یک هیجان خوشمزه: مسابقه Latte Art و بهترین باریستای ایران

فرانک مجیدی: دوست داشتن غذاهای خوشمزه، خوش‌نقش و نگار و باکیفیت، یکی از لذت‌های انکارناشدنی ذائقه‌ی انسان است. حتی اگر رژیم لاغری داشته‌باشیم، نمی‌توان از تماشای تصاویر هوس‌انگیز آن‌ها چشم پوشید و یا طعم خوبشان را از خاطر برد. این لذت وقتی چند برابر می‌شود که تجربه‌ی چشیدن آن‌ها، با یکی از عزیزان‌مان نصیب‌مان شود. هر چقدر مثل من به آشپزی خانگی معتقد باشیم، اما لذت رفتن به کافه‌های خوب و رستوران‌های باکیفیت به همراه دوستان را به‌عنوان یک برنامه‌‌‌ی گاهیانه که می‌تواند خاطره‌ای خوب و خنده‌هایی بی‌غش و شاد به همراه داشته‌باشد، از قلم نمی‌اندازیم. اما پیدا کردن کافه‌ها و رستوران‌های خوب، برای برخی از ما با آزمون و خطا همراه است. اغلب ما دل به توصیه‌ی دوستان می‌بندیم و گاه ممکن است این توصیه‌ی دوستانه منجر به پشیمانی ما گردد و کیفیت خدمات، با قیمت پرداخت‌شده هیچ تناسبی نداشته‌باشد. پس به یک راهنمای مطمئن‌تر و متخصص‌تر نیاز است. «فیدیلیو» متشکل از گروهی با تخصص IT، تبلیغات و گردش‌گری هستند که بهترین رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های تهران را پیشنهاد می‌دهند. علاوه بر این‌ها، این گروه می‌تواند برای راه‌اندازی رستوران‌ها و آموزش پرسنل نیز آموزش‌های مفیدی ارائه دهند.

4-11-2014 8-35-01 AM

4-11-2014 8-34-42 AM

در اردیبهشت‌ماه سال جاری، فیدیلیو قصد دارد با همکاری «کافه River»، با حضور چند داور ایتالیایی برای علاقمندان مسابقه‌ای در زمینه‌ی درست کردن Latte ترتیب دهد. علاوه بر این، یک دوره‌ی آموزشی برای درست کردن باریستا هم برای عموم و کارکنان کافه‌ها برگزار می‌شود، که شامل بخش‌های مقدماتی و تخصصی در این زمینه است. اطلاعات مربوط به این دوره‌ی آموزشی را می‌توانید در این‌جا ببینید.

4-11-2014 8-33-38 AM

اما در بخش مسابقه، که ثبت‌نام آن از ۲۸ اسفندآغاز شده و تا اول اردیبهشت ادامه خواهد داشت، ابتدا لازم است این‌جا فرم پر کنید. روز دوم اردیبهشت، سوابق کاری متقاضیان بررسی می‌شود. هزینه‌ی آزمون ورودی برای متقاضیان، که در روزهای ۶ و ۷ اردیبهشت از ساعت ۱۱ تا ۱۹ برگزار می‌گردد، ۶۰هزار تومان خواهد بود. این مسابقه می‌تواند فرصت خوبی برای کافه‌داران باشد، چرا که می‌توانند به نام کافه‌ی خود در این مسابقه شرکت کنند. هزینه‌ی شرکت برای کافه‌ها در دور مقدماتی ۱۲۰هزار تومان و در دور نهایی ۳۴۰هزار تومان خواهد بود. در روزهای ۸ و ۹ اردیبهشت، کلاس‌های مقدماتی توسط مربیان ایتالیایی برگزار می‌شود و روز ۱۰ اردیبهشت، زمان آزمون مقدماتی آن‌چه است که به تجربه و با آموزش‌های مربیان به دست آمده. از این میان، ۶ نفر انتخاب می‌شوند که باید در «هتل پارسیان آزادی» در تاریخ ۱۱ اردیبهشت از ساعت ۱۵ تا ۱۹ عصر با هم رقابت کنند.

4-11-2014 8-33-19 AM

گروه فیدیلیو در آینده نیز مسابقات متنوعی برگزار خواهد کرد، نتیجه‌ی این مسابقه هر چه که باشد، می‌تواند بر تجربه‌ و هنر و ذوق شرکت‌کنندگان بیفزاید. یاد گرفتن، همیشه ارزشش را دارد، لذت نوشیدن یک لاته‌ی خوب، با یک دوست خوب و گپ‌ها و خنده‌های خوب در این میان، چیزی نیست که هرگز فراموشش کنید!

4-11-2014 8-32-54 AM