چگونه نصب LEDهای جدید برای روشنایی خیابان‌های لس آنجلس، فیلمسازی و زندگی مردم را در این شهر تغییرخواهد داد؟!

قضیه خیلی ساده به نظر می‌آید، مقامات مسئول تصمیم گرفته‌اند که لامپ‌های تنگستنی قدیمی شهر لس آنجلس را عوض کنند و LEDهای جدید را جای آنها بگذارند.

به جز بعد فناوری قضیه، مثلا کاهش مصرف انرژی یا عمر لامپ‌ها، قضیه بایستی چیز مهمی نباشد، اما ظاهرا همین کار، ابعاد پیشبینی‌نشده‌ای هم داشته است!

یکی از تغییرات جانبی این کار، تأثیر این کار روی سینما است، لامپ‌های تنگستنی ته‌رنگ زرد داشتند، لامپ‌های LED، اما ته‌رنگ آبی دارند. و همین مطلب، ظاهر شب‌های لس آنجلس را تغییر می‌دهد.

2-4-2014 12-25-37 PM

به فیلم‌های زیادی فکر کنید که هنگام شب در لس آنجلس گرفته شده‌اند، شاید شاخص‌ترین آنها فیلم جانبی یا Collateral مایکل مان با بازی تام کروز باشد.

2-4-2014 12-29-47 PM

جالب است بدانید که مایکل ما، برای انتخاب لوکیشن خود، دلایلی داشت، یکی از آنها این بود که تصور می‌کرد ظاهر شهر بیشتر با فیلمنامه تطابق دارد و مطلب مهم دیگر تون رنگ‌های شب‌هنگام شهر بود!

متأسفانه لامپ‌های LED طیف رنگ کاملی ایجاد نمی‌کنند و آن حال و هوای لامپ‌های قدیمی را برنمی‌انگیزانند.

همین امر، ممکم است فیلمبرداری فیلم‌های جدید را با مشکلاتی مواجه کند و باعث شود نورپردازی‌ها و تکنیک‌های فیلمبرداری و ویرایش بعد از فیلمبرداری برای اصلاح رنگ‌ها لازم شود.

از بعد دیگر، چیز جالب این است که این تصمیم، باعث ایجاد یک مرز و خط مرزی بین فیلم‌های تولید شده، قبل و بعد از تعویض لامپ‌ها خواهد شد، پس آن دسته از دوست‌داران و مشتقان دقیق سینما، ممکن است با دیدن فیلم‌های قدیمی لس آنجلس با آن خیابان‌ها و روشنایی‌های زرد، دچار نوستالژی‌هایی شوند.

اما چیز مهم‌تر، مشکلات ضمنی است که این تغییر ممکن است برای سلامتی مردم ایجاد کند، همان طور که در یکی از پست‌های قبلی یک پزشک خواندید، نور آبی، نسبت به نورهای دیگر بیشتر باعث اختلال در ریتم شبانه‌روزی ما می‌شود.

به همین خاطر بعضی‌ها نگران‌اند که استفاده از نور آبی، در کلان‌شهری مثل لس آنجلس باعث بی‌خوابی، تحریک‌پذیری و ترش‌رویی عده بیشتری از مردم شود و درازمدت مشکلاتی ایجاد کند.

2-4-2014 12-25-16 PM


اما چیزی که برای جالب بود، دقت نظر مردم و رسانه‌ها، در مورد یک تصمیم ظاهرا جزئی بود، در حالی که یک تغییر رنگ در روشنایی شهر، این همه مورد دقت قرار می‌گیرد، پس نابسامانی‌های جدی‌تر، مشکلات ترافیکی، آلودگی آب و هوا، زشتی‌های معماری اماکن عمومی و نبود زیباسازی‌های لازم هم باید چیزهای مهمی باشند!

منبع