مجله اپلیکیشنی یک پزشک : بی‌برنامگی ممنوع

جمله معروفی هست که می گوید ماهی را هروقت از آب بگیری تازه است؛ به نظرم بهتر است این جمله را به خاطره ها بسپاریم چرا که این روزها اگر ماهی را زودتر از بقیه نگیری هیچ ارزشی ندارد و احتمالا شما هم با من کاملا موافقید که در این عصر ثانیه ها هستند که سال های مارا می سازند و دیگر مثل گذشته نیست که به راحتی هم به کار و زندگی مان برسیم و هم به استراحت و تفریحمان. به هر حال دنیا سریعتر از هروقت دیگری در حال حرکت به جلو است و اگر لحظه ای درنگ کنیم از این قافله عقب می مانیم پس امروز هم اسمارتفون ها و تبلت های خودرا آماده کنید تا نه تنها عقب نمانیم بلکه ماهی و ماهی های تازه و خوشمزه ای را هم صید کنیم.

1

در دو قسمت قبل دیدیم که گجت هایی همچون اسمارتفون و تبلت می توانند به با ارزش ترین خاطره های ما که عکس هایمان هستند، حس وحال جدیدی ببخشند و از آن شکل عادیشان به اثری جاودان برای ما تبدیل کنند و به اپلیکیشن های خبرخوانی نگاهی انداختیم و دیدیم که مطالعه و مرور اخبار چقدر ساده و سریع شده است. در این مقاله هم به جنبه ای از اسمارتفون ها نگاه می کنیم که این روزها به شدت برروی زندگی ما تاثیر گذاشته اند و مارا از دست کاغذ و خودکار و پاک شدن نوشته ها و مواردی از این دست خلاص کرده اند و کاری کرده اند که ما هیچ بهانه ای برای فراموش کردن رخداد های زندگی نداشته باشیم، البته حداقل برای خودمان.


 Any.do

any.do

من هروقت اپی را در صدر قرار می دهم، دلیل آن را هم ذکر می کنم و دلیلم برای این اپلیکیشن کاملا واضح است؛ Any.do اپلیکیشن ساده و زیبایی است، به طرز عجیبی سریع است و از اندروید و iOS گرفته تا نسخه مرورگرهارا پوشش می دهد و در اندروید ویجت های بسیار کاربردی ای را در اختیار کاربر قرار میدهد. در ضمن با تقویم Cal (در ادامه به این تقویم هم می رسیم) هم سینک می شود و به نظرم سینک یک اپ تودو با یک اپ تقویم بسیار کاربردی است.

anydo2

ویژگی جالب دیگر این اپ که من بسیار آن را کاربردی می دانم، بخش Moment اپ هست، به این صورت که بعد از تنظیم این بخش و دادن ساعتی مخصوص به آن، اپ تودوهای شما را به شما نمایش می دهد و به نظر برای کسانی که کمی فراموش کاری دارند و حتی آن دسته ای که می خواهند همیشه سروقت باشند، بسیار کاربردی است و هرچند خیلی از اپ ها این کار را انجام می دهند اما در Any.do طراحی زیبایی تری دارد. به طور کلی میتوان سادگی وارد کردن تودوها، امکان یاداوری و همچنین طراحی زیبا و ویجت های کاربردی را از ویژگی های این اپ دوست داشتنی و رایگان دانست.

دانلود اپلیکیشن Any.do برای سیستم عامل های : ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود)

SpringPad

springpad

من به شخص اپلیکیشن SpringPad را ستایش می کنم و به جرات می گویم از زمانی که با آن آشنا شدم تا به امروز واقعا تغییرات بزرگی داشته است و تقریبا قابلتی نیست که در خودش نداشته باشد. SpringPad اپلکیشینی با طراحی زیبا و دلنشین است، قابلیت های شخصی سازی بسیاری به شما می دهد و از همه مهمتر وظیفه خودش را که بهتر کردن زندگی ما است، به خوبی انجام می دهد. برای مثال، جدا از امکان وارد کردن تودو و تسک ها، امکان وارد کردن صدا و عکس را هم دارد و این دو مورد به زیبایی در صفحه اصلی این به نمایش در می آیند. در ضمن امکان یاداوری تودو را هم دارد.

اما از نکته های برجسته این اپ، می توان به قابلیت تگ یا برچسب گذاری نوشته ها اشاره کرد که من کمتر در این گونه اپ ها دیده ام و این قابلیت می تواند در جستجو و پیدا کردن تودو ها و نوشته هایتان بسیار به شما کمک کند و به ابزاری کارامد برای صرفه جویی در وقت تبدیل شود. به صورت کلی اگر بخواهم این اپ را توصیف کنم، می توانم با قاطعیت بگویم اپلیکیشن SpringPad همان چیزی است که تمام نیازهای شمارا می تواند برای فراموش نکردن رخدادی رفع کند، پس اگر هم اپلیکیشنی زیبا می خواهید هم اپی که اجازه وارد کردن تگ، عکس و صدا و همچنین توضحیات را به شما ارائه دهد و قایلیت یاداوری هم داشته باشد، این مورد را هرگز فراموش نکنید.

دانلود اپلیکیشن springpad برای سیستم عامل های : ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود)

Wunderlist

wunderlist

هرچند اپلیکیشن Wunderlist هیچ وقت انتخاب اول من نبوده است و به سختی با آن ارتباط برقرار می کنم، اما اپلیکیشنی است که طرفداران بسیاری دارد و از آنجا که به خوبی می توان از نسخه مرورگر آن نیز استفاده کرد، انتخاب خیلی ها به شمار می رود. در تست های که با این اپ در iOS داشتم، چون فعلا از طراحی iOS7 پیروی نمی کند زیاد از طراحی آن لذت نبردم و در این مورد می توان بگویم که اگر طراحی برای شما مهم است فعلا باید این اپ را فراموش کنید اما روی دیگر تست هنوز مانده و آن سرعت بسیار بالا برای وارد کردن تودوهاست تا جایی که روی اپ، تپ می کنید و نوشته خودرا به سرعت وارد می کنید، همین! خلاصه که اگر آن قدر به این اپ وابسته نیستید، اپ های بهتر و کاربردی تر دیگری هم پیدا می شوند اما این ها به هیچ وجه ازکاربردی بودن نسخه مرورگر Wunderlist کم نمی کنند و هنوز هم جزو بهترین گزینه هاست.

دانلود اپلیکیشن Wunderlist برای سیستم عامل های : ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود)

Todoist

todoist

اپلیکیشن Todoist اپلیکیشن کاربردی و سریعی است، طراحی زیبایی دارد و قابلیت های آن راضی کننده هستند اما یک مشکل دارد و آن هم این است که امکانات خوب آن یا به عبارتی امکاناتی که واقعا نیاز هستند پولی هستند و این را به این خاطر مشکل حساب می کنم که از یک طرف به آسانی نمی شود نسخه پریمیوم آن را تهیه کرد و از طرفی دیگر اگر باز هم بتوان به آسانی نسخه پولی آن را تهیه کرد باز هم اپلیکیشن های رایگان بسیاری هستند که تمام این کارها را انجام می دهند و چه در ایران باشیم چه نه برسر این که میتوان گزینه بهتر را انتخاب نمود، توافق داریم.

به هرحال، بدون تهیه نسخه پولی این اپ، باز هم در نسخه رایگان آن امکانات خوبی را می توان یافت و خوشبختانه به خوبی قابلیت اصلی اش که وارد کردن تودو است را انجام می دهد و تا جایی که متوجه شدم با تقویم گوگل هم سینک می شود. خلاصه که اگر یک اپ فوقوالعاده ساده را می خواهید و زیاد به امکانات کاری ندارید این اپ نیاز شما را برطرف می کند.

دانلود اپلیکیشن todoist برای سیستم عامل های : ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود)

Tomorrow

tomorrow

Tomorrow به صورت کلی اپ فوقوالعاده ای نیست و بسیار ابتدایی است و البته انتظار بیشتری هم از آن نمی رود چرا که فقط وظیفه دارد تودویی را از شما دریافت کند و به شما یاداوری کند که این تودو برای امروز است و این یکی هم برای فردا، همین! اما چرا این اپ را معرفی کردم؟ خیلی از ما علاقه نداریم با اپ های پیشرفته و پیچیده سروکله بزنیم و دوست داریم برای امروز یا فردایمان یک دفترچه یادداشت داشته باشیم تا حداقل این دو روز، کارهایمان را فراموش نکنیم. البته Tomorrow طراحی زیبایی هم دارد که نمی توان آن را انکار کرد و با جلوه های دلنشینش اپلیکیشن دوست داشتنی ای را برای طرفدارانش فراهم می کند.

دانلود اپلیکیشن tomorrow برای سیستم عامل های : ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود)

EverNote

evernote

آیا این اپ نیازی به توضیح و معرفی دارد؟ جواب کاملا خیر است اما برای کامل شدن پست باید معرفی شود. اپلیکیشنی که روزی فقط از آن به عنوان یک دفترچه یادداشت نام برده میشد امروزه برای خود کمپانی ای شده است و دیگر به آن به چشم یک اپ ساده نگاه نمی شود. اما این ها را که کنار بگذاریم به اپی می رسیم که تقریبا چیزی نیست که نداشته باشد؛ طراحی اش زیباست، کار با آن ساده و سریع است، از وارد کردن صدا و تصویر تا تگ و نقشه را در خود جا داده و از همه مهمتر ویجت هایش زندگی را برای هر کسی شیرین می کنند.

در EverNote حتی به شما یک ادیتور کامل داده می شود تا به هیچ وجه احساس کمبود نکنید و اگر نیازی به یک ادیتور حرفه ای نداشته باشید می دانید که اپلیکیشنی دارید که تمام نیازهای شمارا برای نوشتن رفع می کند. ویژگی بسیار مطرح دیگر این اپ این است که برای هر سه سیستم عامل مطرح اسمارتفون ها عرضه شده است و با وجود نسخه دسکتاپ خیالتان راحت است که هیچ وقت نوشته های تان را از دست نمی دهید.

دانلود اپلیکیشن evernote برای سیستم عامل های : ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود) – ویندوزفون (لینک دانلود)


 iOS

تا اینجا به اپلیکیشن هایی پرداختیم که حداقل برای دو سیستم عامل iOS و اندروید عرضه شده اند اما اجازه دهید کمی هم به اپ های اختصاصی برای سه سیستم عامل iOS، اندروید و ویندوزفون بپردازیم. ابتدا با سیستم عامل iOS شروع میکنیم و نگاهی به چند اپ جالب در این سیستم عامل می اندازیم البته توجه داشته باشید که اپ هایی که بالا معرفی شدند اپ های شاخص این زمینه هستند و امتحان خودرا پس داده اند.

Taasky

taasky

مدتی است که با اپلیکیشن Taasky آشنا شده ام و به نظرم اگر جزو کاربران iOS هستید این اپ واقعا می تواند به ابزاری دوست داشتنی برای شما تبدیل شود چرا که از آخرین متدهای طراحی iOS7 بهره می برد و به طرز باورنکردنی ای سریع است. بخش جالب این اپ به نظرم نحوه جابه جایی بین موضوعات مختلفی از جمله بخش کاری و خرید است، البته شاید قابلیت خیلی جدیدی به نظر نیاید اما آن چنان جابه جایی سریع و آسان صورت میگیرد که برای افرادی مثل من که حوصله شلوغی و پیچیدگی را ندارند میتواند قابلیت خیلی مهمی باشد.

دانلود اپلیکیشن taasky برای سیستم عامل : ios (لینک دانلود)

!Do

do

در جستجوهایم به این اپ جالب برخورد کردم و البته کمی هم تعجب کردم که چرا تا به حال چیزی از آن نشنیده بودم. اپلیکیشن Do به تازگی آپدیت شده است و قابلیت های جدیدی از جمله پشتیبانی از iOS 7 به آن افزوده شده است. اپلیکیشن قابلیت های کاربردی ای همچون استفاده از تفویم و یاداوری را در خود جا داده است و سادگی بسیار آن می تواند باعث محبوب شدنش در میان خیلی ها شود. در ضمن جلوه های صوتی جالبی هم دارد!

دانلود اپلیکیشن !do برای سیستم عامل : ios (لینک دانلود)

۳۰/۳۰

3030

اپلیکیشن ۳۰/۳۰ هم از آن دسته اپ هاست که هم وررفتن با آنها سرگرم کننده هست هم گاهی می توانند کاربردی شوند. کار اپلیکیشن هم خیلی ساده است، تودوی خود را به آن بدهید و Play را تپ کنید، حال ۳۰ دقیقه وقت دارید تا به این کارتان برسید. خلاصه که اپلیکیشن جالبی است و به درد کارهای کوچک و روزمره می خورد.

دانلود اپلیکیشن ۳۰/۳۰ برای سیستم عامل : ios (لینک دانلود)

 اندروید

اندروید در این زمینه آن چنان اپ اختصاصی ای ندارد اما یک اپلیکیشن در این سیستم عامل وجود دارد که آرزوی هرکاربر سیستم عامل دیگری می تواند باشد.

Keep

keep

از زمانی که با Keep آشنا شدم تقریبا همه اپ های دیگر در زمینه تودو را کنار گذاشتم و فقط از این اپ استفاده می کنم؛ البته من زیاد از Keep در اسمارتفونم استفاده نمی کنم و چون بیشتر کارم با کامپیوتر است Keep بهترین گزینه برای من است چرا که داشتن اپی که هرجا و با هر گجت و کامپیوتری قابل استفاده باشد واقعا جای خوشحالی دارد و از آن جا که Keep هم طراحی زیبایی دارد و هم اینکه به خوبی در کامپیوتر قابل استفاده است و حتی اپ مخصوص کروم را هم دارد بهترین گزینه برای افرادی مثل من است که داشتن اپی تودو که همه چیز را یک جا جمع کند و البته ساده هم باشد جزو آرزوهایشان محسوب میشود و از همه مهمتر ویجت بسیار زیبا و فوقوالعاده کاربردی Keep در اندروید است که می تواند موجب غرور اندرویدی ها شود. ( فقط نمی دانم چرا تاریخ یاداوری را برای ۱۷ ژانویه تنظیم کردم!)

دانلود اپلیکیشن keep برای سیستم عامل : اندروید (لینک دانلود)

 ویندوزفون

متاسفانه به غیر از EverNote اپلیکیشن مطرح زیادی در این زمینه برای این سیستم عامل عرضه نشده است، البته خود EverNote به اندازه کافی تمام نیازهارا رفع می کند و نیازی نیست که دنبال اپ دیگری باشید اما یک اپلیکیشن است که به تازگی با آن آشنا شده ام و به نظرم می تواند نیاز شما برای داشتن یک اپ خوب در این زمینه را رفع کند.

 TinyDo

tinydo

اپلیکیشن طراحی فوق ساده ای دارد و تا حدی شبیه Any.do هست. برای نوشتن تودو کافیست به پایین سویپ کرده و به سرعت تودوی خودرا وارد کنید و حتی می توانید به آن یاداوری هم اضافه کنید.در کل اپلیکیشن ساده و زیبایی است و تا زمانی که اپلیکیشن های بزرگی همچون Any.do به این سیستم عامل هم بیایند می تواند جایگزین خوبی باشد هرچند که تا زمانی که اپی مثل EverNote باشد فکر نکنم به اپ دیگری نیاز داشته باشیم پس ویندزوفونی ها زیاد ناراحت نباشند و کمی صبر پیشه کنند.

دانلود اپلیکیشن tinydo برای سیستم عامل : ویندوزفون (لینک دانلود)


 تقویم ها

این روزها که به دوستمان می گوییم: پایه ای این پنجشنبه بریم بیرون، خیلی ریلکس اسمارتفون خود را خارج می کند و می گوید که اجازه بده تقویمم رو چک کنم! بله درست است، این روزها گویا همه بهانه ای برای فاصله گرفتن دارند اما ما به این بعد از کار با اپ ها کاری نداریم و دلمان می خواهد فقط کمی سروقت و منظم باشیم و چه چیز بهتر از تقویم های آنلاین و اپلیکیشنی؟

تقویم های خود سیستم عامل ها

calender

بدون هیچ تردیدی، تقویم گوگل این روزها بهترین تقویم آنلاین محسوب می شود و کمتر گیکی را میتوان یافت که از این تقویم استفاده نکند. خوشبختانه اپلیکیشن تقویم گوگل طراحی زیبایی هم دارد و کار کردن با آن بسیار دلچسب است و ویجت خیلی زیبایی هم دارد به خصوص که اگر از کاربران گلکسی نوت ها باشید. در مقابل تقویم گوگل، تقویم iOS قرار دارد که به تازگی رخت عوض کرده و iOS هقتی شده است. خلاصه که هر دو هم طراحی زیبایی دارند و هم اینکه کارکردن با آنها واقعا موجب نظم می شود.

دانلود تقویم گوگل برای سیستم عامل : اندروید (لینک دانلود)

Cal

cal

اپلیکیشن Cal هم توسط سازندگان Any.do عرضه شده است و نمی شود این مجموعه اپلیکیشنی عرضه کند و خوب نباشد. اپلیکیشن Cal از طراحی فوقوالعادی چشم نوازی بهره می برد، از تقویم های گوگل و خود اپل پشتیبانی می کند و صدالبته قابلیت های واقعا کاملی دارد به طوری که اگر علاقه زیادی به اپ های خود گوگل و اپل نداشته باشید، می تواند کاملا نیاز شمارا رفع کند. البته تصاویر زیبایش رو هم فراموش نکنید، قابلیتی که اگر حوصله تقویم و تودو را نداشته باشید، حداقل از دیدن تصاویر زیبایی که موضوعاتشان توسط خودتان دسته بندی می شوند می توانید لذت ببرید.

دانلود اپلیکیشن cal برای سیستم عامل : ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود)

MyDay

myday

گاهی دلمان می خواهد اپلیکیشنی داشته باشیم که در اوج سادگی و زیبایی، رخداد های با ارزش زندگی را به ما یاداوری کند، به عبارتی هم خودش رخدادهایی را در خود داشته باشد و هم اجازه دهد ما اتفاقات مهم زندگیمان را واردش کنیم و صدالبته که امکان Import کردن از شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک را داشته باشد. خوب اگر به چنین اپی نیاز دارید، اپلیکیشن زیبا و کاربردی Myday را به هیچ وجه از دست ندهید.

دانلود اپلیکیشن myday برای سیستم عامل : ios (لینک دانلود)


 اپ های فراوان کاربردهای یکسان

2

اپلیکیشن در این دسته فراوان است و تا دلتان بخواهد می توانیم اپ معرفی کنیم اما سوال اصلی این است: آیا من به این همه اپلیکیشن نیاز دارم؟ آیا هدف این اپ ها بهتر کردن و سرعت بخشیدن به زندگی نیست؟ پس آیا دلیلی هست که با داشتن اپی که نیاز مارا رفع می کند خود را سردرگم کرده و از این اپ به آن اپ برویم؟ جواب بی برو برگرد خیر است و به نظرم کاملا هم منطقی است چرا که این اپ ها عملا ساخته شده اند تا به عنوان دفترچه یادداشتی برای ما عمل کنند و نیازی نداریم که چندین و چند اپ در این زمینه داشته باشیم و همانطور که گفتم خودم از وقتی که با Keep آشنا شدم اکثر اپ های مربوط به این زمینه را کنار گذاشتم و نیازی نمی بینم که از سایر اپ ها استفاده کنم.

پس توصیه من به شما این است که با همه این اپ ها کار کرده و تستشان کنید اما در آخر یک یا دو اپ را نگه داشته و بقیه را پاک کنید و بیهوده وقت خودرا با امتحان کردن اپ های مختلف تلف نکنید.