خداحافظی با Vaioهای سونی!

برند لپ‌تاپ‌های Vaio در همه جای دنیا، طرفداران زیادی دارد و باید بگوییم که واقعا برند باکیفیتی است، بعد از سال ۱۹۹۵ و پادشاهی ویندوز، آن زمان که صنعت پی‌سی در اوج خود بود، سونی در سال ۱۹۹۶، شروع به ساخت لپ‌تاپ کرد، در دوره رونق پی‌سی، فروش Vaioها به ۹۰۰ هزار دستگاه در سال هم رسید.

اما دیگر دوره و زمان رونق پی‌سی سپری شده است، اولویت بیشتر مردم خرید گوشی و تبلت و بعد خرید پی‌سی است، سال به سال هم اوضاع بدتر می‌شود، طوری که در سال ۲۰۱۳ فروش Vaio به ۶۰۰ هزار دستگاه رسید، یعنی چیزی در حد فروش سال ۲۰۰۹٫

جالب است بدانید که تولید پی‌سی برای شرکت معظم سونی، اصلا سودآور نیست و بلکه زیان‌آور هم است!

2-6-2014 6-59-47 PM

اگر دقت کرده باشید، حتما متوجه شده‌اید که یک سالی می‌شود، همه تمرکز سونی روی بازار گوشی‌های هوشمند متمرکز شده است و اگر به اطراف خود بنگرید می‌بینید که تعداد کسانی که گوشی‌های سونی را دارند، روز به روز افزوده می‌شود.

در نشانه‌ای دیگر از تغییر راهبرد سونی، امروز سونی خبر داد که تولید Vaioها را متوقف خواهد کرد و این بخش را به گروهی از شریکان ژاپنی واگذار خواهد کرد.

در حال حاضر یک هزار نفر در بخش Vaio مشغول به کار هستند، بخشی از آنها، به گروه تجاری جدید خواهند پیوست، بخشی هم در بخش‌های دیگر سونی جذب خواهند شد و بخشی هم البته بیکار خواهند شد.

چاره‌ای نبوده و سونی مجبور بود به عنوان بخشی از برنامه تعدیل نیروی کار، عذر پنج هزار نفر را بخواهد تا سونی از مرحله زیان‌دهی فعلی به درآید و مبدل به یک شرکت سودآور شود. در حال حاضر سونی هر سال ۱٫۱ میلیارد دلار، متحمل زیان می‌شود!

2-6-2014 7-03-21 PM

البته طبق بیانیه شرکت سونی، پتشبانی از خریداران پیشین لپ‌تاپ‌های Vaio ادامه پیدا خواهد کرد.

روز به روز، تجارت پی‌سی بیشتر دچار افول می‌شود، سال ۲۰۱۱ هم، شرکت NEC بخش پی سی خود را به لنوو واگذار کرد.

جالب است بدانید که حتی شرکت چینی لنوو که در حال حاضر سرآمد پی‌‌سی‌سازهای دنیاست و خیلی‌ها عاشق لپ‌تاپ‌های باکیفیت تینک‌پد آن شده‌اند، متوجه این تغییر روند بازار است. خرید موتورولا توسط لنوو نشان می‌دهد که این شرکت هم سعی دارد به موقع، خود را اتکای صرف روی بازار پی‌سی برهاند.

اما چنین واگذاری‌هایی برای مصرف‌کنندگان چندان خوب نیستند، لپ تاپ‌های Vaio تنوع بسیار زیادی داشتند و تهی شدن بازار از آنها، طیف انتخاب ما را کم خواهد کرد. بله! گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها چیزهای فوق‌العاده‌ای هستند، اما دسته زیادی از ما هنوز برای انجام کارهای مهم تحصیلی و شغلی خود نیازمند، پی‌سی‌ها هستیم.

 2-6-2014 7-03-46 PM