سنگی زیبایی که شبیه یک سحابی است - یک پزشک
بلیط چارتر
5-23-2014 11-03-13 AM
گوناگون

سنگی زیبایی که شبیه یک سحابی است

هاتف اصفهانی در ترجیع‌بند مشهوری گفته بود:  «دل هر ذره را که بشکافی، آفتابیش در میان بینی»، در مورد قطعه سنگ زیبایی که در زیر تصاویر آن را می‌بینید، گویی که یک سحابی زیبا در دل یک سنگ جای گرفته باشد!

5-23-2014 11-02-44 AM

ابعاد این سنگ ۴٫۶ در ۴٫۴ در ۱ سانتیمتر است.

به نظر می‌رسد که تصویرهای فضایی تلسکوپ فضایی هابل روی این سنگ نقش بسته باشد، یا این سنگ یک هولوگرام زیبا از سحابی‌ها باشد.

اما نه! این فقط یک قطعه سنگ اُپال است. منتها ظاهری بسیار زیبایی دارد، طوری که آدم را به یاد سحابی‌ها می‌اندازد.

5-23-2014 11-03-13 AM

ارزش این سنگ بسیار زیبا ۲۰ هزار دلار است.

* اُپال Opal، یا سنگ چشم گربه، عین‌الهَ، عین‌الشمس، یک نوع سنگ قیمتی است، این سنگ نوع بی‌شکل و نرم‌تر از در کوهی (SiO2·nH2O) است. این سنگ یک سیلیس آبدار است که میزان آب آن تا ۲۰ درصد هم می‌رسد، ممکن است بی‌رنگ باشد ولی در رنگ‌های سفید، آبی شیری، خاکستری، سرخ، زرد، سبز، قهوه‌ای و سیاه یافت می‌شود. اپال‌های سفید و سبز بیش از دیگر رنگ‌ها یافت می‌شوند و کمیاب‌ترین گونه، سرخ بر زمینهٔ سیاه است. تفاوت‌ها در رنگ چشم گربه تابعی از اندازهٔ رشد در طول موج‌های سرخ و فروسرخ است.

اپل سنگی ژله‌مانند است که در دمایی نسبتاً پایین ته‌نشین می‌شود و می‌تواند در شکاف‌ها و درزهای بیشتر تخته‌سنگ‌ها شکل بگیرد. این سنگ بیشتر در شکاف‌های لیمونیت، ماسه‌سنگ، ریولیت، مارن و بازالت شکل می‌گیرد.

اپال، نگین ملی کشور استرالیا است. این سنگ دارای لو مینسانس فراوان سبز تا زرد-سبز است.

* امروزه، بیشتر ستاره‌شناسان واژه سحابی را برای ابرهای گرد و غبار و گاز موجود در کهکشان راه شیری و دیگر کهکشان‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند.

منبع

 

 

در بحث شرکت کنید

 • 82
  600

  زیبا بود ….
  جالبه که یه سحابی هم داریم بانام چشم گربه (به انگلیسی :caldwell ) که اصلا شباهتی به این سنگ نداره (حداقل از نظر من!)
  در عوض بیشتر شبیه سحابی شاه‌تخته یا ستون های آفرینش هست!
  البته بیشتر که دقت میکنم شبیه مرجانهای دریایی هست با اون فضای آبی رنگ اطرافش…!؟

 • 151
  400

  سیستم و نظم ریزترین چیزها آیا شبیه به سیستم و نظم بزرگترین چیزها نیست؟ و برعکس؟
  گردش مداری در اتم ها شبیه منظومه های شمسی نیست؟
  بسیاری از این قوانین ریزترین چیزها در بزرگترین چیزها دیده شده شاید همه از یک قانون تبعیت میکنند ولی در مقیاس های متفاوت!

  • 1372
   80

   خیلی جالبه موضوعی که اشاره کردید. البته اشاره کنم که گردش مداری در اتم ها اصلا و اصلا کوچکترین شباهتی به سیستم گردشی سیارات در منظومه شمسی نداره.

 • 1942
  60

  خیلی سنگش قشنگه

 • 48
  770

  فوق‌العاده‌اس! دست تصادف گاه چه آثار هنری زیبایی به وجود میاره.

  البته اوپال سنگی رنگین کمانیه که با چشم گربه فرق داره. الان چک کردم دیدم ویکی‌پدیای فارسی هم به نقل از دهخدا این دو رو معادل هم آورده، ولی چشم گربه سنگ کاملا متفاوتیه. cymophane یا cat’s eye سنگی نیمه‌شفافه که ساختار کریستالیش طوریه که خطی صاف و براق وسطش دیده میشه که با حرکت دادنش جابجا میشه. به همین دلیل به چشم گربه شباهت داره.
  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cymophane.jpg

  • Profile photo of علیرضا مجیدی
   1
   20.1k

   ممنون از اطلاعات شما. دوست دارم کامنتهای بیشتری از جنس کامنت شما بگیرم. کامنتهایی که ارزش افزوده ایجاد می‌کنن. متأسفانه انگشت‌شمارن.

 • 16853
  10

  این قلب کوه هست