«ساتیا نادلا» مدیرعامل جدید مایکروسافت شد- حضور جدی‌تر بیل گیتس در مایکروسافت

سرانجام انتظارها به سر رسید و جانشین استیو بالمر به صورت رسمی معرفی شد. در حالی که در ابتدا، در یک بازه زمانی محدود، تصور می‌شد که استفان الاپ رئیس مایکروسافت خواهد شد، خیلی زود این اسم و اسامی دیگر کنار رفت تا «ساتیا نادلا» ۴۶ ساله رئیس مایکروسافت شود.

ساتیا نادلا در سال ۱۹۶۷ در هند به دنیا آمد، در همین کشور و در دانشگاه مانگالور، مهندسی الکتریک خواند، سپس به آمریکا رفت و در دانشگاه ویسکانسین-میلواکی در رشته علوم کامپیوتر تحصیل کرد.

2-5-2014 11-10-15 AM

بعد از فارغ التحصیلی و قبل از پیوستن به مایکروسافت کوتاه زمانی در سان مایکروسیستمز کار کرد. او از سال ۱۹۹۲ به مایکروسافت پیوسته است، یعنی ۲۲ سال است که در این شرکت است. نادلا ازدواج کرده است و صاحب سه فرزند است.

وی به مناسبت عهده‌دار شدن این منصب، نامه‌ای الکترونیک به کلیه کارمندان مایکروسافت ارسال کرده است، او در قسمتی از نامه خود برای کارمندان مایکروسافت صحبت از دنیایی کرده است که به کمک نرم‌افزار، سرویس‌ها و ابزارها، هر فرد و هر شرکتی تواناتر و کاراتر شود.

اما چیز جالب دیگر این است که بیل گیتس، که شش سال پیش، خودخواسته از ریاست مایکروسافت کنار رفته بود، ازاین به بعد حضوری جدی‌تر در مایکروسافت خواهد داشت، گیتس در این مدت روی فعالیت‌های خیرخواهانه در بنیاد خیریه‌اش متمرکز شده بود و تنها کارش در مایکروسافت، حضور در جلسات هیئت مدیره بود، اما حالا به درخواست نادلا، او از هیئت مدیره کناره گرفته و به عنوان مشاور فناوری، یاور رئیس جدید خواهد بود و یک سوم کل وقت‌اش را صرف این کار خواهد کرد.

2-5-2014 11-09-41 AM

سومین رئیس یکی از بزرگ‌ترین و مشهورترین شرکت‌های دنیا با ۴ دهه سابقه، البته بهانه‌های کمی برای شادی دارد، چون چالش‌های بزرگی در پیش رو دارد. دوران درخشان بیل گیتس در دنیای امروز دیگر نمی‌تواند تکرار شود، دوران انحصار ویندوز و اینترنت اکسپلورر مدتهاست به فراموشی سپرده شده است.

اما شاید یکی از درخشان‌ترین کارهای نادلا که موجب اثبات لیاقت‌اش شد، فعالیت‌های او در زمینه ابری کردن سرویس‌های مختلف مایکروسافت بود، برای شرکتی که به فروش سنتی محصولات نرم‌افزاری‌اش عادت داشت و دنیای آنلاین و موتورهای جستجو را مدت‌ها نادیده گرفته بود و عقب مانده بود، خیلی سخت بود که وارد این عرصه شود، اما نادلا جرأت کرد که با با ویندوز Azure و آفیس ۳۶۵، مایکروسافت را وارد یک دنیای جدید کند. او در طی پنج سالی که در این بخش مدیریت داشت، تجارت ۱٫۵ میلیارد دلاری مایکروسافت در بخش ابری را توسعه داد و به یک تجارت ۵ میلیارد دلاری تبدیل کرد.

اداره شرکت بزرگی مثل مایکروسافت آسان نیست و بعضی‌ها معتقدند همین بزرگی رقابت این شرکت را با شرکت کوچک‌تر اما متمرکز در کارهای خود دشوار کرده است، برای همین، برخی حتی پیشنهاد می‌کنند که بخش‌های بینگ و ایکس باکس مایکروسافت به شرکت‌های دیگر فروخته شود، گرچه فعلا هیچ نشانه‌ای از تمایل مایکروسافت برای این واگذاری‌ها به چشم نمی‌خورد.

2-5-2014 11-10-02 AM

اما حتی اگر رشد مایکروسافت زیاد نباشد، دست‌کم این امر مسلم است که چیزی در آینده نزدیک موقعیت این شرکت را با خطر جدی مواجه نکرد و فروش سیستم عامل و آفیس همچنان موقعیت شرکت را تضمین خواهد کرد.

یکی از چالش‌های جدی، رقابت با اکوسیستم اپلیکیشن‌های گوگل و اپل است. خرید نوکیا باعث شده است که مایکروسافت جدی‌تر وارد عرصه موبایل شود. ورود مایکروسافت به عرسه سخت‌افزاری موبایل کار ناهمگون رئیس جدید را دشوارتر می‌کند و او باید این تجارت جدید را با میراث سنتی شرکت هماهنگ کند.

بی‌شک چیزی که مایکروسافت را متحول خواهد کرد، یک تغییر اسم در بخش ریاست نیست، بلکه یک تغییر دیدگاه می‌تواند هم به سود این شرکت باشد و هم در نهایت به سود مصرف‌کنندگان.

باید منتظر ماند و دید، در ورای همه گمانه‌پردازی‌ها چه تغییراتی در بخش ویندوز، آفیس، سرویس‌های ابری، موتور جستجوی بینگ و محصولات سخت‌افزاری رخ خواهند داد و آیا نادلا خواهد توانست این بخش‌ها را به صورت هماهنگ و متحد با هم، ارتقا دهد یا نه.

2-5-2014 11-10-43 AM

ما مدت‌ها طول خواهد کشید تا به اسم ساتیا نادلا عادت کنیم، اما بی‌شک در چند ماه پیش رو، آنقدر در سایت‌ها در مورد او و سیاست‌ها و دیدگاه‌هایش خواهیم خواند که اسم او ورد زبانمان خواهد شد.

اما به گمانم برای شما، خیلی جالب باشد که به مصاحبه کوتاهی با نادلا که در واقع نخستین مصاحبه او بعد از عهده‌داری ریاست مایکروسافت است، نگاه کنید.

این مصاحبه کوتاه را می‌توانید در یوتیوب ببینید یا از اینجا دانلود کنید.