یوتافون جدید: یک گوشی اندرویدی ۵ اینچی با نمایشگر اضافی لمسی با فناوری جوهر الکترونیک در پشت!

مدتی است که گوشی‌های هوشمند «های اند» اندرویدی، خیلی شبیه به هم شده‌اند و دیگر خبری از آن تفاوت‌های واضح ظاهری و سخت‌افزاری بین آنها نیست، در این بازار پررقابت مسلما شرکت‌هایی برنده‌اند که در میان انبوه گوشی‌های مشابه، بتوانند مدلی با کارایی و ویژگی متفاوت، معرفی کنند.

یکی از متفاوت‌ترین گوشی‌های اندرویدی دنیا را شرکت روسی «یوتا» می‌سازد، در کنگره جهانی موبایل بارسلونا، این شرکت، دیروز نسل دوم گوشی‌های مجهز به نمایشگر جوهر الکترونیک یا e-ink را معرفی کرده است.

در گوشی جدید یوتا، دو صفحه نمایش لمسی نصب شده است، یک نمایشگر معمول در جلو،  یک نمایشگر جوهر الکترونیک در پشت.

2-26-2014 10-10-51 AM

نمایشگرهای جوهر الکترونیک، همان طور که می‌دانید، میزان مصرف برق بسیار اندکی دارند. بسیاری از وقت‌ها ما در طول روز به صثورت مکرر، مثلا دهه‌ها بار ایمیل و توییتر و فیس‌بوک خود را چم می‌کنیم و در این زمان‌ها فقط لازم داریم که متن پیام‌ها را ببینیم؛ پس چرا در این زمان‌ها، با یک صفحه نمایش کم‌مصرف، به‌روزرسانی‌ها را مشاهده نکنیم؟

در شرایطی که هنوز خبری از یک انقلاب واقعی در ساخت باتری‌ها با عمر بالا نیست، ما چاره‌ای جز بهینه مصرف کردن انرژی در گوشی‌ها نداریم و ابتکار شرکت یوتا، از این لحاظ، بی‌نظیر است.

در نسل اول گوشی‌های یوتا، صفحه نمایش جوهر الکترونیک ۴٫۳ اینچی و غیرلمسی بود، اما در نسل دوم، اندازه صفحه نمایش به ۴٫۷ اینچ رسیده است و صفحه لمسی هم شده است.

2-26-2014 10-10-33 AM

گوشی یوتا، یک اپلیکیشن اختصاصی به نام Put2Back دارد که همان طور که اسمش هم می‌توان حدس زد، کارش این است که هرگاه لازم باشد، اطلاعات در حال مشاهده صفحه نمایش جلویی را به پشت منتقل کند.

اما صرف‌نظر از صفحه نمایش جوهر الکترونیک، سایر ویژگی‌های این گوشی مشابه گوشی‌های اندرویدی دیگر است:

- یک صفحه نمایش پ اینچی با وضوح ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰  تراکم پیکسل ۴۴۳٫

- پردازشگر چهارهسته‌ای ۲٫۳ گیگاهرتزی کوالکام

- دوربین ۸ مگاپیکسلی پشت و ۲ مگاپیکسلی جلو

- باتری ۲۵۵۰ آمپر ساعتی

کاربر می‌تواند هر زمان که صلاح دانست، صفحه نمایش جلویی را خاموش و غیرفعال کند و تنها از صفحه نمایش جوهر الکترونیک استفاده کند.

2-26-2014 10-10-21 AM

البته شرکت یوتا به این سؤال جالب پاسخ نداده است که اگر هنگام شارژ ۱۰۰ درصد، تنها از صفحه نمایش پشتی استفاده شود، باتری چقدر دوام می‌آورد. ما دوست داریم که این عدد خیلی قابل توجه باشد، مثلا چیزی حدود ۳۰ ساعت، هنگام مصارف معمول!

گوشی یوتا، تا به حال در کشورهای روسیه، آلمان، فرانسه، اتریش، سوئیس و اسپانیا عرضه می‌شد، اما به زودی این گوشی راهی کشورهایی مثل انگلیس و امارات هم می‌شود و احتمالا به خاطر ورود به امارات، ما به زودی یوتا را در ایران هم خواهیم دید!