banner-05-900-x-90
topnews فناوری

placetory: وقتی خود مردم، داستان یک جا را روایت می‌کنند – ایده نابی که نیاز به حمایت و رأی‌های شما دارد

12-3-2013 11-52-13 AM

بعضی از نویسندگان نامدار، به شوق «روایت کردن» است که «زنده‌اند»، تاریخ را هم اگر در نظر بگیرید، روایت رخدادها و مرگ‌ها و پیروزی‌ها و شکست‌ها است.

اما این روایت‌ها تا به امروز، جنبه «فردی» داشتند و نه «اجتماعی».

وب ۲٫۰، شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند، بسیاری از فعالیت‌های فردی ما را اجتماعی کرده‌اند. «روایت» هم در این میان مدتی است که اجتماعی شده است، وقتی حادثه مهمی اتفاق می‌افتد مردم در فیس‌بوک، فرندفید، توییتر و گوگل پلاس با هشتگ‌هایی در مورد آن می‌نویسند، این طور است که یک رخداد «داغ» یا trend می‌شود.

با مرور وب‌نوشته‌های مردم در مورد یک رخداد مهم، هر کس می‌تواند نظر مردم را در مورد آن بداند، به این ترتیب، این مردم مدتی است که «خبرگزاری» خود را یافته‌اند و مبدل به یک مورخ شده‌اند، مورخی که برخلاف شیوه سنتی تاریخ‌نویسی، از زوایای مختلف به قضایا می‌نگرد و چیز را حذف نمی‌کند و یا تغییر نمی‌دهد.


شهرها، خیابان‌ها، میدان‌ها، دانشگاه‌ها، کارخانه‌ها، ورزشگاه‌ها، بیمارستان‌ها هر کدام تاریخ و داستان خاص خود را دارند.

یک بیمارستان را در نظر بگیرید و ببینید چه مرگ‌ها و تولدهایی در آن اتفاق می‌افتند، یک ورزشگاه‌ها را در نظر آورید و ببنید، چند نسل ورزشکار محبوب در آن به رقابت پرداخته‌اند، پشت میزهای یک کتابخانه چه استاتید و دانشجویانی تربیت شده‌اند، یک میدان شاهد چه گردهم‌آیی‌ها و تحولات ظاهری یا بنیادی بوده است.

هر محل،‌ از یک خانه گرفته، تا یک شهر داستان خودش را دارد.

اما سؤال اینجاست که آیا راهی برای دسترسی به داستان و تاریخ جامع یک محل و منظقه وجود دارد؟

اینجاست که ایده نابی مطرح می‌شود که همان ایده placetory است.


Placetory یک برنامه برای گوشی‌‌های هوشمند است که به صورت خودکار، موقعیت مکانی شما را تشخیص داده و در قالب یک تایم لاین تمام وقایع و اتفاقاتی که در آن نقطه اتفاق افتاده است را به شما نشان می‌دهد. یعنی شما می‌توانید ببینید در حال حاضر، ماه اخیر یا حتی سال‌های پیش، چه اتفاقاتی در یک محل رخ داده‌اند.

نکته مهم نحوه جمع آوری این اطلاعات است: ثبت کنندگان این وقایع خود مردم هستند!

شما در هر نقطه‌ای که قرار دارید می‌توانید با به اشتراک‌گذاری عکس، فیلم، متن و یا صدا آن اتفاق را در تاریخ برای همیشه ثبت کنید و در اصل از امروز با استفاده از Placetory، کتاب تاریخ را مردم خواهند نوشت.

12-3-2013 11-52-48 AM

 

تصور کنید که با Placetory چه کارهایی که نمی‌شود کرد:

– در دانشگاه می‌توانید عکس‌هایی از دانشجوهای سال‌های قبل را ببینید و عکس همدوره‌های خود را در محل بگذارید.

– به هنگام مسافرت به یک شهر مثلا شمال ایران، می‌توانید عکس‌های مسافران قبلی را ببینید و آگاه شوید که آنها به کجاها رفته‌اند.

– یک مصری مثلا می‌تواند ببیند که در میدان تحریر، در ماه‌ها و سال‌های قبل چه رخ داده‌اند و مردم چند بار و با چه دلایلی و با چه امیدها و خواسته‌هایی در آن گرد آمده‌اند.

12-3-2013 11-58-38 AM

– کنار یک عمارت تاریخی می‌توانید ببینید از تاریخ ساخت آن مطلع شوید و عکس‌ها و نظرات سیاحان دیگر را دنبال کنید.

– در یک رستوران می‌توانید نظرات مشتری‌های قبلی را بخوانید.

Placetory از این حیث، اپلیکشنی است که می‌تواند کاربردهای متنوعی پیدا کند.

12-3-2013 11-52-41 AM

همچنین Placetory زمانی که مردم در مورد یک موضوع خاص در شبکه های اجتماعی بیشتر صحبت میکنند و یا اصطلاحا یک موضوع خاص در یک نقطه از زمین Trend میشود آن را به عنوان یک واقعه مهم در آن نقطه خاص ثبت می‌کند.

کاربران می‌توانند وقایعی که ثبت کرده اند را با دیگران به اشتراک بگذارند. ویژگی منحصر به فرد این برنامه Check In کردن در اتفاقات گذشته است . نویسندگان برنامه، نام Footprint یا ‘رد پا’ را برای این ویژگی برگزیده‌اند. شما اگر در یک واقعه خاص در گذشته حضور داشته‌اید میتوانید Footprint خود را در آن واقعه ثبت کنید و این موضوع را با تمام دوستانتان به همراه عکس و فیلم‌های مرتبطی که از آن واقعه دارید به اشتراک بگذارید.

12-3-2013 11-52-34 AM

میتوانید ویدئوی ۶۰ ثانیه ای معرفی این ایده و همچنین ویدئوی ارایه Placetory را در دانشگاه امیرکبیر را در آپارات و یا یوتیوب ببینید.


حمایت از این ایده

اما جالب است بدانید که ایده Placetory نخستین بار در استارتاپ ویکند تهران مطرح شد و جالب‌تر اینکه قبلا هیچگاه این ایده (با این سبک و سیاق) پیاده‌سازی نشده است!

Placetory وارد مسابقات جهانی شده است و نیازمند حمایت شما است، شما می‌توانید را رأی‌های خود از این ایده حمایت کنید.

برای آشنایی با شیوه رأی‌دهی به اینجا بروید.

12-3-2013 11-52-13 AM

Placetory این پتانسیل را دارد که یک اپلیکیشن محبوب در ابعاد جهانی شود، به نظرم بسیار زیبا خواهد بود که ما ایرانی‌ها هم (شاید برای نخستین بار) بتوانیم یک ایده ناب را جهانی کنیم. شاید با موفقیت آتی Placetory دیگر با حسرت به استارت‌آپ‌های موفق فرنگی‌ها نگاه نکنیم و باور کنیم که ما هم می‌توانیم یک ایده را جهانی کنیم.

کسی چه می‌داند، شاید در آینده مثل اپلیکیشن‌های توییتر، اینستاگرام یا فلیپ‌بورد، اپلیکیشن Placetory تبدیل به یک اپلیکیشن روتین و ضروری در گوشی‌های همه بشود!

12-3-2013 11-57-49 AM

۲۰ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • چرا؟ چه اشکالی داره؟ حالا مثلاً اگر در رابطه با اپل به اون بزرگی، یا شرکت هایی که هر روز غوغا دارن مینوشت، به به و چه چه میکردیم. وبلاگهای آی تی ایرانی اینها رو تبلیغ نکنن، کی این کارو انجام بده پس؟ تازه، یه اپلیکشینی که انقدر خوبه و بدرد میخوره.

  • بنظر من، یکی از وظایف ما ایرانی ها برای حمایت از این ایده، share کردن این موضوع در وب سایت های شخصی، کاری، اجتماعی و… هست.
   این ایده پتانسیل تبدیل شدن به غولی همانند یوتـیوب و فیـسبـوک داره

 • فوق العاده اپ جالبی است. من رای دادم و رای دادن را به دوستانم هم در فیسبوک پیشنهاد کردم. امیدوارم که موفق شوند

 • من هم با نظر سیامک موافق هستم، اگر قصد شما حمایت به صورت کلی هست، چندیدن ایده رو باید انتخاب می کردین، برای معرفی.

  درسته که وبلاگ شما دارای معروف خاصی در دنیایی مجازی است، بر همین اساس هم دقت بیشتری نیاز دارد در نشر اخبار و گزارش ها.

  خدایی این نظر ها را نگذارید به حساب همون حسادت ایرانی چون من خودم این خبر و باز نشر کردم با اختصاص لینک به ۱ پزشک.

 • به نظرم این ایده نسبت بقیه اونقدر خوب بوده که دکتر رو مجبور کرده در موردش بنویسه پس اگر هم تبلیغی براش بشه حقشه و مشکلی نداره.

  • متأسفانه اطلاعات من در حد خبرها است، نه بیشتر. به هر حال آرزو می‌کنم همه چیز به خوبی و خوشی تموم بشه.

 • «ژانگولر» ما هم یکی از هشت تیم راه یافته از ایرانه که تو اصفهان اول شد.
  متاسفانه یا خوشبختانه تیم ما راضی به خودرای دهی انبوه! نشد. و الان هم علی رغم تلاش های بسیارمون برای رای جمع کردن از رقابت جا موندیم.
  خلاصه که این لینک ویدئو ماست. اگه دوست داشتید به ما هم رای بدید و حمایتون کنید.
  http://globalstartupbattle.agorize.com/en/juries/11/votables?votable_id=445

 • سلام
  ضمن اینکه بابت اتفاقات اخیر واقعا متاسفم

  یه سوال مهم داشتم
  اگه کسی یه طرحی با تمام جزئیاتش داشته (حتی طراحی های ایترفیسش هم انجام شده باشه) ولی دانش برنامه نویسی نداشته باشه چطور میتونه طرحشو پیاده کنه

  و صد البته پولی هم در حد چندین میلیون نداشته باشه بده به شرکتای برنامه نویس

  • به سختی!
   باید یک دوست برنامه‌نویس و معتمد داشته باشید و یک تعهد دوستانه بینتون برقرار باشه که در آینده درآمد اون رو به نسبت مشخصی بین خودتون تقسیم کنید، تا به هدفتون برسید. غیر از این باشه، بدون داشتن پول برای سفارش نوشتن کد باید قیدش رو در ایران زد! (البته حتی در شرایطی که برنامه‌نویس هم استخدام کردید باید در آینده منتظر کپی شدن ایده‌تون باشید!!!)

 • سلام ضمن خسته نبیاشید به دکتر مجیدی. من بجای بابای خیلی هاتون حساب میشم و از روز اول به همه تیم ها رای دادم وخیلی دوست داشتم استارتاپ انجلز رای بیاره که نشد ولی از اینکه این اپ تا اینجا هشتم شده خوشحالم ولی از جهتی متاسفم که چرا جوونا کم در استارت آپ ها شرکت می کنند؟ضمنا از زبون زرگری شما هم چیزی نفهمیدم اگه ممکنه توضیح بدین چی شده؟با سپاس

موفقيت

تبلیغات بنری

pardano3

مطالب تصادفی

سال ۱۹۴۴، کلیف کارتمیل، نویسنده داستان‌های علمی تخیلی و فانتزی، ۳۶ ساله بود و برای مجله داستان‌های تخیلی Astounding قلم می‌زد، یک سال پیشتر جان دبلیو کمپبل، از او خواسته بود که داستانی در مورد یک اَبَر بُمب بنویسید. کمپبل خود نویسنده‌ای توانا بود و فارغ‌التحصیل فیزیک از MIT بود، او این ایده را دوست […]

ادامه

کتاب معجزه شکرگزاری نوشته «راندا برن» مترجم: وامق عسکری ویراستار: «غلامحسین سالمی» نشر صدای معاصر روز پنجم : ثروت، پاداش شکرگزاری شکرگزاری ثروت است و شکایت، فقر. کریستین ساینس هیمنال اگر در زندگیِ شما کمبود پول وجود دارد، دقت کنید که نگرانی و حسادت، رشک و ناامیدی، دلسردی، شک و ترس دربارهٔ پول، هیچ‌گاه برای […]

ادامه

در پاییز سال ۲۰۰۸ شبکه تلویزیونی «آرته» (Arte) که به دو زبان فرانسه و آلمانی پخش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و بطور عمده در زمینه فرهنگ و هنر برنامه دارد، یک نظرخواهی از بینندگانش پخش کرد در مورد اینکه بهترین و برترین نمایشنامه-نویس تاریخ کیست. در طول ده هفته، هر هفته در یک برنامه یک‌‌‌‌‌‌‌‌‌ساعته، یک نمایشنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌نویس (از […]

ادامه

آلفرد بستر Alfred Bester، یک نویسندهٔ علمی- تخیلی، نمایشنامه نویس رادیو و تلویزیون، ویراستار نشریات، نویسندهٔ کمیک استریپ و داستان‌های کمدی بود. او در تمامی زمینه‌های فوق موفق بود، با این حال بیشتر به عنوان یک نویسندهٔ علمی -تخیلی و اولین برندهٔ جایزه هوگو در سال ۱۹۵۳ (برای رمان مرد ویران شده) شناخته شده ‌است. […]

ادامه

پستهای محبوب یک ماه اخیر

افرادی که سریال می بینند معمولا به دو دسته کلی تقسیم می شوند : آنهایی که همزمان چند سریال را دنبال می کنند و آنهایی که تا یک سریال را به پایان نرساندند سریال دیگری را شروع نمی کنند. کسانی که اهل سریال باشند به خوبی می دانند که اعتیاد شدیدی در پشت آن پنهان […]

ادامه

سری عکس‌های برتر سال ۲۰۰۷ مجله Nature’s Best Photography را امروز به صورت اتفاقی دیدم. این مجله را با مجله NATURE معروف اشتباه نگیرید. عکس‌های برتر سال ۲۰۰۷ این مجله از لحاظ کیفیت به اعتقاد من با عکس‌های نشنال جئوگرافیک در زمینه طبیعت برابری می‌کنند. علاوه بر عکس، در این مجله مقاله‌هایی درباره حیات وحش، […]

ادامه

آیا شما کار و حرفه‌ای دارید که لازمه آن سر و کله زدن با طیف وسیعی از ارباب رجوع و مردم است؟ آیا شده که هنگام انجام این کار، با آدم‌های به کلی غیرمنطقی برخورد کنید که اعصابتان را به هم می‌ریزند؟ آیا گاهی مجبور می‌شوید که در میهمانی‌ها با یک آشنا یا فامیل دیدار […]

ادامه

فرانک مجیدی: درختان موجودات قابل احترامی هستند که بی‌شائبه زیبایی، رازآلودگی، سایه و مزایای خود را به ما ارزانی داشته‌اند. برخی از گیاهان تصاویر این پست، البته درخت نیستند، اما تصاویر اعجاب‌اوری ایجاد کردهاند که آن‌ها را در رده‌ی درختان این پست قرار دهیم. این تصاویر، دلیل خوبی است به تمام درختان مهربانِ زمین، احترام […]

ادامه

پستهای اخیر

امروزه خریدهای پرتکرار و روتین برای بسیاری از مردم، فرایند خسته‌کننده و پر دردسری می‌باشد. با فراگیر شدن فروشگاه‌های اینترنتی، راه حلی امروزی و آسان برای خرید کردن به وجود آمد. معمولا در خریدهای آنلاین ما با دو دسته کلی محصولات برمی‌خوریم، دسته اول محصولات کم‌مصرف مثل لوازم دیجیتال، لوازم‌خانگی و… هستند و دسته دوم […]

ادامه

صبح را با خبر آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو آغاز کردم، این ساختمان که زمانی نماد جاه‌طلبی و تجددطلبی تهران بود، یک روزه نابود شد و در شرایطی که تصور خوشبینانه‌ام این بود که حریق قابل مهار خواهد بود، در نهایت این حادثه با به جا گذاشتن زخمی در دل شهر و گرفتن تعداد نامعلومی از هم‌وطنان […]

ادامه

وقتی بیماری دچار نارسایی قلبی شد، بر حسب میزان نارسایی و شرایط خاص بیمار، سه نوع درمان در پیش گرفته می‌شود: داروها- پیوند قلب یا استفاده موقت از وسایل کمکی. در دسته وسایل کمکی تا حالا وسیله عمده مورد استفاده Ventricular assist deviceها بودند. این وسیله به صورت کمکی خون را به داخل عروق پمپ […]

ادامه

برای هر کسی پیش می‌آید، برای بعضی‌ها بیشتر! اینکه بدون یک وسیله ضروری خانه یا محل کار را ترک کرده باشید. چیزهایی مثل کلید، عینک، گوشی موبایل، کارت بانکی، پرینت گزارش کاری که باید حتما تحویل می‌دادید، مودم همراه، داروها و … برخی از ماها اصولا فراموشکاریم، اما آن دسته از ما که ذاتا منظم […]

ادامه