placetory: وقتی خود مردم، داستان یک جا را روایت می‌کنند – ایده نابی که نیاز به حمایت و رأی‌های شما دارد

بعضی از نویسندگان نامدار، به شوق «روایت کردن» است که «زنده‌اند»، تاریخ را هم اگر در نظر بگیرید، روایت رخدادها و مرگ‌ها و پیروزی‌ها و شکست‌ها است.

اما این روایت‌ها تا به امروز، جنبه «فردی» داشتند و نه «اجتماعی».

وب ۲٫۰، شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند، بسیاری از فعالیت‌های فردی ما را اجتماعی کرده‌اند. «روایت» هم در این میان مدتی است که اجتماعی شده است، وقتی حادثه مهمی اتفاق می‌افتد مردم در فیس‌بوک، فرندفید، توییتر و گوگل پلاس با هشتگ‌هایی در مورد آن می‌نویسند، این طور است که یک رخداد «داغ» یا trend می‌شود.

با مرور وب‌نوشته‌های مردم در مورد یک رخداد مهم، هر کس می‌تواند نظر مردم را در مورد آن بداند، به این ترتیب، این مردم مدتی است که «خبرگزاری» خود را یافته‌اند و مبدل به یک مورخ شده‌اند، مورخی که برخلاف شیوه سنتی تاریخ‌نویسی، از زوایای مختلف به قضایا می‌نگرد و چیز را حذف نمی‌کند و یا تغییر نمی‌دهد.


شهرها، خیابان‌ها، میدان‌ها، دانشگاه‌ها، کارخانه‌ها، ورزشگاه‌ها، بیمارستان‌ها هر کدام تاریخ و داستان خاص خود را دارند.

یک بیمارستان را در نظر بگیرید و ببینید چه مرگ‌ها و تولدهایی در آن اتفاق می‌افتند، یک ورزشگاه‌ها را در نظر آورید و ببنید، چند نسل ورزشکار محبوب در آن به رقابت پرداخته‌اند، پشت میزهای یک کتابخانه چه استاتید و دانشجویانی تربیت شده‌اند، یک میدان شاهد چه گردهم‌آیی‌ها و تحولات ظاهری یا بنیادی بوده است.

هر محل،‌ از یک خانه گرفته، تا یک شهر داستان خودش را دارد.

اما سؤال اینجاست که آیا راهی برای دسترسی به داستان و تاریخ جامع یک محل و منظقه وجود دارد؟

اینجاست که ایده نابی مطرح می‌شود که همان ایده placetory است.


Placetory یک برنامه برای گوشی‌‌های هوشمند است که به صورت خودکار، موقعیت مکانی شما را تشخیص داده و در قالب یک تایم لاین تمام وقایع و اتفاقاتی که در آن نقطه اتفاق افتاده است را به شما نشان می‌دهد. یعنی شما می‌توانید ببینید در حال حاضر، ماه اخیر یا حتی سال‌های پیش، چه اتفاقاتی در یک محل رخ داده‌اند.

نکته مهم نحوه جمع آوری این اطلاعات است: ثبت کنندگان این وقایع خود مردم هستند!

شما در هر نقطه‌ای که قرار دارید می‌توانید با به اشتراک‌گذاری عکس، فیلم، متن و یا صدا آن اتفاق را در تاریخ برای همیشه ثبت کنید و در اصل از امروز با استفاده از Placetory، کتاب تاریخ را مردم خواهند نوشت.

12-3-2013 11-52-48 AM

 

تصور کنید که با Placetory چه کارهایی که نمی‌شود کرد:

- در دانشگاه می‌توانید عکس‌هایی از دانشجوهای سال‌های قبل را ببینید و عکس همدوره‌های خود را در محل بگذارید.

- به هنگام مسافرت به یک شهر مثلا شمال ایران، می‌توانید عکس‌های مسافران قبلی را ببینید و آگاه شوید که آنها به کجاها رفته‌اند.

- یک مصری مثلا می‌تواند ببیند که در میدان تحریر، در ماه‌ها و سال‌های قبل چه رخ داده‌اند و مردم چند بار و با چه دلایلی و با چه امیدها و خواسته‌هایی در آن گرد آمده‌اند.

12-3-2013 11-58-38 AM

- کنار یک عمارت تاریخی می‌توانید ببینید از تاریخ ساخت آن مطلع شوید و عکس‌ها و نظرات سیاحان دیگر را دنبال کنید.

- در یک رستوران می‌توانید نظرات مشتری‌های قبلی را بخوانید.

Placetory از این حیث، اپلیکشنی است که می‌تواند کاربردهای متنوعی پیدا کند.

12-3-2013 11-52-41 AM

همچنین Placetory زمانی که مردم در مورد یک موضوع خاص در شبکه های اجتماعی بیشتر صحبت میکنند و یا اصطلاحا یک موضوع خاص در یک نقطه از زمین Trend میشود آن را به عنوان یک واقعه مهم در آن نقطه خاص ثبت می‌کند.

کاربران می‌توانند وقایعی که ثبت کرده اند را با دیگران به اشتراک بگذارند. ویژگی منحصر به فرد این برنامه Check In کردن در اتفاقات گذشته است . نویسندگان برنامه، نام Footprint یا ‘رد پا’ را برای این ویژگی برگزیده‌اند. شما اگر در یک واقعه خاص در گذشته حضور داشته‌اید میتوانید Footprint خود را در آن واقعه ثبت کنید و این موضوع را با تمام دوستانتان به همراه عکس و فیلم‌های مرتبطی که از آن واقعه دارید به اشتراک بگذارید.

12-3-2013 11-52-34 AM

میتوانید ویدئوی ۶۰ ثانیه ای معرفی این ایده و همچنین ویدئوی ارایه Placetory را در دانشگاه امیرکبیر را در آپارات و یا یوتیوب ببینید.


حمایت از این ایده

اما جالب است بدانید که ایده Placetory نخستین بار در استارتاپ ویکند تهران مطرح شد و جالب‌تر اینکه قبلا هیچگاه این ایده (با این سبک و سیاق) پیاده‌سازی نشده است!

Placetory وارد مسابقات جهانی شده است و نیازمند حمایت شما است، شما می‌توانید را رأی‌های خود از این ایده حمایت کنید.

برای آشنایی با شیوه رأی‌دهی به اینجا بروید.

12-3-2013 11-52-13 AM

Placetory این پتانسیل را دارد که یک اپلیکیشن محبوب در ابعاد جهانی شود، به نظرم بسیار زیبا خواهد بود که ما ایرانی‌ها هم (شاید برای نخستین بار) بتوانیم یک ایده ناب را جهانی کنیم. شاید با موفقیت آتی Placetory دیگر با حسرت به استارت‌آپ‌های موفق فرنگی‌ها نگاه نکنیم و باور کنیم که ما هم می‌توانیم یک ایده را جهانی کنیم.

کسی چه می‌داند، شاید در آینده مثل اپلیکیشن‌های توییتر، اینستاگرام یا فلیپ‌بورد، اپلیکیشن Placetory تبدیل به یک اپلیکیشن روتین و ضروری در گوشی‌های همه بشود!

12-3-2013 11-57-49 AM