اختلاف نظر بیل گیتس با مارک زاکربرگ: اینترنت یا واکسن مالاریا، کدام یک، نخست باید برای مردمان کشورهای فقیر فراهم شود؟

امروز خبر جالبی در مورد یکی از اظهارات بیل گیتس خواندم، او اشاره کرده بود که فناوری چیز شگفت‌انگیزی است، اما لزوما مطابق نیازهای مردم فقیر و بی‌نوای دنیا، پیشرفت نمی‌کند.

بیل گیتس که مدت‌ها است به صورت مستقیم دخالتی در کارهای شرکت مایکروسافت ندارد و همه نیروی خود را مصروف بنیاد خیریه بیل و ملیندا می‌کند، گفته است که:

وقتی می‌خواهیم زندگی‌ها مردم را ارتقا بدهیم، باید روی چیزهای پایه، مثلا میزان بقای کودکان یا تغذیه اطفال تمرکز کنیم. پی‌سی‌ها در هرم نیازهای انسان، در پنج پله اول جایگاهی ندارند.

این گفته بیل گیتس در تعارض با سمت و سوی کارهای مارک زاکربرگ قرار دارد، او چند ماه پیش،  دسترسی به اینترنت برای همه ساکنان کره زمین را حق اساسی آنها دانسته بود و اینترنت را ابزاری برای پیشرفت دنیا دانسته بود.

اما بیل گیتس عقیده دارد که بسیار مسخره است که قبل از اینکه برای ساکنان جایی واکسن مالاریا فراهم کنیم، در پی رساندن اینترنت به آنها باشیم.

11-04-2013 11-22-53 AM


شما چه فکر می‌کنید؟ کدام دیدگاه درست است؟ دیدگاه گیتس یا دیدگاه زاکربرگ و یا گوگل که می‌خواهد با بالن‌هایی اینترنت را به همه برساند؟

11-04-2013 11-23-35 AM

راستش من فکر می‌کنم، مشکل در بودجه و اولویت‌ها نهفته است.

ایده‌آل این است که بشود همزمان فناوری اینترنت و مراقبت‌های بهداشتی اولیه را به مردمان کشورهای محروم و در حال توسعه رساند.

اما وقتی با جامعه‌ای مواجه هستید که مثلا همه خانه‌ها به برق دسترسی ندارند، قدرت خرید پی‌سی ندارند، با زبان‌های خارجی آشنا نیستند و از نظر فرهنگی با باورهای آنها آشنا نیستید، شاید تمرکز روی رساندن اینترنت به همه، شعارگونه و خارج از دایره منطق باشد.

اما این به معنی این نیست که از ابزار فناوری برای «آموزش» مردم این نواحی هم استفاده نشود.

به طور کلی تا جامعه‌ای به یک ثبات نسبی از نظر اقتصادی و نیازهای اولیه نرسد، تلاش ما برای ارتقای علمی و فرهنگی آن جامعه، بیشتر به صورت غیرفعال یا passive می‌تواند باشد، اما در جامعه‌ای که خود را پیدا کرده است، می‌توان به آموزش فعال active هم فکر کرد، در چنین جامعه‌ای است که مردم می‌توانند بدون محدودیت از اینترنت برای رسیدن به خبر و محتواهای آموزشی استفاده کنند، آنها می‌توانند با هم تعامل کنند، فکر کنند و تصمیم بگیرند.

به صورت خلاصه، سبک رساندن فناوری به مردم این نواحی باید بومی شود، گذاشتن آی‌پد در دستان همه دانش‌آموزان کشورهای توسعه‌نیافته، خوب است، اما وقتی بودجه لازم برای واکسیناسیون آنها وجود ندارد، بهتر است «واکسن + پی‌سی‌های عمومی ارزان» برای آنها تهیه کرد!