banner-05-900-x-90
فناوری

دلتان می‌خواهد بدانید نیم قرن بعد، به پست‌ها و گزارش‌های پر آب و تاب امروز ما در مورد گجت‌های روز چطور نگاه می‌کنند؟

2-23-2014 1-32-38 PM

چیزی تا رونمایی گلکسی اس ۵ نمانده است، از هفته‌ها پیش بازار شایعات در مورد این گوشی داغ شده است. ماه‌ها قبل از رونمایی رسمی از آی‌فون بعدی، انواع تصاویر تخیلی و رندر شده در مورد آی‌فون ۶ را می‌بینیم، صحبت از صفحه نمایشی بزرگ‌تر با جنسی برتر است، بعضی‌های می‌گویند که آی‌فون ۶ نازک‌تر خواهد شد.

به آرشیو سایت‌ها که مراجعه کنید و مدل‌های گوشی‌ها برتر پنج شش سال پیش را مرور کنید، شاید باورتان نشود که زمانی آن گوشی‌ها را در دست می‌گرفتید.

اما در این پست می‌خواهیم سفری به نیم قرن پیش داشته باشیم و با هم گزارشی را درباره یک دستگاه «های اند» رؤیایی بخوانیم، دستگاهی که داشتنش برای خوانندگان آن روز این نوشته، شاید در حکم داشتن یک مک بوک پروی جدید برای ما بود!


طبق آخرین خبر در آمریکا، دستگاه ضبط نوارمغناطیسی برنامه‌های تلویزیونی(تصویر با صدا) برای عموم قابل استفاده است.

تاکنون اشکالات فراوانی در این مورد در میان بود و تنها مؤسسات بزرگ قادر به تهیه این دستگاه بودند ولی با تسهیلاتی که اخیراً به عمل آمده، هم از لحاظ وزن و هم از لحاظ قیمت، این دستگاه قابل عرضه به بازار است. گفته می‌شود ارزان‌ترین مدل این دستگاه ۱۲۰۰۰ ریال (با پول ۵۰ سال پیش ایران!) بها دارد و تا سال آینده به بازارهای جهان عرضه خواهد شد.

پیشبینی میشود که به زودی مدلهای ژاپنی و انگلیسی آن نیز دردسترس مشتریان قرار بگیرد.

2-23-2014 1-32-38 PM

در یک جلسه مطبوعاتی کارخانه Fairchild واقع در Long Island نیویورک برای شناسایی و نشاندادن دستگاه جدید ضبط صوت و تصویر از تلویزیون تشکیل داد.

با مشاهده برنامه واریته که از لحاظ صوت و شفاف بودن تصویر بی‌نهایت خوب بود، دقت و اطمینان اختراع جدید مورد تحسین و تأیید تمام خبرنگاران قرار گرفت.

این برنامه قبل از ده دقیقه به روی باند مغناطیسی ضبطشده و دوباره نشان داده می‌شد و در حقیقت هیچگونه اختلافی با برنامه اصلی تلویزیون نداشت.

2-23-2014 12-39-50 PM

یک خبرنگار، اطلاعات فنی بیشتری از این دستگاه خواست ولی مهندسان کارخانه در جواب سکوت کرده و تنها اضافه نمودند که چون رقابت بزرگی میان کارخانه‌های سازنده انگلیسی و ژاپنی در میان است و در به دست آوردن بازار برد با کسی است که اولین نوع این اختراع را عرضه کند، لذا سعی کارخانه‌ها بر این است که اسرار خود را فاش ننمایند.

باید دانست که برای اولین بار در دسامبر سال ۱۹۶۳، دستگاه ضبط صوت و تصویر مغناطیسی به نام Telecan در آمریکا به معرض نمایش گذارده شد ولی این دستگاه برای فروش و عرضه بازار مناسب نبود.

2-23-2014 12-40-05 PM

در کارخانه Fairchild با زحمات هشت ماهه موفق گردیدند دستگاهی به بازار عرضه دارند که قابل خرید و استفاده عموم بوده و از لحاظ بزرگی و قیمت نیز مناسب است.

این دستگاه دارای ۵۰ ترانزیستور می‌باشد و قیمت آن از ۵۰۰ دلار نیز کمتر خواهد بود و برای فروش زیاد باید حتی به قیمتی معادل ۳۵۰دلار به مشتران عرضه داشت.

دستگاه Telecan که گویا ۱۵۰دلار ارزش دارد، دارای معایب زیادی است و از لحاظ قدرت زیبایی صوت و تصویر قابل مقایسه با دستگاه جدید ضبط صدا و تصویر از کارخانه Fairchild نیست.

دستگاه ضبط صدا و تصویر فوق‌الذکر، پس از هشت ماه دیگر وارد بازار خواهد گردید و چنانچه کارخانه‌های دیگری غیر از Fairchild دست به ساختمان دستگاه ضبط صدا و تصویر بزنند، قبل از یک سال ونیم به بازارآوردن آن میسر نخواهد بود.

باند مخصوص مغناطیسی جهت این دستگاه بین ۱۶۰-۲۴۰ تومان ارزش خواهد داشت. از باند مزبور میتوان ۵۰۰ بار استفاده نمود و هر بار قادر خواهد بود برنامه دوساعتی را پخش نماید.

2-23-2014 1-33-12 PM

با یک کابل سه‌شاخه‌ای، دستگاه اصلی تلویزیون را به دستگاه ضبط وصل و با فشاردادن تکمه‌ای می‌توان برنامه جالب تلویزیون را ضبط نمود.

سرعت نوار سه متر در دقیقه است و باند پس از یک ربع یا نیم ساعت به انتها رسیده و به طور اتوماتیک روی لبه دوم، بقیه برنامه را ضبط می‌نماید و چون باندهای این دستگاه چهارلبه است میتوان بدین طریق یک برنامه دوساعتی را بدون اندک زحمتی ضبط نمود.

دستگاه ضبط صدا و تصویر قادر است حتی برنامه‌های رنگی تلویزیون را نیز ضبط نماید، البته مدت ضبط آن نصف برنامه سیاه وسفید خواهد بود.

متخصصان کارخانه Fairchild عقیده دارند که حتی با فروش فیلمهای باند یا نوار مغناطیسی رنگی جالب در بازار، می‌توان این دستگاه را از برنامه‌های تلویزیون بی‌نیاز کرد.

علاوه براین با خریدن دستگاه گیرنده به قیمت ۱۵۰دلار میتوان تا فاصله ۱۰۰متری فیلمبرداری و از دستگاه تلویزیون پخش و یا به وسیله دستگاه ضبط آن را روی نوار ضبط نمود. بدینطریق با جزئی خرج اضافی، میتوان از دستگاه فیلمبرداری و پروژکتور فیلم نیز بی‌نیاز گردید.

هم‌اکنون در فرستنده‌های تلویزیون، دستگاه ضبط برنامه وجود دارد که البته قیمت آنها بین ۱۰ تا ۶۲ هزاردلار می‌باشد.

2-23-2014 12-42-49 PM

به هرحال بدین طریق بشر به یکی از آرزوهای خود که ضبط صدا و تصویر فوری از روی برنامه‌های تلویزیونی است توفیق حاصل کرده و به زودی(تا یک سال دیگر) این دستگاه‌ها در سراسر جهان به بهائی بین ۱۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ ریال عرضه خواهد شد.

2-23-2014 1-35-06 PM

منبع: مجله دانشمند سال ۱۳۴۳

۱۱ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • چه دوره زمونه ای بود. دستپاه به اون بزرگی برای یه کار ساده با همچین قیمتی. فک کنم نیم قرن دیگه یه مقاله در مورد آیفون ۶ بخونن اینجوری فکر کنن:
  آخه کی حاظره برای دستگاه به اون بزرگی و ضعیفی اون همه پول بده. به جاش یه سیستم تویه بدنشون میزاشتن که باهاش تعمل مستقیم داشته باشن. ها والا.

 • موضوع پست با محتواش زیاد همخوانی نداشت من تیتر و دیدم انتظار چیزه دیگه ای و داشتم ولی به هر صورت جالب بود

 • اینکه هر روز خبر تولید یک موبایل نیم میلی متر باریک تر با صفحه نمایش دو درصد بهتر و رم ۱ گیگ بیشتر و قاب فلان رنگ و … منتشر میشه و خیلی ها را اینقدر ذوق زده می کنه که نزدیک است سر به دیوار بکوبند، و باز فردا یک چیز کمی بهتر و باز ملت مثل قبل کلی ذوق زده می شوند و باز فرداش همین و تکرار و تکرار و تکرار، بنظرم واقعا یکی از پدیده های مضحک و تاسف بار دوران ماست.
  تعدا زیادی امروزه بخش عمده ای از فکر و ذکرشون شده همین یک درصد و دو درصدها. یک نوع روزمرگیِ پوچِ ظاهرا غیرروزمره نما

 • به نظر من در همین دهه و البته دهه ی آینده، تفاوت اصلی گجت ها در تعامل انسانی خواهد بود. چیزی که همین الان خیلی شرکت ها به خصوص گوگل روش کار میکنند.

  ما Google Now و Siri رو میبینیم و از برامون جالب و بسیار پیشرفته به نظر میان. اما در واقع بسیار خشک و ماشینی هستند. تصور من این هست که این نوع رابطه خیلی پیشرفت میکنه و در کنارش با گسترش هوش مصنوعی، بلاخره آزمون تورینگ با موفقیت پشت سر گذاشته میشه. یک تعامل مانند مکالمه ی کاملا انسانی بین کاربر و گجت.

 • اوایل دهه ۶۰ میلادی که همه چیز آنالوگ بود، زمانی هست که جناب واتسون مدیر عامل IBM پیش بینی میکرد در تمام دنیا نهایتا ۵ کامپیوتر مورد نیاز خواهد بود!

 • ولی همین هیجانات برای داشتن وسایل پیشرفته خیلی به صنایع بعضی کشورها کمک کرده، مثل چین که واقعا تحسینش میکنم.
  از تولید گوشی های fake ای شروع کرد که در اون گوشی ها از ورقه های آهنی استفاده می کرد، جالبه که بعد از یه مدتی اون ورقه ها زنگ میزدن!
  و حالا به اینجا رسیده.

 • تفاوت تکنولوژیکی را که ما با پنجاه سال پیش داریم به هیچ عنوان با پنجاه سال بعد نخواهیم داشت.فکر میکنم بیشتر تلاش تکنولوژی در آینده به سمت تلاش بیشتر برای کاهش آلودگیهای زیست محیطی و به نوعی بهبود محیط زیست و همچنین تغییر سبک زندگی با تکنولوژی های جدید برای افزایش سلامت انسانها باشه. چیزی که الان شاید در اول راهش هستیم.

موفقيت

تبلیغات بنری

pardano3

مطالب تصادفی

به شخصه، پست‌های معرفی کتاب را خیلی دوست دارم، اگر این پست‌ها باعث شوند که از هر کتاب معرفی‌شده تنها ۱۰ جلد بیشتر فروخته شود، بهترین پاداش را دریافت کرده‌ام. در ساعاتی که وضعیت دسترسی‌ام به اینترنت تعریفی نداشت با خودم گفتم که بهترین کار آفلاین‌نویسی است و معرفی تازه‌ترین کتاب‌هایی که دیده‌ام. آفلاین بودن […]

ادامه

مدتی، در روند معرفی کتاب در این وبلاگ وقفه ایجاد شده بود، در این پست، نه کتابی را که اخیرا دیده‌ام و به نظرم جذاب آمده‌اند، به شما معرفی می‌کنم. خیلی کنجکاو هستم که بدانم آیا هیچگاه معرفی کتاب‌ها در «یک پزشک» انگیزه‌ای برای خرید کتاب توسط شما شده است یا نه. لطفا برایم بنویسید. […]

ادامه

استیو مک‌کوری، عکاس نامداری که تا به حال چند بار از او در یک پزشک یاد کرده‌ام، در یکی از تازه‌ترین پست‌های وبلاگش، عکس‌هایی از مردم مناطق مختلف دنیا در حال مطالعه منتشر کرده است، که بسیار دیدنی است. او پست‌اش را با نقل قولی از ای. سی. گریلینگ -فیلسوف انگلیسی- شروع کرده است: خواندن، […]

ادامه

بعد از مدت‌ها توانستم کتاب «از دو که حرف می‌زنم، از چه حرف می‌زنم» موراکامی را تهیه کنم. از وقتی کافکا در کرانه را خواندم، شیفته این نویسنده شدم. شاید کسانی که معتاد به دویدن آماتوری هستند، بهتر بتوانند این کتاب را درک کنند و بیشتر بتوانند از ان لذت ببرند. از دو که حرف […]

ادامه

پستهای محبوب یک ماه اخیر

افرادی که سریال می بینند معمولا به دو دسته کلی تقسیم می شوند : آنهایی که همزمان چند سریال را دنبال می کنند و آنهایی که تا یک سریال را به پایان نرساندند سریال دیگری را شروع نمی کنند. کسانی که اهل سریال باشند به خوبی می دانند که اعتیاد شدیدی در پشت آن پنهان […]

ادامه

سری عکس‌های برتر سال ۲۰۰۷ مجله Nature’s Best Photography را امروز به صورت اتفاقی دیدم. این مجله را با مجله NATURE معروف اشتباه نگیرید. عکس‌های برتر سال ۲۰۰۷ این مجله از لحاظ کیفیت به اعتقاد من با عکس‌های نشنال جئوگرافیک در زمینه طبیعت برابری می‌کنند. علاوه بر عکس، در این مجله مقاله‌هایی درباره حیات وحش، […]

ادامه

آیا شما کار و حرفه‌ای دارید که لازمه آن سر و کله زدن با طیف وسیعی از ارباب رجوع و مردم است؟ آیا شده که هنگام انجام این کار، با آدم‌های به کلی غیرمنطقی برخورد کنید که اعصابتان را به هم می‌ریزند؟ آیا گاهی مجبور می‌شوید که در میهمانی‌ها با یک آشنا یا فامیل دیدار […]

ادامه

فرانک مجیدی: درختان موجودات قابل احترامی هستند که بی‌شائبه زیبایی، رازآلودگی، سایه و مزایای خود را به ما ارزانی داشته‌اند. برخی از گیاهان تصاویر این پست، البته درخت نیستند، اما تصاویر اعجاب‌اوری ایجاد کردهاند که آن‌ها را در رده‌ی درختان این پست قرار دهیم. این تصاویر، دلیل خوبی است به تمام درختان مهربانِ زمین، احترام […]

ادامه

پستهای اخیر

امروزه خریدهای پرتکرار و روتین برای بسیاری از مردم، فرایند خسته‌کننده و پر دردسری می‌باشد. با فراگیر شدن فروشگاه‌های اینترنتی، راه حلی امروزی و آسان برای خرید کردن به وجود آمد. معمولا در خریدهای آنلاین ما با دو دسته کلی محصولات برمی‌خوریم، دسته اول محصولات کم‌مصرف مثل لوازم دیجیتال، لوازم‌خانگی و… هستند و دسته دوم […]

ادامه

به اعضای خانواده، دوستان و همکاران خود بنگرید. برخی از آنها اصولا اهل سیاست نیستند، اخبار سیاسی را دنبال نمی‌کنند و از مهم‌ترین اخبار سیاسی روز هم مطلع نیستند و در موسم انتخابات، رأی‌های تکانه‌ای می‌دهند یا از رأی همسر، اعضای خانواده و شخصیت‌های مشهوری که دوستشان دارند، تبعیت می‌کنند. اما بسیاری هم برای خودشان […]

ادامه

صبح را با خبر آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو آغاز کردم، این ساختمان که زمانی نماد جاه‌طلبی و تجددطلبی تهران بود، یک روزه نابود شد و در شرایطی که تصور خوشبینانه‌ام این بود که حریق قابل مهار خواهد بود، در نهایت این حادثه با به جا گذاشتن زخمی در دل شهر و گرفتن تعداد نامعلومی از هم‌وطنان […]

ادامه

وقتی بیماری دچار نارسایی قلبی شد، بر حسب میزان نارسایی و شرایط خاص بیمار، سه نوع درمان در پیش گرفته می‌شود: داروها- پیوند قلب یا استفاده موقت از وسایل کمکی. در دسته وسایل کمکی تا حالا وسیله عمده مورد استفاده Ventricular assist deviceها بودند. این وسیله به صورت کمکی خون را به داخل عروق پمپ […]

ادامه