پیامک «اورولی» که دولت اوکراین برای تظاهرکنندگان فرستاد!

«مشترک گرامی، شما به عنوان یکی از شرکت‌کنندگان در آشوب گروهی ثبت شدید.»

این پیامکی است که هزاران شرکت‌کننده در تظاهرات اوکراین، توسط گوشی‌های موبایل خود دریافت کردند! طبق قانون جدیدی که در اوکراین تصویب شده است، تظاهرات و گردهمایی‌ها به شدت محدود شده‌اند و در راستای همین سیاست جدید است که چنین پیامکی برای شرکت‌کنندگان فرستاده شده است.

1-23-2014 7-51-47 PM

صرف‌نظر از سمت و سو و اغراض سیاسی دولت و معترضان و نیروهای حامی دو سو -چیزهایی که که حتی خبرگان سیاسی هم از اظهار نظر قاطع در مورد آن بازمی‌مانند- چیز جالب این است که این موضوع، دنیاهای آخرالزمانی به سبک دنیای تخیلی جورج اورول را در ذهن متبادر می‌کند، دنیاهایی که در هر شخص باید تصور این را داشته باشد که در هر لحظه و در هر جا، گویی پیکرش، به صورت برهنه در معرض دید قدرتمندان قرار دارد و آنها می‌توانند هر لحظه و هر جا دریابند که او چه می‌کند.

از نقظه نظر فناوری، انجام چنین کار بسیار ساده است، چرا که می‌شود گوشی‌های نزدیک به یک نقطه آشوب را پیدا کرد و بعد به صورت گروهی پیامک به آنها فرستاد.

1-23-2014 7-48-09 PM

خیلی‌ها تصور می‌کنند که فناوری، وسیله معجزه‌آسایی برای رسیدن به آزادی است، در صورتی که تجربه نشان داده است که با یاری همین فناوری و سیاست‌های قدیمی امتحان‌پس داده مثل اعمال ترس، می‌توان همان چرخه‌های قدیمی را ادامه داد، آن هم به صورت کاراتر!

داستان «علی‌بابا و چهل دزد بغداد» را خوانده‌اید؟ و این بریده داستان را به یاد می‌آورید؟!

1-23-2014 7-29-31 PM

اما در دنیای امروز، گویی دیگر جایی برای این هوشمندی‌ها باقی نمانده است و همان وصله‌های ناگزیر و گجت‌هایی که شهروندان همواره با خود دارند، مبدل به برچسب‌هایی برای رصد آنها شده‌اند.

اما موضوع کنترل و رصد شهروندان، اصولا چیزی فراتر از دید زدن پیکرهای آنها و دیدن اعمال ظاهری آنهاست، زمانی انسان‌های خلوت درونی ذهنی خود را داشتند، حریمی را که کسی یارای نفوذ به آن را نداشت.

اما حالا چکیده علایق و دیدگاه‌ها و سمت و سوی ذهنی ما را می‌شود به آسانی از طریق بررسی فعالیت‌های اینترنتی ما دریافت، برنامه‌های سازمان امنیت ملی آمریکا را که از یاد نبرده‌اید؟!

قهرمان داستان ۱۹۸۴ -وینستون- در اتاقش یک تورفتگی داشت که در آنجا می‌توانست از گزند دید صفحه سخنگو در امان بماند، اما در دنیای امروز دیگر گویا هیچ وینستونی، چنین تورفتگی‌ای را نمی‌تواند بیابد!

1-23-2014 7-41-40 PM