ باشد ولی در رنگ‌های سفید، آبی شیری، خاکستری، سرخ، زرد، سبز، قهوه‌ای و سیاه یافت می‌شود. اپال‌های سفید و سبز بیش از دیگر رنگ‌ها یافت می‌شوند و کمیاب‌ترین گونه، سرخ بر زمینهٔ سیاه است. تفاوت‌ها در رنگ چشم گربه تابعی از اندازهٔ رشد در طول موج‌های سرخ و فروسرخ است.

اپل سنگی ژله‌مانند است که در دمایی نسبتاً پایین ته‌نشین می‌شود و می‌تواند در شکاف‌ها و درزهای بیشتر تخته‌سنگ‌ها شکل بگیرد. این سنگ بیشتر در شکاف‌های لیمونیت، ماسه‌سنگ، ریولیت، مارن و بازالت شکل می‌گیرد.

اپال، نگین ملی کشور استرالیا است. این سنگ دارای لو مینسانس فراوان سبز تا زرد-سبز است.

* امروزه، بیشتر ستاره‌شناسان واژه سحابی را برای ابرهای گرد و غبار و گاز موجود در کهکشان راه شیری و دیگر کهکشان‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند.

منبع