دعوای صاحبان دو اپلیکیشن Paper

تا همین چند وقت پیش فقط یک اپلیکیشن Paper داشتیم، این اپلیکیشن خوب را شرکت FiftyThree نوشته بود و با داشتن قلم‌های متنوع، اپ معرکه‌ای برای طراحی بود و یک اپ خیلی محبوب محسوب می‌شد.

2-4-2014 11-37-36 AM

اما اوضاع وقتی پیچیده شد که فیس‌بوک، اپلیکیشن جدیدی ارائه داد که این یکی هم paper نامیده می‌شود، همان موقع که خبر اپلیکیشن جدید فیس‌بوک را شنیدم، تعجب کردم که چرا نام دیگری برایش انتخاب نشده است.

اپلیکیشن paper فیس‌بوک هم البته در نوع خود بی‌نظیر است، امروز صبح فرصت کردم و آزمایشش کردم:

- من شخصا طراحی فیس‌بوک را دوست ندارم و طراحی فیس‌بوک، فرسنگ‌ها با طراحی‌های وب مورد علاقه من فاصله دارد، اما چون شخصا از نوع مطالب به اشتراک‌گذاشته شده در فیس‌بوک خوشم نمی‌آید و شبکه‌های اجتماعی محتوامحور را بیشتر از شبکه‌های کاربرمحور دوست دارم، مته به خشخاش نمی‌گذارم و با خودم می‌گویم چنان طراحی‌ای به چنان محتوایی می‌آید!

اما اپلکیشن paper به نوعی به فیس‌بوک شخصیت داده است، طراحی این اپلیکیشن و رابط گرافیکی‌اش بسیار عالی است، همه مطالب را می‌شود به صورت زیبایی مرور کرد، لایک زد، کامنت گذاشت و لذت برد.

2-4-2014 11-37-05 AM

- به علاوه اپلیکیشن paper فیس‌بوک، به نوعی یک خبرخوان است، چون علاوه بر دیدن مطالب دوستان فیس‌بوکی می‌شود، مطالب مهم را مثلا در حوزه فناوری، اخبار مهم جهان، ورزش یا سرگرمی مرور کرد.

اما به داستان تشابه اسمی اپلیکیشن‌های paper برمی‌گردیم، شرکت FiftyThree شاکی است، چون الان وقتی کسی اپلیکیشن paper را جستجو می‌کند، ممکن است به سمت اپ فیس‌بوک هدایت شود و به این ترتیب کاربر سرگردان می‌شود و ممکن است که کسی که واقعا می‌خواهد paper شرکت FiftyThree را می‌خواهد نصب کند، اذیت شود.

به همین خاطر FiftyThree از فیس‌بوک خواهش کرد که نام اپ خودش را تغییر بدهد، ولی این درخواست رد شد.

مشکل اینجاست که از نظر حقوقی هیچ کس حق و حقوق قانونی روی عبارت paper ندارد و الان تعقیب قضایی این مطلب و اثبات حقانیت FiftyThree پیچیده شده است، آن هم با در نظر گرفتن وکلای زیردستی که فیس‌بوک در مشت‌اش دارد!

 2-4-2014 11-36-18 AM