تحولی که ممکن است به اندازه پیدایش اینترنت مهم باشد: چگونه فایرچت و یک ویژگی دست‌کم گرفته iOS دنیای ما را در آستانه تغییر قرار داده‌اند! - یک پزشک
بلیط چارتر
3-25-2014 7-55-33 PM
فناوری

تحولی که ممکن است به اندازه پیدایش اینترنت مهم باشد: چگونه فایرچت و یک ویژگی دست‌کم گرفته iOS دنیای ما را در آستانه تغییر قرار داده‌اند!

این هفته یک اپلیکیشن بسیار جالب وارد فروشگاه اپلیکیشن اپل شد، اسم این اپلیکیشن فایرچت است.

3-25-2014 7-55-01 PM

از اسم اپلیکیشن پیداست که برای چت کردن نوشته شده است. اما با وجود این همه اپلیکیشن خوب برای چت، چه چیز باعث شده است که فایرچت را معرفی کنیم و یک پست را به آن اختصاص دهیم؟

یکی از ویژگی‌های جالب iOS 7، ویژگی‌ای به نام Multipeer Connectivity Framework است، اما متأسفانه تا حالا کمتر توسعه‌دهنده‌ای متوجه پتانسیل‌های این ویژگی جالب شده بود و عملا از آن استفاده کرده بود.

با استفاده از این ویژگی هر کاربر می‌تواند به صورت انعطاف‌پذیری با استفاده از وای فای یا بلوتوث با کاربران دیگر مرتبط شود و بدون نیاز به اینترنت با آنها چت کند یا عکس مبادله کند.

خب، به نظر جالب می‌آید که شما و دوستتان که در نزدیکی شماست، بتوانید این کار را بکنید، اما محدودیت عمده این ویژگی این است که دوست شما باید در نزدیکی شما و در محدوده پوشش بلوتوث یا پوشش همان وای فای باشد.

همین امر، به میزان زیادی استفاده از آن را محدود و غیرکاربردی کرده است، اما چه می‌شود اگر ما بتوانیم یک شبکه درست کنیم، خوشبختانه در iOS 7 این مطلب هم پیشبینی شده است که به آن wireless mesh networking می‌گویند.

به این ترتیب اگر اینترنت کلا قطع شود و یا اگر اصولا جایی دسترسی به اینترنت نداشته باشد، ما به کمک فایرچت و ویژگی‌های iOS 7 امکان ایجاد یک شبکه خصوصی از آی‌دیوایس‌هایی را داریم که می‌توانند به هم متصل شوند!

از همین الان کاربردهای بسیار جالبی برای فایرچت پیشبینی شده است:

- مثلا در کالیفرنیا، هر سال یک مسابق ماراتون برگزار می‌شود که در بعضی مناطق، پوشش اینترنت وجود ندارد، با استفاده از فایرچت و موبایل‌های مسیر راه می‌شود یک شبکه درست کرد و یک پوشش پیام‌رسانی ایجاد کرد.

- کاربرد جالب‌تر در زمان وقوع حوادثی مثل زلزله است که دسترسی به اینترنت مختل می‌شود.

- در مناطق دورافتاده و کشورهای فقیر هم می‌توان از فایرچت استفاده کرد.

به نظر می‌رسد که گوگل هم به wireless mesh networking علاقه بسیار زیادی داشته باشد، حالا آینده نزدیکی را تصور کنید که به کمک این ویژگی شبکه‌های فراگیری از موبایل‌ها ایجاد شود.

شرکت Open Garden که اپلیکیشن فایرچت را نوشته است، پیش از این در اندروید wireless mesh networking را پیشنهاد داده بود، اما فعلا اپلیکیشن مشابه فایرچت برای اندروید وجود ندارد.

می‌شود پیشبینی کرد که در نسخه‌های تازه‌تر اندروید، روی این ویژگی کار شود، در این صورت برنامه‌های چندپلتفرمی، شبکه‌های وسیعی از گوشی‌های اندرویدی و آی‌دیوایس‌ها را به هم متصل خواهند کرد.

در این شبکه‌های تبادل انواع فایل‌ها، چت و حتی اشتراک‌گذاری اینترنت، می‌تواند صورت بگیرد!

3-25-2014 7-55-18 PM


ممکن است من و نیز نویسنده مقاله منبع این پست، در انتخاب عنوان، کمی شتاب‌زده باشیم و بزرگ‌نمایی کرده باشیم، اما به باورم ما در آستانه یک تحول مهم در نوع ارتباط با هم هستیم، تحولی که تنها زمان بروز آن نامشخص است.

همه چیز به ابتکار و همت توسعه‌دهنده‌ها، در نظر گرفتن نیازهای کاربران در کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، ملاحظات و نگرانی‌ها و دخالت‌های نهادهای کنترلی مثل NSA بستگی دارد.

دنیایی را در نظر بگیرید که:

- یک نوجوان بدون نیاز به گرفتن پول از والدینش برای پرداخت هزینه‌های اینترنت یا هزینه ارتباط موبایلی، بتواند با دوستان خود هم‌صحبت شود.

- اهالی یک روستای دورافتاده بتوانند به سادگی، یک شبکه فراگیر داخلی داشته باشند و با هم فایل رد و بدل کنند.

- یک دانشگاه بزرگ را در نظر بگیرید که در آن همه بتوانند به سادگی با هم فایل رد و بدل کنند.

- یک شهر با پوشش ناقص وای فای و اینترنت موبایل را در نظر بگیرید که بدون نیاز به احداث دکل‌های جدید، بتوان در آن اینترنت را به همه جا برد.

- حتی شاید اشتراک فایل‌های حجیم به صورت قابل توجهی آسان‌تر و ارزان‌تر شود.

3-25-2014 7-55-33 PM


شما چه فکر می‌کنید؟ آیا به نظرتان چنین رؤیاهایی عملی می‌شوند؟ چنین چیزی چه محدودیت‌ها و خطراتی دارد و چه چیزهایی می‌توانند آن را تهدید کنند؟

 

 

در بحث شرکت کنید

 • 380
  220

  قدیما معمولا اگر کسی در محدوده ی پوشش وای فای یا بلوتوث گوشیمون قرار میگرفت میرفتیم و رو در رو باهاش صحبت میکردیم ولی حالا … :)

  • 6
   2.8k

   دقیقا، وقتی فاصله جواب گویی بلوتوث کمتر از ده متر و wifi نیز در همین حدوده، عملا غیر منطقی هست به جای مکالمه انسانی و استفاده از تمامی حواس، با تایپ کردن ارتباط برقرار کنیم.

   در این شرایط استفاده برای چت اصلا کاربرد مناسبی نیست. شاید در موارد استثنا (برای مثال مکالمه محرمانه! که باز هم منطقی نیست) یا کاربرد های ویژه (مثل اعلام اطلاعات در اتفاقات عمومی- که باز هم ابزار های بهتر و ساده تری در دسترس هست، مثلا اعلام با بلندگو نیاز به داشتن گوشی رو هم حذف میکنه!) استفاده کرد.

   حتی انتقال فایل هم AirDrop هم براس سیستم عامل iOS که دسترسی به فایل سیستم به کاربر داده نمیشه کاملا بی خاصیت هست.

   تنها کاربرد این شبکه خصوصی (PAN) شاید بازی های مالتی پلیر باشه، اون هم با استفاده از اینترنت امکانات خیلی خیلی بیشتری برای کاربر وجود داره.

   پس میشه گفت وقتی رفتید کوهستان و دسترسی به اینترنت ندارید، تصمیم میگیرید با دوستتون به صورت والتی پلیر بازی کنید، از این شبکه استفاده کنید! بازی در کوهستان

   • 402
    210

    وقتی از این روش استفاده بشه یه شبکه بزرگ ایجاد میشه که ارتباط راه دور رو هم ممکن میکنه…
    توجه بفرمایید…
    (فرض ۱ > برد وای فای موبایل : ۲۰ متر)
    (فرض ۲ > گوشی ها در یک خط واقع شده اند)

    گوشی a و گوشی b در فاصله ۱۵ متری از هم قرار دارن و گوشی c در فاصله ۲۰ متری از گوشی b و ۳۵ متری از گوشی a قرار داره حالا گوشی b پلی میشه برای ارتباط دو گوشی a و c.

    • 93
     530

     همه اینها وقتی میشه که ارور ها یی که در شبکه کردن هست رخ نده …
     برا یک آدم عادی درست کردن شبکه وایرلس معمولی کار ساده ای نیست چه برسه به چندین گوشی که اگر برا یکیشون مشکل پیش بیاد کافیه که خط بر قرار نشه …

 • 404
  210


  مجبورن همه جا جمر بلوتوث بذارن اما وای فای رو میخوای چه بکنن؟؟
  :)

 • 266
  280

  بسیار جالب!
  فقط آیا ممکن نیست که از این طریق بشه اطلاعات دیگران را سرقت کرد؟

 • 265
  280

  همون طور که خودتون همیشه عرض کردید اول باید فرهنگ استفاده به وجود بیاد.میتونه صدها کاربرد مفید داشته باشه یا در آخر سر فقط به منظور چت استفاده بشه.
  سوالی که برای من پیش اومد اینه که اگه یک دیوایس با دیوایس دیگه به طور مثال ۵۰ متر فاصله داشته و دیوایس دوم با سومی ۵۰ متر دیگه فاصله داشته باشه دیوایس اول و سوم میتونن با هم در ارتباط باشن؟در این صورت حتی یک محله بزرگ و کل تهران هم میتونن با هم در ارتباط باشن ولی از طرف دیگه کم پیش میاد که تمام این زنجیره با هم کار داشته باشن یا همفکر باشن.
  البته الان تا حدودی در وایبر هم با ایجاد گروه میشه این کار رو انجام داد.ما برای قرار سِت کردن این کار رو انجام میدیم . حتی چند وقت پیش در انتخابات هیئت مدیره کانون وکلا مرکز ده ها گروه صد نفره ایجاد شده بود که در اون نامزدها مستقیم و بدون فی لتر و نظارت تبلیغات خودشون رو عرضه میکردن.

  • 265
   280

   البته اصل مزیت این سیستم اینه که ممکن نیست لنگر کشتی بهش گیر کنه

  • 21534
   10

   دوست عزیز این نوع شبکه ای که یک پزشک در توضیح نرم افزار مورد نظر آورده است نمونه ای از شبکه های Sensor هست که نحوه ارتباط نودها با هم و پروتکل های آن مشخص است و اساسا شبکه ای جدید نیست و فقط ویژگی جدیدی که دارد آن است که میخواهد نودها اینبار به جای ابزارهای دیگر مانند یک لپتاپ، موبایل ها باشد که اتفاقا ایده بسیار جالبی است و دقیقا میتوان یک شهر را بدین وسیله شبکه کرد.
   این شبکه ها که نمونه اش MANET می باشد اصطلاحا infrastructureless network نامیده می شوند که بدون نیاز به تجهیزات خاصی که از قبل باید بنا شود یک شبکه راه اندازی می شود.

   فقط ایرادی که به این شبکه ها هست بحث مصرف باتری دستگاه های سیار است که خصوصا در هنگام استفاده از وای فای به شدت بالا میرود و خب طبیعتا کمتر کسی است که بخواهد باتری موبایلش را بخاطر اینکه یک نود زنده شود و نقش روتر را بازی کند ، از دست دهد.

   در پاسخ به سوالی هم که در مورد ارتباط دیوایس ها کردید باید عرض کنم که بله اینکار شدنی است. یک نود نقش روتر را بازی میکند و داده های دو طرف را فوروارد میکند.

   دوست محترمی هم از امنیت داده ها سوال کرده بود که باید عرض شود بله به درستی امنیت داده ها در خطر است ولی با استفاده از رمز نگاری ssl که امروزه بسیار مورد استفاده قرار میکیرد میتوان ارتباط مابین دو نود را امن کرد که کار پیچیده و سختی نیست.

 • 4291
  30

  ایده خیلی خوبیه.ولی نه تا وقتی که محدود به یک سیستم عامل خاص باشد.یا اینکه اگر اندروید از ان استفاده کرد فقط بین اندرویدی ها ارتباط برقرار شود و نه سیستم عامل های دیگه.باید به عنوان یک استاندارد برای همه دیوایس ها(و البته در اینده همراه با اینترنت اشیا)استفاده شود

 • 21536
  10

  mesh networking که قدیمیه اما اینکه به دنیای موبایل هم وارد شده جالبه.
  مثلا از این: https://en.wikipedia.org/wiki/Commotion_Wireless

  توی بهار عربی(خیزش عربی) استفاده شده.

 • 1092
  100

  پیش از این هم open garden نرم افزار اندرویدی داشت که می شد از ابزارهای اندرویدی اطراف برای افزایش سرعت اینترنت استفاده کرد ، این شرکت ایده هایی جذاب و بسیار کاربردی داره

 • 21537
  10

  نوع دیگری از شبکه های MANET هست و چیز جدیدی به حساب نمی آید.

 • 4529
  30

  قلا تو ذهنم تصورش کرده بودم

 • 31
  990

  ایده جالبیِ اما باید یه فکر اساسی برای باتری‌ها کرد وگرنه با وضعیت فعلی حد بالایی این ایده محدود به پیام رسانی در اندازه برنامه‌های موجود میشه.

 • 2
  11.6k

  توپولوژی و مدل شبکه wireless mesh networking محدودیت های زیادی رو ایجاد میکنه. البته کاربردی خواهد بو،. ولی نه به اندازه اینترنت. و با نظر شما خیلی موافق نیستم، انقلابی در حد اینترنت بجود نمیاره.

 • 18
  1.5k

  بنده دو ساله که این ایده را دارم و حتا سعی کردم بوسیله ی میکروکنترلرهای AVR، نمونه های اولیه اش را هم تولید کنم. ولی مشکلی که هست مصرف توان (باتری) زیاد دستگاه و نیز عدم کنترل و شنود بر دیتاهای ارسالی است. توجه دارید که با این روش در واقع یک شبکه ی Tor مانند ایجاد میکنید، مثل پروژه ی Onion. چنین شبکه ای بزرگترین خطر برای سازمانهای جاسوسی است و مطمئنا جلوی این کار را خواهند گرفت. مگر اینکه در پشتی برای دسترسی به اطلاعات دستگاه تعبیه شده باشد.

 • 201
  340

  خیلی جالب است.
  به گمانم با همه گیر شدن این فناوری که زیرمجموعه اینترنت چمدانی است، روزی خواهد رسید که دولت ها برای تشویق مردم به استفاده از اینترنت معمولی و کنترل آنها، اینترنت فوق پرسرعت رایگان بدهند.
  همانگونه که الان برای جلوگیری از تماشای ماهواره، آخرین فیلم های روز در سیما دوبله و پخش می شود.

 • 2742
  40

  ایده بکری نیست، مشابه ش بوده، ولی وقتی از طرف برندی مثل اپل عرضه و حمایت بشه، میتونیم امیدوار باشیم که سایر برندها و توسعه دهنده ها، برای وارد شدن به رقابت و ورود به استور عظیم اپل، شروع به تولید محتوی شبکه و برنامه برای چنین قابلیتی بکنن.
  مگه همین برنامه های چت وایبر و … چکار خاصی انجام دادن؟؟ ۲۰ سال پیش هم میشد چت کرد با یاهو الانم میشه! فقط فرق وایبر و… این بود که تونستن شبکه های اجتماعی رو بیارن داخل جیب مردم، با کمترین هزینه!
  مثلا قابلیت push to talk که گوشیهای قدیمی نوکیا مثل ۶۶۳۰ وجود داشت، مثل بیسیم میشد رایگان با یکی حرف زد. ولی توسعه پیدا نکرد و منقرض شد! ولی وقتی wifi و برنامه های چت همه گیر شد، ایده مشابه هم از طرف یه غول تکنولوژی حمایت بشه، مسلما میشه به آیندش امیدوار بود.

  امــــــــااا!!! یادتون نره!!! هرجا صحبت از خارج شدن از کنترل شبکه های دولتی و استفاده رایگان بیاد وسط، خیلی ها شدیداً متضرر میشن، من جمله مخابرات عزیز!!! و اونجاست که احتمالا با هجوم رسانه ای و هجمه های ساختگی آسیب شناسی اجتماعی، جلوشو میگیرن و به هر نحوی شده، مسدودش میکنن.

 • 2124
  50

  به نظر من نباید به این مساله به سادگی نگاه کرد . اینجا بحث چت کردن تنها عنوان نمیشه . ببینید ما با این وِیژگی میتونیم یک شبکه بزرگ رو تشکیل بدیم .

  شهری رو در نظر بگیرید که مردم همه به این سیستم مجهز هستند
  مثلا توی یک اجتماع عمومی یا نظیر اینها .

  به راحتی هر چه تمام تر میشه این شبکه رو تشکیل داد ، و در بین اون تبادل اطلاعات کرد . بدون هرگونه تداخل ، توی این سیستم دیگه شبکه موبایل و اینترنت نقشی نداره ،

  من که آینده خوبی رو براش میبینم .

 • 2019
  60

  شاید فقط به درد چت کردن نوشتارى بخوره،ولى در صورت افزایش کاربران، شبکه ایجاد شده توان جابجایى فایلهاوارتباط صوتى رابه علت محدودیت پهناى باند نخواهد داشت

 • 1317
  80

  این خیلی جالبههههه…من میتونم با این سر کلاس راحت با دوستام چت کنم.خیلی خوبه
  فوق العادس..خیلی ممنون بابت معرفی این اپ

 • 2262
  50

  حالا از جنبه منفی ببینید القائده یا طالبان چه استفاده هایی میتونن بکنن!

 • 52
  720

  اگه برد بلوتوث و وای فای افزایش پیدا کنه واسه ادارات و دفاتر خوبه وگرنه خنده داره

 • 21542
  10

  مثل اینه که بگید اگه پارکینگ خونه ها به هم وصل بشه دیگه نیازی به خیابون نیست! درسته که ایده جالبیه ولی هر چیزی محدودیتی داره

  • 123
   460

   ./

   انصافا عجب استدلالی کردید شما! یهو کل پروژه رو زدید زمین!
   اولا هیچ تکنولوژی ای بدون محدودیت نیست، از جمله این. تو هر تکنولوژی جدید، صحبت سر فرصت جدیدی هست که این تکنولوژی در اختیار ما میگذاره.
   بهترین مثال مشابه برای این نوع شبکه، شبکه تورنتِ (نوع خاصی از اون البته)، که دقیقا مثل این سرور هارو گذاشته کنار و ارتباط بین نود هارو برقرار کرده. اون هم محدودیت هایی داره، ولی همه از امکاناتش استفاده میکنن و تو محدودیت هاش گیر نمیکنن.

 • 362
  230

  در مورد این موضوع خیلی اغراق شده
  این فناوری خیلی وقته که وجود داره حالا نه لزوما تو ios
  این شبکه چنتا مشکل داره که باعث می شه که نشه خیلی از اون استفاده کرد.
  اولین و بزرگترین مشکل اینه که اگر یه نود (دستگاه) بخواد به یه نود دیگه اطلاعاتی ارسال بکنه که یک دستگاه واسطه بین اونها وجود داشته باشه، اون دستگاه واسطه می تونه از اطلاعات اونها براحتی با کمی دانش، استفاده کنه
  دومین مشکل هم اینه که اگر یک دستگاه نخواد که فرستنده یا به عبارتی تو اتصال و ایجاد شبکه کمک کنه چیه؟ فقط بخواد استفاده کننده باشه نه مشارکت کننده
  البته یه راه هایی برای اون هم هست ولی بزرگترین مشکل این شبکه امنیت اون هست

 • 21544
  10

  چطور امکانش هست بدون اینترنت ؟!

 • 658
  150

  همین سال گذشته پیشنهادی برای عبور از فیل… در فضای مجازی با استفاده از همین حلقه های مش بود که نمیدونم به کجا رسید.

 • 2218
  50

  خیلی جالبه. با این سرعتی که علم و فناوری داره رشد میکنه ما تا سال آینده کاملا بیسواد میشیم

 • 1028
  100

  اپل گوشی گرونیه و فکر نکنم کسی در روستاها و مناطق فقیر بتونه تهیه کنه.
  اگر این سیستم در آینده برای ِ تمام گوشیها از رده پایین تا رده بالا فراهم بشه خیلی خوب میشه ،اونقت میشه بهش امید داشت و گفت تغریبا همه گیر و کاربردی میشه مثل اینترنت و البته این ویژگی خیلی خیلی خوب و کاربردی هست و جایِ پیشرفت و تکامل داره

 • 129
  440

  باگ هاش خیلی اذیت میکنه. تا حالا دو تا آپدیت دادن؛ ولی هنوز هم برنامه به شکل منظم کرش میکنه

 • 21546
  10

  این اپلیکیشن برای اندروید هم عرضه شده!
  http://goo.gl/rXnkKh

 • 21548
  10

  این همون add hock network نیست؟

 • 21550
  10

  سلام من برنامه رو دانلود کردم راحت نصب شد اما نمیتونم وارد بشم وقت ثبت نام هر یوزر نیم ایمیل..ک میدم قرمز رنگ میشن ومیگه ک غلطه لطفا زودتر کمکم کنید وبگین بایدچکارکنم واقعا بهش نیاز دارم .قبلا یکبار نصب کردم خ راحت وارد برنامه میشدم اما الان نمیدونم مشکلش.چیه.

  مرسی از سایت خوبتون.

 • 6532
  20

  این جون میده برای داعش!!